Retro Sistemler > Amstrad

Batman Forever (CPC demo)

(1/4) > >>

Alco:
Detaylarını sonra yazacağım. Fakat hem CPC camiası hem de diğerleri için şok yaşatan bir demo oldu.

Bu demonun neredeyse tamamının coder'ı olan Rhino'nun forumlara yolladığı 2 Haziran 2009 tarihli ilk mesajı şöyleydi:

--- Alıntı ---Hello

I'm Rhino, the coder of an old Amiga demoscene group called Batman Group.
At that time we did some demos for A500 like "Batman Vuelve" which can be viewed at this link: http://www.youtube.com/watch?v=jaCgxYyhx4c

After 14 years since our last demo we want to return to the scene with which it will probably be the best demo for 8 bits including Amstrad CPC and C64. The reason is that Amstrad was the machine where we learned to program and believe that is clearly undervalued. We want to do justice to our cherished machine.

We have produced about 60% of the routines now, but we need the optimal source code support for play music and track disk access. We are not experts in these aspects of CPC programming and probably the best solution for this is already invented, if the source code are public domain, we appreciate those who help us find them, or if the author gives us permission to use and wishes be included in the credits of the demo.

We also need to know what is the best way to compose music for the CPC, the best tools for this, we used always the classic Octamed in Amiga and we are a bit lost in CPC. Probably also need some graphic support, we accept suggestions from anyone who wants to participate in the project...

We appreciated your help in advance.

Thanks,

Rhino.
--- Alıntı sonu ---

Ben bu mesajı CPC Rulez'de görmüştüm. Gerçi orası Fransızca dönen bir forum ama Rhino mesajını İngilizce atmıştı ve iyi kötü yanıt da almıştı. Bu mesajı ilk gördüğümde "dabi dabi gülüm, yaparsınız edersiniz mutlaka" diyerek geçmiştim. Açıkçası, biraz geveze olan :) MacDeath26 hariç pek kimseden de ses çıkmamıştı. Sadece Longshot bir cümle ile "Screen with no border" ve "offset splitting" teknikleri için CPC+ kullanmaya gerek yok demişti. Rhino İspanyol olduğu için İspanyolca forumlarda çok daha önceden bu demonun muhabbeti dönmüş olabilir. Elzem olmadıkça, çok süper muhbabetler dönmesine rağmen İspanyolca Amstrad forumlarını pek takip etmem. Sonuçta vakit yok. Bir de gir google translate'e oradan yamuk yumuk çeviri yap falan filan.

2009'da yine güzel bir CPC demosu çıkmıştı. Vanity grubundan çıkan From Scratch isimli bu güzel demonun en büyük kusuru sadece CRTC1 model CPClerde çalışması idi. Demonun bazı partlarında CRTC1'de bulunan bir bug'dan yararlanmışlardı. Batman Group taşı gediğine koymuş ve Batman Forever'ın içinde bu duruma bir güzel dokundurmuş:

--- Alıntı ---Programming only for CRTC1 is an alternative for rookies. Watch and learn before talking so much
--- Alıntı sonu ---

Batman Forever'ın müziklerinin hemen hepsini yapan Factor6 ise vakti zamanında From Scratch için pouet'e şöyle bir yorum yazmış:

--- Alıntı ---I'd say it's perfect but it doesn't work on my both real machines, the CRTC0 6128 and 6128 PLUS. Which is annoying. Who the hell has to get a CRTC1 machine only to watch this demo? It's stupid. Vanity, do (at least) CRTC0 fix, please ... If I had a CRTC2 CPC, I'd say OK ... But I own the most scene preferred CRTC machines, and it doesn't work on them. The CPC scene is small and this demo is so good, that it deserves to run on most CPCs. Btw. the only emul that runs this fine is WinApe :( It fucks up in Arnold on Mac OS X. Annoying again.
--- Alıntı sonu ---

Şimdi de bu demoya pozitif bakış açısı ile yaklaşacağımız gözlem ve sorularımıza geçelim:

* Hemen her emu ile emulasyona göre sorunsuz denecek şekilde çalışıyor. Demek ki çok çok özel donanımsal tekniklerden ziyade yazılımsal becerilere önem verilmiş. Ama şunu da belirtmeden geçmeyelim ki The Demo'nun donanımsal teknikleri ve Ecole Buissonniere'in yazılımsal tekniklerinden sonra bu demo da her ikisi de üst seviye kullanımış.

