Gönderen Konu: Galaxian Arcade Kabin Projesi  (Okunma sayısı 59784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Galaxian Arcade Kabin Projesi
« : 03 Eylül 2014, 00:16:54 »
Uzun araştırmalar (sayısız fotoğraf incelemeleri, yarım yamalak planlar, bir çok forumdaki benzer proje yazılarında bahsedilen "detay" ölçümler v.s.) sonunda Pacman/Galaxian arcade kabin tasarımını Google Sketchup'da tamamladım.

Bu seferki kabin projemde kağıt kalem yerine beni sketchup'ı kullanmaya iten sebep aslında Sketchup'ın öğrenmesi inanılmaz kolay bir 3D tasarım programı olmasının yanısıra bu seferki kabin projemin planları en "gizli" tutulan modellerden olması. Bu planları oluşturabilmek için o kadar bölük pörçük bilgiyi karşılaştırdım ki sonunda bu işin kağıt kalemle olamayacağını anladım.

Tabii internette pacman planı olduğu söylenen (Genelde ölçüler tutarsız, açılar yanlış v.s.) planlar ve sketchup dosyaları bulmak mümkün. Ancak bunların hiçbiri tekbaşına elinize testereyi aldığınız zaman neyi ne ölçüde kesip biçeceğiniz bilgisini içermiyor maalesef. Genelde bulabileceğiniz sketchup dosyaları içi boş, "mock-up" tabir edilen "süs" kıvamında 3D modeller. Bu modelde ise kabinin iç parçaları ve yerleşimleri tam.

Hedefim tüm parçaları terasta kesip (yağmurlara yakalanmadan) bir yere istiflemek ve daha sonra kabini içerde akşamları vakit buldukça yavaş yavaş maket yapar gibi birleştirmek. Bunun için tüm parçaları modellemem gerekiyordu. Kısaca kabini önce sketchup'ta tabiri caizse inşa etmem gerekliydi...

Tasarımın ne detayda olduğunu sanırım bu resimler daha iyi anlatacak :)

Kabinin tasarım dosyasını yazıya direk eklemiyorum zira malum ikinci el sitelerinde ucuz üretim dandik pacman kabinlerin satıldığını görmek istemiyorum. Ancak tasarımı elbette ki ilgilenen retrosever forum üyelerine seve seve gönderebilirim...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Galaxian Arcade Kabin Projesi
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2014, 00:22:35 »
Ahaaa, harika olmuş!

Sanırım bu midway kabin. İtiraf edeyim, namco kabinin camının dümdüz aşağıya kadar uzanması ve uzun olması çok daha hoşuma gitmişti, fakat onu dediğim gibi joystick'e göre modifiye etmek gerekecekti, orjinal olmayacaktı.

Tüylerim diken diken oldu, sanki bu realtime bir step-by-step montaj işlemi olacak :D
Acaba twitch.tv'den canlı yayın mı yapsan :)

Tasarım dosyası için kafaya takma, burada hiç kimsenin sana danışmadan herhangi bir kabin imalatına gireceğine ihtimal vermiyorum. Ayrıca https://p3d.in/ diye bir site var, güzel bir konsolu var, 3D dosyalarını oraya koyarak webgl üzerinden gösterebilirsin, direk araklaması da kolay bir iş değil.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2014, 00:24:36 »
Bu arada proje sadece "Galaxian arcade kabin" tasarım projesi değil elbette  :P

Dün kabin için gereken malzemeleri aldım bauhaus'dan...

Bu hobiye sardıracaksanız ya bagajı geniş bir arabanız olmalı ya da bagajı geniş bir arabası veya kamyoneti olan bir arkadaşınız olmalı ;)

Bir de malzemeleri eve taşımak için geç saatleri tercih edin komşuların meraklı bakışlarından kaçınmak ve apartmanın önündeki veletlerin "abi ne yapıcan o tahtalarla" geyiklerinden sakınmak için ;)

Malzemeler sonunda odada...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2014, 00:32:33 »
Ahaaa, harika olmuş!

