Gönderen Konu: Galaxian Arcade Kabin Projesi  (Okunma sayısı 56729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Galaxian Arcade Kabin Projesi
« Yanıtla #15 : 04 Eylül 2014, 14:04:58 »
Bu anlattıklarını kastediyorum işte. Sketchup tasarımının içinden paneller tek tek çıkartılacak (bedava sürümde export yok, 600 USD bayılmak veya panel ölçülerini AutoCAD'de yeniden çizmek lazım)
Bunun çok sorun olacağını sanmıyorum. Çok sıradan bir şekilde "how to convert sketchup file to autocad" diye bir sorgulama ile bile, bir sürü alternatif yöntem geliyor. En basitinden şu mesela. İstersen bir dosya seç ve yolla, sonra DXF yapıp inceleyelim.

Alıntı
sonra bir yüzeye yerleştirilip kesim plakası oluşturulacak,
Sanırım Nesting işlemini kastediyorsun. Freze'de pek değilse bile Tel Erozyon'da çok ihtiyaç duyulan, başvurulan bir yöntemdir. Ama bunu programlar otomatik olarak yapıyor zaten. En azından pek çoğu yapıyor diyelim. Piyasalar arasında fark olur mu bilmem ama, bizim piyasada müşteri "çizimi ya da numuneyi" getirir ve sonrasında da "bundan, şu büyüklükte(misal 100X120X200) bir parçadan maksimum kaç tane çıkarsa kes" derdi. Yani onu da senin yapman gerekmez. Gerekse bile dert değil, bir şekilde kolayca hallediliyor.

Alıntı
hatta eğer mümkünse bazı parçaların kenarındaki frezelenmesi gereken kanalların da açılabilmesi lazım - ki bu 3 boyutlu bir işlem aslında.
Neden 3 boyutlu olarak baktığını anlıyorum ama, "Kesim İşlemi" açısından 3 boyutlu değil bu iş. T-molding işini gören freze ucu tam ölçüdeyse ve bir kere ayarladıktan sonra Z ekseninde in-kalk yapmıyorsa, adama sadece "bu freze ile şu derinliğe dalıp kanal aç" demek kalıyor. Sonuçta Path aynı Path, en fazla freze ucuna göre şeklin konturuna farklı bir scale'de paralel atıp bir tur geçecek. İş bile değil yani :)

Alıntı
Evini pisletmeden bir arcade kabin yapmak isteyen ve Autocad ve CNC tecrübesi olan birisi çıkarsa diye söyledim. :)
Senin ev durumun uygun, uğraşma azmin ve sabrın da var. Tozu-talaşı ne oluyor diyorum, ona da "uçtu, gitti, kül oldu" diyorsun. Hani biraz "tok açın halinden anlamaz" durumu gibi birşey oluyor :)

Bence CNC tecrübesine ihtiyaç yok aslında. DXF dosyalarla kesim yapacak yere gitmek yeterli. Sonra en azından kesimi yapılmış, toz-talaş derdi pek olmayan tabakaları uygun şekilde evinde birleştirmek kalıyor. Ama elbette bu memlekette, misal Nesting için, şöyle bir durumla karşılaşmak da mümkün: Abi ben o dediğin şeyi yapamıyorum, sen yap getir ben keseyim. Bunu da çok gördüğüm için, unutmadan bir not geçeyim.

Ne bileyim işte, yazayım da kimse CNC işini gözünde büyütmesin dedim. Bilakis çok daha dertsiz olur. Maksat muhabbet olsun!

