Gönderen Konu: Eski Bir Commodore'cudan Herkese Selamlar..  (Okunma sayısı 7802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
Eski Bir Commodore'cudan Herkese Selamlar..
« : 20 Mart 2022, 15:44:09 »
Selamlar...

İsmim Recep MUM, 1969 Fatsa doğumluyum. 1980 lerde Fatsa'da televizyon dahi çok az insanın (zenginler denirdi) evinde bulunduğu bir zamandı. 1983 yılında ilk atari salonu açılınca ve renkli televizyon karşısında sokak oyunlarından video oyunlarına geçince şahsen ben harikalar diyarına girmiş gibi oldum. 1 yıl sonrada Commodore 64 önümüze gelince grafik olsun, ses olsun hele de 10 PRINT "RECEP" 20 GOTO 10 yazıp run enter yazınca bizim beyin ister istemez conta yaktı. Ne de olsa ekran sürekli senin adını sayıklıyordu. Commodore kutusu içinde gönderilmiş kullanıcı kitabında yüzeysel anlatımla geçilmiş komutlarla olayı çözmeye çalıştım. Bizde o dönem bu cihazları alacak imkan olmadığı için 1988 yılında ilk commodore bilgisayarımı para biriktirerek zar zor aldım. Bu arada atari salonunda İstanbul'dan gelen Suat isimli biriyle tanıştık ve arkadaş olduk. Onda 1983 de alınmış commodore ve 1541 II disk sürücüsü vardı ve en önemlisi Commodore ve program döküm eklerinin dergileri vardı. O dergileri bana okumam için verince orada gördüğüm programları atari salonuna gelip Commodore da yazıp çalıştığını görünce insan bir tuhaf mutluluk hissediyordu. Kendi Commodore 64 mü alınca ilk fatura ve müstahsil kesme programını yazdım. 10dk işi 1dk bitiriyordu. Commodore 64 de verileri saklamak biraz zahmetli oluyordu. Sadece ekranda gerekli verileri girip hesaplatmaları yaptırıp hata yoksa kağıda çıktı aldırıyordum. Zaman ilerledikçe bu ayakkabı dar gelmeye başladı. Birde 1989 da atari salonuna A500 gelince bizdeki sönmüş yanardağı faaliyete geçti. 1 yıl sonrada Amiga 500 terfi ettim. Commodore 64 yapamadığım bir çok şeyi A500 basic içinde yapmaya başladım. Komut sayısı çok artmış zar zor yaptığım birçok şey çok basit yapılabiliyordu. A500 dergileri de Fatsa'da satılmaya başlamıştı. Her ay yeni çıkacak dergiyi dört gözle bekliyordum. O zamanlar tek eğitim kaynağımız dergilerdi.

İnsan yoktan bir şeyler sahibi olunca bendeki gibi eskiye özlem, anılar ve o duygulara sahib olma biraz farklı oluyor. Bu nedenle ki Atari 2600, Commodore 64, Amiga 500 retro ne bulursam boş zamanlarda okur araştırır ve arşivlerim. Kitap dergi oyun belge ne bulursam arşivlerim. Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Eski Bir Commodore'cudan Herkese Selamlar..
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2022, 16:17:24 »
Merhaba, hoş geldiniz!

Dergiler ve bulabilirseniz kitaplar o dönem için sizin de dediğiniz gibi çok önemliydi. Ama bunları merkezi yerler dışında temin etmek de ciddi bir sorundu. Bu açıdan siz şanslıymışınız. O dönem yazdığınız programlardan dergilerde yayımlananlar falan oldu mu? Ya da yazdıklarınız duruyor mu hala?

Daha sonra bu yazılım işlerini mesleğe falan da dönüştürdünüz mü?

Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.
Bir yere yükleyip paylaşma şansınız olursa başkaları da faydalanabilir.

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2022, 16:58:16 »
Merhaba, hoşgeldiniz!