Sanırım bu midway kabin. İtiraf edeyim, namco kabinin camının dümdüz aşağıya kadar uzanması ve uzun olması çok daha hoşuma gitmişti, fakat onu dediğim gibi joystick'e göre modifiye etmek gerekecekti, orjinal olmayacaktı.

Evet, Midway. Elimdeki PCB'de zaten Midway versiyonuydu. Namco versiyonun side-art'ı daha güzel ancak dediğin gibi, bi garip, joystick yok!!! Bu kabinde JAMMA swicther kullanarak birçok başka vertical orijinal oyun da çalıştırmayı planlıyorum (örn. Capcom 1942). Bu yüzden joystick'e ihtiyacım var.

Tüylerim diken diken oldu, sanki bu realtime bir step-by-step montaj işlemi olacak :D
Acaba twitch.tv'den canlı yayın mı yapsan :)

Tasarım dosyası için kafaya takma, burada hiç kimsenin sana danışmadan herhangi bir kabin imalatına gireceğine ihtimal vermiyorum.

Var ya hani şu LCD'li MAME kabinler satışta... Birileri yapıyor onları elbet. Normalde herkesle paylaşırım tasarımları (ticariler dışında) ancak "ziyaretçinin" tekinin de foruma bir katkı sağlamadan "hit & run" tadında download edip gitmesini istemedim.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2014, 00:43:13 »
Anketimizin sonuçları ve sizlerin yorumlarından sonra "Galaxian" kabin artık kesime girebilir diyorum. Bu gün işten biraz erken çıkarak önce Donkey Kong projem için gereken mazlemeyi bauhaus'a kesim siparişi verdim (başka proje)...

Daha sonra eve gelip pacman kabin projem (bu da bir başka proje) için evvelki gün kestiğim yan panellerden birisini şablon olarak kullanarak yan panelleri dün aldığım malzemenin (18mm sunta 180 x 90 cm) üzerine çizdim.

Bu kabin tasarımının kesimi biraz zor onu söyliyeyim. Paneldeki yegane "düz" kesim bu işte... Destek kullanarak bu düz kısmı kolayca kesiyoruz.. Bundan sonrası tamamen "free hand"  :o

Kıvrımları Dremel Trio ve karbit kesim ucunu kullanarak milim milim elle kesiyorum. Bu tarz kesimlerde dekupaj testere de kullanılabilir ancak benim dekupaj'la aram pek iyi değildir. Kesimi çizdiğim çizginin "dışından" keserek tamamlıyorum.

Ne yaparsak yapalım CNC gibi mükemmel bir kesim olmayacak. O yüzden çizginin dışından hafif paylı keserek detay düzeltme ve yumuşatmaları zımpara işlemine bırakmak gerekiyor.

Kesimleri biran önce bitirmeyi istememin sebebi... İti an çomağı hazırla  >:(

Bugün kaç defa içeri kaçırdım panelleri hatırlamıyorum...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2014, 00:49:53 »
Kesim pürüzlerini zımpara ile düzeltmemiz gerekiyor. Zımpara hem kenarların "talaşını" da aldığından sunta paneller boya öncesi darbelere de daha dayanıklı oluyor. Bu çapta bir iş için elektrikli bir zımparayı şiddetle tavsiye ederim...

Ancak kaba zımpara işinden sonra yine de kıvrımları ve pürüzleri daha iyi "hissetmek" için mutlaka bitişi elle yapmak lazım... Bu iş daha yorucu tabii. Fotodaki damla yağmur damlası değil, alın teri ;)

Ve tasarımda düz çizgi ve kavisli arc'ların birleştiği keskin yerlerin zımpara ile yumuşatılması durumu bu işte...

