Gönderen Konu: Büyük soru: Ref kimdir?  (Okunma sayısı 22323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Büyük soru: Ref kimdir?
« : 03 Aralık 2011, 22:26:06 »
Ref bir zx spectrumcudur. Ama tesadüfen. Çocukken ailesine atari 2600 tarifini şu şekilde vermiştir: "Böyle şu büyüklükte, simsiyah, üzerinde düğmeler falan var, atari işte..."  Ve annesi beyaz eşyacıya gitmiş, ve tarife tam olarak uyan bir zx spectrum kapmış ve dükkandan çıkmıştır. Unutmayınız taa ki playstation çıkana kadar, üzerinde oyun oynanan herhangi bir alete "ateri" denmiştir. (bu satın alma işlemi sırasında neden evde olduğumu, neden benim de gitmediğimi sadece yakın arkadaşlarım bilmektedir--mi acaba?)

O dönemden sonra diğer makineler benim için hep sıradan "ateriler" olarak kalmıştır. AtariVCS(=Adventure), C64(=wizard of wor), Atari800XL(=international karate),Oric Atmos(=harrier attack) hatta atari ST(=hostages) bile üzerinde oyun oynanan aterilerdi. Fakat amiga ile yakinen tanışınca durum bu kadar basit olmadı. Amiga yıllarım son derece üretken geçmiştir. Amiga bugün bile vazgeçemediğim bir tutkudur.

Malesef 1994 sonunda Bilkent'de internet ile tanışmam durumu değiştirecekti. Artık BBS'ler ve hatta hitnet bile demode olmaya başlamıştı, her ne kadar ibrowse ve aweb olsa da, amiga ile internet deneyimi can sıkıcı hale gelmişti. Birçok AMIrc kullanıcısının "DoMinO is a really lame software pirate" tarzı (oops domino güme gitti) kanal mesajları, amiga ve grapevine ile bu işin yürümeyeceğini gösteriyordu (A500'ümde a1200'den daha fazla ram olduğu için a500 ile internete giriyordum -miami bütün ram'i yiyordu-, 500 ile Amirc kullanamıyordum).

Ve 1996'da internete girmek ve mine sweeper oynamak için arkadaşlarımı rahatsız etmeyi bırakıp bir PC aldım ve windows 95 kurdum. Internet'in hakimi oldum. Bu realizasyon dönemi beni Ref'likten almış ve internetteki tüm tartışma mekanlarına gerçek adımla girme çılgınlığını bahşetmişti.

PC işinin b*ku çıkana kadar PC'de takılmış, amiga vs. pc tartışmalarına amiga tarafında kalarak katılmış, sonra amiga emülasyonu ile amiga disketlerimi raftan indirmeye başlamıştım. Bu durum, 2006'ya kadar devam etmiş, artık emülasyonun gerçek makinenin keyfini vermediğine tam olarak inandığım anda son bulmuştur.

Bu noktada hatamı görmüş ve arkadaşlara dağıttığım, kilerde çürümeye terk ettiğim tüm retrolarımı toplayıp tamir edip temizleyerek ayağa kalkacak, ref'in dönüşünü gerçekleştirecektim. Fakat hiçbir değişim cezasız kalamaz. PC canavarını kesmiş ve gerçekleri görmüş olsam da, retro camiasının ayaklar altında olması ile yüzleşmek zorunda idim. Bundan sonrası, bu şeytansı "hobi"nin beni ele geçirişini keyifle izlemek, bu arada retro merakıma bir rota vermek ve karanlık tarafa geçmemek için doğru arkadaşlıklar kurmaya çalışmakla sürmektedir. Aydınlık yolu gösteren, bu yolda beraber yürüyen ve yürümek isteyecek arkadaşlarıma selamlar olsun.

Quiz: Peki "Ref" neyin nesidir?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Büyük soru: Ref kimdir?
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2011, 22:40:46 »
 Ahaha super.  2012 yaklasti, herkes eteklerindeki taslari doksun.

