Retrojen Pano > Merhaba Forumu

Eski Bir Commodore'cudan Herkese Selamlar..

(1/3) > >>

fatbil52:
Selamlar...

İsmim Recep MUM, 1969 Fatsa doğumluyum. 1980 lerde Fatsa'da televizyon dahi çok az insanın (zenginler denirdi) evinde bulunduğu bir zamandı. 1983 yılında ilk atari salonu açılınca ve renkli televizyon karşısında sokak oyunlarından video oyunlarına geçince şahsen ben harikalar diyarına girmiş gibi oldum. 1 yıl sonrada Commodore 64 önümüze gelince grafik olsun, ses olsun hele de 10 PRINT "RECEP" 20 GOTO 10 yazıp run enter yazınca bizim beyin ister istemez conta yaktı. Ne de olsa ekran sürekli senin adını sayıklıyordu. Commodore kutusu içinde gönderilmiş kullanıcı kitabında yüzeysel anlatımla geçilmiş komutlarla olayı çözmeye çalıştım. Bizde o dönem bu cihazları alacak imkan olmadığı için 1988 yılında ilk commodore bilgisayarımı para biriktirerek zar zor aldım. Bu arada atari salonunda İstanbul'dan gelen Suat isimli biriyle tanıştık ve arkadaş olduk. Onda 1983 de alınmış commodore ve 1541 II disk sürücüsü vardı ve en önemlisi Commodore ve program döküm eklerinin dergileri vardı. O dergileri bana okumam için verince orada gördüğüm programları atari salonuna gelip Commodore da yazıp çalıştığını görünce insan bir tuhaf mutluluk hissediyordu. Kendi Commodore 64 mü alınca ilk fatura ve müstahsil kesme programını yazdım. 10dk işi 1dk bitiriyordu. Commodore 64 de verileri saklamak biraz zahmetli oluyordu. Sadece ekranda gerekli verileri girip hesaplatmaları yaptırıp hata yoksa kağıda çıktı aldırıyordum. Zaman ilerledikçe bu ayakkabı dar gelmeye başladı. Birde 1989 da atari salonuna A500 gelince bizdeki sönmüş yanardağı faaliyete geçti. 1 yıl sonrada Amiga 500 terfi ettim. Commodore 64 yapamadığım bir çok şeyi A500 basic içinde yapmaya başladım. Komut sayısı çok artmış zar zor yaptığım birçok şey çok basit yapılabiliyordu. A500 dergileri de Fatsa'da satılmaya başlamıştı. Her ay yeni çıkacak dergiyi dört gözle bekliyordum. O zamanlar tek eğitim kaynağımız dergilerdi.

İnsan yoktan bir şeyler sahibi olunca bendeki gibi eskiye özlem, anılar ve o duygulara sahib olma biraz farklı oluyor. Bu nedenle ki Atari 2600, Commodore 64, Amiga 500 retro ne bulursam boş zamanlarda okur araştırır ve arşivlerim. Kitap dergi oyun belge ne bulursam arşivlerim. Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.

Alco:
Merhaba, hoş geldiniz!

Dergiler ve bulabilirseniz kitaplar o dönem için sizin de dediğiniz gibi çok önemliydi. Ama bunları merkezi yerler dışında temin etmek de ciddi bir sorundu. Bu açıdan siz şanslıymışınız. O dönem yazdığınız programlardan dergilerde yayımlananlar falan oldu mu? Ya da yazdıklarınız duruyor mu hala?

Daha sonra bu yazılım işlerini mesleğe falan da dönüştürdünüz mü?

--- Alıntı yapılan: fatbil52 - 20 Mart 2022, 15:44:09 ---Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.
--- Alıntı sonu ---
Bir yere yükleyip paylaşma şansınız olursa başkaları da faydalanabilir.

fatbil52:

--- Alıntı yapılan: Alcofribas - 20 Mart 2022, 16:17:24 ---Merhaba, hoşgeldiniz!

Dergiler ve bulabilirseniz kitaplar o dönem için sizin de dediğiniz gibi çok önemliydi. Ama bunları merkezi yerler dışında temin etmek de ciddi bir sorundu. Bu açıdan siz şanslıymışınız. O dönem yazdığınız programlardan dergilerde yayımlananlar falan oldu mu? Ya da yazdıklarınız duruyor mu hala?

Daha sonra bu yazılım işlerini mesleğe falan da dönüştürdünüz mü?

--- Alıntı yapılan: fatbil52 - 20 Mart 2022, 15:44:09 ---Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.
--- Alıntı sonu ---
Bir yere yükleyip paylaşma şansınız olursa başkaları da faydalanabilir.

--- Alıntı sonu ---

Maalesef yayımlanmadı. Dediğim gibi dergiyi bulamıyorduk ki yayınevini nasıl bulalım. Askerlik görevini yaptıktan sonra Pc yaygınlaşmaya başlayınca bilgisayar  ve malzeme ticareti yapmaya başladım. Elimdeki arşivi paylaşırım.

Ref:
merhaba fatbil, bu hikaye pek çoğumuzun hikayesine çok benziyor. Benimkisi c64 yerine zx spectrum yolundan gidiyor.

Türkiye'deki bu tür 8 ve 16 bit makinelere meraklı olanlar birkaç yerde toplanıyor. benim bildiğim birkaç forum ve facebook'ta 4-5 grup var. Sadece koyu retrocular forumlara iniyorlar, diğerleri genelde facebook'ta kalıyorlar. Daha önce başka forumlara katıldınız mı? Ne zamandır türk retro camiasında aktifsiniz?   

fatbil52:

--- Alıntı yapılan: Ref - 20 Mart 2022, 21:39:14 ---merhaba fatbil, bu hikaye pek çoğumuzun hikayesine çok benziyor. Benimkisi c64 yerine zx spectrum yolundan gidiyor.

Türkiye'deki bu tür 8 ve 16 bit makinelere meraklı olanlar birkaç yerde toplanıyor. benim bildiğim birkaç forum ve facebook'ta 4-5 grup var. Sadece koyu retrocular forumlara iniyorlar, diğerleri genelde facebook'ta kalıyorlar. Daha önce başka forumlara katıldınız mı? Ne zamandır türk retro camiasında aktifsiniz?

--- Alıntı sonu ---

O dönemde yaşayanların konumu hep aynı olduğundan hikayenin zaten aynı olması normal. Zaten aynı değilse o kesin uzaydan gelmiştir  ;D. Başka 1 tane forum sitesine katıldım. 1 aydır aktif takılıyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git