Gönderen Konu: Herkese Merhaba  (Okunma sayısı 16567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zen

• Retromanik
Herkese Merhaba
« : 30 Aralık 2011, 01:50:37 »
Merhaba ben commodore.gen.tr'den zen. Retro üzerine yoğunlaşmış yeni bir site ve fanzin görmek gerçekten çok sevindirici olduğunu söyleyip fazla uzatmadan retro hayatımdam bahsetmek istiyorum.

İlk bilgisayarım ZX Spectrum 48K'dı. Küçük yaşta sahip olduğum için ZX 48k hakkında net anılarım yok maalesef (Bir Ninjalı oyun hatırlıyorum.Adını önceki 7dx partisinde Alcofribas söylemişti ama maalesef aklımda kalmamış :). Spectrum dışında babamın elektronikçi olması sayesinde elimden bir çok farklı retro cihazı ile tanışma fırsatım oldu. Daha sonra C64 ile tanıştım. Artık oyun oynama dışında ufak basic kodlamaları yapmaya başlamıştım. Arada kısa Sega Master System macerasından sonra hayatımda dönüm noktası olmuştur. Ve böylece benim için efsane Amiga dönemi başlamış. Önce A500 elime geçti. A500 daha çok oyun  ve disket kopyalama amaçlı kullanıyordum. Ardından A1200 ile Amiga dönemimin zirvesindeydim. Bu yeni makinayla artık oyun oymak dışında, çizim yapmak, kodlamak gibi işlerle uğraşıyordum. Turbo kart, harddisk diğer ek donanımlar sayesinde internette gezmek, sohbet  vb. makine olan sevgimi biraz arttırdı. O dönem pek çok şey ürettiğim zamanlardı. Ama güzel günler uzun sürmedi :) 1,5 yıl askerlik beni ister istemez amiga ve retrodan uzaklaştırmıştı. Eve döndüğümde ürettiğim onca şeyin harddisk bozulması sonucu kaybettiğimi öğrendiğimde yıkılmıştım. Herneyse kendimi toparlayıp kendimi tekrar retro verdim . Amiga için Euro sembolü destekli fontlar düzenleme dışında fazla üretken olamasamda elimden geldiğince diğer retro cihaz sevenlerle bilgi alışverişinde bulunmaya devam ediyorum.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Herkese Merhaba
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2011, 07:47:36 »
Hoşgeldin zen!

Bu sene partide selamlaşmak dışında sohbet etmeye vakit bulamadık ama seneye telafi ederiz. Geçen partide sana hangi Ninja oyununu söylemiştim hatırlayamadım :)

Bu font olayıyla ilgili ayrı bir başlık açsan ne güzel olur. Hem kullandığın programları hem de ürettiklerini paylaşırsın. Kimbilir belki başkaları da gaza gelir...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2011, 09:52:43 »
Zen (nam-ı diğer, xen, amigada popüler bir font face oluyor), çook eski bir amigacı. Sessiz sakin olmasına bakmayın, ben henüz toplantı kaçırdığını görmedim. Girdiğim her mekanda benden önce xen yerleşmiş kenarda oturuyor olur :) Geçmişinde zx spectrum olduğunu ise şimdi öğrendim.

Bahsettiğiniz oyun saboteur olabilir mi acaba?

Çevrimdışı zen

• Retromanik
« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2012, 11:58:10 »
Zen (nam-ı diğer, xen, amigada popüler bir font face oluyor), çook eski bir amigacı. Sessiz sakin olmasına bakmayın, ben henüz toplantı kaçırdığını görmedim. Girdiğim her mekanda benden önce xen yerleşmiş kenarda oturuyor olur :) Geçmişinde zx spectrum olduğunu ise şimdi öğrendim.

Bahsettiğiniz oyun saboteur olabilir mi acaba?

Evet bu oyundu ama grafiklerini biraz daha farklı hatırlıyorum.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2012, 12:01:27 »

Genel olarak o berbat grafikleri hatırlamamak için hepimizin beyni o günleri bambaşka hatırlıyor.

Ama istersen bir de HD olarak videosuna bakalım :)

http://www.youtube.com/watch?v=6zkDgqObG9E&feature=player_embedded#!

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 02 Ocak 2012, 13:55:25 »

Belki de saboteur 2'dir oynadığın.