Dergiler ve bulabilirseniz kitaplar o dönem için sizin de dediğiniz gibi çok önemliydi. Ama bunları merkezi yerler dışında temin etmek de ciddi bir sorundu. Bu açıdan siz şanslıymışınız. O dönem yazdığınız programlardan dergilerde yayımlananlar falan oldu mu? Ya da yazdıklarınız duruyor mu hala?

Daha sonra bu yazılım işlerini mesleğe falan da dönüştürdünüz mü?

Şu an elimde Commodore 64 ile alakalı 225.000 nin üzerinde dosya arşivi ve 100gb kitap dergi vs arşivi mevcut.
Bir yere yükleyip paylaşma şansınız olursa başkaları da faydalanabilir.

Maalesef yayımlanmadı. Dediğim gibi dergiyi bulamıyorduk ki yayınevini nasıl bulalım. Askerlik görevini yaptıktan sonra Pc yaygınlaşmaya başlayınca bilgisayar  ve malzeme ticareti yapmaya başladım. Elimdeki arşivi paylaşırım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 20 Mart 2022, 21:39:14 »
merhaba fatbil, bu hikaye pek çoğumuzun hikayesine çok benziyor. Benimkisi c64 yerine zx spectrum yolundan gidiyor.

Türkiye'deki bu tür 8 ve 16 bit makinelere meraklı olanlar birkaç yerde toplanıyor. benim bildiğim birkaç forum ve facebook'ta 4-5 grup var. Sadece koyu retrocular forumlara iniyorlar, diğerleri genelde facebook'ta kalıyorlar. Daha önce başka forumlara katıldınız mı? Ne zamandır türk retro camiasında aktifsiniz?   

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 20 Mart 2022, 22:42:12 »
merhaba fatbil, bu hikaye pek çoğumuzun hikayesine çok benziyor. Benimkisi c64 yerine zx spectrum yolundan gidiyor.

Türkiye'deki bu tür 8 ve 16 bit makinelere meraklı olanlar birkaç yerde toplanıyor. benim bildiğim birkaç forum ve facebook'ta 4-5 grup var. Sadece koyu retrocular forumlara iniyorlar, diğerleri genelde facebook'ta kalıyorlar. Daha önce başka forumlara katıldınız mı? Ne zamandır türk retro camiasında aktifsiniz?

O dönemde yaşayanların konumu hep aynı olduğundan hikayenin zaten aynı olması normal. Zaten aynı değilse o kesin uzaydan gelmiştir  ;D. Başka 1 tane forum sitesine katıldım. 1 aydır aktif takılıyorum.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Mart 2022, 23:35:04 »
Hoşgeldiniz.

Commodore 64 yapamadığım bir çok şeyi A500 basic içinde yapmaya başladım. Komut sayısı çok artmış zar zor yaptığım birçok şey çok basit yapılabiliyordu.

Merhaba mesajınızdaki şu kısma takıldım ben. Amiga'da kullandığınız Amiga Basic miydi? Amiga Workbench disketleriyle birlikte gelen Amiga Basic, Microsoft tarafından hazırlanmış ve bugüne dek kullandığım tüm bilgisayarlar arasında gördüğüm en kötü, en kullanışsız basic varyantıdır. Amiga Basic ile herhangi bir program vücuda getirmiş bir insan evladıyla karşılaşmamıştım hiç. Soruma vereceğiniz cevap evet olacaksa, tanıştığım ilk Amiga Basic programcısı olarak tarihe geçeceksiniz.  :)

Amiga'da kullandığınız basic dilinin AMOS olduğunu tahmin ediyorum. Yine de "A500 basic" dediğiniz için tereddüte düşüp heyecan yaptım ve sormadan etmek istemedim.

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2022, 02:06:50 »
Hoşgeldiniz.

Commodore 64 yapamadığım bir çok şeyi A500 basic içinde yapmaya başladım. Komut sayısı çok artmış zar zor yaptığım birçok şey çok basit yapılabiliyordu.

