Gönderen Konu: Galaxian Arcade Kabin Projesi  (Okunma sayısı 59783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Galaxian Arcade Kabin Projesi
« Yanıtla #30 : 17 Eylül 2014, 02:17:42 »
Kabin masanın üzerindeyken sadece üst, alt ve stabil olması açısından bir kaç ince arka panel montajını yapıyorum. Tüm panelleri de bu şekilde monte etmek mümkün ancak öyle yaparsam;

1) Tüm orta panelleri kabinin diğer yan paneline tutkal kurumadan hizlayamam
2) küçük marangoz masam kabinin tüm ağırlığını taşımayabilir.
3) Masa kabini taşısa bile ben tek başıma gecenin bir köründe kabini masadan indiremem. Yani ufak tefek birisi değilim ama gavur ölüsü gibi oluyor...

Bu sebeple önce alt panel...

sonra bir iki arka paneli monte ediyorum...

Şimdi kritik noktaya geldi sıra; Diğer yan panelin montajı

Önce monte ettiğim panellerin diğer uçlarına tutkal sürüyorum...

Sonra tutkal kurumadan diğer yan paneli yüklenip yapının üzerine oturtuyorum. Ölçüler doğruysa az bir uğraş ile diğer yan panel çıtaların temas etmesi gereken yerlere oturuyor. Hafif düzeltmeler ile tek tek vidalama yaparak diğer yan panelin de montajını bitiriyorum...

Son olarak kabini masadan indirmeden önce tekerleklerini monte ediyorum. Bu kabinin tabanını son göürüşümüz ;)

Sonunda kabin bu tarz arcade kabin türlerine verilen adından da (Upright) anlaşıldığı gibi bundan sonraki hayatına devam edeceği pozisyonu aldı.  ;D

Bu akşamlık bu kadar. Yarın akşam kabinin diğer panellerini de monte ederek inşaatı tamamlamayı planlıyorum, görüşmek üzere...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #31 : 17 Eylül 2014, 10:58:27 »
Doğrusu öyle temiz bir iş çıkarıyorsun ki, içimden "aslında o kadar da zor bir iş değilmiş" dedirttin :) Tabii bu büyüklükte bir kabini odanın ortasında monte etme cesaretini göstermek zaten işe ne kadar yatkın olduğunu işaret ediyor.

Boya/kaplama kısmını daha da merak etmeye başladım. Bu suntalar şu yanda görülen harika arcade kabinlerine nasıl dönüşecek? Odanın ortasında nasıl airbrush yapacaksın merak ediyorum :D

Son olarak, bu kabinlerin sayısı artıyor, ve her biri de ciddi masraf aslında. Bunlara konacak monitör, scartcade, içindeki boardlar, ses tesisatı derken yüklü miktar masraf açılıyor. Bunları sonunda elden çıkarmayı mı düşünüyorsun?

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #32 : 17 Eylül 2014, 14:23:54 »
Hanımın 'abarttın artık bu kalabalığı evden çıkart demesini' pusuda merakla bekleyen bir dolu insan vardır herhalde ;)

Gerçi kadınlar için berbat ama 'zararsız' uğraşlar bunlar, adamın enerjisini boşaltması bağlamında :)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #33 : 17 Eylül 2014, 15:11:04 »
Doğrusu öyle temiz bir iş çıkarıyorsun ki, içimden "aslında o kadar da zor bir iş değilmiş" dedirttin :) Tabii bu büyüklükte bir kabini odanın ortasında monte etme cesaretini göstermek zaten işe ne kadar yatkın olduğunu işaret ediyor.

E artık 3 (PAC) ve 4'cü (Galaxian) kabinler bunlar, elim alıştı ;)

Boya/kaplama kısmını daha da merak etmeye başladım. Bu suntalar şu yanda görülen harika arcade kabinlerine nasıl dönüşecek? Odanın ortasında nasıl airbrush yapacaksın merak ediyorum :D

Sprey yapmıyorum. Rulo ile boyuyorum. Özellikle bu kabinlerde boya işi az olacak zaten (ahşap koruma, astar, 1 kat boya) zira bunların "sideart" ları var. Sideart'ları vynil folyo'ya solvent baskı yaptıracağım. Kısaca dev stickerlar olacak...

Son olarak, bu kabinlerin sayısı artıyor, ve her biri de ciddi masraf aslında. Bunlara konacak monitör, scartcade, içindeki boardlar, ses tesisatı derken yüklü miktar masraf açılıyor. Bunları sonunda elden çıkarmayı mı düşünüyorsun?

