Retro Sistemler > Oric

Cumulus'um geldi ancak... :(

(1/8) > >>

Pe@ceR:
Çok şükür almanyada gelecek geliyordu gelmişti kayboldu şu bu derken elime geçti cihaz.

Her şeyi açıklandığı şekilde yaptım ve oric'e bağladım.

Cumulus karttaki disk imajlarını görüyor. Oric, disk sürücüsü bağlanmış gibi , sistem sürücüsü yok uyarısı veriyor. Buraya kadar her şey normal.

Ama diski alıp boot etmesi için orici reset emri verdiğimde tam boot edecekken , tepede sedoric mesajları oluşurken oric takılıyor. ekranda rastgele harfler geliyor ve öylece kalıyor her imajda.

Cumulus ille SDHC kart olacak diyormuş. Elimde SDHC kart yoktu tek başına. 4gb'lık microsd kartı SD kart adaptörü ile bağladım. Sonuçta cumulus o şekilde de olsa gördü, sorunun bu olacağını sanmam.. Alco, sen nasıl kart kullanıyorsun?

Soruma cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..

Alco:
Busboard ile Cumulus arasındaki kabloyu sen mi temin ettin yoksa onlar mı yolladı? Bunun 80 yollu olması gerekiyor, 40 yollu ile problem oluyordu diye hatırlıyorum.

Busboard kayık olarak takılmış olmasın.

Busboard ile Cumulus arasındaki kablo ters takılmış olmasın.

Power Supply meselesinden tam emin değilim, yani bende çalışmıştı ama sende çalışmayabilir. Eğer standart olanı kullanıyorsan ve elinin altında daha güçlü birşey varsa onunla dene.

--- Alıntı yapılan: Pe@ceR - 24 Şubat 2014, 18:36:34 ---Cumulus ille SDHC kart olacak diyormuş. Elimde SDHC kart yoktu tek başına. 4gb'lık microsd kartı SD kart adaptörü ile bağladım. Sonuçta cumulus o şekilde de olsa gördü, sorunun bu olacağını sanmam.. Alco, sen nasıl kart kullanıyorsun?
--- Alıntı sonu ---
Ben 2GBlık bir kart kullanıyordum ve mini-micro SD değildi. Daha küçük kart yok mu elinde? Eski fotoğraf makinası veya benzer şeylerden kalma.

Sorun teşkil edebilecek parametre sayısını düşürmek lazım. Çünkü zaten Oric'in kendisi stabilite sorunlarından dolayı başlıbaşına ciddi bir sorun :) Üzgünüm ama böyle...

--- Alıntı --- cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..
--- Alıntı sonu ---
Genele de hitap ediyor. Burada herkes, ama bugün ama yarın, Cumulus müşterisi potansiyeli barındırıyor.  :)

Pe@ceR:
Alıntı yaparak yanıtlayayım ;

--- Alıntı yapılan: Alcofribas - 24 Şubat 2014, 19:35:29 ---Busboard ile Cumulus arasındaki kabloyu sen mi temin ettin yoksa onlar mı yolladı? Bunun 80 yollu olması gerekiyor, 40 yollu ile problem oluyordu diye hatırlıyorum.  Busboard kayık olarak takılmış olmasın.
--- Alıntı sonu ---

Onlar yolladılar.  Kablo sıkıntısız duruyor. Tam yerine oturuyor mu diye defalarca denedim çıkardım taktım.

--- Alıntı ---Busboard ile Cumulus arasındaki kablo ters takılmış olmasın.
--- Alıntı sonu ---
Yok, aynen anlatılan şekilde taktım. Eleman bir PDF ile anlatmış zaten detaylı ama yine de belki de tersidir diye arkasına çeirip de denedim.

--- Alıntı ---Power Supply meselesinden tam emin değilim, yani bende çalışmıştı ama sende çalışmayabilir. Eğer standart olanı kullanıyorsan ve elinin altında daha güçlü birşey varsa onunla dene.
--- Alıntı sonu ---
Bendeki PSU gayet güçlü. Standart Oric PSU sundan daha güçlü. Microdisc'in adaptöründen güç alıyor. Yine de babam aküye bağladı çok daha güçlü amperaj versin diye. Yine değişen bir şey yok.