Not: Resimde 4 adet panel görüyorsunuz. Pacman panelleri ile birlikte son bir zımpara seansı yapıyorum ki her iki kabin de yanyana koyulduğunda "jilet gibi" aynı olsunlar ;)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2014, 01:23:23 »
Şimdi bugünlük çalışmamda hedeflediğim son bir iş daha kaldı; "T-molding groove"

Yabancı forumlarda "T-Molding groove" tabir edilen kanalları açmamız gerekiyor. Bu arcade kabin yapımı işinde önceden planlamanın önemini vurgulayan en enteresan aşaması bu. Projenin en sonunda takacağınız T-molding (kenar koruma plastiği) için gereken kanalı projenin en başında açmanız gerekiyor. Daha sonraya bırakırsanız kabini yatırmanız gerekli. Hatta eğer boyadan sonra yaparsanız freze boyayı çizecektir. Bu yüzden bunun bu "ham" aşamada yapılıp konunun kapatılması gerekli...

Şimdi bu kanalı açmak için ne gibi aletler kullanmak lazım derseniz ben hemen her türlü "gerilla" taktiğini denedim diğer projelerimde;

1) Dremel: Çok güçsüz. Aleti yakmadan durdura durdura saatlerce uğraşıyorsunuz. (Not: wizofwor'un tabletop'unu keserken dremel'i yaktım. Sonra onu da tamir etmek zorunda kaldım)
2) Dremel Trio: Gücü fena değil ancak uygun uç yok. Dikey kesim ucunu kullanarak kanalı açmaya çalışıyorsunuz ancak hata yapma olasılığı çok. Dar girintiler sorun. İlk MAME kabinimin kanalını trio ile uğraşarak açmıştım.
3) Matkabın ucuna takılan bir aparat: Aman diyim  :o Bauhaus'da satılan Wolfcraft marka bir aparat. NeoGeo kabin projemde kullanmıştım. Sakın!!! Paneli berbat etti, tamir etmek için 1 gün uğraşmıştım... Attım zaten aparatı.

Arkadaşlar bu işin kestirme bir yolu yok malesef. Kullanmanız gereken alet bu;

Bu nispeten "ucuz" bir freze. Piyasada "formika traşlama" diye tabir ediliyor. Ucuz dediğime bakmayın, yine de Makita.

Yanlız küçük bir sorunumuz var. Bu kanalları açacak disk Türkiye'de yok!!!

İhtiyacınız olan disk ve freze ucu da bu;

T-Molding.com'da (adından da anlaşılacağı üzere t-molding'i aldığım yer) satılıyor. Amazon'da daha ucuz ancak getirtmek zor Türkiye'ye gönderilmeyen bir ürün.

Ancak bir diğer sorun ise Makita'nın kutusundan bu ucu tutacak bir penset çıkmaması. Ucun sapının çapı 1/4" (Made in USA   ::) ne olacaktı ki? ) Makita'nın içinde çıkan uç tutucu penset 6mm'lik "metrik" uçlar içinmiş. Makita için 1/4" (6.35mm) penset var ama o da Türkiye'de yok  >:(. O zaman napıyoruz? Kafayı çalıştırıp hassas bir ayar yapıyoruz  :P

Bu "hassas" ayardan sonra minnacık penset ortadan ikiye ayrılıyor. Sorun değil zira bu penset denilen minik koni zaten bir yuvaya yerleşiyor, frezenin ucunu tutan vida sıkıştırıldığında ortasındaki yarık daralarak ucu sıkıştırıyor temelde. Benimkisinde 2 tane yarık var artık :)

Neyse bu takımı ilk defa bu projede deniyorum ve şöyle söyliyeyim "yaağğğ gibi" açılıyor kanal  ;D

Ucun önündeki rulman sayesinde kenarları hiç zorlanmadan kayarcasına dolaşıyorsunuz ve freze'nin gücü sayesinde sunta gözünüzün önünde eriyiveriyor. Dremel (ahşap kesim diski ve freze aparatları) ile saatler alan bu iş 5 dakikada pürüzsüz halloluyor...

Diğer panele de kanalı açıyorum ve bir daha yağmura yakalanmadan panelleri içeri alıyorum...