Suntalar/ahşap v.s. kabin başına 100-150 TL civarında tutuyor.

Monitör = 48-55 ekran TV => Bit pazarı ;)

Boardlar zaten elimde var. Ama merak edenler için PAC, Galaga, Galaxian boardları 50-100 USD civarında bulunuyor. Tabii Amerikadan...

Diğer her tür kontrol de elimde mevcut, onları da zaman içerisinde tek tek toplamıştım. Aslında, projelerin "malzeme temin" süreci 2013'den beri sürüyor diyebilirim. Malum, yabancı forum sitelerini takip edip PCB düştükçe alıyordum zaten bir süredir. Yoksa şimdi gidip bana PACMAN board lazım desen adamı üterler :)

Kısaca aslında evet, her ne kadar malzemeleri temin etmiş olsam da maliyetli bir iş. Dürüstçe konuşmak gerekirse maliyet kabin başına ortalama 1000 TL civarındadır sanırım...

Son olarak bunları elden çıkarmayı düşünmüyorum ancak insanlık hali, belli olmaz. Hani bazen hoby'lerinde bayılma aşamasına gelirsin ya, veya şartlar el vermez (daha küçük bir eve taşınmak zorunda kalırsın v.s.) onu bilemem. Tabii ki hedefim ömrümün sonuna kadar bunları saklamak :)

Hanımın 'abarttın artık bu kalabalığı evden çıkart demesini' pusuda merakla bekleyen bir dolu insan vardır herhalde ;)

Evlilik ilişkisi belli yılları ve aşamaları geçtikten sonra (ki ben evlendiğimde playstation 2 icat edilmemişti) bu tarz hobiler pek de sorun olmuyor. Ayrıca kendi odamın sınırları içerisinde kaldığımdan kimseye bir sıkıntı olmuyor. Bununla birlikte o da ortaya çıkan şeylerden çok memnun kalıyor zira (kusura bakmayın biraz övünmek gibi olacak belki ama) eve gelen misafirler, onların çocukları v.s. tabiri taizse bi tarafları düşüyor kabinleri görünce ;) E ben de standartları yüksek tutuyorum görsel tasarım ve makyaj konusunda... Sonuçta "DIY" gözüken hiçbir detay bırakmamayı çalışıyorum...

Gerçi kadınlar için berbat ama 'zararsız' uğraşlar bunlar, adamın enerjisini boşaltması bağlamında :)

Kısmen, yani hanım gerçekten konuya ilgisiz değil. Arada o da gelip puzzle bobble falan oynuyor :) Bir de arada hanımlar günü yaptıklarında evde çocukları bırakabilecekleri bedava bir "arcade salonu" olması da cabası :)

Ama temelde dediğin doğru, ben de stresimi bu şekilde boşalttığımdan uzun vadede daha "stress-free" bir ilişkiyi de desteklemesi açısından faydalı bir uğraş olarak de değerlendirilebilir...

Yeterki aileye, işe v.s. ayrılması gereken zamanı çalmaya başlamasın. Zaten bu yüzden bu projeler uzun zaman alıyor.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #34 : 18 Eylül 2014, 01:22:27 »
Evet, projeye kaldığım yerden devam ettim bu akşam  ;D

Kabine diğer panelleri de monte etmeye başladım. Önce yine montaj öncesi minik detayları hallediyorum. Örneğin, ön panel (namıdiğer "kickplate") üzerinde kontrol panelin yerleşeceği yerin desteği...

Sonra "monitor bezel" denilen monitörün (TV'nin) plexyglass koruması ve çerçeve süslelerini tutacak olan çıtalar, TV tüpününün kendisini monte edeceğim paneli tutacak çıtalar (ki daha uygun TV'yi satın almadım) ve "marquee box" denilen hoparlör ve marquee arkasından gelecek ışığın ampüllerini yerleştireceğim alanı oluşturan paneller...

Ve kabinin ahşap inşaatı tamamlandı  :D (Bir tek arka kapaklara biraz (1mm civarında) zımpara yapmam gerekiyor, tam oturmadılar)

Şimdilik bunları şöyle kenara dizeyim :) Sonra odada bir dekorasyon değişikliği olacak zira eski kabinler karşı duvara gidecek bu kabinler eski kabinlerin yerine gelecek.

Soldaki Galaxian, sağdaki Pacman (evet, bu projeye paralel olarak Pacman de yapıyorum)

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #35 : 22 Eylül 2014, 10:29:05 »
Çok iyi gidiyor, kolaylıklar John Spartan.  :P
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı leviathank

• Retroman
« Yanıtla #36 : 22 Eylül 2014, 11:43:13 »
Cahilliğime verin, 2 kabin boyut ve tasarım olarak aynı gözüküyor. Tek farkları oyunları mı olacak?