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #16 : 04 Eylül 2014, 18:18:54 »
@yavuzg İlk kabin projen de neo geo kabin de beni çok etkilemişti ama bunlar benim en özel bulduğum modeller. O yüzden sanırım seninkine yakın bir heyecanla takip ediyorum ve bittiklerinde oynamak ve yanında fotoğraf çektirmek için kapına dayanacağım.
Hani mercedes/ferrari vb alamamış insanlar duvara resimlerini asar ya, bu görüntü de benim retro odadan.
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #17 : 04 Eylül 2014, 18:21:04 »
Bir de plywood kullanımında sıkıntı yaşayacağını hiç düşünmüyorum zira yurt dışında benzer projelerde benzer yapıştırma teknikleri kullanılıyor. Kuruduklarında fakrikadan öyle çıkmış gibi olacaktır.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #18 : 05 Eylül 2014, 03:34:56 »
Senin ev durumun uygun, uğraşma azmin ve sabrın da var. Tozu-talaşı ne oluyor diyorum, ona da "uçtu, gitti, kül oldu" diyorsun. Hani biraz "tok açın halinden anlamaz" durumu gibi birşey oluyor :)

E aslına bakarsan biraz öyle oluyor. Sonuçta bu kesimi 1 günde tamamlayabiliyorum. Döktüğüm ter ve emek de spor oluyor işte ;) CNC alternatifinde de malzemeyi CNC tezgahı olan dükkana taşı, oradaki "Hamdullah" abi ile kavga dövüş kesti kesmedi oldu olmadı yapana kadar da muhtemel 1 gün geçer :) Ancak tanıdık veya bizim gibi "hoby" cilerin nazının geçebildiği bir yer bulmak lazım. Yine de tabii mevsimin uygun olması lazım elle kesim için. Yağmurlar başladı mı benim dükkan dürüyor :(

Bence CNC tecrübesine ihtiyaç yok aslında. DXF dosyalarla kesim yapacak yere gitmek yeterli. Sonra en azından kesimi yapılmış, toz-talaş derdi pek olmayan tabakaları uygun şekilde evinde birleştirmek kalıyor. Ama elbette bu memlekette, misal Nesting için, şöyle bir durumla karşılaşmak da mümkün: Abi ben o dediğin şeyi yapamıyorum, sen yap getir ben keseyim. Bunu da çok gördüğüm için, unutmadan bir not geçeyim.

Ne bileyim işte, yazayım da kimse CNC işini gözünde büyütmesin dedim. Bilakis çok daha dertsiz olur. Maksat muhabbet olsun!

Aynı şehirde olsaydık damlardım yanına... Yol yordam öğrenirdim CNC kesim konusunda. Her ne kadar CNC olmadan idare ettiysem de akarı yok kokarı yok şeklinde malzemeleri kit halinde eve getirip montajını yapmak zevkli olurdu...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #19 : 05 Eylül 2014, 03:38:10 »
... bittiklerinde oynamak ve yanında fotoğraf çektirmek için kapına dayanacağım.

@cengiz, "Her zaman beklerim" klasik geyiğine girmeyeceğim. Bittiğinde gerçekten gel...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #20 : 05 Eylül 2014, 04:01:27 »
Eveet, bugün bir aşama daha kaydettim; Orta panellerin kesimi işlemi...

Bu işlem için kullancağım silahım bu...

Bosch'un bu modeli hem çok hafif hem de yeterince güçlü. Ancak içinden çıkan disk ile sunta kesmeyin çok pürüzlü kesiliyor. Pürüzsüz sunta kesimi için daha fazla dişi olan bir disk kullanmak gerekiyor.

Önce Bauhaus'dan "kaba" ölçüde kestirdiğim suntaları, kabinin genişliği ölçüsünde "traşlıyorum". Bu tarşlama için daire testere ile birlikte gelen destek aparatını kullanıyorum. Bu aparat eğer keseceğiniz yer malzemenin kenarından 2-5 cm civarında uzaklıktaysa kullanışlı. Mesafe daha fazla ise her ne kadar aparat 15 cm civarına kadar uzayabiliyor görünse de bu aparatı kullanmayın, esneme ve kayma yapıyor...