Merhaba mesajınızdaki şu kısma takıldım ben. Amiga'da kullandığınız Amiga Basic miydi? Amiga Workbench disketleriyle birlikte gelen Amiga Basic, Microsoft tarafından hazırlanmış ve bugüne dek kullandığım tüm bilgisayarlar arasında gördüğüm en kötü, en kullanışsız basic varyantıdır. Amiga Basic ile herhangi bir program vücuda getirmiş bir insan evladıyla karşılaşmamıştım hiç. Soruma vereceğiniz cevap evet olacaksa, tanıştığım ilk Amiga Basic programcısı olarak tarihe geçeceksiniz.  :)

Amiga'da kullandığınız basic dilinin AMOS olduğunu tahmin ediyorum. Yine de "A500 basic" dediğiniz için tereddüte düşüp heyecan yaptım ve sormadan etmek istemedim.

Evet.  Commodore firmasının Microsoft'ta yani bill gate attığı en büyük kazık olan (10 yıl gibi bir süre aynı basic satıldı) extras disketi içindeki 25000 byte lık 4 renk kullanabildiğimiz Amiga basic.  AMOS, amiga basic yanında büyük okyanus gibi ve 7 disketlik ve içinde komutların örnekli yardım disketi ile gelen ve ne açıdır ki benim elime 2 yıl sonra geçti. İşte o zaman siyah-beyaz televizyondan renkli televizyona geçmek gibi oldu. Amiga ile birlikte Star nx1500 yazıcı almıştım ve yazıcı ile birlikte Workbench 1.3 türkçe disketler gelmişti. İçindekiler, yazılar herşey türkçe olunca ve de amiga basic içinde program yazarken say komutu kullanınca bize manyak geliyordu. Yazdığım program içinde adet girişi yapmadan önce SAY TRANSLATE$("Lütfen Adet Giriniz") gibi.   ;D ;D ;D

AMOS 2 yıl sonra elime geçti dedim ya. Yerel televizyon furyasında altta geçen kayan yazıları yapıyorduk. O zaman elime geçti.

Çevrimdışı Skate

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2022, 02:38:13 »
Hoşgeldiniz.

Hikaye üç aşağı beş yukarı hepimizde aynı. Ama ben şuna önem veririm. Bir "ya ne güzel günlerdi, kafa ayarı yapardık falan. neydi o, led mi takılıyordu bir şey oluyordu" şeklinde oldukça bulanık hatıralar şeklinde yaklaşan kişilerle "extras disketi içindeki 25000 byte lık 4 renk kullanabildiğimiz Amiga basic" şeklinde tanımlar yapan kişileri aynı kefeye koymam. Zamanında çok fazla kişinin eline geçen cihazlar bunlar. Ama gönül veren ve işe yarar şekilde kullanan, üzerinde bir şeyler yapan kişilerin yeri ayrıdır.

Merak ediyorum, hiç scene denilen oluşumdan haberdar oldunuz mu? Crack oyunların başındaki introlar, ayrıca yayınlanan demolar. Büyük bir arşiviniz olduğuna göre aralarında bol demo da vardır diye düşünüyorum.

https://csdb.dk/
https://www.pouet.net/

Gibi siteleri takip ettiğiniz oluyor mu?

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Mart 2022, 02:38:45 »
Evet.  Commodore firmasının Microsoft'ta yani bill gate attığı en büyük kazık olan (10 yıl gibi bir süre aynı basic satıldı) extras disketi içindeki 25000 byte lık 4 renk kullanabildiğimiz Amiga basic.

AMOS ile geç tanışmanızdan sebep olsa bile, Amiga Basic ile bir şeyler yapabilmiş olmanız dikkate değer. O basic'i kimsenin kullanmadığını sanırdım. Yanılıyormuşum.  :)

Bu arada küçük bir karışıklık olmuş sanırım. Commodore'un Microsoft'a attığı kazık Commodore Basic'ten dolayıdır. Bill Gates'in, satılan bilgisayar adedi başına 3 dolar ödeyin teklifine karşılık Jack Tramiel'in; "adedi madedi hiç karıştırmadan sana toplam 25.000 dolar ödeyeyim, anlaşalım güzel kardeşim" karşı teklifiyle Gates'i ikna edip attığı kazıktan bahsediyor olmalısınız.

