Gönderen Konu: doMiNO'yu tanıyalım.  (Okunma sayısı 8523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
doMiNO'yu tanıyalım.
« : 19 Aralık 2014, 00:22:57 »
Bunca yıl geçti ama, forumda kendimi tanıtmadığımı fark ettim. Forum kurallarına uymak gerek.  :)

Adım doMiNO. Bazılarınız beni Alp Yener olarak da tanırsınız. Zonguldak'ta yaşıyorum. Bilgisayarlarla tanışmam 1986'da, babasının arkadaşıma Commodore64 alması sayesinde gerçekleşti. O bilgisayarı arkadaşımdan daha fazla kullandığımı söyleyebilirim. Oyunlarla başlayan serüven, kısa süre sonra Commodore dergisinin program döküm eklerindeki programları bilgisayara aktarmak, başarısız olmak, başarısızlığın nedenlerini aramak, bulmak, başarılı olmak ve bilgisayar ile bir şeyler üretilebildiğinin farkına varmak şeklinde devam etti. 1988'e kadar, bana bilgisayar almaları için ailemin başının etini yedim ve sonunda pes ettiler. İlk bilgisayarım bir Vestel Goldstar MSX FC-200 idi. MSX oyunları Commodore64 oyunlarından daha güzeldi. Evet, öyleydi! Ayrıca, MSX ile program yazmak daha eğlenceliydi. MSX basic ile uğraşmak, bir şeyler ortaya çıkarmak C64'e göre daha kolay oluyordu. MSX basic ile çalışan, oynanabilen birkaç oyun bile yazmıştım. Hiçbirinin bugünü görememiş olması üzücü. Yıllar önce yazdığım programları yıllar sonra kurcalamak güzel ve hatta komik oluyor. MSX'te yazdıklarımı da yıllar sonra kurcalamak isterdim açıkçası.

Daha sonra 1991'de MSX'im ruhunu teslim etti. Ne Zonguldak'ta, ne de İstanbul'da bilgisayarı tamir edebilecek birini bulamadım. O sıralar dergilerde gördüğüm Amiga oyunları aklımın bir köşesine kazınmıştı. Canlı canlı gördüğüm ilk Amiga ve A500'deki Indiana Jones oyunu beni benden almıştı. Sıradaki bilgisayarım tabii ki bir Amiga olmalıydı. 1991'de ilk Amiga'mı aldım. Kısa süre sonra da 512KB A500 kullanmamak gerektiğini fark ettim. 1MB upgrade işleminden hemen sonra AMOS ile tanıştım. MSX Basic'e yakınlığı AMOS'ta program yazmamı kolaylaştırmıştı. 1992'de Zonguldak'ta bir bilgisayarcının Amiga müdürü(!) oldum. Çalıştığım firmanın düzenlediği bilgisayar fuarında Amiga oyunları ve demolarıyla şov yaptığım sırada patronun gelip; "kapat o bilgisayarı, herkes onun başına toplanıyor, PC'lere kimse bakmıyor" deyişini unutamam. 1993'te yerel televizyonlarla tanıştım. Aynı yıl ilk A1200'ümü aldım. Yaşadığım şehirlerdeki yerel televizyon kanallarının Amiga ile neler yapabileceklerini kendilerine göstermeyi görev edindim. Yerel Tv kanallarının ihtiyaçlarını karşılayacak birkaç program yazdım. İlk kez Amiga'da yazdığım programlarla para kazandım. Amiga ile televizyon yayıncılığı serüvenim birkaç yıl devam etti.

1996'da PC! dergisi ve Amigart ile tanıştım. O sıralarda Amiga'nın öldüğünü düşünüyordum. İstanbul'dan uzak olduğum, Amiga dergilerinin kapandığı ve yabancı dergilerin Türkiye'den ulaşılabilir olduklarını bilmediğim için, Amiga'da turbo kartların varlığından bile haberim yoktu. Güvenç Kaplan ve Sinan Gürkan sayesinde, Amiga'yı yaşatabilmek ve geliştirebilmek için yapılabilecek birçok şey olduğunu öğrendim ve hemen hepsini uyguladım. 2MB A1200 ve 28.8k modem ile internet köşelerinde süründüm. PPC aldım, Bvision aldım, PC'cilere hava attım. Bir Amiga'cının o dönemde yapması gereken her türlü dingilliği fazlasıyla yaptım.

