Gönderen Konu: Dijital Cep Harçlığı  (Okunma sayısı 1552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Dijital Cep Harçlığı
« : 01 Mart 2016, 10:53:03 »
Geçenlerde bir tanıdığın oğluyla -ki kendisi 6 yaş civarı oluyor- annesinin telefonunda biraz oyun oynadık. Free to play bir platform oyunu oynuyordu. Bir veteran olarak takıldığı yerleri geçmesine yardım ettim. Bu arada biraz muhabbet etme fırsatı da bulduk. Reklamlardan, birde annesinden şikayetçiydi. Arada reklam çıkınca telefonu ters çeviriyor, reklamı izlemeden bitmesini bekliyordu. Reklamlardan nefret ediyormuş. Aslında 1.5TL karşılığında kaldırmak mümkünmüş ama annesi izin vermiyormuş.

O bunları söylerken aklıma geçen sene bir başka tanıdığın 150TL’lik sanal şirin çileği alan küçük kızı geldi. Durumu fark eder etmez itiraz etmişler. Neyse ki firma parayı iade etmiş. Çilekleri de geri almamışlar. Hem küçük kız, hem babası hem de köydeki şirinler mutlu olmuşlardı.

İşi çocuğun kararına, yani bir nevi şansa bırakınca bu şirin çileği örneğine benzer durumlarla karşılaşmak kesin gibi bir şey. Ancak bu tip harcamaları topyekün yasaklamak ne kadar sağlıklı? Belir bir yaştan sonra ufak bir dijital harçlık belirlemek daha mı iyi olur acaba?

Forumdaki ebeveyinlerin bu tip durumlarda konulmuş kuralları, faydalandıkları teknolojiler var mı? Siz bu sanal alışverişleri nasıl düzenliyorsunuz?
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Dijital Cep Harçlığı
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2016, 14:46:34 »
Ben de growtopia için 80TL'ye ejderha mıdır ne moksa ondan almıştım! 2 çocuk olduğu için 2 ile çarp bunu...

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2016, 14:58:54 »
Bunu "Önceden belirlenmiş bir ödenek yok. Tüm harcamalar senin onayına bağlı." olarak anlıyorum.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2016, 15:03:52 »
Bunu "Önceden belirlenmiş bir ödenek yok. Tüm harcamalar senin onayına bağlı." olarak anlıyorum.

Tüm harcamalar benim onayıma bağlı, kurallar, pazarlıklar ve anlaşmalar çerçevesinde gelişiyor...

"Bunu alırsam 3 ay boyunca oyun moyun, paket maket yok, isterseniz gebertirim!"

"Ödevini düzenli yapacağına söz vereceksin!"

"Gün aşırı banyo yapmaya itiraz edersen parçalarım!"

"Kirli çoraplarını salona fırlatmak yerine kirli sepetine atacaksın!"

Tarzında şartlara bağlanıyor genelde ama 3-5 gün sonra her şey yalan oluyor ve başka bir şey için kafanızı bellemeye başlıyorlar ve lanet olsun deyip onu da aldırtıyorlar. Polemikte üstlerine yok! Yok bayramda topladıkları 500TL'leri varmış yok bilmemne!

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2016, 13:17:59 »
Hmm, sevgili wizofwor, enteresan ve çetrefilli bir konuya parmak basmışsın. :)
Biraz düşününce bizdeki "sistemin" de yukarıdaki tanıma girdiği görülüyor. ;)
Bizimkiler "yanlışlıkla" 150 TL'lik sanal şirin çileği almamaları gerektiğini anlayacak kadar büyük ve fakat witchdoktor'unkiler kadar ısrarcı olmayacak kadar küçük olduklarından dolayı, şimdilik tüm harcamaların benim onayım olmadan yapılmaması gerektiği kuralı ile idare ediyoruz.

Zaten kendilerine, oyun içerisinde gerçek para ile satın alınabilen kristal, altın, upgrade, özel item gibi şeylerin "para tuzağı" olduğunu ve aslında herhangi bir oyunda bu şekilde ilerleme kaydetmenin hile yapmak ile eşanlamlı olduğunu izah ettim ve sanırım ikna oldular.
O yüzden, witchdoktor'unki gibi pazarlıkları ancak free versiyonu olmayan oyunları yüklemek için yapıyoruz ve bu durum Android dünyasında pek sık olmuyor.
Ama ileride, mesela bir PS3 / PS4 alıp PSN'den oyun satın alma durumları ortaya çıktığında, aylık belli bir bütçe tahsis etmek daha mantıklı ve daha az yıpratıcı olacakmış gibi duruyor. :)
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!

"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2

"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2016, 15:35:12 »
@AmonR

Son dönemde Steam'e dadandılar. İşin kötüsü Steam'de 2-20TL aralığında çok fazla seçenek olması. 100TL'lik bir oyun olsa direkt bloke edeceksin ama bu tarz ufak satın almalar konusunda bayağı ısrarcı oluyorlar. Bir de multi'si güzel oyun olunca 2 kopyasını satın alıyorsun, iyice batıyorsun. Adamlar hala 'familiy play' tarzında güzel bir çözüm üretmediler. En büyük kıyakları, ucuz multiplayer oyunların 4'lü paketlerini uygun fiyattan vermeleri oluyor. Single player oyunların 'korsan'larını kurmayı teklif ediyorum ama 'legal' işinin rahatlığına iyice bulaştıları (!) için bunu da reddediyorlar. En son ısrarımla zar zor 'Slime Rancher' oyununun korsanını kabul ettirebildim ;) Pre-alpha bir oyuna 31TL de verilmez ki kardeşim!

http://www.youtube.com/watch?v=iAfP-JCjrmc

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2016, 18:19:00 »
dnr'da itunes kartlar satılıyor. kredi kartımı in-app purchase'lerden uzak tutuyorum. Adam gibi harçlık biriktirip kendi itunes kartını alıyor, onunla istediği haltı yiyebiliyorlar. Satın almaya engel koymadım.