AMOS 2 yıl sonra elime geçti dedim ya. Yerel televizyon furyasında altta geçen kayan yazıları yapıyorduk. O zaman elime geçti.

AMOS'un en faydalı kullanım alanlarından biri sanırım Türkiye'deki yerel televizyonlar olmuştur. O dönemde yerel televizyonlar için ben de birkaç program yazmıştım AMOS ile. Amiga'nın sadece paramızı yemediği, bize para da kazandırdığı güzel zamanlardı.  :D

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2022, 10:25:32 »
Evet.  Commodore firmasının Microsoft'ta yani bill gate attığı en büyük kazık olan (10 yıl gibi bir süre aynı basic satıldı) extras disketi içindeki 25000 byte lık 4 renk kullanabildiğimiz Amiga basic.

AMOS ile geç tanışmanızdan sebep olsa bile, Amiga Basic ile bir şeyler yapabilmiş olmanız dikkate değer. O basic'i kimsenin kullanmadığını sanırdım. Yanılıyormuşum.  :)

Bu arada küçük bir karışıklık olmuş sanırım. Commodore'un Microsoft'a attığı kazık Commodore Basic'ten dolayıdır. Bill Gates'in, satılan bilgisayar adedi başına 3 dolar ödeyin teklifine karşılık Jack Tramiel'in; "adedi madedi hiç karıştırmadan sana toplam 25.000 dolar ödeyeyim, anlaşalım güzel kardeşim" karşı teklifiyle Gates'i ikna edip attığı kazıktan bahsediyor olmalısınız.

AMOS'un en faydalı kullanım alanlarından biri sanırım Türkiye'deki yerel televizyonlar olmuştur. O dönemde yerel televizyonlar için ben de birkaç program yazmıştım AMOS ile. Amiga'nın sadece paramızı yemediği, bize para da kazandırdığı güzel zamanlardı.  :D

Ben fazla detaya girmemiştim. Aynen dediğin kazıktan bahsetmiştim.

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #10 : 21 Mart 2022, 10:29:12 »
Hoşgeldiniz.

Hikaye üç aşağı beş yukarı hepimizde aynı. Ama ben şuna önem veririm. Bir "ya ne güzel günlerdi, kafa ayarı yapardık falan. neydi o, led mi takılıyordu bir şey oluyordu" şeklinde oldukça bulanık hatıralar şeklinde yaklaşan kişilerle "extras disketi içindeki 25000 byte lık 4 renk kullanabildiğimiz Amiga basic" şeklinde tanımlar yapan kişileri aynı kefeye koymam. Zamanında çok fazla kişinin eline geçen cihazlar bunlar. Ama gönül veren ve işe yarar şekilde kullanan, üzerinde bir şeyler yapan kişilerin yeri ayrıdır.

Merak ediyorum, hiç scene denilen oluşumdan haberdar oldunuz mu? Crack oyunların başındaki introlar, ayrıca yayınlanan demolar. Büyük bir arşiviniz olduğuna göre aralarında bol demo da vardır diye düşünüyorum.

https://csdb.dk/
https://www.pouet.net/

Gibi siteleri takip ettiğiniz oluyor mu?

Zaten arşivin neredeyse tamamı https://csdb.dk/ buradan. Ne varsa indirip arşivledim.

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
« Yanıtla #11 : 23 Mart 2022, 15:26:20 »
Recep bey, hoşgeldiniz.

Ben de göreceli olarak oldukça yeniyim burada. Sizinkine benzer hikaye de bende var ama Commodore 64 değil, Sinclair idi olayın kahramanı bende. Ama 80'li yıllardaki ergenlik döneminde 8bit ile tanışmış birisi olarak o yıllardan C64 ile de çok anım var çünkü daha yaygındı, en samimi arkadaşlarımda vardı ve dolayısı ile benim de hayatımda baya bir yer işgal etti. O yüzden yakın zamanda arızalı olarak aldığım bir C64'ü (sağlamına istenen paralar can sıkıcı açıkçası) tamir ettim, şu anda artık sıkıntısız (biraz boğazı şişik SID hariç) ve öğrenme (arayı kapatmaya) çalışmalarım devam ediyor. Sizde var mı şu anda bir C64 veya Amiga vs?

