Gönderen Konu: Hoşbulduk :)  (Okunma sayısı 23137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Hoşbulduk :)
« : 11 Mayıs 2013, 23:01:07 »
Alcofribas'ın nazik daveti üzerine retrojen oluşumu, fanzini ve projesi üzerine çok geç fikir sahibi oldum ve hemen forumumuza üye olup aranıza katılmak istedim. Öncelikle herkese merhabalar :)

Kısaca kendimden bahsedeyim. 39 yaşındayım, Bursa'da yaşıyorum.

1984 yılından beri bir Oric Atmos sahibiyim. Herhalde hayatımı Oric'ten önce ve sonra diye ikiye ayırabilirim.

Her ne kadar mesleğim doktorluk olsa da o zamanlardan beri bilgisayarlara olan merakım hiç eksilmedi. Farklı kulvarlarda da olsa devam etti. Bunda elbette en büyük pay Oric'e ait.

1984'te Oric'im oldu ama ne yazık ki çok kısıtlı şartlarda kullanabildim. Çevremde benden başka hiç bir Oric kullanıcısı yoktu. Elimde cihazla beraber verilen demo kasedi ve temel basic kitabı dışında kaynak da yoktu. Yine de yıllar boyunca başka bilgisayarlara ait oyunlara imrenip modifiye etmeye çalışarak, bilgisayar programlarını değiştirip uygulayarak bir şeyler yapmaya çalıştım. Bir zaman sonra o dönem bilim ve teknik dergisine bir mail atıp "türkiye'de benden başka Oric'çi yok mu" serzenişim cevap buldu. Türkiye'nin başka başka illerinden benimle aynı süreç ve sıkıntılarını yaşamış arkadaşlarla irtibat kurup elimizdeki program ve bilgileri paylaştık. Bir gıdım daha öteye taşımayı başardık.

1990'ların ilk yarısında bir hurdacının bahçesinde yağmur altında ıslanan oric ile aynı renklere sahip kapalı bir kutu dikkatimi çekti. Sanırım o cihazı orada gördüğümde ömrümün en büyük mutluluklarından birini yaşadım. 1980'lerde oric'in kendisinden bile daha pahalı satılan Oric microdisk sürücüsü idi gördüğüm. Tabi boot diskim olmadan bir işe yaramıyordu o an için.

1995 yılında internetle 33.6 baud modem sayesinde ilk defa tanıştığımda o zamanın tek arama motoru yahoo'ya yazdğım ilk kelime tabi ki "oric" oldu.

O zamanlar Oric için ingilterede çıkan Oric User Monthly isimli ve tıpkı retrojen gibi fotokopi ile çıkartılan bir dergiye üye oldum. İngiltere'den gönderdikleri Oric DOS disketleri sayesinde tekrar Oric'ime kavuşup eski kasetlerdeki projeleri tekrar hayata geçirme şansı yakaladım.

Şimdi Oric Atmos ve disk sürücüsü hala çalışır vaziyette durmakta. Ama daha çok emulatörle uğraşıyoruz. Yurt dışından arkadaşlarla irtibat halindeyiz. Ben yıllardır Türkiye'de Oric adını bilen tek kişi ben kaldım sanırken Cumulus projesi gibi mucizelerle ilgilenen Türk arkadaşların varlığını görmek de inanılmaz sevindirdi.

Çok ilginçtir ki dün gece rüyamda bir bilgisayarcıya giriyorum. Kenarda Oric atmos görüyorum bir tane ve yanında oric oyun disketleri. Bİlgisayarcıya yalvarıyorum ne olur bana ver onları diye. Adam asla vermiyor. Cebelleşiyoruz falan derken uyandım.

Bugün de Alcofribas'tan retrojen oluşumu, forum ve dergi hakkında bir mail geldi ve ilk defa fikrim oldu. İlginç bir tesadüf değil mi :)

Şimdilik bu kadar diyelim. İleride hem foruma hem fanzine katkılarda bulunmak isterim başta Oric hakkında olmak üzere..

Sevgilerimle.

Çevrimdışı modelist

• Retroman
Ynt: Hoşbulduk :)
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2013, 00:47:20 »
retrojen.org 'dan benimde çok geç haberim oldu o kadar commodore'cular arasında aktif oldugum halde yani bende sizin gibi bu forumda yeniyim hoşgeldin...:)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2013, 01:36:53 »
1995 yılında internetle 33.6 baud modem sayesinde ilk defa tanıştığımda o zamanın tek arama motoru yahoo'ya yazdğım ilk kelime tabi ki "oric" oldu.