Amigart sayesinde buradaki birkaç arkadaşımla tanışma şansına da sahip oldum. Amigart forumu ve Amigart haber sitesinde başından sonuna dek aktiftim. Bu esnada AmigaOne sahibi oldum. İflah olmaz bir Amiga'cıydım yani. Amiga'da birkaç küçük oyun da yazdım. Bu oyunların çoğuna internet üzerinden ulaşmak halen mümkün. Amigart haber sitesinin son zamanlarında (Güvenç'in işleri, Sinan'ın askerlik sebebiyle ilgilenemediği dönemde) yarım yamalak İngilizcemle siteyi tek başıma ayakta tutmaya çalıştım. Amigart forumu başında bir yönetici olmayınca zıvanadan çıkmaya başlamıştı. Sonra bir teknik sorun oldu ve forum çöktü. O sırada camia bu forum ile bir arada kalıyordu. Forum çöktüğünde ilgilenip toparlayacak kimse de olmayınca, Amiga.gen.tr forumunu açtım ve insanlar bir süre bu forumda bir arada kaldılar. Amiga.gen.tr bir dönem Amiga haber sitesi olarak da aktif olmuştu. Amiga.gen.tr forumunu yönetmek durumunda kaldığım dönemde birçok dost ve düşman edindim. Sonra, birileri forumu çökertince, tam bu sırada ben de plansız bir şekilde askere gitmek zorunda kalınca bir süre retro camiasından uzak kaldım. Askerden döndükten sonra commodore.gen.tr forumunun açılmış olduğunu ve gayet güzel işlediğini görünce amiga.gen.tr'yi yeniden açmak gibi bir deliliğe gerek olmadığını gördüm. Commodore.gen.tr forumunun da zıvanadan çıkması fazla uzun sürmedi ve gidişatını beğenmediğim bir ortamda aktif olmak istemedim. Sonra retrojen oluşumu gerçekleşti ve pasif duruşumu (  :) ) beğendiğim bir ortamda devam ettirmeye karar verdim. Şu sıralar işlerimin yoğunluğu bahanesiyle sadece parti ve toplantılara iştirak etmekle yetiniyorum. Bu durumdan memnun olduğumu söyleyemem. Yeni yıl ile yeniden harekete geçmek istiyorum. Umarım başarabilirim. Halen muhtelif çap ve ebatlarda MSX, C64 ve Amiga'larım bulunuyor.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
Ynt: doMiNO'yu tanıyalım.
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2014, 00:33:35 »
Merhabalar :) 7dx konularında vb. bir Zonguldaklıdan bahsedilip duruyordu demek o sizmişsiniz. Ben de Devrekliyim
 fakat izmir Karşıyakada yaşıyorum. Saygılar müdürüm :)
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2014, 00:41:24 »
 Super bir giris yaptin abi tebrikler  ;D
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2014, 08:01:30 »
Domino ile olan arkadaşlığımız amigarttan başladığına göre demekki sene 1996'imiş. Buna karşın o benim spectrumcu olduğumu, ben de onun bir msx'çi olduğumuzu o dönem bilmiyoruz. Halbuki bilseymişiz z80 kardeşliği baş gösterebilirmiş.

Amigart'ın bir özelliği vardı tabii, sadece amiga konuşulurdu :D Bu sebepten süzme amigacıların bulunduğu bir mekandı. Misal, toplantı yapılınca amiga getirilir, amiga konuşulurdu. Sabah amiga, öğlen amiga, akşam amiga üzerine tartışılırdı. Nadiren biri gaflette bulunup "ama windows 3.1" falan diyecek olursa, "amiga amiga amiga ga ga ga" şeklinde kahkaha atılırdı. Sonra ne oldu da bu amiga muhabbeti sönükleşip sadece alım satıma kilitlendi, ne ara amigaya özgü dingillikleri bırakıp comodor, spektrum dingilliklerine başladık bilmiyorum.  Gurmelikle değil de amigacılıkla ilgilenen 90'ların dominosu şimdi burda olsa retro aleminin yüzü değişir, belki hala bolca amiga konuşuyor olabilirdik. Diğer taraftan ben de hardcore bir amigacıyken (tarafımdan benzer dingillikler yapılmıştır) şimdi spectrum'a çekildiğim bir gerçek.

Daha dün Alco ile konuşuyorduk, shax'ın çekiçin gücüyle ele geçirildiğinden beri forumun amiga ayağında sıkıntımız var diye, o zaman söylemiştim, domino facebook yerine forumlarda gezse durum farklı olur diye. Ama hayat ilerledi, ve bizim "âri" nesil bu dünyadan geçtiği zaman geriye sadece koleksiyonerler kalacak.

Domino'ya dönersem, atlanmaması gereken bir özelliği var, tanıdığım envai çeşit adam arasında Domino herzaman en zeki esprileri yapan adamdı. Kafa bir başka çalışıyor işte. Bence şu anda yazılım alanında çalışmıyor olmasının tek sebebi yanlış dilin üzerine gitmiş olması :D Ah o Amos, tatlı bir zehir gibi girdin içimize...

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2014, 10:59:50 »
Hoşgeldin doMiNO! ;)

Aslında tüm retro bilgisayarlara gönül versek de en büyük ortak paydamız olan Amiga'yı hep ihmal ediyoruz :)

@Ref
Amiga'ya prodüksiyon yapımı hem daha meşakkatli (işin donanımsal ve yazılımsal boyutu karmaşık) hem de tek adamla kotarılabilecek bir iş değil. Bu nedenle 8-bit küçük olsun, benim olsun' tarzında projelere daha bir uygun oluyor. Aslında ortak bir AMOS projesine girişsek fena olmazdı doğrusu ;)

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2014, 11:54:05 »
Vakti zamanında Domino'nun kişisel internet sitesine (amiga.gen.tr değil) girip hayat öyküsü misali bir yazısını okumuştum. Yazıyı o kadar beğenmiştim ki tekrar tekrar okuduğumu hatırlıyorum. Hatta bilgisayarımda bir yerlerde duruyor olmalı. Komşusunun evindeki bilgisayara nasıl musallat olduğunu, öylesine girdiği bilgisayarcıdan A500 alarak çıktığı günü ve yerel TV kanalında Amiga'sıyla nasıl şov yaptığını (ve rakibini nasıl işinden ettiğini) anlattığı bölümler hâlâ aklımda (gizli Domino hayranı olduğumu söylemiş miydim?). Kabul edin beyler, anlatacak çok hikâyeniz var ve bunların hepsinin yazılması lazım...

Bu arada Ref'in de içinde nokta atışı bir eleştirmenlik olduğunu düşünürüm hep. Şu cümledeki edebiliğe bakar mısınız:
Alıntı
Ah o Amos, tatlı bir zehir gibi girdin içimize...
Buradaki insanlar hakkında Retrojen'in bir sonraki sayısına konmak üzere 200-250 kelimelik kısa yazılar yazılsa bunu en iyi Ref yapabilirdi herhalde (hint hint ;)).