Retro Sistemler > Amstrad

Programlamaya nereden başlasam?

(1/11) > >>

Koray Memmi:
Merhaba arkadaşlar,

Zannediyorum Amstrad'da bir program yazmayalı 25 sene kadar olmuş. Amacım o senelerde yapmak isteyipte yapamadıklarımı yapmak: Basit bir oyun programlamak, bir demo çıkarmak.  Ancak şu an nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Sizce basic'i baştan hatim ederek mi başlamalıyım?

wizofwor:
Bu saatten sonra orijinal cihaz üzerinde kasmanın bir faydası yok. Cross development araçlarına yönelmen daha mantıklı olur.

Daha önce de benzer soruları olan arkadaşlara söylediğim gibi işe öncelikle sağlam bir geliştirme ortamı oluşturarak başlamalısın. Bunun için iki ayrı yaklaşım var. Daha esnek ama yorucu olan yaklaşım text editörü, grafik editörü, derleyici ve emulatör'den oluşan bir paket hazırlamak ve makrolarla bu araçları birbirine bağlamak. Pratik yöntem ise IDE kullanmak. Bu durumda her şeyin bir arada ve hazır olarak sunulması avantaj. Ama IDE'nin sunduğu araçlar yetersizse değiştirme şansın yok.
Amstrad'dan anlamıyorum ama google'da bulduğum ide'nin linki aşağıda
http://pushnpop.net/articles-76.html

Amacın oyun ve demo hazırlamaksa BASIC'le işin olmaması lazım. Basit demo efektleriyle ve oyun için gerekli rutinleri hazırlayarak başlayabilirsin. Ekranı temizleyerek, metin basarak vb. ufak ufak başlayabilirsin. Mesela ben prallax scrolling rutini ile uğraşıyorum. İnşallah bu hafta bir sonuca ulaştıracağım.

Koray Memmi:
Tamam bir bakayım hemen. Cross development dediğimiz mesela Windows üzerinde geliştirip bunu Amstrad formatına aktarmak zannediyorum değil mi? Görüldüğü üzere programlama işine oldukça uzağım, bakalım umarım ufak tefekde olsa bir şeyler çıkartabilirim. Ha bu arada IDE'nin açılımı nedir acaba?

ozayturay:
Integrated Development Enviroment (Birleştirilmiş Geliştirme Ortamı)

Yani tüm araçların uyum içinde çalışarak program geliştirmene olanak sağlayan paket.

Koray Memmi:

--- Alıntı yapılan: ozayturay - 19 Aralık 2013, 17:16:03 ---Integrated Development Enviroment (Birleştirilmiş Geliştirme Ortamı)

Yani tüm araçların uyum içinde çalışarak program geliştirmene olanak sağlayan paket.

--- Alıntı sonu ---

Teşekkürler. İnternet üzerinde arama yapmıştım ama hep konuyla alakasız sonuçlara ulaşmıştım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git