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #37 : 22 Eylül 2014, 19:03:45 »
Tabletten yazdığım için resim falan ekleyemiyorum ama google görsellerde 2 kabinin dış görselleri ve kontrol panelleri var. Oradan bi bakabilirsin.
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #38 : 23 Eylül 2014, 15:07:43 »
Cahilliğime verin, 2 kabin boyut ve tasarım olarak aynı gözüküyor. Tek farkları oyunları mı olacak?

Hem evet hem hayır aslında. Bu tasarım Midway firmasının classic arcade kabin modeli. Bu bakımdan evet, kaba tasarım aynı (Pacman ve Galaxian fiziksel olarak tamamen birbirinin aynıdır). Burgertime, Bosconian, Ms.pacman, Galaga v.s. sadece yan panelleri farklıdır. Bununla birlikte cengiz'in de dediği gibi her oyunun kontrol paneli, marque ve sideart/kickplate süslemeleri ve doğal olarak oyun kartları farklıdır.

Benzer şekilde Nintendo da Radar Scope, Donkey Kong, Jr, Mario, Popeye, vs oyunlarında aynı kabin tasarımını kullanmıştır. Aslında tüm firmaları toplasan 80'lerden sadece 10-15 değişik tarz kabin çıkar... Bazen ekstra temalı kabinler de oluyor eşi benzeri olmayan, örn. Tron, Star Wars vs. gibi

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #39 : 05 Ağustos 2015, 15:26:02 »
Hooort!

Evet senenin hortu. Bu proje türlü sebeplerden ötürü "ahşap" formunda kalmıştı odamda. Gerçi kardeşi Pacman de bir anda bitememişti lojistik sebeplerden ötürü ama Galaxian bu konuda bir rekora imza attı. Yaklaşık bir senedir bu kabin ahşap haliyle odada içinde muhtelif ıvır zıvırların depolandığı bir dolap halinde hizmet veriyordu  :-[

Geçen hafta eşim ve kızım "uzatılmış" bir tatil vesilesiyle evde yokken ben de bunu fırsat bilip odamdaki bu utanç dolabına dönmüş zavallı Galaxian projesine el atmaya karar verdim. Ha, bu karar kolay sanmayın, önce kendinizi yeniden motive etmeniz ve projenin detaylarını yeniden kafanızda canlandırmanız lazım. Bu "orijinal replika" kabin yapımında o kadar çok detay var ve o kadar çok emek sarfetmeniz gerekiyor ki (pacman projesinden biliyorum) kafanızda kendi kendinize bir savaş verip bu projeye ilk başladığınız zamanki motivasyonunuzu hatırlamanız gerekiyor  ;)

Neyse, işe önce kabinin içinde birikmiş olan boş koli, ambalaj malzemeleri ve bir sürü daha ıvır zıvırı boşaltarak başlıyorum. Sonra odayı bir boya atölyesine dönüştürebilmek için gereken en önemli çalışmayı yapıyorum ıkına sıkıla; yerlere muşamba serilmesi işi...

Bu konuda eski kabin projelerimden oldukça tecrübeliyim. Yapı marketlerde ve hırdavatçılarda satılan "micron" kalınlığındaki ince boya koruma örtülerini öylesine serince 1-2 saat çalışmadan sonra 1 haftalık yatak çarşafı gibi toplaşıp deliniyor. Ben bu sorunu odada birazdan bir cinayet işleyecek seri katil  :P edasıyla detaylı ele alıyorum gördüğünüz gibi. Bu sayede örtü 1 haftalık boya çalışmasına dayanabiliyor.  ;)

Örtünün kenarlarında dayanıksız maskeleme bandı kullanmak yerine sağlam ductape kullanarak örtünün sıyrılıp toplaşmamasını sağlarken matris şeklinde döşediğim maskeleme bandı ise örtünün havalanıp boyadığım yüzeye yapışmamasını ve yırtılmamasını sağlıyor...

Neyse, yerin korumasını yaptıktan sonra kabini çalışma ortamına çekiyorum. Orijinal Galaxian kabinde sadece destek ayakları var. Ben kabinlere hep tekerlek koyuyorum ve bu sayede odada çekiştirmek ve yer değiştirmek kolay oluyor.

Yüzey hazırlama işine önce kabini suyla silerek başlıyorum. Bu iş için tüy bırakmayan şu deri gibi dokusu olan temizlik bezlerinden kullanıyorum.

