Gönderen Konu: Speccy dünyasından kümülatif haberler  (Okunma sayısı 90553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Speccy dünyasından kümülatif haberler
« Yanıtla #150 : 01 Mayıs 2022, 00:55:55 »
Bu akşam zx spectrum 40.yaş partisi yapılıyor, partiden fotolar geliyor, birkaç tanesini paylaşayım.

Mevlüt Dinç konuşmacı olarak katılıyor.

Bytedelight'tan ben, giyilebilir zx spectrum ile huzurlarınızda :D

Dizzy'nin coderları oliver twins sahnede...

herkes toplanmış dinliyor.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #151 : 20 Haziran 2022, 12:37:05 »
ZX81, ZX Spectrum ve Jupiter Ace'in Rom firmware ve el kitaplarını yazan Steve Vickers'in taze bir röportajı:

Not: Başlangıçta kısa bir Portekizce bölüm var ama röportaj kısmı İngilizce.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #152 : 12 Temmuz 2022, 00:14:59 »
ZX Spectrum'un 40. yıldönümünü kutlamaları kapsamında, Richard Altvasser (Spectrum donanım tasarımcısı) ve Dr Steve Vickers (ROM ve kullanım kılavuzu) ZX Spectrum'u The National Museum of Computing (TNMOC)'de konuşuyorlar.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #153 : 07 Aralık 2022, 21:08:43 »
Bu başlığı biraz ihmal ettim. Ama güzel haberlerle geldim, özellikle hades'e :D

Biliyorsunuzdur konu spectrum üzerinde geliştirme ise specemu kullanmak taraftarıyım. Bunun en önemli sebebi specemu'nun gerçek bir zx spectrum davranışına en yakın davranışı sergilemesidir.  Son aylarda hem z80A hem ULA üzerinde yeni keşifler yapıldı, bunlar uzun zamandır çözülememiş uyumsuzlukların önemli bir kısmını elemiş oldu. Specemu'nun yazarı Mark Woodmass bunları specemu'ya katarak yeni sürümünü oluşturdu.

https://keybase.pub/woodywoodster/specemu/specemu-3.2.b061222.zip

Bu sürümün bir özelliği var, eğer specemu ile aynı klasöre Pasmo.exe koyarsanız, gizli bir menü basamağı aktive oluyor. TOOLS > ASSEMBLER altında küçük bir metin editörü açılıyor ve pasmo uyumlu kodların derlenip çalıştırılması mümkün oluyor.  Buna @hades sevinecektir çünkü kendisi direkt emülatör üzerinde çalışmayı seviyordu.

Sonuç olarak, specemu ile, hem güvenli emülasyon, hem de birinci sınıf bir derleyici ile çalışmış oluyorsunuz.

Daha önce bu özelliği ZX Spin ile karşılamaya çalışanlar genelde derlemelerin gerçek makinede düzgün çalışmadıklarını görüyorlardı. Artık specemu ile bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Yine de ben pasmo ve specemu ve düzgün bir metin editörü ile kendi araç zincirinizi oluşturmanızı (ya da benimkini kullanmanızı) tavsiye ediyorum.  Bilmeyenler için bahsettiğim araç zinciri burada: https://retrojen.org/pano/index.php?topic=539.msg4197#msg4197