Himm...Bir arama motoruyla karsilasip ilk denemeyi "sex" yazarak yapmayan insanlar icin dogru bir yer Retrojen. Tabii benim gibi, ilk denemede sex yazanlar icin de.

Oric buraya cok yakisir; Hosgeldin.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2013, 05:41:12 »
Keşke ilgili dönemde yayınlanan Eğitimde Bilgisayar ve birkaç sayı da olsa yayınlanmış olan Bilgisayar Dünyası, Mikroprogram gibi dergileri takip etme fırsatınız olsaydı. Bu dergilerin hemen her sayısında Oric ile ilgili programlar yayınlanmaktaydı. Ancak o dönemde bu dergilere de zaman zaman ulaşmak zor oluyordu. Neyse fazla uzatmayayım. Foruma hoşgeldiniz  :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2013, 11:11:40 »
Eğitimde bilgisayar'ın bir kaç sayısına sonradan erişme imkanım oldu. Bir de bursa'da pazar günleri ahmet vefik paşa tiyatrosunun arkasında açılan sahaf pazarında your computer isimli yabancı derginin eski sayılarından 1-2 sine denk geldim. Onlarda da 1-2 oric programına rastlamıştım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2013, 19:16:05 »
peacer, Türkiye'deki oric camiasının cemaat lideri olarak aramıza hoşgeldin :D

Doğrusu henüz senden başka Türk Oric'çi tanımadım, görmedim (görmüş ve unutmuş olabilirim o ayrı). Fakat bir spectrumcu olarak Oric Atmos'un o kırmızılı ve sert plastik tuşlarını, göğsündeki puantiyeli alanı herzaman çok kıskanmışımdır. Aslında kendimi "spectrumcu" olarak düşünmediğim, her bilgisayara natürel baktığım zamanlar Oric her zaman çok çekici gelmişti bana.

Diğer taraftan içindeki 6502'ye karşın, ekran modunun neredeyse aynı problemleri paylaşması bir oric-spectrum kardeşliği oluşturmuştur. Hani Alco'nun deyimiyle, eğer c64 gassaray, spectrum fenerbahçe ise, oric benim için beşiktaştır :D (tabiiki orjinal atasözünde Amstrad beşiktaştı).

Bu sene oric başında bir hayli vakit geçirdim. Tolga'nın kümülüs bulutu sayesinde Oric oyunlarına hızlı bir bakış attık. Sonra ben basic ile program yazmaya giriştim.  Çok yanlış bir yöntem de olsa, 8bit bilgisayarların Basic'inin makineyi anlatabildiğini düşünürüm. Çünkü basic bir kullanıcının ilk karşılaştığı şeydir.

Malesef kullanma kılavuzlarını okuyarak dahi basic ile düzgün bir oyun yazamadım. Hatta Domino gibi "basic" dehalarına da danışmama karşın, istediğimiz etkiyi elde edemedik.

Bir önceki sene de amstrad'ı test etmiş ve sınıfta bırakmıştım. Amstrad ekrana sığmayan metne alt satıra geçiremiyor. Oric ise tuş girdisi okumaya çalışırken keypress-delay dediğimiz (tuşa bastıktan sonra kısa bir an bekleme süresi) fenomeni aynen uyguluyor. Dolayısı ile oyundaki kahramanımızı yönetirken çok zorluk çektik.

Umarım sadece retrojen'e katılmakla kalmaz, 7D partilerine de oriclerinle gelirsin. Bende de bir tane var, alco sağolsun, Oric sevgimi bildiği için bana bir tane hediye etmişti. Şimdi geriye o seti tamamlamak kaldı :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2013, 19:32:32 »
Aman efenim estafurullah :) Tek kişilik cemaatin lideri olduk desene.

Yalnız, Oric'i Fenerbahçe yapsak daha iyiydi :)

Keypress delay işi basit, 2 tane POKE ile halledilebilecek bir mevzu. Hafızamdan gitmemiş. #24e ilk basıştan sonraki bekleme, #24f ise basılı tuttuktan sonra tekrarları için bekleme zamanı idi.

İnsan deneme yanılma yöntemi ile basic'ten geçtim makine dilini bile öğreniyor. Hem de LDA, STA, DEX, BEQ diye kodlarla değil direkt 16'Lık sistemle sayıların diline vakıf olmuştuk #A9 #AA #85 #00 ... diye.. Ama sanırım yokluk ve alternatifsizlik insanı bu hevese itiyordu o zamanlar.

Kısmet bakalım. Tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2013, 19:53:25 »
Eğitimde bilgisayar'ın bir kaç sayısına sonradan erişme imkanım oldu. Bir de bursa'da pazar günleri ahmet vefik paşa tiyatrosunun arkasında açılan sahaf pazarında your computer isimli yabancı derginin eski sayılarından 1-2 sine denk geldim. Onlarda da 1-2 oric programına rastlamıştım.

