Gönderen Konu: Merhaba, yeni geldim :)  (Okunma sayısı 38170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Koray Memmi

• Retroman
Merhaba, yeni geldim :)
« : 16 Aralık 2013, 16:36:58 »
Arkadaşlar Merhaba,

Ben Koray Memmi. 37 yaşındayım. Retro damarımın yıllarca depreşmesi, en sonunda da patlak vermesi sonucu kendimi burada buldum. İlkokul 3'te iken ablamın üniversitede fortran   dersine çalışması için bir bilgisayar lazım oldu. Araştırdıktan sonra daha adının Amstrad cpc128 olduğunu öğrendiğim bir bilgisayar almaya karar verdiler. Hiç unutmam, bir kış akşamı gittik bilgisayarcıya. Adam açtı bilgisayarı, disketi taktı, "cat" komutunu yazdı, sonra run lı birşeyler yazıp bir oyun açtı. Orada benim akıl gitti tabi :) Neyse, bilgisayarı aldık. Birde 10-15 oyun disketi içerisinden bir disket seçmem istendi, onuda seçip eve gittik. Kurduk hemen bilgisayarı ama bir türlü oyunu açamıyoruz. Hadi "kedi"'den cat komutu aklımızda kalmış ama gerisi belirsiz. Zannediyorum 1,5 saat kadar uğraştık: run donkey, run'donkey vs... bir ton komut. En sonunda zaten o kadar çok şey denemiştik ki, olasılıkların azalması sonucunda doğru komutu abim buldu: run"donkey.bas . O anı unutamam, ekranımız yeşildi ama kim takar, evimizde bildiğiniz jetonlu atari vardı artık, hemde jetonsuzdu :) Ondan sonra tabi hiçbirşey aynı olmadı benim için, özellikle okul konusunda zira notlarım direkt düşüşe geçmişti :)

Neyse, o günlerde yaşadığım, bilinçaltıma derinden yazılan duygusal patlamadan sonra ki benzer ama tabiki daha düşük şiddetli patlamayı Sizin Amstrad dergisi çıkınca yaşadım. Okuldan gelmişim, hasta hasta yatıyorum, ciddi ciddi kafamı kaldıracak halim yok. Abim geldi, baktım arkasında bir şey saklıyor. Bir baktım Sizin Amstrad dergisi. Herhalde tıp literatüründe görülebilecek en hızlı iyileşme o an yaşandı: İyileşmem 5 saniye almıştı sadece, abartmıyorum. Bir günde dergiyi yalayıp yuttum, heyecanla programları yazdım vs.

Daha sonra Commodore'cu arkadaşlarım olunca Amstrad'ı sattım, teypli bir c64 aldım, üstüne disket sürücüsünüde aldım. C64 akımını kaçırmış olsamda C64'ünde tadını aldım az çok yani.

Amstrad yıllarında en büyük dezavantajım herhalde bu tür bilgisayarı olan bir arkadaşımın olmaması idi. Bu sebeple kendimi istediğim gibi geliştiremedim. Basic'de çok ufak çaplı oyun diyebileceğim programlar yaptım ama istediğim seviyeye ulaşmam mümkün olmadı. Bu olay içimde hala bir uktedir benim için. Artık neler yapabilirim bakacağım. İşe çok sevipte bitiremediğim oyunları oynayarak başladım. İlk hedef ATF :) Ha bu arada Orjinal ingilizce kullanım kılavuzunuda buldum aletin, onada güzel bir göz atıyorum şu sıralar. Tabi bir yandanda genç nesili retrodan uzak tutmak olmaz, kızımada ATF'yi damardan veriyorum şu sıralar. Gerçi kendisi saboteur'ü görünce "bu ne biçim oyun baba" dedi ama napalım olacak o kadar.

Ha bu arada Ankara'dayım.

