Retrojen Pano > Merhaba Forumu

Merhaba

(1/2) > >>

MuzafferB:
Herkese Merhaba,

Yasimi soyleyerek baslamama gerek yok herhalde, tum retro'cular uc asagi bes yukari ayni yaslardayiz. Cocukken (80'lerin basi) ilk bilgisayarim ZX Spectrum+ idi. Sonra Amiga 500 ve Amiga 1200 ile devam ettim, ta ki 1998 yilina kadar. 1994-1998 arasinda Internet'e de A1200 ile giriyordum. Sonrasinda kariyer sebebiyle PC'ye gectim.

Cogunlukla insanlar Covid zamani retroya sardi ama benim retro kasintim 2022'de basladi. Su anda elimde;
1 ZX 81
1 ZX Spectrum+ (ve 1 tane de calisan board)
1 Amstrad CPC6128
4 Commodore 64 (ikisi bozuk, bu aralar onlarla ugrasiyorum)
1 Amiga 500
6 Amiga 1200
var. "Retro kolleksiyonu mu, cok sacma. Bir Amiga 1200 bana yeter" dedikten sonra olaylar gelisti. Forumdaki Bora66 yuzunden bir de elektronik islerine giristim. Aslinda temelde sadece Amiga Assembly ile ugrasiyorken, su anda bir de elektronikci tezgahim oldu. Orada da osiloskopundan desoldering gun'ina, hot air station'dan ayarlanabilir guc kaynagina kadar her bir seyim var.

Okumayi cok seviyorum, o yuzden retro ile ilgili dergi ve ozellikle kitaplara cok duskunum. Fena olmayan bir kutuphane birikti bu konuda. Yarisi da Amiga Assembly ile ilgili haliyle. Hayalim Amiga'da guzel bir demo yazmak. Aslinda 90'larin basinda bir demo grubumuz (Wrecking Crew) vardi ve bir demo da cikardik ama o zamanlar grafik yapiyordum sadece.

Ayni hobiyle ugrasan insanlarla bir arada olmak ve bilgi alisverisi yapmak icin foruma geldim. Buyuk ihtimalle iki mesajimdan biri "Discord yeni teknoloji yaaa, ne yapiyoruz forumda" falan olur ama, en kotu atarsiniz geri :)

Sevgiler,
Muzaffer

Bora66:
Hoşgeldin Muzaffer...

Bana takılanın elinden havya düşmez.  :)

Attilan:
Hoşgeldiniz, yeni elektronikçi tezgâhınız hayırlı olsun, havyanızın ucuna korozyon değmesin 🙂

Alco:
Hoşgeldiniz!


--- Alıntı yapılan: MuzafferB - 05 Kasım 2022, 19:18:28 ---"Retro kolleksiyonu mu, cok sacma. Bir Amiga 1200 bana yeter" dedikten sonra olaylar gelisti.
--- Alıntı sonu ---
Hepimizde öyle başlıyor zaten  :) Herkes önce kendi duygu bağı olan cihazı arıyor ve alıyor. Sonra yanına bir yedek, sonra yedeğin yedeği, peki ya diğer ikisi de arızalanırsa yedeği derken iş büyüyor. Bir süre sonra hedef cihaz kesmiyor. Aynı markanın yok alt üst modelleri yok dönemdaş rakip cihazlar derken bir de bakmışsınki elinde bir ton cihaz. Olsun, yer ve bütçe yettiği müddetçe sorun yok :) Bir yandan da herkesin dilinde "ben koleksiyoner değilim". Tabi değiliz, sadece şartlar bizi buraya getirdi  ;D


--- Alıntı ---Forumdaki Bora66 yuzunden bir de elektronik islerine giristim. Aslinda temelde sadece Amiga Assembly ile ugrasiyorken, su anda bir de elektronikci tezgahim oldu. Orada da osiloskopundan desoldering gun'ina, hot air station'dan ayarlanabilir guc kaynagina kadar her bir seyim var.
--- Alıntı sonu ---
Bu cihazlarla uğraşırken elinizden birazcık tamirat da gelmesi büyük avantaj. Kablo yapımından tut da arızalara kadar her yerde lazım. Bora66 da hayırlı bir işe vesile olmuş.


--- Alıntı ---Okumayi cok seviyorum, o yuzden retro ile ilgili dergi ve ozellikle kitaplara cok duskunum. Fena olmayan bir kutuphane birikti bu konuda. Yarisi da Amiga Assembly ile ilgili haliyle.
--- Alıntı sonu ---
Dergi ve kitapların hem kendileri hem de meraklısı cihazlara göre az sayılır. Daha kolay zarar gördükleri ve kayboldukları için temini de zor. Türkçe yayın sayısı da epey az. FB'de "Amiga Programcının El Kitabı" nın disketini aradığınızı görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam o kitabın disket eki yoktu. Siz belki Amiga'nın Sırları ile karıştırıyor olabilirsiniz. Ben yanlış hatırlıyor da olabilirim. Kitap demişken; belki kütüphanemizde ilginizi çekecek birşeyler olabilir.

http://retrojen.org/lib/mag


--- Alıntı ---Hayalim Amiga'da guzel bir demo yazmak. Aslinda 90'larin basinda bir demo grubumuz (Wrecking Crew) vardi ve bir demo da cikardik ama o zamanlar grafik yapiyordum sadece.
--- Alıntı sonu ---
Bu bahsettiğiniz duruma istinaden WizofWor'un "yarım kalan hesapları kapatmak" şeklinde çok yerinde bir tabiri var. Sanırım biraz da; o çok mutlu olduğumuz, sorumluluğun az, keyfin bol olduğu yılları yadetmenin de etkisi var. Neyse; peki, sizin o yıllarda yaptıklarınızdan elinizde kalan çalışmalar var mı? Eski grup arkadaşlarınız ile görüşüyor musunuz?


--- Alıntı ---Ayni hobiyle ugrasan insanlarla bir arada olmak ve bilgi alisverisi yapmak icin foruma geldim. Buyuk ihtimalle iki mesajimdan biri "Discord yeni teknoloji yaaa, ne yapiyoruz forumda" falan olur ama, en kotu atarsiniz geri :)
--- Alıntı sonu ---
Forum hariç diğer ortamlarda bilginin tasnifi ve kalıcılığı biraz daha zor. İnternet ortamında hiçbir şeyin garantisi yok ama forum yine de bu noktalarda daha avantajlı. Velhasıl şimdilik böyle devam  :)

Biz kendi aramızda keyif alarak takılıyoruz işte, umarız siz de buradan keyif alırsınız.

Ref:
makineler hazır, meraklılık da var, demo yazma hayali falan tamam, bence bu iş olur. bekliyoruz artık :D

ufak ufak başlayın bize de ilerleme raporu verirseniz harika olur.

ben de ZX Spectrum ile ilgileniyorum, amigaya göre süper basit bir alet, dolayısı ile daha hızlı üretim yapılıyor. Amiga epey zor gerçekten. Ama geçenlerde alco'nun paylaştığı şu toolchain işi bir nebze kolaylaştıracaktır:
https://retrojen.org/pano/index.php?topic=1487.0#msg12938

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git