Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 26597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AerA

• Retromanik
Merhaba
« : 31 Ekim 2013, 16:24:32 »
Merhabalar ;

Çocukluğum Amstrad CPC 464 ile geçti. Arada sırada komşulara gider Commodore 64 oynardım.
Aynı dili konuşabildiğim insanlar bulacağımı düşündüm. Siteye kayıt oldum.

Hiç bir zaman koleksiyoncu olmadım. NES oyunları toplamadım mesela. Onun yerine region chipi modladım. SD cart adaptörlü kartuş ile tüm NES oyunlarını oynadım ama. Aynı şekilde elimdeki Commodore 64 lere SDrive (sd2iec) taktım. Kaset/disket/kartuş oyun aramaktansa SD kart üzerinden oynuyorum. Elimdeki konsollarda da toplasan 10 tane orijinal kartuş ancak vardır. Hep SD adaptörlü kartuş sistemleri. Dedim ya koleksiyoncu değilim.

Handheld konsollara pek ilgim olmadı. Ne olur ne olmaz diye bir adet GP2X (süper makine) bir adet PSP im var.

Öyle işte.

Esenlikler.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2013, 16:49:09 »
Hoşgeldin!

Çocukluğum Amstrad CPC 464 ile geçti.
Bu kısmı biraz daha açabilir misin? Mesela hangi şehirdeydin, nerelerden kaset vs alıyordun, CPC camiasından kimseyi tanıyor musun, kendi makinan hala duruyor mu, CPCye değin elinde elinde neler var gibi. Ya da ne bileyim aklına gelen başka şeyler de olabilir.

Alıntı
Hiç bir zaman koleksiyoncu olmadım. NES oyunları toplamadım mesela. Onun yerine region chipi modladım. SD cart adaptörlü kartuş ile tüm NES oyunlarını oynadım ama. Aynı şekilde elimdeki Commodore 64 lere SDrive (sd2iec) taktım. Kaset/disket/kartuş oyun aramaktansa SD kart üzerinden oynuyorum. Elimdeki konsollarda da toplasan 10 tane orijinal kartuş ancak vardır. Hep SD adaptörlü kartuş sistemleri. Dedim ya koleksiyoncu değilim.
Genel olarak doğru yerde olduğunu söyleyebilirim. Lakin Shax'i saymazsak bizde de pek koleksiyoncu kimse yok gibi. Koleksiyoncu biraz daha seçici oluyor. Biz ise genelde "olm adam 1541'e 5lira dedi, almasam arkamdan ağlardı" modunda topluyoruz. Bunu yaparken de amaç; yaklaşık 30 yaşına gelmiş ve ruhunu her an teslim etmeye hazır bu cihazları backuplı tutarak biraz daha yaşam şansı vermek.

Çevrimdışı AerA

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2013, 17:46:08 »
Alıntı
Bu kısmı biraz daha açabilir misin? Mesela hangi şehirdeydin, nerelerden kaset vs alıyordun, CPC camiasından kimseyi tanıyor musun, kendi makinan hala duruyor mu, CPCye değin elinde elinde neler var gibi. Ya da ne bileyim aklına gelen başka şeyler de olabilir.

Babamlar devlet memuruydu. Öğretmen. Siyasi fikirlerinden ötürü sürekli şehir değiştirdiler. Sürgün ve yıldırma politikası kurbanı. Bu yüzden bir çok şehir gezdim. Çoğunlukla Konya'da idim ama. Kasetleri Konya'da Zafer çarşısında bir dükkandan alırdık. Babamla beraber her ayın biri-ikisi gider dükkana oyun seçerdik. Önceleri sadece Memoreks kasetler satardı o dükkan. Sonra Bilden Program Evinin paket kasetlerini satmaya başlamıştı. Tek kasette 10 adet oyun :) Aynı yerden Sizin Amstrad dergilerinin tamamını almıştım.

Bendeki CPC halen duruyor. Babamların evinde. Belki 100 tane kaset oyunda var. Quickshot Phyton 2 joystick. Bir türlü İstanbul'a kendi evime transfer edemedim. Fırsat bulamadım.

CPC camiasından kimseyi tanımıyorum. O dönem küçüktüm. 7-8 yaşında idim. Birde bilirsiniz C64 daha bir popülerdi. İkisini de severim ama CPC bambaşka. CPC ilk bilgisayarım oldu. Sonrasında PC türevlerine transfer oldum.

Alıntı
Genel olarak doğru yerde olduğunu söyleyebilirim. Lakin Shax'i saymazsak bizde de pek koleksiyoncu kimse yok gibi. Koleksiyoncu biraz daha seçici oluyor. Biz ise genelde "olm adam 1541'e 5lira dedi, almasam arkamdan ağlardı" modunda topluyoruz. Bunu yaparken de amaç; yaklaşık 30 yaşına gelmiş ve ruhunu her an teslim etmeye hazır bu cihazları backuplı tutarak biraz daha yaşam şansı vermek.