Bu adımı hızlıca geçebilmek için Bauhaus'dan tam ölçüde kesim yaptırmak da aklınıza gelebilir (ki her türlü düz kesimi yapabiliyorlar) ama hiç tavsiye etmem zira ölçülerde sizin gösterdiğiniz özeni göstermiyorlar. Mutlaka 1-2mm (bazen daha fazla) farklılıklar oluşuyor...

Kaba suntalarımızı ölçüsüne göre traşladıktan sonra şimdi planlara göre kabinin orta panellerini oluşturacak parçaları tek tek kesebilirim. Bunun için emektar portatif marangoz masamı kullanıyorum yine...

Masanın bir parçası sökülebiliyor. Bu parçayı düz kesim için destek olarak kullanarak hizalama yapıyorum.

Ve sonra kesime başlıyorum.

Bu şekilde yakaşık 1 saatte tüm orta panel parçalarının kesimini tamamlıyorum.

Bunlar da artan parçalar (Pacman'den artanlar da dahil). Zaiyat pek yok, ölçüyü iyi hesaplamışım. ;)

Ancak günlük çalışma sürem doluyor (Akşam 7 den sonra apartman sakinleri evlerine gelmeye başlıyorlar, alet sesi sorun tabii). Ayrıca diğer kabinlerin de kesimleri olduğundan Galaxian'ın bugünlük bu kadar işini halledebildim...

Aslında keşke tam gün çalışabilecek durumu olsa insanın. 2 günde biter bi kabinin kaba inşaatı. Ancak tabi ki böyle bir şansımız yok malesef  :( bu yüzden günlük 2 saatlik çalışmalarla idare etmek zorundayım...

Yarın orta panellerin detay işlerini halletmeyi planlıyorum (havalandırma/hoparlör delikleri, kanallar, jeton kapısı deliği v.s.). Sonra belki de herşey planladığım gibi giderse haftasonu ayağa kaldırabilirim kabini, kimbilir  :)

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #21 : 06 Eylül 2014, 23:46:18 »
Çoğu insanın gözünde büyüttüğü kısımı halletmişsin. Tebrikler.
1-2 sene içinde kapındayım :) malum baby on board.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #22 : 12 Eylül 2014, 23:22:01 »
Geçtiğimiz hafta, projeye devam edebildim ara ara. En son orta panellerin kaba kesim işini halletmiştim yağmurdan kaçarak :)

Şimdi bu orta panellerdeki detay işleri halletmeye geldi sıra. Detay işler dediysem görünüşte küçük işler ancak devamlı alet/uç değiştirmek ve hiza mesafe yapmak gerektirdiğinden oldukça zaman alabiliyorlar. Bir "to-do list" kullanmadan tamamını unutmadan halletmek benim için neredeyse imkansız...

Neyse, önce arka panellerdeki havalandırma deliklerini açarak başlayalım. Bunun için Dremel Trio ve karbit kesim ucunu kullanıyorum. Matkapla delik açıp Dekupaj ile kesip çıkarmak da mümkün tabii ki, ancak Dremel Trio'ya oldukça alışkınım. Yazıkki Dremel artık Trio modelini üretimden kaldırmış :(

Kesip çıkarttığım deliklerin kenarlarından da yine Dremel Trio ve silindirik zımpara ucuyla geçerek pürüzlerini düzeltiyorum...

Delikler tertemiz çıkıyor ortaya  ;) Dedim ya, detaylar detaylar... Kabinin arkasındaki havalandırma delikleri muhtemel kimse tarafından görülmeyecek  :P ama ...

Daha sonra matkap ve "panç" tabir edilen uçla kilit deliği açmaya geldi sıra... Burada hizalamay dikkat etmek lazım. Kilit kapandığında dili geride kalırsa rezalet  :D

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #23 : 12 Eylül 2014, 23:33:54 »
Detaylara devam. Şimdi tasarıma göre bazı panellerin kenarlarına kablo deliği veya hareketli parçaların (kontrol panel, arka kapı v.s.) oturması için kanal açmam lazım. Bu iş için yine Dremel Trio ama bu sefer freze uçlarını kullanıyorum...

