Gönderen Konu: Kimdir bu wizofwor  (Okunma sayısı 28745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Kimdir bu wizofwor
« : 11 Aralık 2013, 20:18:39 »
Merhabar

Retrojen'e bu gün üye oldum. Bir çoğunuz beni diğer forumlardan, toplantılardan vb. tanıyordur. Tanımayanlara da bu mesaj vasıtasyıla kendimi tanıtayım. Aslında dergi çıkıtığı zaman üye olmuştum diye hatırlıyorum ama bir şekilde silinmiş veya başka bir şeyler olmuş. Zaten dergi de gelmemişti :(

81 doğumluyum. 93 senesine kadar Commodore 64 kullandım. O zamanlar 64C, 1541, Multi Ice III şeklinde kendime göre şahane -başka kimsede görmediğim- bir sistemim vardı. Muti Ice'la disket oyunlarını kasede aktarır sprite'ları değiştirir, kendime göre Türkçeleştirmeler yapar, arkadaşlara kopyalardım. Daha sonraları Basic'te oyun yazmaya, intro hazırlamaya giriştim. Meğer boşa kürek çekiyormuşum. Bu işler için aseembly öğrenmem gerekiyormuş. Bunu yıllar sonra öğrendim.

93'ten sonra Amiga'ya geçince kendimi oyunlara ve Dpaint'e verdim. PC'ye geçişim de 98'de oldu. 99'da önce HTML ardından PERL'le tanıştım. İlan panosu, forum sistemi, content management sistemleri gibi çalışmalarım oldu. Tabi hiç birinin bir yere varmadığını söylememe gerek yok. (İlan panosunu çalıştırmayı başarmıştım bir tek.)

PHP çıkınca PHP'ye atladım direkt. Bu arada amigart forumla tanıştım. Amigart dağılınca amiga.web.tr'yi kurdum. Kendi yazdığım CMS ile PHPBB board arasında kurduğum bridge üzerinden çalışan bir site idi. Bir sene kadar sonra commodore.gen.tr popülerleşme başlayınca. Sitemi kapattım. (Hem admin kısmını yazmadığım için maintenance amaçlı sürekli veri tabanına erişmek zorlamaya başlamıştı. Hem de her iki forumun da içeriği birbirine paralel ilerlediği için bilgi kaybına yol açıyordu.)

Zaman ilerledikçe iş yoğunluğu sebebiyle PHP'yi de bıraktım. Hem yeni teknolojileri takip etmek çok zordu. (CSS kodları sürekli değişiyor, yeni HTML tag'ları ekleniyor, Ajax olayları, HTML5 vs. v.s) zaten Word Press gibi hazır CMS'lerin çok pratikleşmesi seyesinde ihtiyacım da kalmamıştı...ve tamamen koptum.

Devamında 7DX'lere katılma imkanım oldu ve bu organizasyonu iyiden iyiye çocukluğumdan yarım kalan hesabı kapatmak için bir fırsat olarak görmeye başladım. Yarım kalan intro'mu bitirmek ve ilk oyunumu çıkarmak.

Retrojen'den hep haberim vardı ama forumda yazacak bir şeyim yoktu. Daha doğrusu yeni bir forum'a zamanım yoktu. Ancak bu gün geldiğim noktada artık vaktinin geldiğini düşündüm ve burdayım.

Birazdan kodlama bölümünde kafa ütülemeye başlayacağım zaten.

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Dejavu

• Retroman
Ynt: Kimdir bu wizofwor
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2013, 20:54:44 »
hosgeldin

AmigaFUN@CGTR
Amiga1200/Apollo1260@80MHz/RapidRoadUSB/IndiAGAmkcr2
Amiga500+/ACA500/ACA1233n@55MHz/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
ACA1221EC@42MHz

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2013, 21:01:20 »
Hoşgeldin.  ;)
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2013, 21:13:12 »
Öncelikle; çoğumuz seni iyi sayılabilecek şekilde tanımamıza rağmen, kendini tanıtma nezaketini gösterip bu konuya vakit ayırdığın için teşekkür ederiz. Bu vesile ile sana sıcacık, kocaman ve içi sevgi dolu bir hoşgeldin diyoruz :) Fazla romantik oldu biliyorum...