Benim durum budur, görüşmek üzere :)

Edit 1: Ablam Amstrad'da hiç bir zaman Fortran çalışamadı zira Amstrad'da Fortran çalıştırmanın mümkün olmadığını sonradan tecrübe ettik. Bilgisayarcı amca bildiğiniz kaktırmıştı yani bize bilgisayarı. Ama ben genede severim kendisini, Fortran olmasa o bilgisayar eve zor girerdi :)

Edit 2: Şu anda emülatör ile kasıyorum Amstrad'ı ama çalışır durumda bir tane bulursam alacağım hemen bir tane. Özellikle orjinal disket sürücüsü çalışan bir tane bulabilirsem çok mutlu olacağım zira sürücünün sesi başkalarına "zart zurt" sesi gibi gelsede bana müzik sesi gibi geliyor :)

Sevdalıyam ben sana, CPC128...

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Merhaba, yeni geldim :)
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2013, 17:22:13 »
Merhaba hoş geldin.

Şeni şok edecek bir haber vereyim. Amstrad'da fortran vardı. Daha doğrusu var olması gerektiğini biliyordum ve araştırdım. Nevada Fortran ve Ams-Forth diye iki ayrı kartuş buldum. Bunları bulabilseymişsiniz, Fortran çalışmanız mümkünmüş.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Koray Memmi

• Retroman
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2013, 17:31:21 »
Hoş buldum:)

Bunu hemen ablama haber vermem lazım, 30 senelik bir gecikme ama olsun :):) Hatta kartuşlarıda bulabilrsem ne güzel olur. Siz nereden buldunuz?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2013, 17:42:15 »
Hoşgeldin Koray!

CPC ruhu ayrı birşeydir; az ile yetinmeyi, yeşilin tonlarını renkli görmeyi, bir diskete 2bin lira yerine 10bin Lira vermeyi, 2 satır Amstrad program örneği görünce bir dergiye aşık olmayı bünyesinde barındırır. Bunu elinin altında yüzlerce disket, onlarca dergi olan kitleye anlatmak mümkün değil. Bizi ancak MSXciler, Atari XLciler, Oric Atmoscular eh az biraz da Speccyciler anlar :)

Neyse, o günlerde yaşadığım, bilinçaltıma derinden yazılan duygusal patlamadan sonra ki benzer ama tabiki daha düşük şiddetli patlamayı Sizin Amstrad dergisi çıkınca yaşadım. Okuldan gelmişim, hasta hasta yatıyorum, ciddi ciddi kafamı kaldıracak halim yok. Abim geldi, baktım arkasında bir şey saklıyor. Bir baktım Sizin Amstrad dergisi. Herhalde tıp literatüründe görülebilecek en hızlı iyileşme o an yaşandı: İyileşmem 5 saniye almıştı sadece, abartmıyorum. Bir günde dergiyi yalayıp yuttum, heyecanla programları yazdım vs.
Tabi elde kaynak olmayınca, 7 sayı çıkan incecik ve dahi çoğu çeviriden oluşan dergi bile Abdurrahman Çelebi oluyor :) Ben de Amstrad Computer User'ı alınca elimde Langenscheidt sözlükle yatıp kalkıyordum. Hatta yemek ve diğer ihtiyaçlarda bile :) Bende İngilizce yok ama dergi İngilizce, Fransızca var ama ortada Fransızca dergi yok. Ben nereden bileyim Amstrad'ın o yıllarda Fransa'da fırtına gibi estiğini ve piyasanın büyük bir kısmına hakim olduğunu... Yıllar sonra öğrendim bazı gerçekleri.

Alıntı
Daha sonra Commodore'cu arkadaşlarım olunca Amstrad'ı sattım, teypli bir c64 aldım, üstüne disket sürücüsünüde aldım. C64 akımını kaçırmış olsamda C64'ünde tadını aldım az çok yani.
Hımmm, bu dediğin 9 kusurlu hareketten biri olmuş.

Alıntı

Amstrad yıllarında en büyük dezavantajım herhalde bu tür bilgisayarı olan bir arkadaşımın olmaması idi. Bu sebeple kendimi istediğim gibi geliştiremedim. Basic'de çok ufak çaplı oyun diyebileceğim programlar yaptım ama istediğim seviyeye ulaşmam mümkün olmadı. Bu olay içimde hala bir uktedir benim için. Artık neler yapabilirim bakacağım.
İşte biz bunlara yarım kalan hesapları kapatmak diyoruz.

