Gönderen Konu: ben yoshi;  (Okunma sayısı 36430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yoshi

• Retromanik
ben yoshi;
« : 16 Ekim 2014, 23:12:02 »
Merhabalar. Bu siteyle (forumla) yolum; elimdeki Amstrad'daki teknik sorunları çözebilmek için internette kaynak ararken, amstrad'ın tarihinin anlatıldığı bir e-dergi'deki bir yazının sonundaki mail adresine mail atmam ve Alcofribas ile yazışmam akabinde kesişti. Kendisi sağolsun forumdan haberdar etti ve üye oldum.

Normalde kendimi anlatmayı pek sevmem. Zaten pek anlatılacak bir hayatım da yok. İstanbul'da yaşadığımı, 80'lerden bir çocuk olduğumu ve çocuk kaldığımı bilin yeter. :) O yüzden kendimi anlatmak yerine burayı alakadar eden geçmişimden bahsedeceğim.

Ben şu anda retro sayılan teknoloji ile ilk teması (ilkokulda 1 kez gittiğim atari salonu deneyimini saymaz isek) orta okul yıllarımda; babamın dükkanında çalışan çırağın, yine babamın dükkanının sokağındaki tv tamircisinde çalışan abisinin, artık satmak istediği bilgisayarını birikmiş harçlıklarımı verip satın alarak kurmuştum. Ve o bilgisayar Commodore 64'tür. Şimdilerde çoğu kişinin kötü bir anıymış gibi bahsettiği kafa-ayarı olayı benim için çok özeldir. Hiç bir zaman tiksinmedim o durumdan. :) Bir kaç yıl sonra da Amiga 500'e transfer olmuştum. Bende amiga olduğu dönemlerde ve bizim evde bol bol oyun oynadığımız bir arkadaş, bir şekilde Amstrad CPC464 elde etmişti. Sadece 1 kez evine gidebilme şansım olmuştu o alet ile oynamaya. Bir süre sonra geçici olarak takas etmiştik bendeki Amiga ile onu. Bir süre de o şekilde deneyimlediğim Amstrad ile bir daha hiçbir şekilde yolum kesişmedi. Amiga'dan pc'ye geçilen dönemden bahsetmeme gerek yok diye düşünüyorum.

Yine böyle ortaokul lise dönemlerinde yazları, evlerinde köpeklerine baktığımız bir tanıdığın nintendo gameboy'u, nintendo snes'i ve sega mega drive'i ile 1 ay kadar her gün düzenli olarak oyun oynamışlığım vardır. Ve yine bende commodore olan dönemde orta okul arkadaşımdan birisi de pazardan atari klonu karakutu almıştı. onun evinde de onu deneyimlemiştik ara ara. Ayrıca orta 3 gibi, atari salonu kültürü ile tanışmıştım.

Genel olarak böyle retro geçmişim. Şimdilerde (son bir kaç yıldır) ufak ufak o eski zamanları hortlatmaya başladım. Ve bir Amstrad CPC64 geçti geçenlerde elime. Her ne kadar benim için bir Commodore hisleri uyandıramayacak olsa da, farklı yapısı, renkli klavyesi, açılınca yemyeşil ekranında yeşil fontlarıyla READY demesi bile ona karşı saygı duymama yetiyor. Masalardan birinde sonsuza kadar tahtını koruyacağına eminim. :) (her ne kadar bazı teknik sorunları olsa da... ki onları da uygun kategori başlığında dile getireceğim)

-satır sonu-

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: ben yoshi;
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2014, 23:49:33 »
Hoşgeldin yoshi!

Son zamanlarda okuduğum, en güzel merhaba yazılarından birisi de bu oldu.

Alıntı
Normalde kendimi anlatmayı pek sevmem. Zaten pek anlatılacak bir hayatım da yok. İstanbul'da yaşadığımı, 80'lerden bir çocuk olduğumu ve çocuk kaldığımı bilin yeter. :) O yüzden kendimi anlatmak yerine burayı alakadar eden geçmişimden bahsedeceğim.
Zaten bizim de arzu ettiğimiz tam olarak bu. Yaşadığın şehir, yaklaşık olarak da olsa yaşın ve retro yaşam öykün. Al sana Sihirli Formül.

