Gönderen Konu: Oric Ses özelliklerine dair Türkçe Makale  (Okunma sayısı 23543 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Oric Ses özelliklerine dair Türkçe Makale
« : 24 Mayıs 2013, 17:44:24 »
Öncelikle peşin peşin belirteyim, makaleyi forumumuzda duyurusu ozayturay arkadaşımız tarafından yapılan http://www.retrodergi.com sitesinde yer alan "eğitimde bilgisayar" dergisinin http://retrodergi.com/originals/?dir=Egitimde%20Bilgisayar adresinde bulunan Mart 1985 tarihli sayısından aldım.

Makale inanılmaz keyifli bir şekilde, Oric'in sahip olduğu gerçekten üstün synthesizer özelliklere sahip ses çipinin özelliklerini ve makine dili ile kodlanmasını anlatıyor. Bu makalenin o zamanlar türkçe bir dergide yayınlanmış olması da gözlerimi yaaşrtmadı değil.

Oric'in ses çipi gerçekten başarılı idi. Öyle ki bir Oric kitabında, teypten gelen sesleri ram'e kaydedip sonra Oric hoperlöründen digitize ederek çalan bir program bile vardı.

Makaleyi dergideki sayfalarından ayıklayıp burada paylaşmak istedim.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Ynt: Oric Ses özelliklerine dair Türkçe Makale
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2013, 07:25:44 »
Eğitimde Bilgisayar dergisi o dönemde müstakil bir dergisi bulunmayan muhtelif bilgisayarlara gerek programlarla, gerekse çeşitli yazı ve makalelerle destek verdi. Başka da multi format dergiler oldu. Ancak Eğitimde Bilgisayar gerçekten uzun soluklu idi. Ötekiler böyle bir performans gösteremediler. Bir diğer güzel dergi de Elo Elektronik dergisi. 13. sayıda başladığı Basic dersleri TRS 80 baz alınarak yazılmış. Sinclair'ciler için bomba olan ise ZX 81 baz alınarak yazılan makine dili ile ilgili bölüm. Bu dergiyi zaten takip eden elektronikçi bir arkadaş sırf bu bölüm yüzünden Sinclair almıştı. Sayesinde benimde dergiden haberim olmuş baya da faydalanmıştım.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2013, 11:58:33 »
80'li yıllarda derginin bir kaç sayısı elime geçmişti. gerçekten de ekibini kutlamak lazım. "zamanın çok ötesinde" bir iş başarmışlar o dönemde.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2013, 13:55:37 »

Oric'in ses çipi gerçekten başarılı idi. Öyle ki bir Oric kitabında, teypten gelen sesleri ram'e kaydedip sonra Oric hoperlöründen digitize ederek çalan bir program bile vardı.

Eğer doğru hatirliyorsam, oric, cpc, msx ve 1987sonrasi zxspectrumlar aynı ses çipini kullaniyor, yani gi AY8912. Hatta atari st de bu chipin saat hızı arttirilmis versiyonu olan ym2149 var. Nigtlordla surekli tartistigimiz u zere, 8910 serisi gayet iyi bir seridir. Peacer, pis sid'cilere karsi savasimizda seni de yanımızda görmek isteriz!  ;)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2013, 14:51:24 »
Oric de bildiğin AYgillerden işte. Dönemin ruhunu taşıyor ve yansıtıyor. Fakat bu ORIC'deki ses/kulaklık çıkışı ve/veya volume ayarı olmaması işi çok fena. Düşünsene evde oynuyorsun ve o sesi kısamıyorsun. Ya da ne bileyim gece kalmalı falan bir toplantı yapıyorsunuz ve birileri gecenin bir yarısı uyuklarken, Pe@cer kalkmış Oric+Cumulus ikilisi ile demo falan seyrediyor :) Neyse, Allahtan seyrettiğim demoların çoğunda ses yoktu :D

