Retro Sistemler > Amstrad

Üstat matahari ile Amstrad Kerametleri Sohbeti (28 Mayıs 2022 Cumartesi)

<< < (3/4) > >>

Alco:

--- Alıntı yapılan: hades - 09 Haziran 2022, 21:27:12 ---Çok güzel bir etkinlik olmuş. Keşke katılabilseydim.

--- Alıntı sonu ---
Gerçekten senin çok talihsiz bir zamanına denk geldi. Sağlık olsun! İnşallah başka zaman telafi ederiz.

--- Alıntı yapılan: doMiNO - 10 Haziran 2022, 00:29:46 ---Ne bilmediğini bilmeyen adam olarak ne güzel mutlu mesud oturuyordum köşemde. Sonra bu başlığa girdim ve olanlar oldu. Artık ne bilmediğini bilen adam olarak mutsuzum! :)
--- Alıntı sonu ---
Boş oturma lütfen. Yalapşap da olsa çalışıyor gibi gözükebilirsin dostum. Doğru anladın!

--- Alıntı ---Epey emek vererek etkinliğe dair son derece detaylı bir özet geçtiğin ve bizlerin de ucundan kıyısından da olsa nasiplenmesini sağladığın için teşekkür ederim Alco. Harika bir paylaşımdı.

--- Alıntı sonu ---
Teşekkür ederim. Elimden geldiğince detay yazdım. Ama hala bize özel içerik ve bol bol foto da var geride  :D

--- Alıntı yapılan: codewarrior - 10 Haziran 2022, 00:18:24 ---Ah, şimdi kaçırdığıma çok üzüldüm.

Harika bir yazı @Alcofribas. Bir çırpıda okudum. Ne kadar güzel bilgiler, hatıralar... "Bilginin zekatı" -- bunu mutlaka bir yerlerde ben de kullanmalıyım :)

Sana ve @matahari üstada selamlar ve sevgiler. Başka bir zamanda bir yerlerde görüşmek üzere inşallah.

P.S: Yazıda şu kısım sanki bir hata ile iki kere tekrarlanmış: "İşte bu yazının içinde bir yerde @hyrogen şu aşağıdaki satırlarda geçen dileğini dile getirince, bunu emir telakki ettik ve siz istediniz biz yaptık dedik".

Hatta "Retrospektif:Speedlock" yazısı yanıtları içinde geçmiyor. "Favorim Amstrad Oyunu: Mission Genocide" yazısı yanıtları içinde var sadece. Dolayısı ile tekrarının bir hata olduğunu dşünüyorum. Ya da beni aşan bir şifre söz konusu :)

--- Alıntı sonu ---
Çok teşekkür ederim. Beğendiğine sevindim. Dediğin gibi, keşke sen de orada olabilseydin. Bir dahakine inşallah diyelim. Düzeltmeler için de teşekkür ederim. Ufaktan toparlıyorum.

--- Alıntı yapılan: Skate - 09 Haziran 2022, 21:59:27 ---@Alcofribas, bu senin yaptığına ileri derece hacking denir. @matahari kalkıp senden "ses ve video kaydı olmasın" diye rica ediyor ve sen bu paylaşımları mı yapıyorsun? E iyi de bu video kaydından daha güzel olmuş. :) Zaten ben etkinlik boyunca da farkındaydım, her şeyi görüntülüyordun, notlar tutuyordun. İnan etkinliğin videosunu çekip paylaşsak çok da farklı etki yaratmazmış, öyle detaylı belgelemişsin. "Video değil de gif+subtitle" gibi olmuş. :) Gençlere örnek olmasını arzu ettiğim emeğine sağlık.
--- Alıntı sonu ---
Teşekkür ederim Skate. Gerçekten biraz uğraştırdı. Her parti sonrası olduğu gibi hemen notlarımı almıştım ama günler geçtikçe detaylar kayboluyor. Sağolsun matahari burada da desteğini esirgemedi. Sanırım ortaya makul bir şey çıktı. Notlarım deyince aklıma geldi. 7DXlerden de yarım kalmış veya sadece not başlıkları duran raporlarım var  :D Neyse ki bunu yarım bırakmadım.