Aslında dergi çıkıtığı zaman üye olmuştum diye hatırlıyorum ama bir şekilde silinmiş veya başka bir şeyler olmuş. Zaten dergi de gelmemişti :(

Derginin ikinci sayısını yani nam-ı diğer #01 i istersen, işyerinin 1000m hatta belki de daha yakınında bulabilirsin. Arap Camii'nden Kabataş'a doğru Necati Bey üzerinden yürümeye başla...

Yarın hava muhalefeti dolasıyla ofise geçmem sanırım, ama Cuma günü alo dersen alabilirsin :)

Devamında 7DX'lere katılma imkanım oldu ve bu organizasyonu iyiden iyiye çocukluğumdan yarım kalan hesabı kapatmak için bir fırsat olarak görmeye başladım. Yarım kalan intro'mu bitirmek ve ilk oyunumu çıkarmak.
Bu yarım kalan hesabı kapatmak mevzusu benim için de, kendi içimde kendime yaptığım bir açıklamadır. Zira; bu tutkunun bugüne değin başka bir izahını da yapabilmiş değilim kendime. Ha dersen ki, bu hesap kapanır mı... İşte ondan pek emin değilim. Ama en azında bu yolda ilerlemek bile insanı mutlu etmeye yetiyor.

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2013, 22:02:35 »
Zaman ilerledikçe iş yoğunluğu sebebiyle PHP'yi de bıraktım.Retrojen'den hep haberim vardı ama forumda yazacak bir şeyim yoktu. Daha doğrusu yeni bir forum'a zamanım yoktu. Ancak bu gün geldiğim noktada artık vaktinin geldiğini düşündüm ve burdayım.

Wizofwar arkadaşım hoş geldin.
İnsanın bazen iş yoğunluğundan retrodan uzaklaştığı, forumları düzenli olarak takip edemediği oluyor. Ama içindeki bir ruh onu tamamen koparamıyor

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2013, 22:09:19 »
Hoşgeldiniz :)

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2013, 10:11:23 »
Biraz geç olmadı mı? ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2013, 14:34:17 »
o yarım kalan hesapları kapatacağız wizofwor! O hesaplar kapanacak! Bu retro alemi varsa sırf o hesap defteri yüzünden zaten :) Ama ya kapanacak, ya kapanacak! Ömrümüzün bu kadar kısmını vermişiz bu işe, ben kapatırken maniac mansion tarzı bir altın vuruş ile kapatmayı diliyorum. Başkası kurtarmayacak artık.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2013, 15:02:51 »

Hoşgeldin wizofwor  :)

Çevrimdışı Cengiz Demir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2013, 20:59:30 »
wizofwor sen burda değilmiydin zaten.. 

commodore.gen.tr den göz aşinalığı olunca ben seni burda da gördüm gibi geldi bir an için.

Konuyu da eski konu sanıp öyle açtım.. ;D

Hoşgeldin.  :)

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #10 : 17 Aralık 2013, 23:07:18 »
Bu yarım kalan hesabı kapatmak mevzusu benim için de, kendi içimde kendime yaptığım bir açıklamadır. Zira; bu tutkunun bugüne değin başka bir izahını da yapabilmiş değilim kendime. Ha dersen ki, bu hesap kapanır mı... İşte ondan pek emin değilim. Ama en azında bu yolda ilerlemek bile insanı mutlu etmeye yetiyor.

Bu yarim kalan hesaplari kapatma olayi cok dogru. Lakin problem o hesaplarin kapanmayacak olmasi degil kapandiklarinda yeni hesaplar acilmasi. Ben de 97'den 2003'e kadar icimde ukte ile dolasmistim. 2003'te o hesabi kapattim ama kendime yeni hesaplar acmaya devam ettim. Hic de pisman degilim :D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2013, 15:41:20 »
Bu yarim kalan hesaplari kapatma olayi cok dogru. Lakin problem o hesaplarin kapanmayacak olmasi degil kapandiklarinda yeni hesaplar acilmasi. Ben de 97'den 2003'e kadar icimde ukte ile dolasmistim. 2003'te o hesabi kapattim ama kendime yeni hesaplar acmaya devam ettim. Hic de pisman degilim :D
Allah da kapatmasın o hesapları zaten :)

Kendi adıma; o hesapların kapandığı günü yaşam fonksiyonlarımın durduğu gün olarak düşünüyorum.

Eminim ki; bu forumda birçok kişi, kafasındakileri gerçekleştirmek veya en azından onlarla ilgilenebilmek için kendini klonlamayı pek çok kez düşünmüştür...