Bu akşamlık bu kadar... (Şimdi Donkey Kong'un tasarımına dönmem lazım)

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2014, 08:59:33 »
Sketchup işini bayağı ilerletmişsin. Bana da sardın bu işi, artık en ufak şeyi önce sketchup'da çiziyorum.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2014, 13:20:37 »
Sketchup işini bayağı ilerletmişsin. Bana da sardın bu işi, artık en ufak şeyi önce sketchup'da çiziyorum.

Aslında sen tabletop kabinini sketchup'da tasarladıktan sonra bana da bu konuda feyz vermiş oldun. Özellikle parçaları kesmeden önce sketchup'da ölçüsünü denk getirince hem alınacak malzeme miktarını kestirmek hem de kesim işlemi çok daha rahat oluyor.

Bir de bu tasarımlardan CNC'ye uygun dosya üretmeyi becebilsek seri üretim için ilk adımı atmış oluruz. Hatta belki bir DIY kit haline getirmek de mümkün olabilir, İKEA mobilyası gibi  ;D

Bu arada Donkey Kong projem için kontraplak malzeme deniyorum. Sunta'dan en az 2 kat daha hafif. Bakalım ne sonuç verecek. Eğer tatminkar bir sonuç alırsam kabinler hafifleyecek. O zaman gerçekten İKEA mobilyası gibi "hafif" bir kit hazırlanabilir...

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2014, 13:45:02 »
Bu arada Donkey Kong projem için kontraplak malzeme deniyorum. Sunta'dan en az 2 kat daha hafif. Bakalım ne sonuç verecek. Eğer tatminkar bir sonuç alırsam kabinler hafifleyecek. O zaman gerçekten İKEA mobilyası gibi "hafif" bir kit hazırlanabilir...

Hafif mobilyalar bir noktadan sonra İkea ile haşır neşir olan herkesin hayali oluveriyor. Biraz tanıdıysam kontraplağı dıştan çivi ile çakmazsın. Nasıl kullanacağını merak ettim.

Bonus olarak, görmemiş olanlar için, İkea'nın hafifliğinin sırrı 'bal peteğinin' resimlerini ekledim.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2014, 13:55:02 »
Bir de bu tasarımlardan CNC'ye uygun dosya üretmeyi becebilsek seri üretim için ilk adımı atmış oluruz. Hatta belki bir DIY kit haline getirmek de mümkün olabilir, İKEA mobilyası gibi  ;D
CNC'ye uygun hale getirsek ile tam olarak ne kastediyorsun? Sonuçta burada 2 boyutlu kesim işinden başka birşey sözkonusu değil. Bunun için de, CNCci'ye DXF dosya vermen yeterli diye düşünüyorum. Yani takımyolu/NC-Gcode çıkartmak falan gibi işlere hiç gerek yok. Üç boyutlu olarak ahşap işledim ama mobilya sektörüne yönelik ahşap CNC tecrübem yok. Lakin; metalden çok da farklı olacağını sanmıyorum. İstersen bu konuyu biraz açalım. Belki yardımcı olabileceğim birşey çıkar. Ekte atölye günlerinden hatıra olarak sakladığım birkaç objeye ait resim var. Aslında daha da enteresan bir şey de işlemiştim ama onu burada izah etmek pek mümkün olmadığı için fotoğraflamadım. Yüzyüze gören birkaç arkadaş olmuştu.

İkinci bir husus da; buradan çıkan toz-talaş uçuşup da alt kattakileri falan rahatsız etmiyor mu?

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Eylül 2014, 15:26:13 »
Aslında daha da enteresan bir şey de işlemiştim ama onu burada izah etmek pek mümkün olmadığı için fotoğraflamadım. Yüzyüze gören birkaç arkadaş olmuştu.

