Gönderen Konu: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi  (Okunma sayısı 101723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi
« Yanıtla #105 : 24 Mayıs 2016, 23:53:59 »
Konuyla alakasız olacak ama; Retrojen Sayı 2'nin tahmini çıkış tarihi belli mi? Son sayı olduğu için kimse bitirmek istemiyor sanırım...

Sayı 2 hazır ama öncelikle benim ve biraz da alco'nun yoğunluğu sebebiyle askıda duruyor. Deniz, son sayı olması itibariyle çok titiz çalıştı, sanırım mükemmel olması için beklemeyi tercih ediyor. Seriye şahane bir nokta koyacağız, herşey çok güzel olacak :)

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • DeviantArt
« Yanıtla #106 : 26 Mayıs 2016, 00:10:43 »
Sayı 2 hazır ama öncelikle benim ve biraz da alco'nun yoğunluğu sebebiyle askıda duruyor. Deniz, son sayı olması itibariyle çok titiz çalıştı, sanırım mükemmel olması için beklemeyi tercih ediyor. Seriye şahane bir nokta koyacağız, herşey çok güzel olacak :)

Klasik Deniz  :D . Yalnız, Deniz çok titiz çalıştı derken; sayfa tasarımlarını mı devraldı, yoksa başka sürprizler (röportaj?) mi var? Bu arada Facebook azizliği ile sürprizlerden birini öğrendik bile. Neyse, merakla bekliyoruz  :)

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #107 : 26 Mayıs 2016, 21:28:09 »

Klasik Deniz  :D . Yalnız, Deniz çok titiz çalıştı derken; sayfa tasarımlarını mı devraldı, yoksa başka sürprizler (röportaj?) mi var? Bu arada Facebook azizliği ile sürprizlerden birini öğrendik bile. Neyse, merakla bekliyoruz  :)

Bakıyorum gözünüzden de bir şey kaçmıyor Fullgrim Bey ;) Evet, çoğu fanzin gibi Retrojen de son ana kadar kendini saklıyor. Ama son noktamız güzel olacak diye düşünüyoruz. Merakınıza değecek (umarım).

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #108 : 31 Mayıs 2018, 14:17:10 »
e-kütüphaneye emarti'nin tarayip vahşi doğaya saldığı commodore dergilerinin 11, 78 ve 79 numaralı sayılarını ekledim.

dahası da var, ama emarti'nin gösterdiği emek için beklentisi kırılmasın diye cgtr'de yaptığı dağıtımının yaygınlaşması için biraz daha bekleyeceğim, rüzgar durduğunda gerisini ekleyeceğim. Biliyorsunuz bizim amacımız dağıtımdan çok ihtiyaç halinde dergilerin el altında bulunması, belki bir sayfaya bakacaksınız, belki tek bir sayı lazım.. Tümünü arşivime alayım diyorsanız, 2GB'lık bir dosya altta sizi bekliyor.

kaynak: https://yadi.sk/d/lrzzjN0F3SWzho

Çevrimdışı emarti

• RAAT
  • Retroman
  • *
  • emarti is coding █
« Yanıtla #109 : 31 Mayıs 2018, 18:41:36 »
e-kütüphaneye emarti'nin tarayip vahşi doğaya saldığı commodore dergilerinin 11, 78 ve 79 numaralı sayılarını ekledim.

dahası da var, ama emarti'nin gösterdiği emek için beklentisi kırılmasın diye cgtr'de yaptığı dağıtımının yaygınlaşması için biraz daha bekleyeceğim, rüzgar durduğunda gerisini ekleyeceğim. Biliyorsunuz bizim amacımız dağıtımdan çok ihtiyaç halinde dergilerin el altında bulunması, belki bir sayfaya bakacaksınız, belki tek bir sayı lazım.. Tümünü arşivime alayım diyorsanız, 2GB'lık bir dosya altta sizi bekliyor.

