Gönderen Konu: Favorim Amstrad Oyunu: Mission Genocide (matahari)  (Okunma sayısı 15921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
Ynt: Favorim Amstrad Oyunu: Mission Genocide (matahari)
« Yanıtla #15 : 22 Nisan 2022, 07:11:49 »
@matahari 'nin kalemine sağlık! Yaklaşık 35 yıldır, her yazısını keyifle okuyorum, her sohbetini pür dikkat dinliyorum.

@Alcofribas: Kucak dolusu teşekkür ediyorum, biricik kardeşim. Bir 35 yılımız daha olur mu bilemem, ama sayende ilkinin harika geçtiğine eminim. 8)

Öte yandan daha geçen gün Hydrogen'le, her zaman geleceğe bakmanın, güncel olanı anlamanın öneminden konuştuk... Hele de işi teknoloji olan bizler için dünyanın hiç durmadığını ve insanın nefes alırcasına kendini yenilemesi gerektiğini konuştuk... İşte bu sektörde var olmanın, kalıcı birşeyleri yoktan var edip inşa etmenin belki tek yolu, bu iki dünyanın ikisinin de yerlisi olmak... Nefes almak gibi dedim ya. Öğrenmeyi bıraktığımız anda ölüm çok çok hızlı... O yüzden bu yazı bana göre bir anı yazısı değil... Bu yazıda zaman zaman durup hayata ve yapılanlara analiz var. Gözünü kulağını haberlere açık tutup, gelecekte olanları hazır olarak beklemek var. O olaylar olduğunda disiplinle masanın üstüne koyup parçalarına ayırma var. Öğrenilenleri deneme ve içselleştirme var. Ve en son bu öğrenilerin sonra büyük resimde oynadığı rolü analiz var... Kısaca bir profesyönel nasıl olunur var.

@nightlord: Sanki cımbızla, tek tek itina ile seçilmiş cümleler bunlar! Her cümle adeta bir "motto". Ben yazmaya kalksam, bu kadar az-öz yazamazdım. İnan, okurken bir an ne diyeceğimi bilemedim. Bir meslektaşımdan alabileceğim en iyi övgü, "anlaşılmak" olsa gerek. Yürekten teşekkür ediyorum. Üzerinde çalıştığınız projelerde, "Pruvanız neta, dümeniniz viya olsun!"

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Nisan 2022, 12:36:01 »
Kaçırmışım bu yazıyı, yeni okudum. Uykulu bir cuma sabahına kahveyle harika bir başlangıç oldu. Kendime geldim, zihnim açıldı. Klavyene sağlık abi, şimdi diğer yazını okuyorum. Bir yandan da kafamda düşünceler dolanıp durmaya başladı. Hem eğlendirip, hem bir şeyler öğretip, hem de düşündürüyorsun insanı. Tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #17 : 22 Nisan 2022, 13:24:37 »
Hem eğlendirip, hem bir şeyler öğretip, hem de düşündürüyorsun insanı.

Bunu duyduğuma çok memnun oldum, Sevgili @Ragnor. 8) Zira, tam olarak senin dediklerini yapmak için çabalıyorum.

Tekrar teşekkürler.

Vaktini ayırıp okuduğun için asıl ben teşekkür ederim.

Çevrimdışı suvari58

• Ön Kayıt
« Yanıtla #18 : 23 Nisan 2022, 01:21:23 »
Merhaba,
Sevgili @matahari, sizi tanımasam da teknik + edebiyat bilginizi iyi harmanladığınızı ve zevkli okumalar sağlayabildiğinizi gördüm.
Ben, 80'ler BASIC ve PASCAL ekolünden geliyorum.
Makine + coding'in kılcalına  varana dek sizler kadar hakim değilim.
Bir yerlerden bulduğum Plazma dergilerini okuyorum bu aralar.
Beni buralara kadar getirdi.
Ama anlamasam da okumak bana zevk veriyor.
Sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #19 : 23 Nisan 2022, 14:41:39 »
sizi tanımasam da teknik + edebiyat bilginizi iyi harmanladığınızı ve zevkli okumalar sağlayabildiğinizi gördüm.

Sevgili @suvari58, nazik yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Ben, 80'ler BASIC ve PASCAL ekolünden geliyorum.

Harika! Her ikisi de 80'lerin favori programlama dilleri. Özellikle Pascal ekolünden gelmenize çok sevindim. PC üzerinde Turbo Pascal (ve sonrasında Turbo C), 80'lerde görmeye alışık olmadığımız derecede konfor ve esneklik sunuyordu. O ekolden gelenlerin altyapısı sağlam olur. ;)

Ama anlamasam da okumak bana zevk veriyor.

Çok sevindim. Anlayamamanız lütfen sizi yıldırmasın; bu aşamada "merak etmeniz" yeterli. Assembly literatürünü okumayı sürdürdükçe, zaman içerisinde bütün taşların yerine oturduğunu göreceksiniz. Biraz zaman ve bolca emek sonrası, bu tür teknik metinleri çok daha rahat okuyup anlayabileceksiniz. Doğru yoldasınız!