Hayrola, erotik bir eser miydi yoksa? Keşke fotoğraflasaydın, senin gibi belgeci bir adamın boş anına gelmiş olmalı ;)

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 03 Eylül 2014, 15:29:13 »
Hayrola, erotik bir eser miydi yoksa? Keşke fotoğraflasaydın, senin gibi belgeci bir adamın boş anına gelmiş olmalı ;)
Yok öyle birşey değil. Hala da fotoğraflayabilirim ama fotoğraftan anlaşılmaz. Görmek lazım. İnce bir trick var olayda. Görüşünce gösteririm.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 04 Eylül 2014, 00:07:31 »
Biraz tanıdıysam kontraplağı dıştan çivi ile çakmazsın. Nasıl kullanacağını merak ettim.

Normalde DK kabin ve 80'lerin bir çok kabini kontraplak (plywood) ile yapılmış aslında (İKEA mobilyası gibi değil tabii ki, bildiğimiz kontraplak ama daha kalın). Esas amacım hafif bir kabin yapmak değil, sadece DK kabinin panelleri 14-15mm kalınlığında olması gerekiyor. Bauhaus'da 15mm sunta yok (9mm ve 18mm var sadece). Ben de 12mm kontraplak, 2,7 mm ince MDF ve Polidol panel yapıştırıcı kullanarak "kompozit" paneller yapmaya karar verdim (Şu an kuruyorlar). Sonra bunlar kuruduktan sonra normal kabin yapım sürecinde aynen sunta kullandığım gibi kullanacağım. Neyse DK kabin'e sıra gelince detaylı anlatırım.

Çivi zaten kullanmıyorum biliyorsun, o siyah "dry wall" vidalarından kullanıyorum. Ama çiviyi neden sorduğunu sanırım anladım. Hayır, ince kontraplaklar arasında İKEA mobilyası gibi içi boş bir malzeme kullanmıyorum. Kullandığım 12mm'lik kontraplak da oldukça sıkı bir malzeme, hele 2,7mm MDF ile birleşince bayağı sağlam komposit bir malzeme oldu :)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #14 : 04 Eylül 2014, 00:16:13 »
CNC'ye uygun hale getirsek ile tam olarak ne kastediyorsun? Sonuçta burada 2 boyutlu kesim işinden başka birşey sözkonusu değil. Bunun için de, CNCci'ye DXF dosya vermen yeterli diye düşünüyorum. Yani takımyolu/NC-Gcode çıkartmak falan gibi işlere hiç gerek yok. Üç boyutlu olarak ahşap işledim ama mobilya sektörüne yönelik ahşap CNC tecrübem yok. Lakin; metalden çok da farklı olacağını sanmıyorum. İstersen bu konuyu biraz açalım. Belki yardımcı olabileceğim birşey çıkar. Ekte atölye günlerinden hatıra olarak sakladığım birkaç objeye ait resim var. Aslında daha da enteresan bir şey de işlemiştim ama onu burada izah etmek pek mümkün olmadığı için fotoğraflamadım. Yüzyüze gören birkaç arkadaş olmuştu.

Bu anlattıklarını kastediyorum işte. Sketchup tasarımının içinden paneller tek tek çıkartılacak (bedava sürümde export yok, 600 USD bayılmak veya panel ölçülerini AutoCAD'de yeniden çizmek lazım) sonra bir yüzeye yerleştirilip kesim plakası oluşturulacak, hatta eğer mümkünse bazı parçaların kenarındaki frezelenmesi gereken kanalların da açılabilmesi lazım - ki bu 3 boyutlu bir işlem aslında. Evini pisletmeden bir arcade kabin yapmak isteyen ve Autocad ve CNC tecrübesi olan birisi çıkarsa diye söyledim. :)

Bu bahsettiğin/bahsettiğim işleri ben yapamam zira o konularda tecrübem yok.

İkinci bir husus da; buradan çıkan toz-talaş uçuşup da alt kattakileri falan rahatsız etmiyor mu?

15-16. katta oturuyorum. Çatı dublex olduğundan "alt kattakiler" bişey demiyor  ;D Gerisini de rüzgar hallediyor 5 dakikada. Zaten rüzgar kafa koparıyor bizim burada. Geceleri rüzgar uğultusu bizim için rutin bir tını :D