Retrojen Pano > Merhaba Forumu

Yeni Üye Olarak Kendimi tanıtmak isterim

(1/2) > >>

mertuckan:
Herkese merhaba,
Kendimi tanıtayım;
Öncelikle Retro computing ile ilgili bir forum daha bulmuş olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim.
Nick'im ile ismim aynı "Mert Uçkan". 1977 doğumluyum. 80'lerin keyfini çıkartarak büyüdüm.
Tüplü televizyonlar, müzik kasetleri, betamax ve tabii commodore64.
Sinema ve TV mezunuyum. Eski reklam filmi yönetmeniyim. Buradan çektiğim reklam, tanıtım filmi ve Tv programlarına ve kamera arkalarına ulaşabilirsiniz:

https://vimeo.com/mertuckan

Şu an bir Üniversitede Yard. Doç. olarak Akademisyenim. Dünyadan haberi olmayan, hiçbirşey bilmeyen ve öğrenmek istemeyen çocuklara reklam ve grafik öğretmeye çalışıyorum. Elektronik ile amatör olarak ilgilenerek başladım, biraz geliştirdim. Ufak bir elekronik labaratuvarı kurdum. Burada birçok imkanım var.
İlk olarak 4 sene önce bir commodore 64 ve bir 1541 disk drive tamir ederek bu işlere dalmış oldum. Sonrasında sahip olduğum 9 commodore64'ü, 4 disk drive'ı, teypleri, amiga500'ü, 3 sincalir zx spectrum, Atari 800XL, commodore 128'i ve şu an hatırlayamadığım printer falan gibi cihazları hep bozuk olarak aldım tamir ve restore ettim. Retrobright konusunda da oldukça deneyimliyim. En çok parayı PCBWAY'e harcıyorum.
Bu işlere para harcamayı sevemediğim gibi, bu işten para kazanmayı da amaçlamıyorum. Bu zamana kadar kendime ait olmayan cihazları da tamir ettim. Tamir ettiğim cihazların sahipleri bana çeşitli başka cihazlar hediye ettiler. Böylece hem insanlara yardımcı olmuş oldum, hem retro cihazların hayata döndürülmesine yardımcı oldum, hem de kendi koleksiyonumu genişlettim.
Bu arada eski teyp, müzikseti, cd/dvd player, Betamax video, VHS video, Video kameralar ve tüplü tv de tamir edebiliyorum.
Eski videoların kırık dişlileri olur. Bunların silikondan kalıbını alıp, güçlü epoksiden yeniden döküp, üretebiliyorum.
Bu yöntemle Commodore64 için tuş da ürettim. 3D baskıya pek bayılmıyorum. Çirkin oluyorlar. Kalıp alınca orjinal dokusuna textürüne kadar kopyalayabiliyorum. Rengi de tuturunca orjinal gibi oluyor.
Neyse daha uzatmayayım; eski tenolojiye bugünün teknolojisinden daha çok hayranlık duyuyorum. Burada aranızda olmaktan mutluyum. Yardım edebileceğim herhangi bir konu olursa lütfen çekinmeden benden yardım isteyiniz. Dediğim gibi kendime bir avantaj çıkartmak için katılmadım buraya. Yardımlaşalım, paylaşalım. Sorulara herzaman açığım. Hocayım, uzun uzun anlatırım. Herkese selam ve sevgiler...

Mert

cengizermis:
Hoşgeldiniz,
Maşallah retro konusunda isviçre çakısı gibisiniz!
Ben henüz isveç köftesi gibiyi olduğumdan imrendim :P

Najaz:
Hoş geldiniz Mert bey...

Sizin namınızı commodore.gen.tr forumunda da duymuştum. Kırık bir dişlisi yüzünden çalışmayan Sony MZ-1 MiniDisc cihazdaki dişliyi sizin üretebileceğinizi söylemişlerdi. Hazır yakalamışken sorayım, yapabilir miyiz gerçekten? :D

mertuckan:

--- Alıntı yapılan: Najaz - 17 Nisan 2022, 22:56:00 ---Hoş geldiniz Mert bey...

Sizin namınızı commodore.gen.tr forumunda da duymuştum. Kırık bir dişlisi yüzünden çalışmayan Sony MZ-1 MiniDisc cihazdaki dişliyi sizin üretebileceğinizi söylemişlerdi. Hazır yakalamışken sorayım, yapabilir miyiz gerçekten? :D

--- Alıntı sonu ---

teşekkür ederim. kırık dişlinin fotoğrafı varsa bir bakalım.

Attilan:
Hoş geldiniz Mert Uçkan, şahsen tanışmıyoruz ama retro bilgisayar ortak paydası sayesinde vaktiyle Facebook'tan arkadaş olmuştuk, Atilla Meriç ben.
Yaptığınız tamiratları ilgiyle ve beğenerek takip ediyorum, ben de kendi çapımda tamirler yapmaya çalışıyorum, arıza tespiti araştırması bir çeşit dedektiflik hikâyesi gibi zevkli bir süreç oluyor.

Tecrübelerinizi bir blogda ya da forumda paylaşırsanız kendi adıma hem okuması zevkli olur hem de benzer arızalar için faydası olur. Örneğin ilk aklıma gelen bozuk logic chipleri nasıl bulduğunuzu merak ediyorum, benim deneme yanılma ile yaptığım bir işlem bu ve bilgisayarlarda çok fazla logic chip olabiliyor 🙂
Mümkün olduğu kadar bu ve benzeri konuları dinlemek (okumak) isterim doğrusu. Tekrar hoş geldiniz, saygılar sevgiler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git