Gönderen Konu: Tamirat: Oric Atmos  (Okunma sayısı 10473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Tamirat: Oric Atmos
« Yanıtla #15 : 22 Kasım 2014, 23:12:06 »
Bir oric daha hayata dönmüş, ne harika. Canım çekti bu akşam ben de bozuk speccy'lerimden birine dalayım bari :)

RGB -> Scart kablosunu yaparken monitörü RGB'ye geçirmek için ne tür bir yöntem izledin?  Ben hiç de memnun olmadığım şekilde pil falan bağlıyorum, rastgele bir yerden voltaj alıp makineyi bozmak istemiyorum.

Bir de ramleri tertemiz sökmüşsün yerinden, pompa dışında bir malzeme kullanıyor musun?

Son olarak, piggyback yöntemi ile bozuk ram'i tespit edebiliyormuşuz ama ben henüz bu yöntemde başarılı olamadım. Büyük ihtimal sadece 1 çip bozuksa işe yarıyordur.

Bu arada peacer, yeniden hoş geldin, eksikliğin hissediliyor.

Çevrimdışı Pe@ceR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #16 : 22 Kasım 2014, 23:20:29 »

Bu arada peacer, yeniden hoş geldin, eksikliğin hissediliyor.

Teşekkür ederim Ref.. Alco'yu kıramadım. Kendisine de dediğim gibi insanın ağzının tadı bir kere kaçınca tekrar yerine gelmesi kolay olmuyor bazen ama konu da Oric olunca yazmak istedim.

Çevrimdışı yavuzg

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #17 : 23 Kasım 2014, 00:20:37 »
Hmm bunu öğrenmem çok iyi oldu. Ben Oric RAM'lerini oric'e özgü ve çok nadir bulunan bir donanım parçası olduğunu düşünüyordum.

Benim ilk Oric bir zamanlar ram sıkıntısı nedeniyle bozulmuştu. O zamanlar (ki en az 10 yıl öncedir) internetten irtibatta olduğum Oric'çi arkadaşların yolladığı ramleri takarak hayata döndürmüştük.

Cumulus hakkında bilginiz vardır muhtemelen. Oric'in arkasındaki expansion bus'a takılan ve SD-Kartlara konmuş disk imajlarını okuyarak oric üzeirnde kullanmamızı sağlayan bir alet. Bu cumulus benim ilk oric'te çalışmamıştı ve bunun sebebi olarak sonradan değişen ramlar suçlanmıştı. Bu noktada belki yine tek tek ramleri deneyerek cumulusun çalışmasına engel olmayacak bir ram kombinasyonu yaratılabilir..

Valla konuyu hiç bilmiyorum ancak Oric'de gördüğüm RAM'ler son derece sıradan 4164 tabir edilen DRAM'ler (aliexpress'den 1-2 dolara veya yerli piyasada 5 TL civarında temin edilebiliyor). Cumulus'un çalışmama sebebinin bu olduğunu sanmam. Ancak tabii eğer değiştirilen RAM'lerin hızı farklıysa belki bazı timing sorunları yaşanmış olabilir...

Bir oric daha hayata dönmüş, ne harika. Canım çekti bu akşam ben de bozuk speccy'lerimden birine dalayım bari :)

RGB -> Scart kablosunu yaparken monitörü RGB'ye geçirmek için ne tür bir yöntem izledin?

O yola gitmedim hiç. Test masamda normal PC monitörü var. Ancak bildiğin üzere bu retroların 15Khz'lik sinyallerine normal PC monitörleri sync olamaz. Ben bu monitöre GBS-8220 upscaler ile bağlıyorum retro aletleri. GBS-8220 ucuz bir frame upscaler. Genellikle arcade kabinlere ucuz LCD monitör bağlama senaryolarında kullanılır. Görüntü kalitesi ise tartışmalı. Ancak benim "test bench" için gayet pratik bir çözüm oluşturuyor...

Bir de ramleri tertemiz sökmüşsün yerinden, pompa dışında bir malzeme kullanıyor musun?

Evvet nerden anladın ::) bunu kullandım, yeni oyuncağım ;)

Son olarak, piggyback yöntemi ile bozuk ram'i tespit edebiliyormuşuz ama ben henüz bu yöntemde başarılı olamadım. Büyük ihtimal sadece 1 çip bozuksa işe yarıyordur.

Piggyback bile yapsan şüpheli RAM'in elektriğini yine de kesmen (Vcc pinini kesmek) gerek yoksa bozuk data/address line eğer "floating" durumda değilde "stuck" durumdaysa (0 veya 1'e) sağlam RAM'i de aşağı çeker... Yani Vcc pin'ini kesmeden piggyback'in yarayacağı senaryo kısıtlı, tabii denemeye değer ama 100% kesin sonuç vermez. En sağlam yöntem biraz uğraştırıcı ama RAM'i tamamen sökmek...

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #18 : 23 Kasım 2014, 00:24:07 »
20 ZAP
Ben de Oric testi için, görüntü olsun veya olmasın, ilk önce EXPLODE kullanırım. Uzun ama nedense aklıma hep bu geliyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #19 : 23 Kasım 2014, 00:43:08 »
Evvet nerden anladın ::) bunu kullandım, yeni oyuncağım ;)

Heh. 150$ imiş, bir de gümrüğü var bunun, peeh. Neyse ki ödediğin paranın karşılığını fazlasıyla veriyor gibi geldi bana. Kabarttığım pcb'nin, söktüğüm yolun haddi hesabı yok. Her eve lazım valla.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #20 : 28 Kasım 2014, 13:02:28 »

Sevgili yavuzg'nin anlattıklarını okumanın fena tarafı bu işte.
Öyle maharetli yapıyor ve öyle güzel anlatıyor ki, tüm bu yaptıklarını okuduktan ve "mutlu son"u gördükten sonra insan ister istemez, "Aaa ne de kolaymış, ben de havyayı, multimetreyi ortaya çıkartıp işe girişeyim bari" havalarına giriyor. Sonra gelsin kabaran PCB'ler, gitsin kalkan yollar.  ;D
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!

"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2

"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
« Yanıtla #21 : 29 Kasım 2014, 14:53:28 »
Yok yok bendeki philips videopackle, palladium pongu sana yollamak şart oldu... sen kesin çözersin o işi. İkiside özünde çalışıp görüntü sorunu olan cihazlar.
Yine çok temiz iş, tam tnt amusements kafası, saygılar.
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1