Alıntı
Bende amiga olduğu dönemlerde ve bizim evde bol bol oyun oynadığımız bir arkadaş, bir şekilde Amstrad CPC464 elde etmişti. Sadece 1 kez evine gidebilme şansım olmuştu o alet ile oynamaya. Bir süre sonra geçici olarak takas etmiştik bendeki Amiga ile onu.
Çok ciddi ve bir o kadar da şok edici bir deneyim olsa gerek :)

Alıntı
Ve bir Amstrad CPC64 geçti geçenlerde elime. Her ne kadar benim için bir Commodore hisleri uyandıramayacak olsa da, farklı yapısı, renkli klavyesi, açılınca yemyeşil ekranında yeşil fontlarıyla READY demesi bile ona karşı saygı duymama yetiyor. Masalardan birinde sonsuza kadar tahtını koruyacağına eminim. :) (her ne kadar bazı teknik sorunları olsa da... ki onları da uygun kategori başlığında dile getireceğim)
O zaman sana, ufak atölyelerde ve tamircilerde sıkça görebileceğin şu deyiş ile sesleniyorum: Zor hemen yapılır, imkansız biraz vakit alır!

Tekrar hoşgeldin!

Çevrimdışı yoshi

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2014, 10:47:30 »
Hoşbulduk Alcofribas.

Alıntı
Çok ciddi ve bir o kadar da şok edici bir deneyim olsa gerek :)

:) aslında "kasetli" bilgisayar mevzusu adına hiç bir şaşkınlığım olmadı, commodore geçmişimden dolayı ama "aaa kasetçaları klavyenin üstünde" şeklinde bir şaşırmam olmuştu. bir de kendi monitörü vardı hepsinden öte. :) o zaman evdeki tv'ye bağladığın commodore, amiga yaşantından ötürü, hiç kafanda tasvir dahi etmiyorsun böyle bir olasılığı. :) "oyun oynatan herşey tv'ye bağlanır" gibi bir algıda oluyorsun genel olarak. bir de kozmatik olarak renk farklılığı değişik gelmişti.

Alıntı
O zaman sana, ufak atölyelerde ve tamircilerde sıkça görebileceğin şu deyiş ile sesleniyorum: Zor hemen yapılır, imkansız biraz vakit alır!

Sabırlıyımdır. O yüzden sevindirdi bu.

Bu yazıyı yolladıktan sonra, makinanın sorununu anlatayım artık kendi başlığında.  Ama bitirmeden önce, yukarıda yazdığım "tv'ye bağlanır" cümlesinin, geçmişimden en çok hatırlattığı anıyı da anlatayım da yerine uygun olsun.

Her ne kadar ailem rahatça izin vermiş olsa da geçmişte commodore ile başlayan teknoloji tanışmama, bir noktadan sonra onlar da "hata mı ettik acaba" düşüncelerine dalabiliyorlardı. malum, ister istemez derslerindeki başarın düşebiliyor zaman zaman, ya da sokağa daha az çıkıyorsun falan. onlar, evde olmadıkları bütün zamanlarda bilgisayar başında olmanı istemiyorlar idi. bunu da kontrol etmek için babam süper bir yöntem geliştirmişti ki az çekmedim o durumdan. :) babamın akşam binaya girdiğini hisseder hissetmez, apar topar topluyorduk bilgisayarı. :) tv'nin arkasından kablosunu çekiyorduk, kucağımıza alıp yan odaya taşıyorduk hemen ve babam eve geldiğinde gayet normal takılıyoruz gibi davranıyorduk. ve kutsal yöntem o zaman uygulanıyor idi. babam bilgisayarların o epey ağır olan adaptörlerini eliyle kontrol ediyordu. haliyle sıcak buluyordu ve saklamaya çalıştığımız sır hemen günyüzüne çıkıyordu. :))) şimdi anlatınca epey neşeli bir anı olarak kalıyor tabi gözümde artık. öyle işte...

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2014, 23:00:29 »
vaay bravo o babaya. ben de hikayenin basinda baban anten kablosuna bubi tuzagi kuruyor, falan diye baglanacak hikaye zannetmistim. babanin metodu cok daha zarif imis.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2014, 23:06:09 »
Hoşgeldin yoshi. Burası gün geçtikçe daha çok amstradcı çekiyor ki bu da sevindirici. Retrojen'de ufaktan bir z80 kardeşliği doğmaya başladı ki, yakında msx'cilerin de çoğalmasını umudediyorum.

