Gönderen Konu: Bir spectrum operasyonu  (Okunma sayısı 5325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Bir spectrum operasyonu
« : 17 Mayıs 2022, 11:59:33 »
Daha önce bahsetmiştim. Elimde tuşları olmayan bir tane 48K vardı. Çalışıp çalışmadığını bilmiyordum. Ama üzerinde ufak bir işlem yapmışım. 7805'in bacaklarında lehimler vardı.
Bir kaç gündür pc'nin yanında duruyordu. Bugün işyerine getirdim. Belki sağlamdır bozuk olsa bile kurtarılma şansı olabilir diye operasyona başladım. İlk olarak üst kapağı tutan ama kırılmış bağlantıları ve vidaları söktüm.

Issue 4A bir anakartla baş başaydım. Spectrumun power girişinin ters olduğunu bildiğim için ne olur ne olmaz diye jak kablosunun ucuna bir köprü diyot bağlayarak işimi garantiye aldım.

Güç kaynağını ve osiloskopu açıp voltaj ayarını yaptıktan sonra beslemeleri ölçtüm. Dramler için gerekli olan -5V, +12V ve +5V gerilimlerin olduğunu gördüm. Dramleri elle kontrol ettiğimde bir ısınma fark etmedim. Makine 660 mA akım çekiyordu ama bunun normal olduğunu kabul ettim. Çünkü dramlar 3 ayrı beslemeye ihtiyaç duyuyor.

Beslemeler normal ama görüntü var mı yok mu nasıl test edecektim. Aklıma composit video mod yapmak geldi ama önce video sinyali var mı yok mu ona baktım. Modülatörün video girişine osiloskopu bağladım. Böylece ULA'nın çaılıştığına kanaat getirdim.

Artık sıra video mod yapmaya gelmişti. İçi örümcek bağlamış modülatörü söktüm.

İnternetten bulduğum sadece bir kondansatörlü şema ile mod bitmiş oldu.
İşyerinde kullandığım monitörde composit girişi vardı. Monitörün kumandasını arayıp bulduktan sonra bir a/v kablosu ile sona doğru yaklaşmış oldum. Ve karşımda meşhur açılış mesajı...

Ne yazık ki görüntü kalitesinden memnun kalmadım. Belki daha sonra tuş takımı için ileride tach switchli bir şeyler yaparım. Şimdilik bu kadar.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Bir spectrum operasyonu
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2022, 14:00:17 »
Issue 4A bir anakartla baş başaydım. Spectrumun power girişinin ters olduğunu bildiğim için ne olur ne olmaz diye jak kablosunun ucuna bir köprü diyot bağlayarak işimi garantiye aldım.
Hepsi çok faydalı da özellikle bunu hatırlatman çok iyi olmuş. Nice canlar yanmıştır bu yolda  :)

Klavye için şöyle bir şey mi düşünüyorsun?

https://www.pcbway.com/project/shareproject/ZX_Spectrum_Keyboard.html

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
Ynt: Bir spectrum operasyonu
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2022, 11:34:10 »
Elinize sağlık.

Issue 4a en stabil, en hatasız kartlardan biri. Üzerindeki 6C001E-7 ULA da son versiyon, göreceli olarak daha az ısınan ve yine göreceli olarak daha zor bozulan en değerli ULA. Güzel bir Spectrum sahibi olmuşsunuz. Klavye membranları, lastik tuş takımı ve üst sac yeni üretim olarak hala satılıyor. Tabii yurtdışından getirtmek biraz maliyetli olur ama hepsini aynı yerden alıp yol parasından biraz ekonomi yapmak mümkün. Bence o Spectrum'a değer.

Tactile button kullanan alternatifler de var ama ben olsam orijinal haine getirmeyi tercih ederdim.

Güle güle kullanın.