kaynak: https://yadi.sk/d/lrzzjN0F3SWzho

Vahşi doğaya salmam gerekiyordu, herkesin kanayan yarası idi herşey bir yana dünyayı kurtardığıma seviniyorum. :) @Ref bekleme kesinlikle kırılmam.
https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #110 : 31 Mayıs 2018, 18:58:12 »
Vahşi doğaya salmam gerekiyordu, herkesin kanayan yarası idi herşey bir yana dünyayı kurtardığıma seviniyorum. :) @Ref bekleme kesinlikle kırılmam.
tamamdır, ilk fırsatta tamamlarım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #111 : 07 Eylül 2018, 17:25:02 »
http://retrojen.org/pano/index.php?topic=1196.msg10588#msg10588
başlığından hareketle, bitsector dergisi 1,2 ve 3 numaralı sayıları e kütüphaneye eklenmiştir.

emarti'nin taradığı commodore dergileri tek dosyaya kombine edildiği için, ayrılmaları biraz iş tutuyor, kütüphanedeki eksik sayıları parçalayan olursa haber etsin. yoksa 1-2 yıla eklerim sorun yok :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #112 : 07 Ocak 2020, 21:21:00 »
e-kütüphane'de emarti'nın gönderdiği pdfler sayesinde Commodore Dergi ve Commodore Pde'nin tüm sayıları tamamlanmış oldu.
Buna göre Program Döküm Ekleri:
5,8,11,9,7,12,24,28,13,17,30,31,38,33,39,50,51,44,52,55,54,56,57,58,60,59,62,61,65,64,66,67,69,70,63,71,78,68,74,73,77,72,75 ve 76 sayılar

Commodore Dergi:
28,29,30,31,33,35,38,39,44,50,51,52,53,54,55,56,57,34,58,59,60,73,61,72,62,63,65,64,66, 67,68,69,70,71,74,75,76 ve 77 sayılar

emarti tarafından gönderilerek tamamlanmıştır.
Tarayan kişilerin bilgileri bilinmediği için emarti olarak girilmiştir, eğer bu sayılardan herhangi birinin taramasını yaptıysanız lütfen bu başlık altına bildiriniz.

Aynı zamanda nette bulunmayan 64'ler dergisi, 42 numaralı sayı da Domino tarafından taranarak kütüphanemize eklenmiştir! Kendisi bu sayıda ayın pesimisti seçilmiştir. Alkışlayalım. (tebrikler dragon -ed)

şu anda Arşiv Büyüklüğü: 5.079 gb içerisinde 271 yayın.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #113 : 17 Ocak 2020, 18:03:21 »
Bugün yine emarti'nin yüklediği Amiga dergisi 6,7,8,9 numaralı sayılarını arşive kattım.

Ayrıca arşivimde bulunan seneler önce Joker tarafından tarandığını sandığım Amiga Lale Savaşçıları kitapçığını da kesip biraz düzenleyip pdf haline getirdim. Onu da e-kütüphanemizde bulabilirsiniz.

Bu arada Umut Tarlaları'nın orjinal kullanma kılavuzunu arayışımız sürüyor. Elimizde kötü bir şekilde OCR edilmiş bir sürüm bulunuyor. Aynı durum Hançer için de geçerli. Hançer kullanma kılavuzu bana Sedat Çöloğlu tarafından gönderilmesine karşın pek okunaklı değil. Bu iki oyunu elinde bulunduranlar bu kitapçıklar, disket etiket fotograflarını da ekleyerek yeniden tarayabilirse çok güzel olur.

Sayfa sıralaması karmakarışık halde olan Umut tarlaları çiftçinin el kitabını uzun zamandır dizmeyi düşünüyordum, bugün onu da yaptım. Artık bir sonraki sayfayı bulabilmek için efor sarfetmeniz gerekmeyecek. Dosyanın karışık halini ise arşivden çıkardım. Bu şekliyle kimseye faydalı olmuyordu.

Şu anda 5.145 gb içerisinde 277 yayına ulaştık.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #114 : 19 Ocak 2020, 02:22:12 »
Gün geçmiyor ki e-kütüphane yeni bir facebook olma yolunda ilerlemesin... Evet, bildiniz tekrar ilerledi!

Artık bir sayfayı "gözat" kullanarak okurken sayfanın en altında "bu sayfayı yer imlerine ekle" alanını bulacaksınız. Önemli bulduğunuz sayfaları (lütfen sayfanın özelliğini belirten bir mesaj yazarak) yer imlerine ekleyebilirsiniz. Dikkat, bu sayfayı kimin eklediği ve yazacağı açıklama herkese açık olacaktır. Tüm yer imlerini kütüphane ana sayfasından görebilirsiniz.

