Gönderen Konu: Merhaba (wolfiem)  (Okunma sayısı 28460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wolfiem

• Retromanik
Merhaba (wolfiem)
« : 29 Ekim 2014, 10:10:33 »
Herkese merhaba,

Amstrad 6128 ile 1985 yılında tanışmış bir retro severim :) İçimdeki retro aşkı son yıllarda oldukça kabardı. commodore forumunu bir süredir takip ediyordum ancak bu forumdan açıkçası haberim yoktu. Geçen gün boş bir vaktimde emektar Amstrad'ıma teyp bağlamak konusunda araştırma yaparken retrojene rastladım. Amstrad konusunda bir kaynak bulmak çok hoşuma gitti ve ben de bir parçası olmak istedim :)

İlgi alanlarım, 80'lerin kişisel bilgisayarları, arcade makinaları/oyunları, göze ve akla hitap eden diğer retro cihazlar...

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba (wolfiem)
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2014, 10:34:59 »
Hoşgeldin wolfiem!

Valla açıkcası; yıllardır yeraltında olan Amstradcıların, böyle bir anda ortaya çıkması benim için hoş bir sürpriz. RRJ bünyesinde epey Speccyci ve CPCci oldu.

Geçen gün boş bir vaktimde emektar Amstrad'ıma teyp bağlamak konusunda araştırma yaparken retrojene rastladım.
Herkes disket sürücü arayışında iken neden teyp bağlamak istediğini merak ettim. Ama çok detay varsa, bu soruma kendi yaşadığın sıkıntılarla ilgili bir başlık açarak veya varsa uygun bir başlık bularak yanıt verirsen daha iyi olur.

Alıntı
Amstrad konusunda bir kaynak bulmak çok hoşuma gitti ve ben de bir parçası olmak istedim :)
Amstrad için kaynak bulmak ne zaman kolay oldu ki di mi? :)

Peki şehir olarak neredesin? Bunu da Merhaba başlığında belirtmekte fayda var.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2014, 13:12:33 »
Hoşgeldin wolfiem,

Bu kadar amstradcı bir araya gelmişken bence güzel işler çıkabilir. Sevgili amstradcılar, birbirinize fedakarca destek olmanızı diliyorum :)

Çevrimdışı wolfiem

• Retromanik
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2014, 16:11:41 »
Hoşgeldin wolfiem!

Valla açıkcası; yıllardır yeraltında olan Amstradcıların, böyle bir anda ortaya çıkması benim için hoş bir sürpriz. RRJ bünyesinde epey Speccyci ve CPCci oldu.

Açıkçası ben uzunca bir süredir Amstrad'ımı ihmal etmiştim ama şu aralar çok hevesliyim. Özellikle yaklaşık 30 yıl sonra CTM 644 monitör sahibi olup, hep yeşil görmeye alıştığım ekranı renkli görmenin tadına varınca hevesim iyice arttı :)

Geçen gün boş bir vaktimde emektar Amstrad'ıma teyp bağlamak konusunda araştırma yaparken retrojene rastladım.

Herkes disket sürücü arayışında iken neden teyp bağlamak istediğini merak ettim. Ama çok detay varsa, bu soruma kendi yaşadığın sıkıntılarla ilgili bir başlık açarak veya varsa uygun bir başlık bularak yanıt verirsen daha iyi olur.

O konuyla ilgili olarak da durum şöyle;

Yukarıda bahsettiğim CTM 644 monitör ile birlikte bir CPC 464 sahibi de oldum. Daha önce hiç kullanmamıştım ama kasetle uğraşmanın da ayrı bir keyifi olduğunu farkettim. 6128'imi çok temiz muhafaza ettiğim için disket sürücüm ile ilgili bir sorun yaşamıyorum. Sadece sürücü lastiğini değiştirmem yeterli oldu. Kaset oyunları bulmak disketlere göre daha kolay olduğundan 6128'e bir data recorder uydurup farklı programları ve oyunları denemeyi düşünüyorum.

Alıntı
Amstrad konusunda bir kaynak bulmak çok hoşuma gitti ve ben de bir parçası olmak istedim :)

Amstrad için kaynak bulmak ne zaman kolay oldu ki di mi? :)

Evet hiç bir zaman kolay olmadı :)

Peki şehir olarak neredesin? Bunu da Merhaba başlığında belirtmekte fayda var.

Pardon onu atlamışım. İstanbul'da yaşıyorum.

