Gönderen Konu: SVI-328 video kablosu  (Okunma sayısı 4658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
SVI-328 video kablosu
« : 15 Ocak 2024, 23:13:25 »
Uzun bir aradan sonra, cümleten selamlar!
Tozlu Raflar için bir Spectravideo bölümü hazırlıyorum. Elimde SVI-328 ve 738 cihazlar var, ikisi de çalışır durumdalar. En azından son baktığımda öylelerdi.
Geçmişte anten çıkışından çamur gibi görüntü alabilmiştim ama daha iyi bir şeyler istiyorum. C64 ile SVI'ın görüntü çıkışının aynı olduğu, dolayısıyla C64 için kompozit kablonun SVI-328'de direkt çalışacağını okudum, gerçekten öyle midir? Şu anda şemaları açıp kontrol etme şansım yok.
Keza, SVI-328 ve 728/738 konusunda ilginç bilgilerinizi, anılarınızı vs. duymak isterim. Sevgilerle, LP

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: SVI-328 video kablosu
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2024, 00:19:47 »
C64 ile SVI'ın görüntü çıkışının aynı olduğu, dolayısıyla C64 için kompozit kablonun SVI-328'de direkt çalışacağını okudum, gerçekten öyle midir?

Evet, C64'ün 5 pin DIN soketi ile SVI-328'in 5 pin DIN soketindeki kompozit video, audio ve ground pinleri aynıymış. Bunu birkaç dakika öncesine kadar ben de bilmiyordum.

Her ne kadar ortamlarda bir MSX'çi olarak dolaşsam da, SVI'larla pek haşır neşir olamadım bugüne dek. İlk ve tek karşılaşmamız 80'li yıllarda babamın müdür yardımcılığı yaptığı Zonguldak Endüstri Meslek Lisesinin bilgisayar laboratuvarındaki gıcır gıcır 20 adet SVI-328 ile buluştuğum zamandı. Bundan retrojen sayı 2'deki MSX yazımda da bahsetmiştim. O dönemde başka okulların bilgisayar laboratuvarını da süslemiş olabilir SVI'lar. Ben sadece 1 laboratuvarı kendi gözlerimle görme fırsatına sahip oldum ama bunun o dönemde ülkede kurulan tek bilgisayar laboratuvarı olduğu fikri bana evrende yalnız olduğumuz fikri kadar saçma geliyor. O yıllarda SVI'ın Türkiye distribütörü olan firma milli eğitim bakanlığından güzel bir ihale almış olsa gerek.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2024, 00:27:33 »
LP hocam merhaba,
Az önce pinout'larına baktım 1 ve 5 numaralı pinler hariç aynılar ama bildiğim kadarıyla composite video ve ses için hazırlanmış c64 video kabloları bu pinleri zaten kullanmıyor yani svi ile uyumlu olması gerekir. Yakınımda bir kablo olmadığı için kontrol edemedim ama büyük ihtimal çalışacaktır.
Pinoutlar şu şekilde:

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2024, 18:07:08 »
C64 ile SVI'ın görüntü çıkışının aynı olduğu, dolayısıyla C64 için kompozit kablonun SVI-328'de direkt çalışacağını okudum, gerçekten öyle midir?

Evet, C64'ün 5 pin DIN soketi ile SVI-328'in 5 pin DIN soketindeki kompozit video, audio ve ground pinleri aynıymış. Bunu birkaç dakika öncesine kadar ben de bilmiyordum.

Her ne kadar ortamlarda bir MSX'çi olarak dolaşsam da, SVI'larla pek haşır neşir olamadım bugüne dek. İlk ve tek karşılaşmamız 80'li yıllarda babamın müdür yardımcılığı yaptığı Zonguldak Endüstri Meslek Lisesinin bilgisayar laboratuvarındaki gıcır gıcır 20 adet SVI-328 ile buluştuğum zamandı. Bundan retrojen sayı 2'deki MSX yazımda da bahsetmiştim. O dönemde başka okulların bilgisayar laboratuvarını da süslemiş olabilir SVI'lar. Ben sadece 1 laboratuvarı kendi gözlerimle görme fırsatına sahip oldum ama bunun o dönemde ülkede kurulan tek bilgisayar laboratuvarı olduğu fikri bana evrende yalnız olduğumuz fikri kadar saçma geliyor. O yıllarda SVI'ın Türkiye distribütörü olan firma milli eğitim bakanlığından güzel bir ihale almış olsa gerek.

bendeki tek SVI anısı, karşı apartmandaki arkadaşımla değiştokuş ederdik, spectrum oyunları çok ve çeşitliydi, svi kupkuru bişeydi, ama kasa tuşlar falan havalı diye alırdım. oyunsa da oyundu, dandik falan o zaman ne gelse oynardık. teypten yükleme çok sıkıntılıydı onu hatırlıyorum, 3-5 kişi birlikte yüklerdik her kafadan ses çıkardı "oldu" "yok olmadı başa sar" falan diye çünkü herhangi bir görsel ipucu yoktu, epey de uzun sürüyordu, böyle boş boş bekliyordun bazen 20 dakika sonra geri dönüp bakıyordun şanslıysan yüklenmiş olurdu. yoksa başa sar bidaha dene...

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2024, 01:04:21 »
Tekrar selamlar, C64 kablosuyla deneyince görüntü aldım, lakin hiper düper 4K TV'ye bağlayınca çamur gibi oldu görüntü. Neyse, en azından eldeki SVI328'in çalıştığı onaylanmış oldu.