Bir süre kabinin kurumasını bekliyorum ki bunun için şu sıralar 15-20dk yeterli oluyor (dışarda 36-38 derece sıcaklık var şu an ve Ankara'nın havası kurudur). Sonra ilk kat olarak ahşap koruyucu kullanacağım...

Hadi bakalım başlıyoruz! (Yeniden)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #40 : 05 Ağustos 2015, 15:40:57 »
Kabinin boya işi belki de en uzun süren işlerden zira katlar arasında illaki malzemenin kurumasını beklediğiniz uzun süreler olmak zorunda. Bu sorunu 4-5 günde halledebilmek için zamanı efektif kullanmaya çalıştım.

İlk kat ahşap koruyucuyu gündüz atarken ikinci katı 12 saat sonra yani gece attım.  ;)

2 kat ahşap koruyucudan sonra sıra sentetik astara geliyor. Bunun için genelde polisan kullanıyorum ve normalde beyaz olan astara hafif siyah katarak gri bir renk almasını sağlarken (ki gri astar üzerine vurulacak rengi daha bir tok gösterir) bu sefer astarı beyaz bırakıyorum zira astardan sonra atacağım renk de beyaz. Beyaz boya diğer boyalara nazaran kapatıcı örtücü olmadığından bir de gri astarı kapatmakla boğuşmamak için beyaz astar kullandım...

Yine ilk kat astarı gündüz...

İkinci katı 12 saat sonra gece atıyorum...

Astar çalışmasından sonra macun ve zımpara ile yüzeyleri boya için düzgün bir hale getiriyorum.

Bu aşamayı diğer kabin projelerimde çok itinalı yapardım. Ancak bu projede çok fazla zımpara/yüzey düzeltme ve çok kat boya olmayacak zira pacman'de de yaptığım gibi kabin folyo ile kaplanacak. Ben sadece folyonun sorunsuz yapışması için yeterli düzlükte temiz bir yüzey oluşturmaya çalışıyorum bu projede...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #41 : 05 Ağustos 2015, 15:49:30 »
Astarlama macunlama ve zımparalama işi bittikten sonra kabini bir tur daha, bu sefer bir kaç su şeklinde, siliyorum ki zımpara tozu kalmasın. Kuruduktan sonra artık gerçek boyayı (Polisan Matrix Enamel - Beyaz) atıyorum.

İlk kattan sonra bir tur daha zımpara yapıyorum ancak bu sefer "su zımparası" tabir edilen zımpara kullanıyorum.

Zımparadan sonra yüzeyde kalan engebeler ortaya çıkıyor.

Aslında eğer kabini sadece boyayacaksam 4-5 hatta 6 kat boya yapardım (tam bir işkence  :o ) ve her kat arası incelerek giden su zımparası ile zımpara yapardım. Ancak bu sefer sadece 2 kat boya yapacağımdan sadece bir defa su zımparası kullanıyorum...

Sonunda kabinin boya işi tamamlandı.  :D

Pisliğimi de şööyle güzelce paketliyorum ve ortalığı toparlıyorum...

İşlem tamam. Bir sonraki aşama, folyo kaplama  ;D

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #42 : 05 Ağustos 2015, 16:04:08 »
Arcade kabinlerin altın çağında (80'lerin başları) aslında beni bu kabinlere hayran bırakan estetik bir detay var; Sideart. O dönemlerde eğer arcade salonlarına bir oyun sürüyorsanız kabinin yan yüzeylerinde "sideart" tabir edilen muhteşem süslemeler, grafikler konurmuş. Bu grafikler elbette ki oyunun kendi 8-bit grafikleri ile pek de alakası olmayan ve genelde abartılı hatta Dalivari sürrealist resimler şeklinde yapılmış (kimisi bence başlıbaşına sanat eseri kabul edilebilir). Uygulama teknikleri farklı olsa da genelde ya stensil denilen şablonlarla farklı renk boyaların püskürtülmesi ile veya basitçe günümüzde "folyo baskı" tabir edilen dev stickerlarla yapılmışlar.

Ben geçen pacman projem için folyo baskı yaptırdığım yere yeniden uğradım. Burada standart folyo baskı yapan toner/mürekkep standart bir plotter yerine solvent bazlı mürekkep kullanan ve UV kurutması yapan bir plotter var. Genelde bunu dış mekan branda ve reklam basmak için kullanıyorlar. Kullandıkları solvent bazlı mürekkep UV'ye dayanıklı ve yıllarca solma yapmıyor (Pacman'in renkleri 1 seneden beri capcanlı duruyor).