Çevrimdışı wolfiem

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2014, 16:13:13 »
Hoşgeldin wolfiem,

Bu kadar amstradcı bir araya gelmişken bence güzel işler çıkabilir. Sevgili amstradcılar, birbirinize fedakarca destek olmanızı diliyorum :)

Hoş bulduk. Ben de aynı şeyi diliyorum :)

Çevrimdışı DoctorCPC

• Retroman
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2014, 21:23:14 »
Dostum Amstrad CPC serisinin tadı CPC 6128 ile çıkar. hatta bende düşündüm teyp sürücü bağlamayı ilgili posta bakabilirsin. bende cpc 464 ten kalan kasetlerimi okumak istiyorum. ama onun dışında çok kullanışlı değil 3'' + 3'5'' driver ile tam bir canavar dediğin gibi bir de teyp bağladıkmı harika olur. bu arada bu hobi işlerine herkes gibi bende çok zaman ayıramadım. cpc6128 için küçük adaptör aldım fakat bunu bağlamadım hala. iki sürücüyüde besleyecekti. bir yazılımcı olarak çok istediğim boş bir vakitte küçükte olsa bir demo yapmak. ama tabi her aşama bile haftalar aylar alıyor donanımsal açıdan. yazılımda daha kolay yürüyorum fakat stabil sistemimi hala tam test edemedim. test ettikten sonra girişeceğim işe ama bunun için elinin altında bir de eski bir pc bulunsun cpc disketleri çekmek için. ben kurdum fakat windows 7 de bir iki hata aldım tüm parametreleri deneyemedim zaman eksikliğinden.
fakat keyifli
cpc 6128 donanımın eskiden en iyi iki donanımı bulunur bir multiface II bir de amx mouse. bu ikisinide türkiyede göremedim ama sanırım bir kişide varmış.
yeni nesil olaraksa symbiface II var. fakat ben eski tadı bulacağıma inanmıyorum.
kolay gelsin
Doctor CPC
Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,ScanDoubler CPC,LCD Monitor,Tape Player, Schneider CTM640 Color Monitor, PS2 Mouse Adaptor
-----
Schneider CPC 6128 - Amstrad CPC 464

Çevrimdışı wolfiem

• Retromanik
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2014, 16:21:28 »
Dostum Amstrad CPC serisinin tadı CPC 6128 ile çıkar. hatta bende düşündüm teyp sürücü bağlamayı ilgili posta bakabilirsin. bende cpc 464 ten kalan kasetlerimi okumak istiyorum. ama onun dışında çok kullanışlı değil 3'' + 3'5'' driver ile tam bir canavar dediğin gibi bir de teyp bağladıkmı harika olur. bu arada bu hobi işlerine herkes gibi bende çok zaman ayıramadım. cpc6128 için küçük adaptör aldım fakat bunu bağlamadım hala. iki sürücüyüde besleyecekti. bir yazılımcı olarak çok istediğim boş bir vakitte küçükte olsa bir demo yapmak. ama tabi her aşama bile haftalar aylar alıyor donanımsal açıdan. yazılımda daha kolay yürüyorum fakat stabil sistemimi hala tam test edemedim. test ettikten sonra girişeceğim işe ama bunun için elinin altında bir de eski bir pc bulunsun cpc disketleri çekmek için. ben kurdum fakat windows 7 de bir iki hata aldım tüm parametreleri deneyemedim zaman eksikliğinden.
fakat keyifli
cpc 6128 donanımın eskiden en iyi iki donanımı bulunur bir multiface II bir de amx mouse. bu ikisinide türkiyede göremedim ama sanırım bir kişide varmış.
yeni nesil olaraksa symbiface II var. fakat ben eski tadı bulacağıma inanmıyorum.
kolay gelsin
Doctor CPC

Tesadüf eseri, tam da sizin postta bahsedilen Sanyo DR-202'i buldum ve aldım geçen gün :) Geldiğinde elimdeki bir kaç 464 oyununu deneyeceğim.

Bu arada 3.5" disket sürücü bağlama projesini de önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğim inşallah. Floppy kablolarının siparişini verdim Ebay'den. Emektar 6128'e kardeş olsun diye aldığım bir Schenieder 6128 var. Onun disket sürücüsünde mekanik bir problem çıktı. Ben de bir yazılımcı olarak hobi kısmında mekanik şeylerle uğraşmaktan keyif alıyor olsam da bunu 3.5" sürücü takmak için bir fırsat olarak görüyorum. 3" de tamir olunca yedek olarak elimde durur.

3.5" operasonunu yaparken fotoğraflayıp forumda da paylaşmayı düşünüyorum.

Multiface 2 bulmak çok zor. Ben de arıyorum ama pek ümitli değilim.

Tanıştığımıza memnun oldum.