Attilan:
Son söyleyeceğimi başta söyleyerek başlayayım, hiç hesapta olmayan şekilde geç kalarak dahi olsa bu toplantıya katılabildiğim için çok mutluyum. Başta @matahari ve @Alcofribas olmak üzere emeği geçen ve katılan herkese böyle bir sinerji oluşturdukları için çok teşekkür ederim.

matahari'yi ilk defa raat #06'da yaptığı pixel art konulu sunumunda görmüştüm, hiçbir detayı atlamayan ve bunu yaparken dinleyiciyi sıkmayan, merakı sürekli canlı tutan anlatımıyla epey ilgimi çekmişti.
Ardından yine bu forumda paylaştığı, teknik konular ile nostaljik hikayelerini harmanladığı yazılarını zevkle okudum. Tüm bunların kafamda ister istemez oluşturduğu beklentiler ile katıldığım toplantı beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim. Teknik konuların büyük kısmı beni aşsa da matahari'nin detaylı anlatımı ve zaman zaman gruptan gelen kilit sorular ile sinclair ve amstrad ile ilgili belli bir fikir sahibi oldum.
Hatta bir noktada sinclair ve amstrad hafıza alanları konusunda @Ref ve @matahari arasında gelişen diyaloğu izlerken zihnimde şu meşhur "morpheus fights neo!" repliği/sahnesi canlandı ama çok daha naif versiyonu 🙂
Teknik konuların yanısıra beraberinde getirdiği tarihi denilebilecek materyal de benim için çok ilgi çekiciydi, kurşun kalemle yazılmış sararmış sayfalı defter, eski tarihli dergiler, kutulu oyunlar ve en önemlisi bunlara ait anılar çok kıymetliydi.
Muazzez Abacı kaseti anısını bir önceki hafta @Skate in toplantısında duymuştum ama yine kendimi gülmekten alamadım, ocean firmasında Abacı'nin kabarık saçları ile anılıyor olmak acayip ötesi bir durum gerçekten 🙂 Bu ilginç ve eğlenceli anıya vesile olan posta memuru, sana da teşekkürler! 🙂

Başta dediğim gibi çok zevk aldığım bir toplantı oldu, katılan ve emeği geçen herkese tekrar teşekkürler, saygılar, sevgiler.

matahari:
Efendim, etkinlik biteli 12 gün olmuş... Bir başlık açılmış, yasak savıcı mahiyette sisli-puslu bir animated GIF konmuş, ortada rapor namına tek satır yok... 12 koca gün! Bekle bekle, nereye kadar?! Tam içimden "Sanki parti raporu değil, heyet onayı bekleyen Hıfzıssıhha raporu mübarek!" diye saydırırken, sağolsun @Alcofribas nihayet yüreklerimize su serpti, çarşaf gibi serdi raporu önümüze. Hem de ne rapor! Kundaktan girmiş, Manchester’dan çıkmış. Bir ciğer filmim eksik! Sanki "matahari ile Amstrad kerametleri" değil de "Amstrad ile matahari kerametleri" olmuş. Üstatlar, hacılar, hocalar, âlimler, ulemâlar havada uçuşuyor; duyan da pikniğe değil, Sümbülzâde Amstrad Tekkesi’ne gittik sanır… Tamam anladım, ben de seni çok seviyorum Türkerciğim, ama bu kadar süslü sözlere gerek var mı, güzel kardeşim? Zaten bu forumda herkes kendi alanında bir "üstat" değil mi? Sen değil misin "Bir lokma, bir hırka, bir de yüzükle yola çıktım" diyen? Âlemi var mı Gollum misali o yüzüğü cilalayıp parlatmanın? Sohbetlerimizde hep zikretmiyor muyuz Turgut Uyar üstadın "Belki de asıl ustalık budur; her zaman acemi olmayı bilmek" dizelerini? Yapma canım kardeşim, duyan da o süslü sözleri gerçek sanacak. Alt tarafı piknik yaptık, yedik, içtik, güldük, eğlendik ve karşılıklı olarak bilgilendik.