Freze ucunun yüksekliğini ayarlayıp...

Desteğimizi de yerleştirip frezeleme işlemini rahatça hallediyoruz...

Bu şekilde çeşitli kombinasyonlarla karmaşık şekiller içeren parçaları çıkartıyorum.

Daha önce de söylediğim gibi Pacman, Galaxian v.s. türü 70'lerin sonu erken 80'ler döneminden arcade kabinlerin tasarımları oldukça karışık (ve muhtemel üretimi de zahmetli daha pahalı). Gözlemlediğim kadarıyla daha sonraları arcade kabinlerin tasarımları üretilmesi daha kolay hale getirilmiş (örn. NeoGeo).

Neyse, şimdi de marquee panelindeki hoparlör deliğini açmaya geldi sıra. Bu işi için daha önce denemediğim değişik bir yöntem kullanmaya karar verdim. Dremel 4000 ile birlikte gelen delik açma aparatı ve spiral kesim ucunu...

Çok muhteşem hassas ölçüde olmuyor kesim. Ancak zımpara v.s. ile de düzeltmeye gerek yok zira bir hoparlör koruma plastiğinin arkasında kalacak bu delik.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #24 : 12 Eylül 2014, 23:59:01 »
Detaylara devam...

Jeton kapısı deliği

Ve bir sürü minik parçayı kesip çıkartacağım 9mm kalınlığındaki kontraplak...

Bunları dekupaj testere ile kesmek daha kolay.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #25 : 13 Eylül 2014, 00:06:10 »
Son olarak orta panellerin yan ana panellere montajında kullanacağım çıtaların kesimi (Bu çıtaların nasıl kullanıldığını kabinin monte ederken göreceksiniz)

Bu çıtaların ayrı ayrı ölçülerini plana bakarak dekupaj testere ile yapıyorum.

Sonunda çıtaların kesimi de bitti... (Not: Pacman kabinin çıtaları ile birlikte ;) )

Bu son kesimle birlikte kabinin ana parçaları ve projenin "outdoor" kısmı tamamlanmış oldu. Artık montaja başlayabilirim. Sanırım bu haftasonu montajı tamamlarım diye düşünüyorum...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #26 : 13 Eylül 2014, 00:08:52 »
Çoğu insanın gözünde büyüttüğü kısımı halletmişsin. Tebrikler.

Aslında detaylar daha fazla vaktimi alıyor. Dedim ya, bu model oldukça fazla minik parçadan oluşuyor. Bu işe merak salan/salacak olanlara tavsiyem ilk kabin olarak pacman, Galaxian, Donkey Kong v.s. türü klasik kabinleri seçmeyin...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #27 : 17 Eylül 2014, 01:33:41 »
Tekrardan Galaxian projesine dönebildim :)

En son tüm parçaların kesim işini halletmiştik. Şimdi sıra montaja geldi, en zevkli ama bir o kadar da yorucu yerine...

Önce panelleri birbirine birleştirmemize yarayacak çıtalar kabinin yan panellerine tutkal ve vida ile monte edilecek. Ancak tabii ki bu modelde çıtaların yerleşim yerlerine ekstra dikkat edilmesi gerekiyor zira tasarımda monitör neredeyse yere paralel ve kabinin derinliklerine doğru uzanan orta paneller mevcut.

İşe yan panellerden birisini masaya yatırarak başlıyoruz.

Sonra çıtaların tam olarak yerleşeceği yerleri plandan ölçü/mesafelere bakarak yan panelin üzerine çiziyorum. Her çıtanın kritik uç noktalarını belirttiğim noktalar var. Ölçüleri o noktaların kabinin arka alt köşesine (X-Y koordinat merkezim) olan uzaklıklarına göre belirliyorum.