Alıntı
Ha bu arada Ankara'dayım.
Birkaç ay önce gelseydin, Vaktak sana bir CPC 6128 hediye ederdi. Hem de Ankara'da :)

Alıntı
Edit 1: Ablam Amstrad'da hiç bir zaman Fortran çalışamadı zira Amstrad'da Fortran çalıştırmanın mümkün olmadığını sonradan tecrübe ettik. Bilgisayarcı amca bildiğiniz kaktırmıştı yani bize bilgisayarı. Ama ben genede severim kendisini, Fortran olmasa o bilgisayar eve zor girerdi :)
Adama hazksızlık etmeyelim. CPC için cidden Fortran falan vardı. Hatta diğer 8bitlikler için olduğu gibi laf olsun torba dolsun tarzı da değil. Bak şuradan dillere bakabilirsin. Ayrıca ekteki ilana da bakabilirsin. Bak şuradan da her Fortran dahil her türlü imaj dosyasını bulabilirsin. Sence de artık o amcayı affetme vakti gelmedi mi  :)

Alıntı
Edit 2: Şu anda emülatör ile kasıyorum Amstrad'ı ama çalışır durumda bir tane bulursam alacağım hemen bir tane. Özellikle orjinal disket sürücüsü çalışan bir tane bulabilirsem çok mutlu olacağım zira sürücünün sesi başkalarına "zart zurt" sesi gibi gelsede bana müzik sesi gibi geliyor :)
Disket sürücüsü sağlam bir tane zor bulursun ama çoğunlukla arızası "lastik erimesi" dir. Yani lastiği değiştirdin mi tamamdır. Bir de bu sağlam olsa bile 3" disket bulman kolay değil. Bulsan da kaç tane bulacaksın. Bence fazla kasmadan 3.5" sürücü mod olayına gir ve bu işi bitir. Makinanın keyfini çıkar. Bir de scart RGB görüntü kablosu yaptın mı iş tamamdır. Benzer konular forumda konuşuldu, benim blogda ve Plazma Dergi'de de var.

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2013, 14:18:11 »
Aramıza hoş geldin. Amstrad konusunda forumda fanatik arkadaşlar var ama sen yine de Commodore'u da es geçme.

Bu arada benim de Amstrad konusunda maceralarım olmuştu. ;)

bkz. Anne Ben Amstrad'çı Oldum

Admine Not: Cross Link için kusura bakmayın ama ne zaman yeni bir Amstrad'çı gelse foruma anılarım depreşiyor.  8)
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2013, 15:00:26 »
Aramıza hoş geldin. Amstrad konusunda forumda fanatik arkadaşlar var ama sen yine de Commodore'u da es geçme.

Admine Not: Cross Link için kusura bakmayın ama ne zaman yeni bir Amstrad'çı gelse foruma anılarım depreşiyor.  8)

Yok ya ne kusuru, ama ne maceraymış be, Özay, amstrad maceralarına retrojen'de devam edersin umarım :D

Bilmeyenlere bir dip not, özayın verdiği başlıkta konuşan hemen herkes şu anda retrojen'e geçti. Örneğin alcofribas, retrojen'in kurucusu. Aynı şekilde, "Arda" bizzati bendenizim. İlker'de aynı şekilde burda. Memrah kayıt oldu ama cgtr'de daha mutlu sanırım, pek uğramıyor buraya, halbuki spectrumcular burda, yani memrah, gel, ne olursan ol gel. z80 denince akla, tamam şimdi buldum, hemen onun adı gelir: RRJ RRJ RRJ! :)

Spectrum ve amstrad'cıların kendi forumları oldu böylece. Ne şukela, ne harika bir şey.

Çevrimdışı Koray Memmi

• Retroman
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2013, 17:28:30 »
Bende İngilizce yok ama dergi İngilizce, Fransızca var ama ortada Fransızca dergi yok.

Yoksa sende mi francophone bir okuldan mezunsun? :) Bende sonradan öğrendim Fransa'da çok popüler olduğunu. Hatta o zamanlar elime bir kaç disket geçmişti, menüler filan komple Fransızcaydı, şaşırmıştım. Bu kadar popüler olduğunu bilsem Fransız hocalardan rica eder, tatile gittiklerinde bir kaç birşeyler kapıp gelmelerini rica ederdim herhalde.
Hımmm, bu dediğin 9 kusurlu hareketten biri olmuş.