Latife bir yana, tüm @Alcofribas etkinliklerinde olduğu üzere, bir kuş sütümüz eksikti. Bu dört dörtlük organizasyon için, başta Banu Hanımefendi olmak üzere, Gürevin Ailesinin tüm fertlerine şükranlarımı sunuyorum. O gün işini gücünü bırakıp gelen, hafta sonunu ailesi ile birlikte geçirmesi gerekirken beni dinleme nezaketini gösteren hepsi birbirinden değerli tüm katılımcılara tek tek teşekkür ediyorum. Ve son olarak, bu güzel organizasyon fikrini önermesi sebebiyle, etkinlik ateşini Prometheus misali bize hediye eden @hydrogen’e ayrıca teşekkür ediyorum.

Alco:

--- Alıntı yapılan: Attilan - 10 Haziran 2022, 01:20:31 ---Son söyleyeceğimi başta söyleyerek başlayayım, hiç hesapta olmayan şekilde geç kalarak dahi olsa bu toplantıya katılabildiğim için çok mutluyum. Başta @matahari ve @Alcofribas olmak üzere emeği geçen ve katılan herkese böyle bir sinerji oluşturdukları için çok teşekkür ederim.
--- Alıntı sonu ---
Beğendiğine sevindim. matahari ve sizler sayesinde ben de böyle güzel sohbetlerden nasipleniyorum.

--- Alıntı yapılan: matahari - 10 Haziran 2022, 11:22:43 ---Efendim, etkinlik biteli 12 gün olmuş... Bir başlık açılmış, yasak savıcı mahiyette sisli-puslu bir animated GIF konmuş, ortada rapor namına tek satır yok... 12 koca gün! Bekle bekle, nereye kadar?! Tam içimden "Sanki parti raporu değil, heyet onayı bekleyen Hıfzıssıhha raporu mübarek!" diye saydırırken, sağolsun @Alcofribas nihayet yüreklerimize su serpti, çarşaf gibi serdi raporu önümüze. Hem de ne rapor! Kundaktan girmiş, Manchester’dan çıkmış. Bir ciğer filmim eksik!
--- Alıntı sonu ---
Fena mı oldu peki? Bedavadan otobiyografin çıktı ortaya!  ;D

--- Alıntı ---Sanki "matahari ile Amstrad kerametleri" değil de "Amstrad ile matahari kerametleri" olmuş. Üstatlar, hacılar, hocalar, âlimler, ulemâlar havada uçuşuyor; duyan da pikniğe değil, Sümbülzâde Amstrad Tekkesi’ne gittik sanır…
--- Alıntı sonu ---
Bana hep böyle süper fikirlerle gel işte lütfen. Kısmetse birkaç sene sonra da "Amstrad ile matahari kerametleri" yaparız  ;D

--- Alıntı ---Tamam anladım, ben de seni çok seviyorum Türkerciğim, ama bu kadar süslü sözlere gerek var mı, güzel kardeşim?
--- Alıntı sonu ---
Bak böyle gollük paslar atıyorsun sonra ben de dayanamıyorum. Geliyor "Bilginin zekatının" yanına bir kardeş: "marifet iltifata tabidir".

--- Alıntı ---Zaten bu forumda herkes kendi alanında bir "üstat" değil mi? Sen değil misin "Bir lokma, bir hırka, bir de yüzükle yola çıktım" diyen? Âlemi var mı Gollum misali o yüzüğü cilalayıp parlatmanın? Sohbetlerimizde hep zikretmiyor muyuz Turgut Uyar üstadın "Belki de asıl ustalık budur; her zaman acemi olmayı bilmek" dizelerini? Yapma canım kardeşim, duyan da o süslü sözleri gerçek sanacak. Alt tarafı piknik yaptık, yedik, içtik, güldük, eğlendik ve karşılıklı olarak bilgilendik.
--- Alıntı sonu ---
Aynen öyle! Lakin; gelemeyen 3 kişi ve Skate ile Atillan dışında kimseden ses çıkmadığına göre herhalde alt tarafı bir pikniğe kimse takılmıyor. İn cin top oynuyor ya da bir boş gezen benim. Mesela birileri yazsa da eksiklerimiz bilsek sonraki etkinlikler için.