Bende baya baya bu Your Computer dergisinin meraklısıyım. Bu derginin çoğu sayısını World of Spectrum arşivinde bulabilirsiniz.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/YourComputer/ 

Bence Fenerbahçe ile Spectrum çok iyi bir ikili oluşturuyor. Bu şekilde kalması daha iyi :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2013, 20:38:46 »
Alcofribas'ın nazik daveti üzerine retrojen oluşumu, fanzini ve projesi üzerine çok geç fikir sahibi oldum ve hemen forumumuza üye olup aranıza katılmak istedim. Öncelikle herkese merhabalar :)
Ne iyi ettin de geldin! Hatta, geç olsun da güç olmasın. Retrojen; biraz kendi halinde takılmayı seven insanlardan oluşuyor. Herkes bizden haberdar olsun da buraları bir sürü insanla dolsun şeklinde bir dünya görüşümüz yok.

1984'te Oric'im oldu ama ne yazık ki çok kısıtlı şartlarda kullanabildim. Çevremde benden başka hiç bir Oric kullanıcısı yoktu. Elimde cihazla beraber verilen demo kasedi ve temel basic kitabı dışında kaynak da yoktu. Yine de yıllar boyunca başka bilgisayarlara ait oyunlara imrenip modifiye etmeye çalışarak, bilgisayar programlarını değiştirip uygulayarak bir şeyler yapmaya çalıştım. Bir zaman sonra o dönem bilim ve teknik dergisine bir mail atıp "türkiye'de benden başka Oric'çi yok mu" serzenişim cevap buldu. Türkiye'nin başka başka illerinden benimle aynı süreç ve sıkıntılarını yaşamış arkadaşlarla irtibat kurup elimizdeki program ve bilgileri paylaştık. Bir gıdım daha öteye taşımayı başardık.
İnan bu ve benzer sıkıntıları sadece sen değil, Commodore kullanıcıları hariç diğer tüm markaların sahipleri de yaşadı. Elbette yaşanan sıkıntıların oranın değişkendir. Ama kimse için o yıllar dikensiz gül bahçesi değil. Sen dua et; Acorn Electron, BBC veya Laser ailesinden bir cihazın yokmuş :) En azından Oric'i birkaç Atari salonunda falan görmek mümkün olmuş.

1990'ların ilk yarısında bir hurdacının bahçesinde yağmur altında ıslanan oric ile aynı renklere sahip kapalı bir kutu dikkatimi çekti. Sanırım o cihazı orada gördüğümde ömrümün en büyük mutluluklarından birini yaşadım. 1980'lerde oric'in kendisinden bile daha pahalı satılan Oric microdisk sürücüsü idi gördüğüm. Tabi boot diskim olmadan bir işe yaramıyordu o an için.
Benim de buna benzer umulmadık anlarda yaşanmış mutluluklarım var. Mesela ZX80'i bir kolinin içinde hesap makinası ile beraber bulmam, Oric 1'i görünce bu dev cüssemle yaptığım plonje veya cdtv takım'ı önce kaçırıp 20metre sonra 20 lira farkla 25 liraya alabilmem gibi. Ha en son da eski bir depoda bir sürü şeyle beraber bir torba dolusu Amstrad 3" disket ve sürpriz bir dergi bulmam şu an aklıma gelenler. Ama tabi bu ülke sınırları içinde Oric disket sürücü bulmak da tarifsiz bir duygu olsa gerek :)

O zamanlar Oric için ingilterede çıkan Oric User Monthly isimli ve tıpkı retrojen gibi fotokopi ile çıkartılan bir dergiye üye oldum. İngiltere'den gönderdikleri Oric DOS disketleri sayesinde tekrar Oric'ime kavuşup eski kasetlerdeki projeleri tekrar hayata geçirme şansı yakaladım.
Retrojen dergi fotokopi ve fanzin olayını aştı. Bildiğin düpedüz dergi. Basılı örnekleri görmeni tavsiye ederim. Retrojen Etkinlikleri/Fanzin Sayı 1 bağlantısından en azından 2. sayıya ulaşabilirsin. Ya da en azından ulaşmak için kendini listeye almış olursun. Sonra stok kalmıyor.

Şimdi Oric Atmos ve disk sürücüsü hala çalışır vaziyette durmakta. Ama daha çok emulatörle uğraşıyoruz. Yurt dışından arkadaşlarla irtibat halindeyiz. Ben yıllardır Türkiye'de Oric adını bilen tek kişi ben kaldım sanırken Cumulus projesi gibi mucizelerle ilgilenen Türk arkadaşların varlığını görmek de inanılmaz sevindirdi.
Cumulus gerçekten çok güzel oldu. Çalışan bir örnek görmek istersen ziyaretime gelmen yeterli.