Maksat dergilerde dikkatimizi çeken sayfaların paylaşıma açılması. Ayrıca dergilerdeki sayfalar hakkında bir tür metadata oluşturmuş olacağız.

Şimdilik bookmark işlevi çok ilkel, nabız yokluyorum diyebilirsiniz. Eğer zaman içinde sayfa sayısı çok artar ve artık liste anlaşılmayacak kadar uzarsa bir gezinti arabirimi kodlarız.

Dilek ve şikayetlerinizi her zamanki gibi buradan bildirebilirsiniz.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #115 : 03 Şubat 2020, 21:28:24 »
C64 programcının El Kitabı en çok indirilen yayınlardan birtanesi. Elimizdeki yayın fotokopi kalitesinde ve iki sayfa bir arada, yanlamasına kaydedilmiş bir pdf dosyasıydı. Neyse ki kalitesi düşük değil ve birhayli okunaklı. Online okumayı kolaylaştırması açısından bugün bu kitabı sayfalarına ayırdım, photoshop ile harfleri biraz kalınlaştırdım. Umarım eskisinden daha iyi okunuyordur. Eski dosya 8MB idi, ben işlemi tamamladığımda dosya 200MB'a çıkmıştı, onu tekrar 20MB civarına indirmek için bir hayli zaman harcadım ama kaliteden fazla feragat etmeden dosyayı küçültmeyi de başardım.

Kitapta vic'in yazmaçlarından, spriteların (yaratıkların mı demeli?) ince bilgilerine kadar başlıklar bulunuyor. Bu 400 sayfalık çok önemli referans kitabı artık biraz daha okunaklı olarak kütüphanemizde mevcut.

Öyleyse buyrun, Commodore 64 Programcının El Kitabı düzeltilmiş ve indekslenmiş halde. (eğer daha önce bu sayfaları ziyaret ettiyseniz browser kaşenizin tazelenmesi için ctrl+f5 yapınız, artık iki sayfa aynı anda görünmemelidir)

Çevrimdışı gibraltar

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #116 : 03 Şubat 2020, 22:26:34 »
Online okumayı kolaylaştırması açısından bugün bu kitabı sayfalarına ayırdım, photoshop ile harfleri biraz kalınlaştırdım. Umarım eskisinden daha iyi okunuyordur. Eski dosya 8MB idi, ben işlemi tamamladığımda dosya 200MB'a çıkmıştı, onu tekrar 20MB civarına indirmek için bir hayli zaman harcadım ama kaliteden fazla feragat etmeden dosyayı küçültmeyi de başardım.

Bazı tabloları okumak acayip zor. Daha önceki versiyonun kalitesini bilmiyorum, ancak ham dosyalar şimdikilerden iyiyse *.jpg yerine *.webp yapmak daha iyi olabilir mi?
Şimdi bir tane dosyayı indirip *.webp yapıp denedim dosya boyutu dörtte bire düştü. Renklilerde üçte bire düşürülebilir gibi.

Dizinlerdeki *.jpg'leri topluca *.webp yapmak için webp encoder kurup aşağıdaki satır kullanılabilir.

Kod: [Seç]
find ./ -type f -name '*.jpg' -exec sh -c 'cwebp -q 10 $1 -o "${1%.jpg}.webp"' _ {} \;
Bahsettiğim sonucu almak için ben buradaki -q (quality) argümanına siyah beyaz resim için 2, renkli için 10 verdim.
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #117 : 03 Şubat 2020, 22:47:43 »
tablolar malesef orjinalinde de hiç okunmuyordu. Alco'dan özellikle son sayfadaki tabloyu tekrar scan etmesini rica ettim, vakti uygun olduğunda halledecektir.

aslında acrobat içerisinden webp denedim fakat bende dosya küçülmedi büyüdü. Sanırım bendeki acrobat PDF dosyalarını webp yaptıktan sonra yine jpg'e dönüştüyor.
Ama dosya boyutu 4 kat küçüldüyse bunu değerlendirmek gerekebilir. Ama legacy browserları desteklemek için hem jpg/hem webp tutmak gerekcekse biraz daha beklemek gerekebilir. Bu şimdilik burda dursun.

