Gönderen Konu: Csscgc 2012 - Türkiye'de!  (Okunma sayısı 27377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Csscgc 2012 - Türkiye'de!
« : 23 Ocak 2012, 00:53:06 »
Arkadaşlar, geçen sene düzenlenen berbat oyun yapma yarışmasını kaybettiğim  için bu sene yarışmayı düzenleme görevi bana düştü.

Olimpiyatları londraya kaptırmış olabiliriz, ama comp.sys.sinclair crap game competition istanbulda yapılacak :D Zx spectrum'da denemeler yapmayı planlıyorsanız işte tam zamanı, genellikle saçma ve kötü kodlanmış oyunlardan oluşan bir yarışma, komik duruma düşmezsiniz.  Web sitesini http://cgc.zx.gen.tr adresi altına kurdum. Site ile uğraşmaya üşenenler direkt olarak cgc@zx.gen.tr adresine mail olarak da TAP, SNA, Z80, DSK, TRD, SCL, TZX formatlarında gönderebilirler.

Önceki senelerin yarışmacılarını görebilmek için http://www.yoursinclair.co.uk/csscgc/csscgc.cgi

Yarışmanın fikrini doğuran kaset ise ünlü Cascade Casette 50: http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0011218

Eğer windows kullanıyorsanız şanslısınız. Sinclair Basic kullanarak oyun yapabilmek için Basin kullanabilirsiniz. http://www.worldofspectrum.org/emulators.html

Eğer bugün kendinizi nerdy hissediyorsanız, fakat basic'den vazgeçemem diyorsanız, Boriel's Basic kullanabilirsiniz. Bu basic python ile yazılmış ve doğrudan makine koduna derlenebiliyor. Ayrıca birçok komut sinclair basic ile aynı. http://www.boriel.com/wiki/en/index.php/ZX_BASIC:Archive

Yok ben C kasarım diyorsanız, z88dk ve sp1 öneriyorum. Bu biraz zorlayabilir sizi, lakin windows için kurulumu biraz zor.  http://www.worldofspectrum.org/forums/showpost.php?p=595207&postcount=41

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
Ynt: Csscgc 2012 - Türkiye'de!
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2012, 02:50:40 »
komik duruma düşmezsiniz.

Senin oyun yeterince berbat olmamış, komik duruma düşmüşsün ama.  :P

Yarışma Türkiye'de yapılacağına göre biz Türkler de daha yoğun katılım göstermeliyiz. İlk spectrum programımı da yapmış olurum bu bahaneyle. Berbat olacağını garanti edebilirim. İddialıyım yani.  ;D

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2012, 11:05:44 »
 Himmm...Sanirim sabit bir ev sahibi ulke buldular kendilerine. Gelenegi bozmamak adina gosterecegi cabalardan dolayi Domino' ya da tesekkur etmek isterim bu vesileyle :)
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2012, 11:18:16 »
Çok fazla link ve Domino aynı başlık altında! Allah bu yarışmanın sonunu hayır etsin!

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2012, 11:57:09 »
Alco, akilli isaretleri kullanmaliydin.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2012, 12:00:02 »
Alco, akilli isaretleri kullanmaliydin.

Hangisini? Dikkat Domino çıkabilir! şeklinde bir tane hatırlamıyorum. Ama az çok bir mesaj kaygım var her zaman :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2012, 12:04:57 »
Valla geçen seneki ispanyol host'da 10 kadar ispanyol kökenli oyun vardı.

Sinclair Basic hakkında yardım isteyenlere burada online destek verebilirim. Hatta büyük bir kıyak yapayım, henüz release etmediğim, tamirine başladığım basin'in yeni versionunu buradan paylaşayım.

Önce en son beta sürümününü indirin, ardından benim sürümüm olan exe ile değiştirin... (Merak etmeyin taze taze, compilerden yeni çıktı, virüs falan bulunmaz.)

Basin en son beta 15.8: http://arda.kisafilm.org/fish/BASin_15-8.zip (3.7MB)
Basınç 16r1: http://arda.kisafilm.org/fish/BasinC_16.zip (1.1MB)  (bu dosyayı diğerinin içine kopyalayın, var olan eski exe'nin üzerine yazın-rename ederek iki sürümü de kullanabilirsiniz)

Basin gibi devasa bir programı (daha fazla bozmadan) tamir etmek çok zor, bu yüzden ağır ilerliyorum. Şimdi özellikle windows7 ve ekran dpi ile ilgili sorunlara odaklandım. Ayrıca emüle edilmemiş olan bazı özellikleri de ekledim. ingilizce copy paste ediyorum fix'leri. Memory manager'e yeni başlamıştım, henüz birşey yapmıyor.