--- Alıntı ---Ben 2GBlık bir kart kullanıyordum ve mini-micro SD değildi. Daha küçük kart yok mu elinde? Eski fotoğraf makinası veya benzer şeylerden kalma.
--- Alıntı sonu ---
Sadece SD kart olunca hiç çalışmıyor, zaten defence force2da daha önceden alanlar da yakınmışlar. Anlaşılan elindeki retromaster yapımı cumulus'un kart konusunda daha stabil. Bu elemanın yaptıkları SD kart okuyamıyorlar. Ben yine de eski/yeni türlü SD ve SDHC kart denedim 2 gb'dan 16 gb'ya kadar. Bir kısmını hiç okumuyor. Okuduklarında karttaki .dsk imajları listeliyor, seçebiliyorum, oric'i resetleme işlemi yaptırtabiliyorum v.b. Diskten boot etme aşamasına gelince hop takılıveriyor. tek bir disk imajı bile açtıramadım hatta tamamen boş , sadece boot disk görev indeki imajlarda bile.

--- Alıntı ---Sorun teşkil edebilecek parametre sayısını düşürmek lazım. Çünkü zaten Oric'in kendisi stabilite sorunlarından dolayı başlıbaşına ciddi bir sorun :) Üzgünüm ama böyle...
--- Alıntı sonu ---
Microdisc sürücüsünü sorunsuz yükleyebiliyordu :(  Nereden cortladı anlamıyorum.

--- Alıntı --- cevap verecek ya da fikir yürütecek olan retromaster ve alcofribas olabilir , genele hitap etmiyor farkındayım ama sorayım dedim. Defence force forumunda da sordum bakalım ne olacak..
Genele de hitap ediyor. Burada herkes, ama bugün ama yarın, Cumulus müşterisi potansiyeli barındırıyor.  :)

--- Alıntı sonu ---
Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak zaten :)

Bakalım aklımda sadece IDE kablosunu başkasıyla değiştirmek var.. Üretimi yapan metadata henüz cevap vermedi bakalım bir önerisi olacak mı. Umarım nihayi sonuç "senin Oric uyumsuz, sorunlu" aşamasında takılıp kalmaz.

Alco:

--- Alıntı ---As I said, My Oric can boot with real microdisc. Does that eliminate bus problem?
--- Alıntı sonu ---
Pek birşey ifade etmiyor bu. Yani Microdisc'in çalışması önemli bir gösterge ama yeterli değil. Soru işaretlerini bertaraf etmez. Hatta Defence'da da "MicroDisc her Oric'de çalışmıyor" gibisinden mesajlar görmüştüm. Hal böyleyken Cumulus ve Microdisc'i aynı düzlemde karşılaştırmak doğru bir gösterge olmaz.

--- Alıntı ---Onlar yolladılar.  Kablo sıkıntısız duruyor. Tam yerine oturuyor mu diye defalarca denedim çıkardım taktım.
--- Alıntı sonu ---
Sen yine de güvenme kabloya. İllaki elinde 80 yollu HDD kablosu vardır. Onunla da dene mutlaka.

--- Alıntı ---Anlaşılan elindeki retromaster yapımı cumulus'un kart konusunda daha stabil. Bu elemanın yaptıkları SD kart okuyamıyorlar.
--- Alıntı sonu ---
Net birşey söylemek zor ama ben de birkaç kart ile sorun yaşamıştım. Fakat öyle canımdan bezdirecek bir durum değildi. Bilmiyorum, belki ben kart açısından şanslıyımdır.

--- Alıntı ---Umarım nihayi sonuç "senin Oric uyumsuz, sorunlu" aşamasında takılıp kalmaz.
--- Alıntı sonu ---
Bu aşamadan önce Cumulus'u alır gelirsin müsait bir zamanda. Bolca Oric olan bir ortamda test ederiz. Eğer öyle çıkarsa da ondan sonra düşünürüz. Çaktırmadan REF'in Oric ile değiştiririz. O nasıl olsa Cumulus falan almaz :D

Pe@ceR:
Babamın dedğine göre 40'lıkmış kablo. Ama anlamadığım, 80 yollu kablo nasıl olacak ki, oric'İn ve cumulusun girişleri 40'Lığa uygun değil mi?

Yarın hastaneden başka IDE kablosu bakayım bakalım..

Kartla ilgili olarak, format çekip başka sistemler ( FAT, Ex-fat, NTFS) deniyeyim derken az önce çalışan micro-sd de artık görmüyor fat32 formatlama rağmen. Evde microsd değil direkt SD kartlar buldum 2gb'lık ve 4gb'lık onları görmedi. Cep telefonumdaki 8'Lik microsd'yi adaptörle takınca gördü yine ama durum aynı, disk imajını seçiyorum ve oric reset diyorum, takılıyor..

Bakalım, inşallah gelebilirim istanbul'a. En son gelmeye kalkıştığımda olanları biliyorsun, Türkiye'de yer yerinden oynadı :P

--- Alıntı --- Çaktırmadan REF'in Oric ile değiştiririz. O nasıl olsa Cumulus falan almaz :D
--- Alıntı sonu ---
Ref, naber? :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git