Ya da 7 ölümcül günahtan 2'si olmuş: Açgözlülük ve kıskançlık :D

İşte biz bunlara yarım kalan hesapları kapatmak diyoruz.

Şimdi çok heyecanlandım bak :) Benim gibi başkalarını görmek ne güzel. Kimbilir belki beraber birşeyler yapılabilir?

Birkaç ay önce gelseydin, Vaktak sana bir CPC 6128 hediye ederdi. Hem de Ankara'da

:o :'( Bu acı oldu :)

Sence de artık o amcayı affetme vakti gelmedi mi  :)

O amcayla benim alıp vereceğim yok zaten, şimdi görsem elini öperim :) Ablamı aradım, dedim böyle böyle fortran varmış biliyor musun dedim. Bilgisayarda fortran çalıştıramadığımızı bile hatırlamadı, bilgisayarın üzerimizdeki etkisi oldukça farklı olmuş yani.

En kısa zamanda bir Amstrad edinip birde aşağıdaki t-shir'tü bastırınca benden mutlusu olmaz artık. Ha bakın bu arada eşiminde küçükken bir spectrum'u varmış ve güzel haber şu ki kutusu, kabloları ve renkli Türkçe ve İngilizce kullanım kılavuzu ile depodan bulduk kendisini, duble retro oldu :)

Çevrimdışı Koray Memmi

• Retroman
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2013, 17:37:50 »

Tüm retro bilgisayarları severim tabiki ancak ilk aşkın bilinçaltına attığı derin çiziklerin kapanması ne mümkün. Ve Alcofribas'ın dediği gibi, yarım kalan hesapların kapanması lazım. Kapanacak o hesaplar! :):)

Edit: Ha bu arada Amstrad maceranı okuyamadım henüz, zamanlı bir vakitte bakacağım.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2013, 19:08:08 »
Hepimize tanıdık gelen güzel retro hikayenizle birlikte hoşgeldiniz diyorum ben de.

Forumun Oric'çisi olarak o yıllara dair ciddi empati yapabiliyorum. Babamın müdürlük yaptığı dershanede ve mahalledeki "atarici abi" nin dükkanda amstrad kullanma şansım olmuştu. Hatta hala o bilgisayardan kalan birkaç orjinal amstrad 3" program disketleri duruyor , oric için formatlamaya kıyamadım bir gün disketli amstrad bulur kullanırım diye. Eldeki diğer 3" boş disketler doluncaya kadar bekletiyorum :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2013, 21:05:47 »
mahalledeki "atarici abi" nin dükkanda

bizim mahalledeki atarici abinin dükkanının adını "jil" sanıyordu millet. Adam atari logosunu dükkanın kapısına yapıştırmıştı, logoyu okuyanlar dükkanın adını jil sanmışlar, bravo. Hani bu anıyı da bir dipnot olarak sıkıştırayım araya :P

holy shit! it's the JIL!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2013, 16:08:21 »
Bilmeyenlere bir dip not, özayın verdiği başlıkta konuşan hemen herkes şu anda retrojen'e geçti. Örneğin alcofribas, retrojen'in kurucusu. Aynı şekilde, "Arda" bizzati bendenizim. İlker'de aynı şekilde burda. Memrah kayıt oldu ama cgtr'de daha mutlu sanırım, pek uğramıyor buraya, halbuki spectrumcular burda, yani memrah, gel, ne olursan ol gel. z80 denince akla, tamam şimdi buldum, hemen onun adı gelir: RRJ RRJ RRJ!
Maalesef Ref; o maceraya konu olan Özay'ın CPC'yi ben aldım. Hatta yine o macerada ismi geçen Solitude'un CPC'yi de ben aldım. Hatta bu başlıkta başka bir CPC daha geçerse acımam onu da alırım. Özkano nasıl A1200/A600 alıyorsa ben de öyle CPC alırım :)

Memrah sanırım birşeye/birimize kırgın veya kızgın. Ben ki bütün retro forumların kara kaplı defterini tutuyorum, ve dahi bu defterlerde kimin ne mal olduğunu ne dolaplar çevirdiğini bulabilirsin, inan bendeki kayıtlarda bile memrah'ın kimse ile takıştığına hatta takışmayı boşver sitemkar konuştuğuna dair bile kayıt yok. Sanırım ne olduysa benim olmadığım bir ortamda gerçekleşti ve bir şekilde kayıtlara girmedi :)

Ama kendisini aramızda görmek bizi mutlu eder...