Fixes:
1.Double and triple size fonts should work properly
2.Some HighDPI desktop resizing fixes
3.Some Windows7 compatibiliy fixes (needs more)

The new features are:

1. Kempston mouse support (complete-see options menu)
2. LAST_K & KSTATE System variables support
3. Toggle fast mode with F1 (don't forget to set focus to display window)
4. Fast Resets (basin now opens and resets faster-see options)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2012, 14:05:58 »

Sinclair Basic hakkında yardım isteyenlere burada online destek verebilirim. Hatta büyük bir kıyak yapayım, henüz release etmediğim, tamirine başladığım basin'in yeni versionunu buradan paylaşayım.

İyi diyorsun güzel diyorsun da bence esas sorun keywordler. Onları kapatmanın bir yolu yok mu? Şöyle insan gibi yazabilsek...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2012, 16:15:41 »

İyi diyorsun güzel diyorsun da bence esas sorun keywordler. Onları kapatmanın bir yolu yok mu? Şöyle insan gibi yazabilsek...

Sevgili alco, anlıyorum ki henüz basin'i açıp denememişsin. Lakin Basin'de zaten profesyonel editor var. 

Kewordler sadece 48 basic'de mecut olan birşey. Yok ben basin kullanmıycam, normal spectrum emülatörü kullanıcam diyorsan, emülatörü 128k (+128, +2 ya da +3) modunda açıp 128 Basic moduna geç. 128 basic'de zaten keyword mantığı yok, normal tokenizer var. Üstelik yazımın bitti, oyunu 48 modda mı kaydetmek istiyorsun --ki hiç gerekli değil, 128k komutlarını kullanmadıkça (AY PLAY ve Disk komutları) her iki modu da birbirine yükleyebilirsin-- (128 editörde) SPECTRUM yaz, normal yazdığın tüm program keyword'lere dönüştürülüp 48 basic'e atılır ve makine 48k moduna resetler. 128k ile 48k basıc arasında bir basic uyumluluk sorunu yok.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2012, 11:05:26 »
Sevgili alco, anlıyorum ki henüz basin'i açıp denememişsin. Lakin Basin'de zaten profesyonel editor var. 

Kewordler sadece 48 basic'de mecut olan birşey. Yok ben basin kullanmıycam, normal spectrum emülatörü kullanıcam diyorsan, emülatörü 128k (+128, +2 ya da +3) modunda açıp 128 Basic moduna geç. 128 basic'de zaten keyword mantığı yok, normal tokenizer var. Üstelik yazımın bitti, oyunu 48 modda mı kaydetmek istiyorsun --ki hiç gerekli değil, 128k komutlarını kullanmadıkça (AY PLAY ve Disk komutları) her iki modu da birbirine yükleyebilirsin-- (128 editörde) SPECTRUM yaz, normal yazdığın tüm program keyword'lere dönüştürülüp 48 basic'e atılır ve makine 48k moduna resetler. 128k ile 48k basıc arasında bir basic uyumluluk sorunu yok.

Birkaç sene önce de bu keyword meselesini sormuştum sana, ama o zaman bir çözüm yoktu. Şimdi bu şekilde olması iyi. Gerçekten de BASIC'de eğlenceli birşeyler yapılabilir.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2012, 13:51:38 »

Birkaç sene önce de bu keyword meselesini sormuştum sana, ama o zaman bir çözüm yoktu. Şimdi bu şekilde olması iyi. Gerçekten de BASIC'de eğlenceli birşeyler yapılabilir.

128k modu 1985'de çıktı ve Basin de 5-6 senedir var, belki daha eski. Yani "keyword meselesi" diye birşey yok spectrumda :) Komodürcülerin uydurduğu bir karalama kampanyası bu :) Ama doğrudur, hardcore spectrumcular keyword ile kodlarlar, daha hızlı yazılabildiği için, ben de eskiden öyle tercih ediyordum. 128k'da bile 48 modunda yazardım. Keyword'ler ezberinizde ise 48 modunu yenmek zordur.