Amstrad'a normal bildiğin 3.5" disket sürücüyü çok kolay bir şekilde bağlayabiliyoruz. Disketleri de PC'de yazıp sorunsuzca kütür kütür okutabiliyoruz. Sizde böyle bir sistem çalışmıyor mu?

Çok ilginçtir ki dün gece rüyamda bir bilgisayarcıya giriyorum. Kenarda Oric atmos görüyorum bir tane ve yanında oric oyun disketleri. Bİlgisayarcıya yalvarıyorum ne olur bana ver onları diye. Adam asla vermiyor. Cebelleşiyoruz falan derken uyandım.
Bu bana da arasıra olur. Hatta en son Kadıköy Çarşı içinde balıkçıların ve manavların arasında eski bir kırtasiye görüp içeri giriyordum. İçerde yerde sıfır ambalaj Maxell 3" disketleri farkediyordum ve sonra tezgahtar bayan dönüp pazarlığa başlıyordum. Pazalığı hiç ihmal etmem :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2013, 22:24:35 »
Türkiye'de bilgisayarın ilk defa girdiği yılları yaşamış "80'lerin çocukları" olarak benzer şeyleri yaşamışız tabi.

Kendi Oric'İmden başka hiç bir oric görmedim gerçek hayatta. Ataricilerde direkt atari 2600 lar ile oynardık. Bütün harçlığımı mahalle aralarında kurulmuş ve 7-8 tane tüplü televizyona takılı atari ve amstrad cihazlardan ibaret dükkanlardaki oyunlara yatırarak imrenir, eve gelip oric'de benzerlerini programlamaya uğraşırdım.

Oric'i ilk aldığım zamanlarda teyp çalarım bile yoktu. Saatlerce programları yazar, oynar, sonra fişini çekince kapatırdım. İlk defa bir arkadaşımdaki sinclair spectrumda oyunları teypten yüklediğini görüp "vay be teknolojiye bak ses dalgalarını kasede geçiriyor elle yazmak zorunda kalmıyorsun demiştim :)

Sonrasında commodore ve amiga'cı arkadaşlardaki oyunlara imreniş ve yine aynı oyunları Oric'de yaratma denemeleri ile geçti.

Üniversiteye başladıktan sonra ('1991) istanbulda topkapı'da eski hurda ve bilgisayar parçası satılan mekanlara takılırdım her hafta. Orada ara sıra 3"'lik oric microdisk ile uyumlu, çoğunlukla amstrad için olan disketlerden toplardım. Bir tane spectrum görüp almıştım buradan ama malesef bozuk çıktı hiç kullanamadım.

Sahip olduğum İlk IBM uyumlu PC, 768 kb RAM'li, hard disksiz, disketle açılan XT-8086 işlemcili, siyah beyaz "hercules" ekranlı bir bilgisayardı.

Foruma bile üye olmadan önce dergi için başvurdum zaten. Umarım en kısa zamanda yeterli talep toplanır da dergiye kavuşuruz şimdiden merakla bekliyorum :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2013, 00:53:06 »

Bende baya baya bu Your Computer dergisinin meraklısıyım. Bu derginin çoğu sayısını World of Spectrum arşivinde bulabilirsiniz.

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/magazines/YourComputer/ 

Bence Fenerbahçe ile Spectrum çok iyi bir ikili oluşturuyor. Bu şekilde kalması daha iyi :)

Hemen hüpletiyorum ftp'den teşekkürler. :) Ayrıca fenerbahçe konusunda ısrarlıyım. Tamam oric de sarı lacivert değil ama siyah kasası beyaz tuşları ile speccy daha beşiktaşlı duruyor :P

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2013, 14:02:45 »
Hoşgeldiniz Pe@ceR hocam.
Sizi CGTR'den sonra burada da görmek ne güzel.  :)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2013, 14:58:56 »
Sizi CGTR'den sonra...

cgtr' den once ve sonra...Evet, bu her entelektuel olgunluga ulasmis retrocomputing insaninin atlatmasi gereken bir donem, bir sinav.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2013, 19:06:42 »
Teşekkür ederim tekrardan :)

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #14 : 15 Mayıs 2013, 09:53:35 »
Pe@ceR
Arkadaşım,

Ben de bu forumu çok geç farkettim. Tesadüfen denk geldim.
Böylece foruma katıldım.

Saygı ve selamlarımla