Gönderen Konu: ZX Spectrum ve ZX81'leriniz icin aldiginiz interface'leri kullanmadan once!!  (Okunma sayısı 9378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Merhaba

Burada yazacagim seyi eminim hepiniz zaten biliyorsunuz. Ben de biliyordum ama bilmeme ragmen dikkatsizligim yuzunden az kalsin bir ZX-81'imi bozacaktim. O yuzden minik bir hatirlatma olarak bu mesaji sizlerle paylasmak istedim. Bir Sinclair'i bile kurtarsam kar kardir.

Asagidaki resimlerde de gorsel olarak anlattigim gibi, ZX80, ZX81 ve ZX Spectrum bilgisayarlar icin uretilmis interface'lerin soketlerinde bir bolumde, kartin egri veya kaydirilmis olarak takilmasini onlemek icin bir parca vardir. Ben buna "anahtar parca" diyorum. Bu parca sayesinde interface'deki pinler ile bilgisayarin devre kartindaki baglanti noktalari tam olarak karsi karsiya gelir. Biliyorsunuz bu pinlerin yanlislikla kisa devre edilmesi veya yanlis yerlere baglanmasi bu cihazlar icin tam bir felakettir.

Iste ozellikle uzun zaman once uretilmis bazi cihazlarda bu "anahtar parca" soketin icindeki yerinden bir sekilde kopup dusmus olabiliyor. Su ana kadar karsima iki kere bu durum cikti. Boyle bir durumda da eger cihazin kullanicisi dikkatsizlik edip once soketi kontrol etmeden cihazi bilgisayara takarsa,  bilgisayar calistirildigi anda CPU'dan direkt gelen onlarca pin bir anda olmamasi gereken onlarca yere baglaniyor ve cok cok sansli degilseniz cihazlariniz ciddi sekilde hasar goruyor.

Ben de yeni elime gecen bir Memopak 16K RAM expansion'u ZX81'ime takmis, tam bilgisayara guc vermek uzereydim ki, interface'in biraz gevsek takili oldugunu farkettim. Cikartip soketine baktigimda ise o anahtar parcanin yerinde yeller estigini gordum. Bir iki saniye ile olumden dondu ZX81!

Bu yuzden lutfen ozellilkle retro cihazlarimizin ne kadar yasli ve yorgun olduklarini hatirlayarak, yeni aldigimiz arabirimleri Sinclair'lerimize takmadan once soketlerini kontrol edelim..

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Bu çok önemli bir tecrübe olmuş. Peki bu konnektörün kendi plastiğinde bozulma, dökülme, renk değişimi gibi bir dikkat çekici durum var mı?

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ben bu konnektörleri projelerimde kullanmak üzere Karaköyden alıyorum. Hatta evde bir tane sırasını bekleyen aynı bu tarz bir konnektör var. Raf ürünü olduğu için de üzerinde bu tarz bir safety pin yok. Bu koruma parçasını kendimiz nasıl imal edebiliriz? Ben mevcut pinleri söküp, boş kalan araya ısıttığım bir tel parçasını sıkıştırmayı düşünüyorum. Bu işi daha usturuplu nasıl yapabiliriz?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Bu çok önemli bir tecrübe olmuş. Peki bu konnektörün kendi plastiğinde bozulma, dökülme, renk değişimi gibi bir dikkat çekici durum var mı?

Plastikte bozulma, renk degistirme filan yok da, alt siradaki pinleri tutan parca ile ust siradaki pinleri tutan parca birbirinden ayrilmis. Asagi yukari oynuyor hafifce. Zaten anlasilan o guvenlik anahtari da bu yuzden yuvasindan kurtulup dusmus.

Ben bu konnektörleri projelerimde kullanmak üzere Karaköyden alıyorum. Hatta evde bir tane sırasını bekleyen aynı bu tarz bir konnektör var. Raf ürünü olduğu için de üzerinde bu tarz bir safety pin yok. Bu koruma parçasını kendimiz nasıl imal edebiliriz? Ben mevcut pinleri söküp, boş kalan araya ısıttığım bir tel parçasını sıkıştırmayı düşünüyorum. Bu işi daha usturuplu nasıl yapabiliriz?

Anahtar parcayi imal etmenin en iyi yolu nedir bilmiyorum ama dusununce iletken olmayan bir maddeden yapmak daha mantikli geliyor. Yerinden cikip cihazin veya bilgisayarin icine duserse bile en azindan birseyleri kisa devre yaptirma ihtimalini ortadan kaldirirsin. Tabi o parca olmayinca soketin kendisi binbir turlu kisa devreye yol acma potansiyeli kazanacak o ayri.

Bir de henuz Sinclair icin bu sekilde bir soket yaptin mi bilmiyorum ama piyasadaki soketlerin genelde sag ve sol yanlari da kapali oluyor. Spectrum veya ZX80, ZX81'de kullanmak icin bu yanlari da duzgunce acmanin bir yolunu bulmalisin.

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Çok önemli bir noktaya parmak basmışsın Memrah.
Dediğin gibi aslında hepimizin bildiği bir durum ama ihmal edilebiliyor ve bu ihmal cihazın çalışmaz hale gelmesine sebep olabiliyor.

Wizofwor, bu konnektörleri aldığın belirli bir dükkan var mı?
Bence de, tel yerine yalıtkan bir malzeme (ahşap veya plastik) kullanmakta fayda var. Yaklaşık olarak pinlerin kalınlığında bir parça bulursan, bunu eğeleyerek sıkıca bir şekilde girecek hale getirebilirsin.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Konnektörü dremel'le kesmeyi planlıyorum. DSUB25'i peynir gibi kestiğimi düşünürsek, edge connektörler hiç sorun olmamalı. Bir tek konnekötrü sabitlemek sıkıntı oluyor onu da Yavuzda gördüğüm şu mengeneyle çözmeyi düşünüyorum. 

Konnektör aldığım yere gelirsek, bildiğim bir dükkan var ama saçma sapan fiyatlar çekiyor. Çin'den bol miktarda getirip paylaşmak çok daha mantıklı. 1 e 10 gibi bir fiyat farkından bahsediyorum.
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam