Gönderen Konu: Ortam Işıklandırmasından anlayan var mı?  (Okunma sayısı 1006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ortam Işıklandırmasından anlayan var mı?
« : 02 Mart 2016, 18:24:13 »
Doğrudan "ideal ışıklandırma" konusuna vakıf veya en azından bu konuda bir tecrübe yaşamış arkadaşlardan bir tavsiye bekliyorum. Eldeki veriler şöyle:

Mekan tanımı:

- 45m2(aslında yamuk ama yaklaşık olarak 9x5m gibi kabul edebiliriz) büyüklüğünde ve 2.75 tavan yüksekliğinde bir mekanı ofis kullanımı amaçlı olarak aydınlatmak istiyorum. Mekanda 3x2m büyüklüğünde doğrudan olmasa bile günışığı alan bir pencere mevcut.

Mevcut Aydınlatma:

-Şu anda alçıpan asma tavanda sıva altı olarak 6 tane 60x60 18Wx4 beyaz ışık fluoresan panel var.

Tercihler ve Tespitler:

-Led olması iyi olur diye düşünüyorum

-Karaköy Bankalar caddesine gittim ve birkaç yerle görüştüm. Hemen herkes yuvarlak tipte SMD Slim Led Panel tavsiye ediyor. Ben de gittim piyasadakilere göre kaliteli sayılabilecek Klaren marka 12W 3000-3500 Günışığı diye geçen modelden bir tane aldım. Fakat çok da memnun kalmadım. Birincisi biraz göz alıyor. İkincisi ise evde kullandığım 2700K diye geçen E27 ve E14 led ampüllere göre hem daha sarı hem de ışık gücü düşük.

-Ben fluoresanın beyaz ışığından ziyade sarıya çalan ama sapsarı da olmayan bir ortam istiyorum.

Soru: Mevcut aydınlatmaya ek olarak veya bunları tamamen iptal ederek ne tür bir aydınlatma yapmalı?  Kaç kelvin bir ışık bu ortam için uygundur? Ne tür lamba-spot-armatür kullanılmalı?

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Ynt: Ortam Işıklandırmasından anlayan var mı?
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2016, 12:12:16 »
Öncelikle belirteyim, konuya vakıf değilim. :)
Yine de şöyle bir öneride bulunsam;
LED bence de iyi olur ama yuvarlak tipte panel yerine mevcuttaki gibi 60x60 paneller kullansan, hem mevcuttakileri de istersen bunlarla değiştirebilirsin, veya mevcuttakilere ilave olarak kullanabilirsin.
Örneğin; http://ozaydinlatir.com/?post_type=products&p=1671
Gördüğüm kadarıyla farklı watt'larda (25, 36, 54 W) ve farklı Kelvin değerlerinde (2700 - 6500 K) seçenekleri var.
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!

"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2

"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2016, 13:03:47 »
Son dönemde Philips'in aydınlatma olayına ciddi ağırlık verdiğini biliyorum. Guidline tarzı bir şeyler yayınlamış olabileceklerini tahmin ettim. Hakikaten lighting.philips.com adresinde aydınlatma ile ilgili güzel sunumlar yayınlıyorlar. Biraz fazla akademik kaçmış gibi geldi yine de istersen bir bak.

Şurada da ofis ışıklandırmasıyla ilgili ürünler var:
http://www.lighting.philips.com/main/systems/system-areas/office-and-industry/offices.html
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2016, 23:39:36 »
Öneriler için çok teşekkür ederim. Ben olayı ray spot ile çözdüm. Elbette bu işin sadece armatür kısmı. Bir de ampüller var. Fakat, ben elektrik piyasası olan Bankalar Caddesinin dibinde olmama rağmen biraz hayal kırıklığına uğradım. Esnaf bihaber. Ürünler hatalı ve çakma çıkabiliyor. Ne kelvin(renk sıcaklığı) değerleri ne de lumen(ışık akısı) değerleri çoğu üründe doğru değil ya da en azından birbirini tutmuyor. İşi bir tık ileri götürüp elektrik sarfiyatı ölçmek için bir cihaz da aldım. Led lambaların tüketim değerleri de doğru çıkmayabiliyor. Çok detay var, sizi sıkmayayım. Merak edenlere yüzyüze anlatırım. Siz bu arada şu başlığa bakarsınız: http://www.isikkirliligi.org