Gönderen Konu: Yardıma muhtaç bir ZX Spectrum +2 tamir hikayesi  (Okunma sayısı 6986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Yardıma muhtaç bir ZX Spectrum +2 tamir hikayesi
« : 22 Nisan 2022, 17:25:27 »
Herkese merhaba,
Bu defa nihayete ermeyen ve başlıktan da anlaşılacağı üzere "yardıma muhtaç" bir tamir konusu ile karşınızdayım 🙂

Yıllar önce bozuk olarak edindiğim ZX Spectrum +2 (gri model) tamir denemelerimde bir noktada tıkanıp kaldım. Boot etmeyen cihazın en son şüphelendiğim amstrad 40058 multiplexer chipi yerine ebay'den aldığım yeni üretim muadili olan zxmux taktım. Bu defa cihaz boot etti alttaki yazılar çıktı ama boot menüsü resimdeki gibi boş görünüyor. Sizce bu neden olabilir?

Şimdiye kadar yapılan işlemler:
- ramleri söküp vestel msx'e takarak test ettim hepsi çalışıyor.
- yeni basic rom yazdım onda da durum aynı. Zx diag rom yazdım onda hiç görüntü gelmedi.
- ula'yı  vla128 ile değiştirdim yine aynı.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Yardıma muhtaç bir ZX Spectrum +2 tamir hikayesi
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2022, 18:26:21 »
Anladığım kadarıyla renk yok ekranda. Görüntü entegresinde veya devresinde bir sıkıntı olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam TEA 2000 entegre vardı.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2022, 18:32:14 »
Arkadaşlar yine ben,
Bir düzeltme için buradayım, makina sorunsuz çalışıyor ve ben tam bir acemi hatası yapmışım 😬 Kimsenin kafasını yok yere meşgul etmeden bu düzeltmeyi yapmak istedim.

Görüntüyü tv'ye aktarırken commodore 64'ün görüntü kablonun ses çıkış ucu zx'in rgb video portunun kompozit pin'ine denk geliyor diyerek onu kullandım, tabi kazın ayağı öyle değilmiş 😑
Rf kablo ile bağlayınca görüntü geldi, tüm fonksiyonları da çalışıyor görünüyor. Bozuk olan tek parça multiplexer chipi imiş. O da değişince sorun çözülmüş meğer.

Makinayı aldığımda içinde olan bir kaset vardı onu da yükledi, world series baseball oyununun üzerine tasword adında bir kelime işlem programı yazılmış, söyleyin hanginiz!?! 🙂

Şaka bir yana arızanın çözülmüş olmasına sevindim ama çözemedim sanarak güzel bir anlatım fırsatını kaçırdım, sürpriz havasını bozdum maalesef.
Yine de yarın 23 Nisan, yanılmıyorsam Sinclair'in 40. kuruluş yıldönümü olacak, hem de ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız, bu önemli günün arefesinde bir yenisinin daha hayata dönmüş olması hem güzel bir tesadüf hem de beni tekrar çocuklar gibi şen eden bir gelişme oldu 🙂
Bu vesileyle herkese iyi bayramlar ve sağlıklı mutlu nice yıldönümleri dilerim. Saygılar sevgiler.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2022, 18:34:47 »
Anladığım kadarıyla renk yok ekranda. Görüntü entegresinde veya devresinde bir sıkıntı olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam TEA 2000 entegre vardı.

Çok teşekkürler @hades ben düzeltmeyi yaparken yazmışsın. Dediğin gibi Tea2000'i de şüpheli görüp daha önce değiştirmiştim ama sonuç alamamıştım, tek sorun multiplexer'da imiş.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2022, 18:39:01 »
Evde bir tane tuşları olmayan 48K olmasi lazım. Çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Sanırım el atmanın zamanı geldi.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2022, 18:43:28 »
@hades evet bence de bir göz at, en azından "çalışan makinayı nasıl tamir edebilirim?" şeklindeki absurd sorum bir hayra vesile oldu diye kendimi avuturum bir nebze 🙂

Çevrimdışı cemkaan

• Retroman
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2022, 19:03:22 »
gözün aydın, habere çok sevindim, güle güle kullan

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2022, 19:09:20 »
Çok teşekkürler @cemkaan senin +3'e kardeş geldi diyelim 🙂

Çevrimdışı cemkaan

• Retroman
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2022, 19:13:27 »
Elbet bir gün buluşacaklar

Çok teşekkürler @cemkaan senin +3'e kardeş geldi diyelim 🙂

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2022, 20:23:49 »
@Attilan Tebrik ederim! Forum tarihinin ilk clickbait tamirat başlığını açmış oldun  ;D

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2022, 20:43:19 »
Hahahaahah @Alcofribas eylemlerimiz sürecektir ✊🙃