Kimsenin ekstra merak ettiği bir şey de yok sanırım. Misal; bir Allah'ın kulu da demiyor ki "yahu matahari, o gün CPCBooster+ ile müzik üretiminden bahsettin ama ben bu konuyu tam anlamadım, Biraz açar mısın". Kimse sormadığına göre bu bilindik bir olay. O zaman hem burayı meşgul etmeyelim hem de cahilliğim ortaya çıkmasın diye ben seni bu konuda mail ile rahatsız edeyim bari. Gerçekten çok ilgimi çekti. Midi desen Midi değil. İn midir cin midir?

--- Alıntı ---Latife bir yana, tüm @Alcofribas etkinliklerinde olduğu üzere, bir kuş sütümüz eksikti. Bu dört dörtlük organizasyon için, başta Banu Hanımefendi olmak üzere, Gürevin Ailesinin tüm fertlerine şükranlarımı sunuyorum.
--- Alıntı sonu ---
Biz teşekkür ederiz. Bizim için büyük keyifti dostlarla birarada olmak. Sofrayı da dostlarla beraber donattık. Daha iyilerini de yaparız inşallah  ;)

matahari:

--- Alıntı yapılan: hades - 09 Haziran 2022, 21:27:12 ---Çok güzel bir etkinlik olmuş. Keşke katılabilseydim.

--- Alıntı sonu ---

Sevgili @hades, çok teşekkür ederim. Bizim gözlerimiz de sizleri aradı. Çok geçerli bir mazeretiniz olduğu hepimizin bilgisi dahilinde. Bu vesileyle tekrar geçmiş olsun der, acil şifalar dilerim.

--- Alıntı yapılan: Skate - 09 Haziran 2022, 21:59:27 ---@Alcofribas, bu senin yaptığına ileri derece hacking denir. @matahari kalkıp senden "ses ve video kaydı olmasın" diye rica ediyor ve sen bu paylaşımları mı yapıyorsun?

--- Alıntı sonu ---

Sevgili @Skate, Alcofribas 35 sene evvel de böyleydi… Fransız çocuğun her işi hack-crack! ;D

--- Alıntı yapılan: Skate - 09 Haziran 2022, 21:59:27 ---@matahari'ye zaten her fırsatta teşekkür ediyoruz, yeri gelmişken tekrar teşekkür edeyim böyle sunumlar yapıp bilgi ve tarihsel birikimini bizimle paylaştığı için.

--- Alıntı sonu ---

Değerli katılımınız ve toplantı sırasındaki meraklı sorularınız için asıl ben teşekkür ederim. Başta I ve R registerları, bank switching ve 3D oyunlar olmak üzere, birkaç konuyu özellikle gözünüzün içine bakarak anlattığımı sanırım farketmişsinizdir. ;) Zaman yönetimi açısından bazı başlıkları kısa geçmek zorunda kaldığım için üzgünüm. Umarım Amstrad konusundaki merakınızı biraz olsun giderebilmişimdir.

--- Alıntı yapılan: codewarrior - 10 Haziran 2022, 00:18:24 ---Ah, şimdi kaçırdığıma çok üzüldüm. Harika bir yazı @Alcofribas. Bir çırpıda okudum. Ne kadar güzel bilgiler, hatıralar... Sana ve @matahari üstada selamlar ve sevgiler. Başka bir zamanda bir yerlerde görüşmek üzere inşallah.