Daha sonra plana göre kestiğim ve numaralandırdığım çıtaları noktalar belirleyerek çizdiğim yerlere  öylesine yerleştiriyorum. Bu yerleştirme sırasında yanlış çizim/ölçü hatası v.s. gibi şeyler varsa ortaya çıkıyor. Bunları düzelttikten sonra artık sırada bu çıtaları yerlerine kalıcı olarak sabitlemeye geldi...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #28 : 17 Eylül 2014, 01:49:10 »
Çıtaları yerine sabitlemek için ihtiyacımız olan alet edevat bunlar;

1) Polidol panle yapıştırıcı (Kuvvetli ve çabuk kuruyan kaliteli bir beyaz tutkal)
2) 4'lük 35mm uzunluğunda Sunta vidası (Amerikalılar bu vidalara "dry-wall screw" diyor. Ahşap evlerinin iç yüzey duvarlarını sunta/kontraplaktan yaptıklarından bu duvar panellerini bu "kaba" ucuz ve aynı zamanda derinlemesine dişleri olan bu vidalarla monte ediyorlarmış. Ayrıca siyah mat yapısı sayesinde sürtünmesi de fazla, suntaya iyi tutunuyor)
3) Güçlü bir şarjlı tornavida, ince matkap ucu ve vidalama ucu

Çıtayı monte etmeye önce üzerine fazla abartmadan ince bir hat tutkal sürerek başlıyoruz.

Daha sonra çıtayı çizdiğimiz yere hizlayarak geçici olarak sabitliyoruzki vidalama yaparken tutkal yüzünden kaymasın.

Sonra (burası çok önemli) vidalayacağımız yeri önce ince matkap ucu ile deliyoruz. Buna "kılavuz delik" deniyor. Bu kılavuz delik sayesinde vida daha rahat giriyor ve ayrıca en önemlisi bu delik olmadan direk vidayı çıtaya vidalama yapmaya kalkarsak çıta ortadan çatlar.

Son olarak ucumuzu değiştirip normal vidalama ucunu takıyoruz ve vidalamamızı yapıyoruz.

Sonunda panel montajı için destek çıtamızı sabitledik. Vida sayısını fazla abartmaya gerek yok. Orta uzunlukta paneller için 3 vida yeterli...

Bu şekilde tüm çıtaları tek tek yerlerine sabitliyoruz...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #29 : 17 Eylül 2014, 02:01:14 »
Kabinin diğer yan paneline de aynen bu şekilde çıtaları monte ediyoruz. Yanlız tabii çıtaları yan panelin "doğru yüzeyine" monte etmeyi unutmuyoruz ;) Yan paneller simetrik olmalı, yani iki tane sol panel yapmamak lazım  :P (Daha önceki ilk kabin projemde bu konuda direkten dönmüştüm  :o bereket erken farketmiştim)

Neyse, şimdi sıra artık orta panellerin montajına geldi... Önce bir iki küçük detayı hallediyorum (Örneğin kabini taşırken tutmak için bırakılmış girintilerin arkalarına monte edilmesi gereken minik kontraplak parçalar gibi).

Bu minik detayları yeri gelince rahat rahat yapmakta fayda var. Aksi taktirde kabinin içine girip yapmak lazım ki kimi zaman parçanın lokasyonuna göre bu mümkün olmayabilir bile ;)

İlk panel olarak hep en üst panelden başlarım. Panelin monte edileceği çıtanın yan yüzeyine ve yan panelin orta panelle birleşeceği yerlere yine fazlaca abartmadan tutkal sürüyorum.

Sonra paneli tutkal sürdüğüm bu yere ve yan panelin üzerine çizdiğim çizgileri de gözeterek yerlkeştiriyorum. Vidalama yapmadan önce de yerine bir mengene ile sabitliyorum.

Ve yine önce ince matkap ucuyla kılavuz delikler açarak paneli çıtanın tutkal sürdüğüm diğer yüzeyine vidalıyorum.