Her ne kadar şimdilerde ismim geçmese de bir hevesle(sonra hevesim kaçtı) Eğitimde Bilgisayar'ın sadece 6. sayısını tarayıp vermiştim nete. Ama diğer sayılarında da güzel yazılar var. Beğendiğim bir dergidir. Çoğunlukla yabancı yayınlardan çeviriler vardır içinde. Ama bence en önemli katkısı; okuyuculardan gelen programları Program Döküm Eki gibisinden bir başlık altında toplamış olmasıdır. Bir de iç piyasadan haberleri almak için iyi bir kaynaktı. Fakat gel gör ki bu güzel dergiyi bilen/okuyan adam sayısı çok azdır. Bu veya buna yakın kalitede başka dergiler de oldu ama hiçbirinin ömrü 39 sayı sürmedi :) Türkiye şartlarında 39 sayı bence iyi bir rakam.

Elo Elektronik ise benim favorimdir. Toplam 100 sayı civarı. İçinde hem özgün hem de çeviri yazılar var. Fakat çevirici olanlar o konulara gerçekten vakıf kişiler tarafından ve de yorumlanarak çevrilmiş. Benim için bu dergideki en önemli isim A. Mahir ÇELİKKANAT (Kabataş Erkek Lisesi'nde bilgi-işlem uzmanıydı) idi. Hatta birkaç sene önce kendisine telefonla ulaştım. Fakat yüzyüze görüşmek kısmet olmadan geçtiğimiz senelerde vefat haberini aldım. Bendeki ELO'lar diğer tüm dergilerle beraber Valide'nin kurbanı olmuştu. Ama sağolsun Hades, çok uygun bir rakama tüm seti vermişti bana. İçeriğini görünce ne çok şey kaçırdığınızı anlayacaksınız. Ufak çaplı bir sürprize hazır olun :)

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2013, 16:31:58 »
:) Hehhe mesaj alınmıştır. Peki kulaklık çıkışı ya da volüm ayar düğmesi olan bir bilgisayar varmıydı ki retro cihazlarda?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2013, 16:36:36 »
Peki kulaklık çıkışı ya da volüm ayar düğmesi olan bir bilgisayar varmıydı ki retro cihazlarda?

Sen hiç CPC görmedin sanırım :)

CPC'de her ikisi de mevcut. Bak sol en baştaki volume düğmesi. Sağ yan tarafta da kulaklık çıkışı var.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2013, 17:06:33 »
Gördüm gördüm, kendi üzerinde kasetçaları olan bilgisayardı :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2013, 20:09:46 »
Peki kulaklık çıkışı ya da volüm ayar düğmesi olan bir bilgisayar varmıydı ki retro cihazlarda?

Sen hiç CPC görmedin sanırım :)

CPC'de her ikisi de mevcut. Bak sol en baştaki volume düğmesi. Sağ yan tarafta da kulaklık çıkışı var.

Evet volüm kontrolünü ilk schneiderde görüp yamulmuştum :D Zx spectrum'un sesi televizyondan çıktığı için pek anlamı yok tabi, ama 48k modellerde bilgisayar üzerinde de bir hoparlör olsa çok harika olurmuş. Diğer taraftan 48k zx spectrum'un üzerinde gerçek bir hoparlör bile olmadığı için volüm ayarının mümkün olabileceğini sanmıyorum.

Bir de zx spectrum'da da BASIC ile direk kasetten ses örnekleyen programlar mevcut, 90'larda bir oyun yapmıştım ve amiga'daki sesleri teybe kaydedip zx spectrum'a aktarmıştım, oyunda o sesleri kullanmıştım!

Son olarak tüm zx spectrum modellerinde kulaklık çıkışı *ve* mikrofon girişi vardır. :)

Her ne kadar şimdilerde ismim geçmese de bir hevesle(sonra hevesim kaçtı) Eğitimde Bilgisayar'ın sadece 6. sayısını tarayıp vermiştim nete.
Yani Özay'ın sitesindeki dergiyi sen mi taramıştın? Nerede duyurmuştun sen onu, cgtr'de mi?