Fakat silme engeli var. Tabletten birşey kaldırma hakkı bana ait. Tabletin depolamasını doldururlarsa öyle kalıyorlar. Silmek istedikleri uygulamaları "silinecek" klasöründe topluyorlar. Hafta sonunda uygun gördüklerimi siliyorum (restrictions'da var bu ayar) :D

Hafta içi para verip aldığı angrybirds paketini silmek istiyorsa izin vermeyebilirim mesela, o alette en az 1 ay yer kaplar. Böylece biraz daha planlı alışveriş yapıyorlar. Otokontrole sevk etmek amaç. Yoksa her gün abuk subuk oyunlar kurulup akşama ruhun bile duymadan silinir. Elbette arada başarılarında hediyeler alıyoruz, minecraft falan bu şekilde alındı.

Growtopia'ya henüz 50TL kaptırdık. Ne aldıklarından haberim yok çünkü okul arkadaşları ile ciddi bir alışveriş içindeler. Aletler sürekli el değiştiriyor. Market açıp satış yapıyorlar. Growtopia parası "World Lock"lar üzerinden alım satım gidiyor. Yok efenim tank şeklinde pantalon 5 WL, thuglife gözlüğü 3 WL falan. Bu sebepten genelde parayı world lock satın almaya harcadılar.

Kendim yanlışlıkla FTL satın aldım, yaptığım en iyi yanlış alışveriş :) Lanet appstore'da hatalı alışveriş diye birşey yok, aldın mı, iadesi yok...

Steam'e henüz bulaşmadık (ben birkaç indie game aldım), evdeki pc ilgi görmüyor.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Mart 2016, 10:53:05 »
Para çokomel eğrisinin işleyişini küçük yaştan öğretmek gerektiğini düşünüyorum. Yoksa ilerde kredi kartı asgari ödemesi için eş, dost, akraba kapı kapı dolaşan bireyler yetişiyor. Bu minvalde benim çocukluğumdaki 'kumbara'+'bayram harçlığı' = 'bilgisayarcı Bekir abi' denklemine en yakın sistemi Ref uyguluyor galiba.

Ben düşük bütçeli oyunlar için ayrı bir harçlık daha iyi olur diye düşünmüştüm. Ancak birbirinden farklı platformlar olduğu gerçeğini gözden kaçırmışım. Dahası bunları seçme şansı da yok gibi birşey. Çünkü işin içine arkadaş grupları da giriyor. En iyisi kendi harçlıklarını biriktirerek kullanmaları. Peki Steam için iTunes kartı gibi bir şey var mı? Veya çocuklar için bir PayPal hesabı açıp, harcama limitleri, mağaza kısıtları vb. konulabilecek, belli limitler içinde güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak PayPal for Kids gibi bir şey?

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Mart 2016, 23:21:08 »
Sanal kart oluşturup her ay otomatik belirli bir miktar para yatmasını sağlayabilirsin. Bu sayede o miktarın üzerine çıkamaz, kart bilgileri çalınırsa da sadece o miktarı çekebilirler. İnternetten alışveriş yapmanın bayağı rahat bir yöntemi.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 17 Mart 2016, 22:34:36 »
Bizim Kerem henüz 5 yaş 2 ay civarında. Fakat bana da, store'dan birşey satın alma talepleri sürekli olarak geliyor. Bakıyorum ve faydalı olacak birşeyse, hele bir de birkaç lira mertebesinde ise alıyorum. 10 Lira üzeri ise ve oyun falan türü birşeyse "tamam ama senin Disney World kasandan vereceğiz" diyorum. Şimdiye kadar "tamam oradan verelim" dedirten birşey çıkmadı. Açıkcası oyunlara o kadar düşkün de değil. Belli başlı birkaç tane ilgisini çeken oyun var.

Ama bizim esas derdimiz para mefhumu veya harcama değil. Ref'e birazını yüzyüze anlatmıştım. Şimdi uzun uzun yazmayayım ama şöyle diyeyim: Son dönem takıntısı Virtualbox ile işletim sistemlerini incelemek. Her gün değilse bile haftada birkaç kez windowslar, linuxlar, remixoslar, chromixiumlar uçuşuyor. Herbirine ofis vari bir yazılım, antivirüs, vb kuruluyor. Hackintosh'a takmış durumda. Vay efendim neden onun makinasına kurulmuyormuş... Ha bir de işletim sistemlerinin herbirine başka sistemlerin temaları falan da kuruluyor. Neyse ki sistemin ilk kurulumu hariç, kalanını o hallediyor. Geçen gün "oğlum yoruldum artık işletim sistemi görmekten" dedim ve istediğini kurmadım. Ertesi gün ben yokken, nasıl yapmış bilmiyorum ama bir sürü warez iso Win indirmiş. Bugüne kadar bu dosyaların nerelerden indirileceğini hiç göstermedim. En ufak bir fikrim yok. Tabi gündüz indirince, olan bizim kotaya oluyor. 3 yaş civarından beri okuması da yazması da var. Gerçi ikisine de üşeniyor. Ama başı sıkışınca bülbül kesiliyor. Retrojen'e üye olacağım diye taktı bu aralar. Dedim olma onaylamam. Fake bir hesap açıp olabilir. Kendinizi koruyun :)

Ha bir de bol küfürlü youtube videoları sorunu var... Oha diyorum kanalı gibi. Ama dert bitmez diye anlatmıyorum artık bunları...