--- Alıntı sonu ---

Sevgili @codewarrior, nazik yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben de sizlere sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Bir sonraki etkinlikte görüşebilmek dileğimle…

--- Alıntı yapılan: doMiNO - 10 Haziran 2022, 00:29:46 ---Grip virüsü hiç bu kadar kötü bir zamanlamayla yakalamamıştı beni. Şu güzelim etkinliği kaçırdığım için kendimi dünyanın en talihsiz insanı gibi hissediyorum. Üstat matahari herkesi yine büyülemiş anlattıklarıyla. Büyülenenlerden biri olma fırsatını kaçırmama neden olduğu için bana grip virüsünü bulaştıran kimliği belirsiz kişiye ne kadar sövsem azdır.

--- Alıntı sonu ---

Sevgili @doMiNO, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Kısa sürede sağlığınıza kavuştuğunuzu umuyorum. Maalesef sadece sunuyu kaçırmakla kalmadınız, özellikle göresiniz diye yanımda getirdiğim Currah μSpeech’i yakından tanıma fırsatını da kaçırdınız. Merak etmeyiniz, bir sonraki etkinlikte sizin için tekrar yanımda getireceğim. ;)

--- Alıntı yapılan: Attilan - 10 Haziran 2022, 01:20:31 ---Son söyleyeceğimi başta söyleyerek başlayayım, hiç hesapta olmayan şekilde geç kalarak dahi olsa bu toplantıya katılabildiğim için çok mutluyum. Başta @matahari ve @Alcofribas olmak üzere emeği geçen ve katılan herkese böyle bir sinerji oluşturdukları için çok teşekkür ederim. Teknik konuların yanısıra beraberinde getirdiği tarihi denilebilecek materyal de benim için çok ilgi çekiciydi, kurşun kalemle yazılmış sararmış sayfalı defter, eski tarihli dergiler, kutulu oyunlar ve en önemlisi bunlara ait anılar çok kıymetliydi.

--- Alıntı sonu ---

Sevgili @Attilan, toplantıya katılımınız ve etkinlik sonrası kaleme aldığınız detaylı geribildirim için çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz üzere, bu toplantının "belgeye dayalı bilgi" odaklı olmasını hedeflediğim için, 1984-89 dönemine ait bir dizi orijinal doküman, fiyat listesi, oyun, kitap, dergi ve kişisel notlarımı yanımda getirmiştim. Faydalanmanıza gerçekten çok sevindim.

--- Alıntı yapılan: Attilan - 10 Haziran 2022, 01:20:31 ---Hatta bir noktada sinclair ve amstrad hafıza alanları konusunda @Ref ve @matahari arasında gelişen diyaloğu izlerken zihnimde şu meşhur "morpheus fights neo!" repliği/sahnesi canlandı ama çok daha naif versiyonu

--- Alıntı sonu ---

Estağfurullah, henüz o seviyeye ulaşamadığımı düşünüyorum; o sizin nezaketiniz. 8)

Bu vesileyle, piknik sırasında hepimizin zihnini kurcalayan "ZX Spectrum’da farklı hızlarda RAM erişimi" sorununu açıkça sergileyecek bir örneği kodlayarak bizimle paylaştığı için sevgili @Ref’e ayrıca teşekkür etmek isterim. Aşağıda linki bulunan kod inceleme ve değerlendirme, ZX Spectrum üzerinde Assembly ile ileri seviyede kod yazanlar için "hap bilgi" niteliğinde bir bellek erişim özeti. Meraklısı için harika bir teknik paylaşım!

https://retrojen.org/pano/index.php?topic=1589.msg13749#msg13749

--- Alıntı yapılan: Alcofribas - 11 Haziran 2022, 21:17:08 ---Bana hep böyle süper fikirlerle gel işte lütfen. Kısmetse birkaç sene sonra da "Amstrad ile matahari kerametleri" yaparız  ;D

--- Alıntı sonu ---

… tekkeyi de unutma! ;D

--- Alıntı yapılan: Alcofribas - 11 Haziran 2022, 21:17:08 ---Bak böyle gollük paslar atıyorsun sonra ben de dayanamıyorum. Geliyor "Bilginin zekatının" yanına bir kardeş: "marifet iltifata tabidir".

--- Alıntı sonu ---

Hah, buldun mu yine son kullanma tarihi geçmiş naftalin kokulu bir söz?! ;D

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git