Çevrimdışı ssg

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #20 : 24 Nisan 2022, 13:48:23 »
Ne kadar güzel bir yazı olmuş @matahari eline sağlık! Mission Genocide’ı oynamıştım. Hatta “ZtB by Drinksoft”u da crack grubu sanıyordum (https://eksisozluk.com/mission-genocide--70534), kendi introlarımda greetz bile vermiş olabilirim. Ama oyun nedense bende hiç aklımda yer etmiş bir memnuniyet bırakmamış. Bu kadar büyük bir teknik başarıya rağmen oyunun bu açıdan fail olması bana çok ilginç geldi, onu da başka bir unsur olarak eklemek isterim.

Sprite’ları background’la OR’lama mantığı da fantastikmiş helal olsun. :)

Retrojen dergiden beri yazılarını okumayı özlediğimi fark ettim. Daha çok yaz daha sık yaz diyesim geliyor bencilce :)

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #21 : 24 Nisan 2022, 14:28:31 »
Ne kadar güzel bir yazı olmuş @matahari eline sağlık! Retrojen dergiden beri yazılarını okumayı özlediğimi fark ettim. Daha çok yaz daha sık yaz diyesim geliyor bencilce :)

Nazik yorum ve dileğin için çok teşekkür ederim, sevgili @ssg. 8)

Bilgi edinmek, vakti geldiğinde o bilgiyi paylaşma sorumluluğunu da beraberinde getiriyor. Bu yüzden, fırsat bulabildikçe yazmayı sürdürüyorum. Keşke daha fazla boş vaktim olsa, daha çok yazabilsem...

Hazır konu yazmaktan açılmışken, kaleme almış olduğun kitap vesilesiyle seni gönülden kutlamak isterim. Umarım tek kitap ile yetinmez, yazmayı sürdürürsün. Yeniden yüz yüze görüşebilmeyi umar, başarılarının devamını dilerim.

Çevrimdışı ssg

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2022, 14:53:27 »
Hazır konu yazmaktan açılmışken, kaleme almış olduğun kitap vesilesiyle seni gönülden kutlamak isterim. Umarım tek kitap ile yetinmez, yazmayı sürdürürsün. Yeniden yüz yüze görüşebilmeyi umar, başarılarının devamını dilerim.

Çok teşekkür ederim. Bu harika yazı dilinle sen de kitap yazmalısın bence. Dediğin gibi, büyük bilgi büyük paylaşma sorumluluğu getiriyor. :)

Çevrimdışı ilkergorkem

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #23 : 24 Nisan 2022, 19:16:23 »
Öyle güzel bir yazı ki iki gün üst üste okudum. Ezberlemek için değil zevk almak için :) Çünkü benim yapabilmeyi isteyip becermesi nasip olmayan teknik güzellikleri okumuş oldum. Okurken keşke ben de yapabilseydimleri kenara bıraktım ve yapılanları senin yanındaymış gibi düşünerek keyif aldım hem de o yıllarda ben ne yapıyordum diye anılara döndüm. Şanslıyım ki 30 lu yaşlarda da olsa senin gibi bir üstad ile tanıştım (Daha şanslı olsam herhalde o yıllarda tanışırdık).

Bir sonraki linkteki yazını ise daha okumadım resmen okuyup tüketmek istemiyorum yavaş yavaş tadını çıkarıcam belki hergün bir paragraf okurum  :)

Eline sağlık tekrar harika bir paylaşımdı

Çevrimdışı matahari

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • The Blog of Mert Börü
« Yanıtla #24 : 24 Nisan 2022, 19:58:59 »
Öyle güzel bir yazı ki iki gün üst üste okudum. Ezberlemek için değil zevk almak için :) Çünkü benim yapabilmeyi isteyip becermesi nasip olmayan teknik güzellikleri okumuş oldum. Okurken keşke ben de yapabilseydimleri kenara bıraktım ve yapılanları senin yanındaymış gibi düşünerek keyif aldım hem de o yıllarda ben ne yapıyordum diye anılara döndüm.

O kadar samimi şekilde dile getirmişsin ki, beni gayet derinden etkiledin. Çok teşekkür ederim, @ilkergorkem.

Şanslıyım ki 30 lu yaşlarda da olsa senin gibi bir üstad ile tanıştım (Daha şanslı olsam herhalde o yıllarda tanışırdık).

Estağfurullah, o şans hepimize ait. İnan, ben de sizlerle tanışmanın keyfini sürüyorum. Zira, forumdaki herkes "bilgi küpü". Uzun süren sessizliklerin ardından bazen çok basit bir ileti sayesinde o kadar güzel bir parlama oluyor ki, ortaya çıkan sinerji müthiş bir bilgi paylaşımını tetikliyor. Bu sayede ben de sizlerden çok şey öğreniyorum.

Bir sonraki linkteki yazını ise daha okumadım resmen okuyup tüketmek istemiyorum yavaş yavaş tadını çıkarıcam belki hergün bir paragraf okurum :)

Harikasın! Sen oku bitir, ben yine yazarım. :)