* 50Hz'de bunlar nasıl olabiliyor diye sormadan edemiyor: Introdaki koskoca uzay gemisi Z80 ve full ekran dönen Batman ve diğerleri :)

* Eldrik ve DadMan'in olağanüstü çizimleri ve CPC'nin renkleri comic olayına ne kadar da yakışmış değil mi?

* Yüksek çözünürlüklü Batman vs Joker resminde flip screen için kullanılan line shifting olayı emulasyonda pek belli olmuyor.

http://www.pouet.net/prod.php?which=56761

Rhino ile NoRecess tarafından yapılan röportaj

Onlive Java emulasyonu ile seyretmek için tıklayın

Bu emulatörden capture

--- Kod: ---http://www.youtube.com/watch?v=14OZa8qAjoQ
--- Kod sonu ---

http://www.youtube.com/watch?v=14OZa8qAjoQ#

Bu da Devilmarkus tarafından PC TV kartına gerçek CPC bağlanarak yapılmış capture

--- Kod: ---http://www.youtube.com/watch?v=mbGQxtbWkXM
--- Kod sonu ---

http://www.youtube.com/watch?v=mbGQxtbWkXM#

Ref:

--- Alıntı ---Bu da Devilmarkus tarafından PC TV kartına gerçek CPC bağlanarak yapılmış capture
--- Alıntı sonu ---
ha bak bu ilaç oldu. Bi amstradımız yok ki demo izleyelim, olsa da kayışı kopuk olurdu zaten.

DEmoyu tekrar izlerken, "amstrad is the best 8bit" cümlesine takıldım tekrar. Şimdi forumlarda c64 daha iyi, amstradın limitleri şunar falan diye birsürü başlık açılır. Ama güzel bişey, şimdi de amstrad vs. c64 atışmaları olacak. Biz bıkmıştık c64'le uğraşmaktan.

nightlord:
cok guzel demo ama "best 8 bit demo ever" olmaktan hayli uzak. Zaten bu ses cipiyle boyle muzikle bunu umamazlar bile. C64'te bundan iyi 10-15 demo var :)

ama yanlis anlasilmasin coook cok iyi bi demo olmus. kod cok guzel, grafikler de baya guzel sayilir, muziklere yorum yapmiyim.

Shax:

--- Alıntı yapılan: Ref - 21 Mart 2011, 23:26:30 ---DEmoyu tekrar izlerken, "amstrad is the best 8bit" cümlesine takıldım tekrar.

--- Alıntı sonu ---

Ben hic denemesem de "Kulak Lavaji" diye bir olay var. Ben diyorum ki, bir de bu sekilde tartmali aleti tartan.

Fakat ses ayari "mute" pozisyondayken cok rahat izledigimi soylemistim bu demoyu dun gece. Gayet izlenebilir yani :)

doMiNO:
Demoyu çok beğendim. Amstrad giderek ilgimi çekiyor... Kendime bi Amstrad alarak mikrobu bünyeme bulaştırmalıyım sanırım artık. :)

Müzik konusunda sana katılmıyorum Nightlord. Sid ile karşılaştırmak doğru olmaz bence. AY çipi ile oldukça güzel bir iş çıkarmışlar. Ama AY müziği dinleyebilmek için bi kulak aşinalığı olması da gerekiyor tabi. Nasıl günümüz gençliğine Sid müziği dinlettiremezseniz, alışık olmayana AY müziğini beğendirmek de kolay değil. :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git