Aşağı yukarı benim yaptığımda aynı. Hem cihaza yaşam sansı vermek, hem çocukluğa geri dönmek. Biraz uygun fiyatlı bulursam, elimdeki Retro konsol kolleksiyonuna katmak için alıyorum. Yada misal "C=64 üm'ün SID çipi bozulursa ben ne yaparım" diyerek, sararmış-pislik içinde bir C=64 ü alıyorum. Siliyorum, temizliyorum. Kaldırıyorum bir köşeye. Yedek parça olsun diye.

Öyle işte.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2013, 18:01:59 »
Aynı yerden Sizin Amstrad dergilerinin tamamını almıştım.
Dergiler duruyorsa ve satmak/takas yapmak istersen ben buradayım. Bunların taranmış versiyonlarını pdf olarak nete vermiştim ama bende kendime ait bir set yok maalesef. Dergileri benim blogda bulabilirsin.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2013, 19:24:08 »
Hoşgeldiniz :) Amstrad 80'lerde dokunup kullanmak, bazı oyunları görüp kıskanmak ve Oric'ime göre uyarlamaya çalışmak şeklinde muhattap olduğum birkaç bilgisayardan biriydi. "cpc-464 ile neler yapılabilir" diye bir türkçe kitap bile almıştım içindeki amstrad programlarını oric'e uyarlamak için :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2013, 21:47:22 »
Merhaba,
bence doğru yere geldiniz, lakin benim tanıdığım en iyi cpc'ci alcofribas'dır.

Ben de bir spectrumcuyum, kardeş makineler bunlar, aramıza hoş geldiniz.

Bu arada "sizin amstrad" dergi taramaları retrojen e-kütüphanede de mevcut, fakat dergilerle ilgili bilgileri alco'nun blog'undan başka yerde bulamazsınız :D

Çevrimdışı AerA

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2013, 22:39:15 »
Dergiler duruyorsa ve satmak/takas yapmak istersen ben buradayım. Bunların taranmış versiyonlarını pdf olarak nete vermiştim ama bende kendime ait bir set yok maalesef. Dergileri benim blogda bulabilirsin.
Sitenizi takip ederdim zaten. Yazarı ile tanışmak büyük mutluluk oldu benim için. Dergileri şu an satmayı/takas etmeyi düşünmüyorum. Malumunuz sadece 7 adet yayınlandı ve çocukluğum tüm sayfalarına işledi onların. Lakin bir gün kıymet bilen birine hediye edecek olursam, kime vereceğimi çok iyi biliyorum artık.
Hoşgeldiniz :) Amstrad 80'lerde dokunup kullanmak, bazı oyunları görüp kıskanmak ve Oric'ime göre uyarlamaya çalışmak şeklinde muhattap olduğum birkaç bilgisayardan biriydi. "cpc-464 ile neler yapılabilir" diye bir türkçe kitap bile almıştım içindeki amstrad programlarını oric'e uyarlamak için :)
Oric. İsmi bile çok sempatik. Benim yazılımları uyarlama/uyarlamaya çalışma girişimim olmadı hali ile. Gerek CPC 464 kullanma/programlama klavuzunda gerek derginin her sayısında oyun kodları veriliyordu. Yazıyordum ufacık parmaklarımla. Sonra RUN… Akabinde Syntax Error in 680. EDIT 680… Düzenle, oyna. Birde, Save”Pinball Wizard”. En nefret ettiğim şey, dataların son satırlarında elektrik kesilmesi idi. Kaydetmediyseniz hepsi gidiyordu :)
Merhaba,
bence doğru yere geldiniz, lakin benim tanıdığım en iyi cpc'ci alcofribas'dır.
Ben de bir spectrumcuyum, kardeş makineler bunlar, aramıza hoş geldiniz.
Bu arada "sizin amstrad" dergi taramaları retrojen e-kütüphanede de mevcut, fakat dergilerle ilgili bilgileri alco'nun blog'undan başka yerde bulamazsınız :D
Alcofribas’ın sitesini takip ederdim zaten. Amstrad ile ilgili Türkçe yegane kaynak. Spectrum’a gelince ilk gördüğüm Spectrum zannedersem ZX Spectrum’du. Ses çipi yoktu. Beep lerle iş yapıyordu. CPC de oynadığım Ghost’n Goblins i birde onda oynamıştım. Müzik olmadan olmuyor demiştim. Bir süre sonra Plus2 Spectrumları gördüm. Tamamen siyah bir kasanın içinde. Ne yalan söyleyeyim Amstrad’ dan daha şık duruyordu. İmrenmiş gıpta etmiştim.

Retrojen e-kütüphane süper bir yer. O zamanlardan kalma herşey var. En önemlisi Türkçe. 80 lerde ki o yokluk (yokluk değil ama bollukda değil) zamanında neler neler üretmiş insanımız. Amstrad’ım yanımda değil ama C=64 üm yanımda. Hemen daldım 64’ler  bölümüne :)

Ayrıca bu kültürü yaşatmak için burada toplanan ve bu oluşumda emeği geçen herkese binlerce defa teşekkürler.