Zirai mucadele gerektirecek bir sey ???  Yahu bana tekrar izlettirme trt yaycep program arsivimi. Biliyorsan soyle.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2011, 02:56:42 »
guzeeel bu da guzel :)

"ref" nedir sorusunun cevabi nightlord icin kafa karistirici olmustur. nightlord ref'le tanismadan once cgtr'de arda ile tanisir. sonra tr demoscene'de ref ortaya cikar. cook sonra da bu ikisinin ayni kisi oldugunu ogrenen nightlord'un kafasi karisir. bu guzide postlar atan kisi neden bir tarafta ref diger tarafta arda'dir. neden hep arda veya hep ref degildir?

hatta ayni donemde bir de coze'nin adinin da arda oldugunun ogrenmesiyle nightlord'un korpecik dimagi maymun olmustur.

Ve buyuk bir soru da: Ref neden Nightshift 2006'ya gelmemistir. Hatta hepiniz davul olun emi retrojen insanlari, hepiniz ilk ns07 ve 7d7'ye falan geldiniz, bi oturup adam gibi soole uzun uzun yuzyuze muhabbet edemedik.

Bu sorularla beraber ref/arda onemli adamdir. akilli adamdir. dogru bildiginden sasmaz. Speccy bilgi pinaridir. C64 paletiyle ilgili yanlislardadir :)

Eksik olmasindir :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2011, 21:57:39 »
(bu satın alma işlemi sırasında neden evde olduğumu, neden benim de gitmediğimi sadece yakın arkadaşlarım bilmektedir--mi acaba?)

Sanırım ben yakın arkadaşın olabilirim. Hakkında tuttuğum dosyada(sırf senin değil, tüm retro aleminin) bu konuya ilişkin ekteki resim bulunuyor.

Alıntı

Bu sorunun yanıtı reflectionsa bile bence esasen; hatalı ürün seçimi ve tıbbi operasyon sonucu aramızda olan arkadaştır. Biz buna felsefede "kelebek etkisi" adını da veririz.

Ve buyuk bir soru da: Ref neden Nightshift 2006'ya gelmemistir. Hatta hepiniz davul olun emi retrojen insanlari, hepiniz ilk ns07 ve 7d7'ye falan geldiniz, bi oturup adam gibi soole uzun uzun yuzyuze muhabbet edemedik.

Ben gelmiştim ama gittiğim ilk parti olduğu için parti müfettişi modunda takılmıştık akermen ile beraber.  Bu da ispatı!

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2011, 23:30:24 »
 Grafikten anladigim kadariyla amca var bir tane (Kemal), bir de sinbad kilikli cocuk var. Amca kaykayin uzerine comelmis, cakmakla cocugun ekipmani yakiyor? Bu nasil bir sunet anlayisi, nasil bir manyaklik bu :D
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2011, 12:38:02 »
Nasıl becerdiysem yazının ilk satırını "Ref bir zx spectrum emulatörüdür" diye okumayı başardım. Gerçi böyle de çok kötü olmadı sanki. :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2011, 16:43:21 »

Ben gelmiştim ama gittiğim ilk parti olduğu için parti müfettişi modunda takılmıştık akermen ile beraber.  Bu da ispatı!

evet nl, sen böyle söyleyince aniden hatırladım, NS06 yıllarında, biraz scene'in horozlaştığını falan düşünüyorduk, eh o yıllar pek bir yenilik de yoktu türk cemaatinde. Hatta sanırım o akşam nevizadede bira içmekteydik. Şimdi de horozlaşma devam ediyor aslında, ama eskisinden daha etkisizler, ama bu sefer de gençlerde iş yok kardeşim.

Alco'nun ise laf koyum gücü yüksektir, sen farketmemiş olsan da, alco oradadır, soluğu her zaman ensendedir...