Bu arada ufak da bir tespit yapmalıyım, elimizde commodore dergi, eğitimde bilgisayar, amstrad ve atari dergilerinin eksiktiz taramaları varken, 64ler dergisinin bu şekilde yarım yamalak kalması beni hayrete düşürmekte.

Çevrimdışı gibraltar

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #118 : 04 Şubat 2020, 21:04:10 »
Ama legacy browserları desteklemek için hem jpg/hem webp tutmak gerekcekse biraz daha beklemek gerekebilir.

Desteklemeyen browserlar için bir kaç kb'lık decoder/encoder kütüpanesi var ama tabi browserın javascript çalıştırması gerekiyor. Yeni javascript standartlarında yazılmamışsa javascript destekli legacy browserlarda da çalışabilir. Mobil aletlerde durum nedir hiç bilmiyorum tabi...
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #119 : 06 Şubat 2020, 12:00:01 »
Evet geçtiğimiz hafta internet dergi taramaları muhabbetleri tekrar alevlendi. Sitemizde sadece e-kütüphanedeki dergileri çekip giden misafirlerimiz oldu. Bu daha önce de olduğu için geçtiğimiz yıl kota uygulamasına gitmiştik. Buna göre yeni üyeler her 15 dakikada sadece 1 PDF dergi indirebiliyorlar. Buradaki amacımız leecher kullanıcıların aynı anda 5-6 transfer açarak forumumuzun hızını aşağılara çekmesini engellemekti. Forumdaki mesaj sayınız arttıkça bu sınırlama 1 dakikaya kadar iniyor.

Fakat bu yeterli gelmedi, downloader programlar binlerce download requesti ile siteyi flood etmeye başladılar, nasıl olsa 15 dakika sonra download başlıyordu. Kendini bir retrojen üyesi olarak gören arkadaşlarımızın tüm dosyaları indirmesi hiçbir sorun teşkil etmiyor elbette. Derdimiz bot ya da dosyaları alıp birdaha yüzünü görmeyeceğimiz insanların sitemizin kaynaklarını tüketmesinin önüne geçmek. Bunu da engellemek için kota uygulamasına geçtik. Birçok dergi/kitap için forumda belirli sayıda mesajınızın olması gerekiyor. Bu rakam 1'den (merhaba forumu) 50'ye kadar değişiyor. Son olarak da bir leecher koruması da eklemek zorunda kaldım. Yine mesaj sayısı (ya da üye grubu) düşük olan kullanıcılar üst üste download ediyorlarsa pdf indirmeleri süresiz olarak durduruluyor. Fakat dilerlerse dergileri sayfa sayfa göz atabilirler. Eğer o pdf çok acil lazımsa sayfaları tek tek indirip kendileri pdf'e çevirebilirler.

Kütüphanemizdeki pdfler birkaçı dışında zaten internette rahatça bulunabiliyorlar. Taramalar bir kısmı halen retrojen üyesi olan çeşitli kişiler tarafından uzun yıllar içerisinde yapılmıştı. Bu kaynakları bir araya birçok kişi bir araya getirdi, birisi mega'ya koymuş, bir başkası da yandesk disk'e koymuş. Kütüphanemizle tek tek uğraşmak yerine ilgilenenler bu dosya paketlerini aratarak indirebilir. Kütüphanemizdeki dergilerin büyük kısmını kapsıyor. Kalan birkaç tanesini de kütüphaneden tamamlarsınız.

Bu hareketlilik bizi de arka planda beklettiğimiz dergileri yükleme konusunda tetikledi. En güzel ekleme zamanında "Haydar Abi"nin taradığı RAM isimli derginin ilk 4 sayısı. Tamamı bu kadar da olabilir, bilgisi olan lütfen biraz bahsetsin.

İkincisi Eğitimde Bilgisayar dergileri. Yine toplu bir güncelleme yaptık, 11 ile 39 sayıları arasındaki sayıları ekledik. Henüz indekslemesini yapamadım ama en azından okunup indirilebiliyor.

Son durumumuz 6.128 gb içerisinde 322 yayına ulaştık ve daha kuyrukta bekleyen 50 kadar dergi var.