Amstradcılar, Alco başta olmak üzere, Matahari ve DoctorCPC, sen de fasülye amstradcı olarak 4 oldunuz galiba :) Spectrumcu olarak ben, amonr, memrah, kısmen hades, fasülye leviathank. Aramızda Türkiye MSX klübünden tek tanıdığım kişi Domino'dur. C64'çüler genelde cgtr'de takılıyorlar doğal olarak ama burada da nightlord, leventp gibi ağır abiler var :D

babamın akşam binaya girdiğini hisseder hissetmez

İşte bu "his", bugün burda olmamızın temel sebebi olmalı :) Elbette şu anda üç çocuklu bir baba olarak bu ikilemin doruklarındayım. Oğullar tam olarak bizim o zaman yaptığımız şeyi yapıyorlar. Amansızca oyun oynamak istiyorlar, sabahlara akşamlara kadar ve elbette bu biraz rahatsızlık verici. Derslerdeki başarı oranı %90'lardan %70-50 aralığına geldi. Oyun oynamayı kısıtlasam, youtube'dan videolarını izliyorlar, onu yasaklasam resim derslerinde minecraft çiziyorlar. Benim geldiğimi hissediyorlar! Ne yapacağım doktor bey!

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2014, 15:16:34 »
Elbette şu anda üç çocuklu bir baba olarak bu ikilemin doruklarındayım. Oğullar tam olarak bizim o zaman yaptığımız şeyi yapıyorlar. Amansızca oyun oynamak istiyorlar, sabahlara akşamlara kadar ve elbette bu biraz rahatsızlık verici. Derslerdeki başarı oranı %90'lardan %70-50 aralığına geldi. Oyun oynamayı kısıtlasam, youtube'dan videolarını izliyorlar, onu yasaklasam resim derslerinde minecraft çiziyorlar. Benim geldiğimi hissediyorlar! Ne yapacağım doktor bey!

Bir illetten kurtulabilmek için başka bir meredi devreye sokmalısın. Bizimkiler ve arkadaşlarının son dönemde öne çıkan meredi ise Growtopia. Okul başarıları ne durumda dersen, 'kırıktan biraz daha iyi', 'geçer' ayarında (bu arada 'geçer', geçer bir not değil mi idi? :) )

http://growtopiagame.com/

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2014, 04:55:44 »
Hoşgeldin yoshi.

üç çocuklu bir baba olarak

İki değil miydi yahu! Sanırım yeterince sık görüşmüyoruz Ref. Ya da Alzheimer'ın kucağında olduğumu kabullenmeliyim artık.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2014, 13:51:53 »
Sanırım yeterince sık görüşmüyoruz Ref.

az görüşüyoruz Domi, şimdi de dünya turuna çıkmışsın, gelince görüşürüz artık. Raat'ın eli kulağında zaten.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2014, 18:33:26 »
Sanırım yeterince sık görüşmüyoruz Ref.

Sen (ya da ben) görüşene kadar Ref boş durmayacaktır, bir dördüncü yapacaktır. Her ne kadar retro üretim olmasa da bir sonraki event'e yeni bir bebekle wild kategorisinde başvurabilir. Adamda bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji mevcut...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2014, 14:18:39 »
babamın akşam binaya girdiğini hisseder hissetmez, apar topar topluyorduk bilgisayarı. :) tv'nin arkasından kablosunu çekiyorduk, kucağımıza alıp yan odaya taşıyorduk hemen ve babam eve geldiğinde gayet normal takılıyoruz gibi davranıyorduk.
Valla bana sanırım "o bilgisayar ortadan kalksın" gibisinden bir komut gelmişti. Ben de odada bulunan devasa elbise dolabının, çift kapaklı orta bölümüne mini bir oda kurmuştum. Dolabın içine uzatma kablosu ile elektrik çekmiş ve CPC'ye de kulaklık bağlamıştım. Bilgisayar masası boşalınca kimse de sormamıştı. Epey bir müddet böyle kullandım.