Yoksa sende mi francophone bir okuldan mezunsun?
Evet, aynen öyle...

Alıntı
En kısa zamanda bir Amstrad edinip
Bu konuda çok acele etme. CPC zaten talep gören bir cihaz değil. Çok uygun rakamlara bulunabiliyor. Forumlarda da çok ateşli bir şekilde arama, çünkü çakaloski satıcı tipler buradaki talepleri görüp şişirilmiş fiyatlarla satış ilanları açıyorlar.

Alıntı
Ha bakın bu arada eşiminde küçükken bir spectrum'u varmış ve güzel haber şu ki kutusu, kabloları ve renkli Türkçe ve İngilizce kullanım kılavuzu ile depodan bulduk kendisini, duble retro oldu :)
Vayy be... Ben de bizimki çeyizinde Atari 2600 ve 9 tane kaset getirince çok sevinmiştim.

Hatta hala o bilgisayardan kalan birkaç orjinal amstrad 3" program disketleri duruyor , oric için formatlamaya kıyamadım bir gün disketli amstrad bulur kullanırım diye. Eldeki diğer 3" boş disketler doluncaya kadar bekletiyorum :)
Aman diyeyim... Sakın formatlama-silme o disketleri. İçlerindekileri alalım, sonra istediğini yaparsın.

mahalledeki "atarici abi" nin dükkanda

bizim mahalledeki atarici abinin dükkanının adını "jil" sanıyordu millet. Adam atari logosunu dükkanın kapısına yapıştırmıştı, logoyu okuyanlar dükkanın adını jil sanmışlar, bravo. Hani bu anıyı da bir dipnot olarak sıkıştırayım araya :P

holy shit! it's the JIL!
Ben bu anının hastasıyım. Lakin, bir yandan da bu konunun sadece sizin mahalleye mi has yoksa genel geçer bir olay mı olduğunu merak ediyorum. Yani acaba bu logoyu böyle okuyan başka kaç kişi vardır?

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2013, 18:28:46 »
Memrah sanırım birşeye/birimize kırgın veya kızgın.

Bir irc vakasi vardi sanırım, nick ile alakali sorun yasamisti.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 20 Aralık 2013, 22:30:00 »

Buradayim arkadaslar, duzenli olarak takip ediyorum forumu. "Son 30 dakika içinde aktif olan üyeler" kisminda adim her gun 30 dakikaligina yer aliyor. :) Kimseyle kusluk darginlik gibi bir durumum yok. Surada ortak ilgi alanlari olan bir avuc kisi bir araya gelmisiz, kusmek darilmak gibi seylere gerek olmamali zaten aramizda.

IRC'deki nick olayina gelince, o konuyu unutmustum bile. Aslini isterseniz o olayin benim keyfimi kacirmasinin sebebi bir IRC kanalindaki nickimin x veya y olmasi degil, benim nickimi alan kisinin benmisim gibi ortaya cikip sacma sapan seyler yapmasi veya soylemesi olasiligiydi. Malum, vaktini bir IRC kanalindaki bir suru uyenin nick'ini kendisine register etmek gibi gereksiz ve cocukca bir seye harcayan bir kisinin yapacagi veya
soyleyecegi seylere de pek guven olmaz. Gidip de forumdan birilerine bir seviyesizlik yapsa bunun sanki ben yapmisim gibi uzerime kalmasi fikri beni rahatsiz etmisti. Yoksa kimseye o yuzden bir kirginligim filan yok. Kimin yaptigini bilmiyorum, umurumda da degil. Yukarida Alcofribas'in hakkimda yazdiklarina bakinca da goruyorum ki beni taniyan kisiler tanimis zaten, ve bu gun birisi memrah nick'i ile buradan birilerine satasacak olsa bile, forumdakiler once isin aslini arastirip sorusturmadan ben olduguma inanmayacaklar. Icinde bulundugu toplulukta az cok tanindigini bilmek de, o gruba aidiyet hissettiren, guzel birsey tabiki..