Basin kullanarak ya da 128k editörü kullanarak 48k ile tam uyumlu programlar yazmak mümkün. 128k'dan kaydedilen tüm programlar 48k'da da çalışır.  Sadece AY çipini kullanan PLAY komutu ve 128K ram'i kullanan RAMdisk komutları çalışmaz. Onları da programın başında makine türünü kontrol edip otomatik bypass etmek mümkün.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2012, 14:03:08 »
128k modu 1985'de çıktı ve Basin de 5-6 senedir var, belki daha eski. Yani "keyword meselesi" diye birşey yok spectrumda :) Komodürcülerin uydurduğu bir karalama kampanyası bu :) Ama doğrudur, hardcore spectrumcular keyword ile kodlarlar, daha hızlı yazılabildiği için, ben de eskiden öyle tercih ediyordum. 128k'da bile 48 modunda yazardım. Keyword'ler ezberinizde ise 48 modunu yenmek zordur.

Basin kullanarak ya da 128k editörü kullanarak 48k ile tam uyumlu programlar yazmak mümkün. 128k'dan kaydedilen tüm programlar 48k'da da çalışır.  Sadece AY çipini kullanan PLAY komutu ve 128K ram'i kullanan RAMdisk komutları çalışmaz. Onları da programın başında makine türünü kontrol edip otomatik bypass etmek mümkün.

20 Nisan 2008 Gtalk loglarını kontrol et lütfen. Bu bilgileri böyle açık ve net bir şekilde o zaman vermeyerek neredeyse 4 senelik Speccy üretimime malolmuşsun. Seni kınıyorum! :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2012, 14:18:24 »
haaaa, yanlış anlaşılma olmuş orda alco :) Orda da söylemişim 128k modellerde var diye ama açıklamamışım, biliyorsundur kabul etmişimdir. Zaten şaşırdım bu soruyu sormana :D

Kod: [Seç]
Alco: 48K modunda +3 diskete erişebiliyor mu? denemedim ama kutudan çıkarmak zor geliyor şimdi.

...
uzun bir +3 disk muhabbeti - özet, Amstrad DOS sadece Amstrad üretimi sinclairlerde var, onların da tamamı 128k, yani cevap hayır.
...

Alco: hımm...önemli bir detay. keyword modundan nasıl çıkılıyor bir de onu deyiver bari :) illet oluyorum buna
Ref: keyword modundan çıkmaca yok 48k'larda  herşey token olarak geliyor. 128K modellerde var string ide
Alco: ok

Şöyle ki 48 modellerde 128k ide yok. Fakat 128k ile 48k arasındaki basic birbirine uyumlu. Yani 128k spectrum kullanarak yazdığın basic aslında 48 basic.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2012, 14:23:34 »
Şöyle ki 48 modellerde 128k ide yok. Fakat 128k ile 48k arasındaki basic birbirine uyumlu. Yani 128k spectrum kullanarak yazdığın basic aslında 48 basic.

Yukarıda anlattığın haliyle anladım ama 2008'deki konuşmamızda bende uyanan izlenim 128K ve 48K basiclerin tıpkı C64 ve C128 basicler gibi birbiri ile alakasız olduğu yönündeydi. Neyse 4 sene sonra açıklığa kavuşmuş oldu işte :)

Olan 4 üretken yılıma oldu :(

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 24 Ocak 2012, 15:38:17 »
Yukarıda anlattığın haliyle anladım ama 2008'deki konuşmamızda bende uyanan izlenim 128K ve 48K basiclerin tıpkı C64 ve C128 basicler gibi birbiri ile alakasız olduğu yönündeydi. Neyse 4 sene sonra açıklığa kavuşmuş oldu işte :)

Olan 4 üretken yılıma oldu :(

Hahahah, harbiden bir üretim olur muydu dersin? :D  Zaten basin kullan yahu :) makine üzerinde program yazarken copy paste yok, undo falan yok deli oluyor insan :D

Neyse sadede gelelim madem, zx spectrumda basic açısından 48k ile 128k arasındaki tek fark ram. Diğer herşey aynı. AY çipi ise önce 48k için çıkmıştı add-on olarak zaten. Sonra o add-on'u içeri katıp 128K modeli yapmışlar.

128k Basic dediğimiz şey aslında rom'da duran bir IDE programı. Yani 128basic diye birşey yok. 48K basic için yazılmış bir ide var. 128k ide aslında programı çalıştırmadan önce 48k formatına dönüştürüp eski interpreter'i çağırıyor. Aslında zx spectrum 128k dediğimiz şey, -basic açısından- üzerinde 128k ram ve şekilli bir ide bulunan bir 48k bilgisayar.