Ufak çaplı bir sürprize hazır olun :)

Valla biz süprizlerin büyüklerine daha yatkınız Alco :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2013, 21:43:24 »
Her ne kadar şimdilerde ismim geçmese de bir hevesle(sonra hevesim kaçtı) Eğitimde Bilgisayar'ın sadece 6. sayısını tarayıp vermiştim nete.
Yani Özay'ın sitesindeki dergiyi sen mi taramıştın? Nerede duyurmuştun sen onu, cgtr'de mi?
Dergi tarayan kaç kişi var? Eğitimde Bilgisayar'ı bilen kaç kişi var? Eğitimde Bilgisayar'ın sayılarına sahip olan kaç kişi var? Kesişim kümesinde kim duruyor :)

Hem cgtr 'de hem de kendi blogumda yayınlamıştım.

Dergi taramanın en kötü yanı bu zaten. Aradan zaman geçince kaybolup gidiyorsun. Filigran olayına sıcak bakmıyorum ama sanırım kocaman bir Alcofribas veya Retrojen yazısı gelecek yakında bendeki dergilere :)

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Mayıs 2013, 10:03:19 »
Dergi tarayan kaç kişi var? Eğitimde Bilgisayar'ı bilen kaç kişi var? Eğitimde Bilgisayar'ın sayılarına sahip olan kaç kişi var? Kesişim kümesinde kim duruyor :)

Hem cgtr 'de hem de kendi blogumda yayınlamıştım.

Dergi taramanın en kötü yanı bu zaten. Aradan zaman geçince kaybolup gidiyorsun. Filigran olayına sıcak bakmıyorum ama sanırım kocaman bir Alcofribas veya Retrojen yazısı gelecek yakında bendeki dergilere :)

Sevgili Alcofribas, demek ki kendini yeniden hatırlatma vakti gelmiş de geçiyor.  :)

Eğitimde Bilgisayar dergilerinin diğer sayılarını (ve diğer dergileri) sabırsızlıkla bekliyoruz.  ;D

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Mayıs 2013, 10:24:32 »
Eğitimde Bilgisayar dergilerinin diğer sayılarını (ve diğer dergileri) sabırsızlıkla bekliyoruz.  ;D

Bu bahsi geçen diğer sayılarda öncelik 30. sayı ve sonrası olursa süper olur vallaha  ;D

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #12 : 27 Mayıs 2013, 11:23:16 »
Hepsini isterük.  ;D
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Mayıs 2013, 16:43:20 »
Güzel bir paylaşım olmuş. Bu tarz 'alien' cihazlarla ilgili donanım mimari paylaşımlarını okumak gerçekten de keyifli oluyor doğrusu.

Tez kellesi vurula! :)

Yahu siz blog kardeşi değil miydiniz? :)

Bu retro da insanda beyni sulandırma etkisi yapıyor doğrusu. Bir ara ben de daha önce kendi paylaşım yaptığım bir dergi 'scan' çalışması, çok sonraları bir başkası tarafından tekrar duyurulduğunda 'sanki ilk defa görmüş gibi' beğeni ile karşılamış, büyük bir sevinç yaşamıştım! :)

Ref, bu arada çabaların boşa gitmemiş, iş yerinden bağlanabiliyorum artık!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #14 : 27 Mayıs 2013, 16:50:36 »
Güzel bir paylaşım olmuş. Bu tarz 'alien' cihazlarla ilgili donanım mimari paylaşımlarını okumak gerçekten de keyifli oluyor doğrusu.
Alien mı? Ya kardeşim size kalsa Commodore ürünü olanlar hariç herşey alien :)

Bu retro da insanda beyni sulandırma etkisi yapıyor doğrusu. Bir ara ben de daha önce kendi paylaşım yaptığım bir dergi 'scan' çalışması, çok sonraları bir başkası tarafından tekrar duyurulduğunda 'sanki ilk defa görmüş gibi' beğeni ile karşılamış, büyük bir sevinç yaşamıştım! :)
Neydi o dergi?

Ref, bu arada çabaların boşa gitmemiş, iş yerinden bağlanabiliyorum artık!
Ben de şimdi Ref'e "doktor gelmiş, herhalde işten ayrılmış" diyordum :)

Bu aralar çok güzel başlıklar oldu. Eskilere bir gözat.