Bu arada toplulugumuz cok da buyuk olmadigi icin bir aile samimiyeti icindeyiz zaten. Bunun delillerinden birisi, bu baslikta da bahsi gecen Ozay'in meshur Amstrad CPC'si. Ozay bu makineye 3.5" disket surucu taktiginda, ben kardes makine Sinclair +3'um icin 3" disket surucu ariyordum. Sagolsun cikan 3" disket surucusunu bana hediye etti. Su anda o surucu yeni evi olan Spectrum +3'un icerisinde hayatina devam ediyor. Sonra da cihaz bir sekilde Alcofribas'a gecmis. Su anda "disket surucu kardesi" (sut kardesi :P) olan iki cihazin birisi bende birisi Alcofribas'ta. :D

Koray arkadasimiza da hos geldin diyeyim. Amstrad CPC hep ilgimi cekmis bir makinedir. Hatta seytan duzenli araliklarla durter "al sende bir tane" diye.  80'li yillarda koyu ZX Spectrum'cu iken CPC 6128'in +3 ile olan yakinligi ile ilgimi kendisine cekmis, daha sonra da son yillarda Batman Forever gibi demolari gorunce, bir kez daha "Amstrad sen neymissin" dedirtmistir bana. Bu arada eger gormediysen Batman Forever demosunu izlemeni tavsiye ederim. ( Amstrad Scenedemo - Batman Forever by Batman Group (Forever 2011) ) Gercekten de ulkemizde kesfedilememis dahi cocuk gibi birseydir Amstrad benim gozumde.

Alcofribas'in dedigi gibi, 6128 bulman cok zor olmayacaktir ama cok istedigini fazla belli ederek ararsan, bir anda fiyat 3 katina firlayabilir. O yuzden sakin sakin bak etrafina, ve de ilk buldugun makineye hemen atlama. Eger begenmediysen, fazla yipranmis gorunuyorsa veya fiyati fazla geldiyse, biraz sabret, bir baskasi karsina cikacaktir.

Bir Spectrum'cu olarak esinin depodan gelen Spectrum'unun modelini de merak ettim dogrusu. Renkli kullanim kilavuzu dedigin icin tahminim ya 48+ ya da eger sansliysan ulkemizde oldukca nadir bulunan 128+ modeli diye dusunuyorum. Diger modellerin benim bildigim kadariyla kullanma kilavuzlari (kapak disinda) siyah beyaz cunku.

Çevrimdışı Koray Memmi

• Retroman
« Yanıtla #13 : 22 Aralık 2013, 21:14:33 »

Bu arada eger gormediysen Batman Forever demosunu izlemeni tavsiye ederim.

Gördüm gördüm, dibim düştü valla, arıyorum hala :)

Alcofribas'in dedigi gibi, 6128 bulman cok zor olmayacaktir ama cok istedigini fazla belli ederek ararsan, bir anda  fiyat 3 katina firlayabilir. O yuzden sakin sakin bak etrafina, ve de ilk buldugun makineye hemen atlama. Eger begenmediysen, fazla yipranmis gorunuyorsa veya fiyati fazla geldiyse, biraz sabret, bir baskasi karsina cikacaktir.

Tamamdır, bu konuda Ankara'da Vaktak baya tecrübeli zannediyorum. Onun engin tecrübelerinden faydalanacağım inşallah.

Bir Spectrum'cu olarak esinin depodan gelen Spectrum'unun modelini de merak ettim dogrusu. Renkli kullanim kilavuzu dedigin icin tahminim ya 48+ ya da eger sansliysan ulkemizde oldukca nadir bulunan 128+ modeli diye dusunuyorum. Diger modellerin benim bildigim kadariyla kullanma kilavuzlari (kapak disinda) siyah beyaz cunku.

Yok o kadar şanslı değilim, 48+. Alışmışız elektronik aletlerden çıkan fotokopi kullanım kılavuzlarına, bende şaşırdım renkli görünce, kağıdı filanda kuşe kağıt :)

Çevrimdışı coze

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2014, 08:05:19 »
Hoşgeldin Koray, bir an seni teknoseyir'den Murat Gamsız zannettim :)

http://www.teknoseyir.com/102672/tozlu-raflarin-en-iyi-bolumleri-2/