Bir illetten kurtulabilmek için başka bir meredi devreye sokmalısın. Bizimkiler ve arkadaşlarının son dönemde öne çıkan meredi ise Growtopia. Okul başarıları ne durumda dersen, 'kırıktan biraz daha iyi', 'geçer' ayarında (bu arada 'geçer', geçer bir not değil mi idi? :) )

Biz henüz arkadaş çevresi olayından etkilenecek yaşta olmadığımız(2 ay sonra 4 olacağız inşallah) için biraz daha zamanımız var. Şimdilik Scratch JR takılıyoruz. Sayfasında 5-7 yaş demesi sizi yanıltmasın, çocuğun ilgisi varsa çok keyif alabilir.

Aslında çocuklar için tavsiye edilecek oyunlar, uygulamalar ve görsel işitsel eğitici diğer materyal gibisinden 3 ayrı başlık açsak ve burada tecrübeleri paylaşsak iyi olur. Epeydir aklımda ama AmonR'nin geçenlerde açtığı başlık bunu pekiştirdi.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Kasım 2014, 15:11:26 »
Aslında çocuklar için tavsiye edilecek oyunlar, uygulamalar ve görsel işitsel eğitici diğer materyal gibisinden 3 ayrı başlık açsak ve burada tecrübeleri paylaşsak iyi olur. Epeydir aklımda ama AmonR'nin geçenlerde açtığı başlık bunu pekiştirdi.

Öncelikle yoshi'ye gecikmeli olarak "hoşgeldin" diyeyim, ardından "merhaba" konusunu başka mecralara kaydırmaya devam edeyim.  ;D

Alcofribas'a katılıyorum; formumuzun çoğunluğu yaşı kemale ermiş, çoluğa çocuğa karışmış insanlar.
Ref ve witchdoktor'un yakındığı gibi, çocukları kontrollü şekilde teknoloji ile haşır neşir yapmak, ya da nasıl diyeyim, zaten haşır neşir oldukları teknoloji ile "doğru" bir ilişkide olmalarını sağlamak yolunda birbirimize yol göstermemiz, tavsiyelerde bulunmamız gerekli diye düşünüyorum.
Mesela bir süredir Scratch'den haberdarım ama çocuklarla tanıştırmadan önce kendim bir tanışmalıyım. Gel gör ki gerek zamansızlıktan gerekse de nereden başlayacağımı bilemediğimden bir türlü başlayamadım.  :P
Kısacası formumuzda bu tip, çocuklara yönelik konu başlıkları açsak, bilgi paylaşsak ne de güzel olur.  :D

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2014, 15:44:20 »

Devreye soktum, şimdi başımda iki bela var, hafta sonuna kadar minecraft hikayeleri anlatıp tabletten growtopia kasıyoruz, hafta sonu minecraft'a terfi ediyoruz.

Mesela bir süredir Scratch'den haberdarım ama çocuklarla tanıştırmadan önce kendim bir tanışmalıyım. Gel gör ki gerek zamansızlıktan gerekse de nereden başlayacağımı bilemediğimden bir türlü başlayamadım.  :P

Ben başladım da ne oldu. Birkaç sorun var scratch ile. İlki çocukların ilgisini çekecek bir görsel tasarımı yok. İkincisi ki bu daha önemli, scratch bir sandbox olamayacak kadar limitli. Biz poyrazla birkaç oyun yazdık ama oyundan çok hikayeler yaratmaya uygun bir motor. input kontrolleri kötü, mesela klavyede tuşa basılı tutamıyorsunuz, karakteri hareket ettirmek için bas çek bas çek yapmak gerek. Bu limiti atlatmak için 8 yaşından daha büyük olmak gerek.

Aclo'nun bahsettiği scratchJR daha güzel görünüyor ama önce Jobs'un hayaletine domalmak gerek.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2014, 13:44:44 »
@Ref

Bu adamlar bu kadar mı basiretsiz yahu. Çocuklar ve yeni başlayanlar için doğru dürüst bir programlama araç gereci yok. Eskinin Logo'su bile daha şirindi zamanına göre. Bizim gibi çok da kapasiteli olmayan (!) 3-5 yaşlı adamın boş zamanı olsa bunlardan çok daha iyi bir platform geliştirebilirdi. Realiteden kopuk insanlar bunlar, işi 3-5 dk'lık eğlenceden öteye taşımak istediğinizde hemen tıkanıyorsunuz. Internet dünyası inanılmaz geniş bir alan olsa da aslında işinize tam yarayacak doğru dürüst araç ve materyal bulmanız birçok durumda mümkün olmuyor. Internet'te boş bir şişkinlik, kofluk var, içerik iyice sığlaşıyor.