Çevrimdışı fatbil52

• Retromanik
« Yanıtla #12 : 23 Mart 2022, 17:34:54 »
Recep bey, hoşgeldiniz.

Ben de göreceli olarak oldukça yeniyim burada. Sizinkine benzer hikaye de bende var ama Commodore 64 değil, Sinclair idi olayın kahramanı bende. Ama 80'li yıllardaki ergenlik döneminde 8bit ile tanışmış birisi olarak o yıllardan C64 ile de çok anım var çünkü daha yaygındı, en samimi arkadaşlarımda vardı ve dolayısı ile benim de hayatımda baya bir yer işgal etti. O yüzden yakın zamanda arızalı olarak aldığım bir C64'ü (sağlamına istenen paralar can sıkıcı açıkçası) tamir ettim, şu anda artık sıkıntısız (biraz boğazı şişik SID hariç) ve öğrenme (arayı kapatmaya) çalışmalarım devam ediyor. Sizde var mı şu anda bir C64 veya Amiga vs?

1982 model c64 var. Kendi c64 ve amiga 500 ümü (şimdi düşününce salak gibi) satmıştım. Pc alacağım ya. Ne satıyorsun dursun bi köşede. Ama 2002 model Nokia 3310 taş gibi duruyor bi köşede. akıllandık.  ;D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #13 : 23 Mart 2022, 18:22:00 »
1982 model c64 var. Kendi c64 ve amiga 500 ümü (şimdi düşününce salak gibi) satmıştım. Pc alacağım ya. Ne satıyorsun dursun bi köşede. Ama 2002 model Nokia 3310 taş gibi duruyor bi köşede. akıllandık.  ;D

o hataları hepimiz yaptık. Ben lisede sega master system'imi bir arkadaşıma vermiştim ve getirmeyince de geri de istememiştim, öyle gitti mesela o :D Değerli şeyler değildiler bizim için o zaman. Daha iyilerinin sürekli geleceğini biliyorduk ve geldiler. Ama geldikçe geldiler. Sonu gelmedi ve baktık artık hepsi ötekinin mavisi. Hiçbir özelliği kalmadı. Baksanıza PC, MAC, XBOX, PS5 hepsi aynı makine :) Diğeri de mobil cephesi, iphone, android, nintendobişey...

Ama bence bizim bu retro sistemlere dönüp, attığımıza pişman olmamızın sebebi yaşlanmamız değil. Teknoloji bizi aştı. Yeni tek kişinin baş edebileceği büyüklüğü kırdı ve önce küçük ekiplere, sonra da devasa ekiplere hitap eden boyulara geldi. Eh biz de tam tüketici moduna geçtik bu da hoşumuza gitmedi tabi. Bu koca sistemlerde birşey yapmak için devasa ekipler lazım. O ekipleri sağlamak çok maliyetli, sırf bu yüzden hepsi aynı modele dönmek zorunda kaldı. Şu anda PC, XBOX ve PS5 arasında hiçbir fark kalmamış olması içler acısı. Halbuki 80'lere dönünce her bir sistem kendi özgünlükleri ile akıllarda kalıyor. Hepsi benzersiz bir karaktere sahip ve en önemlisi tek bir kişi tarafından baş edilebilecek karmaşıklıktalar.

Bu aletleri bir kendini ifade şekli olarak görüyorum ben. Kimi tutuyor bir donanım yapıyor, kimi kaset kapağı tasarlıyor, kimi program yazıyor, araç yazıyor, grafik çiziyor, müzik yapıyor, kimi oyun oynayıp kaydını alıyor, dergisini tarıyor, araştırma yapıyor, arşivini diziyor ve bunları paylaşıyor. Bu sebepten eski makinelerimize dönmemiz tamamen nostaljik değil, üretme isteğimizin bir sonucu gibi.