Neyse yükselen döviz kuru, fiş fatura almıcam abi, ben eski müşteriyim, geçen sefer şu fiyattan yapmıştın v.s. konulu kısa bir fiyat pazarlığından sonra baskımı geçen seneki fiyattan az biraz daha fazla ödeyerek yaptırdım :)

Yüzeylerin baskılarını makasla ayırdım...

Ve kabini kaplamaya hazırlamak için yatırdım. Kabini tek başına yatırırken tekerleklerden ötürü kaymasın diye önce altına bir yastık sıkıştırıyorum ;) ve çizilmesin diye evdeki pofuduk halılardan birini aşırdım (eşim duymasın)

Kabin artık folyo kaplamaya hazır :)

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #43 : 05 Ağustos 2015, 16:20:46 »
Folyo kaplama ve akabinde T-molding yapmak için gereken aletler kabaca bunlar;

- Camsil
- Tüy bırakmayan bez
- Sıcak hava tabancası
- Sıcak hava tabancası için uzatma
- Maket bıçağı
- Makas
- Rahle niyetine kullanılacak yumuşak uçlu bir spatula
- Kauçuk çekiç (T-molding için)

Düzgün kaplama için kabinin alt kenarından başlanıyor. Geçen sefer sideart'ı doğru oturtmak için saatlerce ölçüm hizalama yapmıştım. Bu sefer kolayını buldum ve baskı yapılacak tasarıma kabinin bir silüetini de ince bir çizgi olarak ekledim. Bu sayede hizamala işi kolay oluyor ;)

Hizalamada kabaca karar kıldıktan sonra folyoyu 3 noktadan kabine sabitliyoruz. Sabitlerken kullandığımız klipsleri peçete ile destekliyoruz ki baskıya zarar vermesin.

Sonra kabinin alt kısmından 10-15 cm kadar folyoyu kaldırıp altındaki mumlu kağıdı kesiyoruz.

Ve ortaya çıkan 10-15 cm'lik folyoyu düzgün bir şekilde planladığımız şekilde kabinin alt yüzeyine yapıştırıyoruz. Burası çok önemli ve çok dikkat edilmesi gereken bir aşama. Bu yapıştırmayı düzgün hizalama ile yapmadığınız taktirde geri kalan tüm folyo eğri gider ve kabinin üst yüzeyine yaklaştıkça bir bakmışsınız grafik 1 cm yamuk yapışmış...

Bu şekilde folyonun üzerine camsil püskürtüp ucuna bez koyduğumuz spatulanın da yardımı ile bir yandan bir elimizle folyonun mumlu kağıdını arkadan sıyırırken diğer elimizle tuttuğumuz camsilli spatulayla sıvazlayarak santim santim folyoyu yapıştırıyoruz.

Geçen sefer hava kabarcığı konusu kabusum olmuştu ve işlemi gereğinden çok fazla uzatmıştım. Ancak geçen seferden edindiğim tecrübe ile bu sefer o kadar paranoya yapmıyorum. Hava kabarcığı mutlaka oluşuyor, elbette ki zaten oluşacak diye dikkatsizce çalışmıyorum ama oluştuğunda da çok paniklemiyorum. Neden mi?

Maket bıçağının ucuyla nazikçe patlatıveriyorsunuz ;)

Öncesi...

Sonrası...

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #44 : 05 Ağustos 2015, 16:30:01 »
Folyoyu kaplamaya devam ederken (acele yok, santim santim) kabinde kavisli yerlere geldikçe folyoda esneme ve stres oluşmaya başlayacak. Bu stresli gergin kısımları maket bıçağı ile kesip gerginliğini almanız gerekiyor zira almazsanız folyonuz buruşmaya başlayacaktır ki buruşan folyoyu sadece çok gecikmeden geri açıp kurtarabilirsiniz (ki onu geri açana kadar folyoyu deforme etmemeyi başabilmişseniz)

Bu şekilde santim santim folyo kaplamamızı bitirdik...

Ama işimiz bitmedi henüz. Şimdi kenarları sıcak hava tabancası ile ısıtıp gerdirerek kabinin iç tarafına doğru "iliştiriyoruz". Folyo ham suntaya yapışmıyor hoş ama kenar kısımlara ısının da etkisiyle iyice gergin bir şekilde tutunuyor.

Sonra kenarlardan içe doğru iyice kıvrılmış folyo fazlalıklarını üzerine T-molding geçecek kanallardan maket bıçağı kullanarak kesiyoruz. Bu işlem için mutlaka yeni keskinliğinin zirvesinde bir uç kullanın. ;)

Ve işte bir "sideart" kaplandı  ;D