Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 21371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ilky

• Retroman
  • Not the Messiah
Merhaba
« : 14 Aralık 2015, 01:01:20 »
Merhaba, sessizliği bozucu "Ah bir kıpırtı!" heyecanı yaratan mesajın bir merhaba mesajı olmasından dolayı şimdiden özür dilerim.

İlkyaz, 1995, İstanbul.
Retro makinelere ilgim biraz kıskançlıktan, "Nasıl o koca dönemi kaçırırım, hemen açığımı kapatmalıyım!*"dan kaynaklanıyor. Ama asıl beni çeken şey, az aslında çoktur görüşü. Limitasyonlardan dolayı ve limitasyonlara rağmen var olmayı başaran şeylerin seviyesine, bugünün bol imkanlı-az limitasyonlu ortamında hala ulaşılamaması bu işin büyüsünü gösteriyor bana. Retro tecrübem doğal olarak zayıf ama bol bol araştırıyorum. Çocukluğum Mega Drive 2 ile geçti, babamın elden çıkarmasıyla ayrıldık ama yaklaşık 7 ay önce yeniden kavuştuk. Aslında güzel fikirlerim var retro için, sadece teknik bilgi eksiğim var. Onu da kapatmaya çalışıyorum yavaş yavaş.

Forumu aşağı yukarı bir yıldır biliyorum, birkaç aydır da aktif olarak takip ediyorum. Açıkçası, arada bir birkaç soru dışında ne katabilirim bilmiyorum; ama okuduklarımla belki bu hobinin bir nesil daha devam etmesi için bir basamak olurum.

*Bir gün şans eseri zengin olursa arcade salonu açmak istemektedir, sırf bu kıskançlıktan.
Heidegger, Heidegger was a boozy beggar who could think you under the table.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2015, 13:47:03 »
Hoşgeldin. Retro'nun daha çok konsol boyutuyla ilgileniyorsun sanırım...

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2015, 21:09:05 »
Selam ilky,

Retro makinelere ilgim biraz kıskançlıktan, "Nasıl o koca dönemi kaçırırım, hemen açığımı kapatmalıyım!*"dan kaynaklanıyor.

Bakma sen retro camiasinin nostaljikligine, cok da birsey kacirmadin aslinda :)

Alıntı
Ama asıl beni çeken şey, az aslında çoktur görüşü.

Guzel :)

Alıntı
Limitasyonlardan dolayı ve limitasyonlara rağmen var olmayı başaran şeylerin seviyesine, bugünün bol imkanlı-az limitasyonlu ortamında hala ulaşılamaması bu işin büyüsünü gösteriyor bana.
Bu tabi subjektif. Gears of War mu, Ghost'n Goblins mi daha yuksek seviyede? PES2012 mi Emlyn H. Soccer mi? Ikisini de ilk defa goren birine sorarsan (olabildigince objektif birini bulabilmek icin), cogu yenilerini tercih ediyor.

Alıntı
Açıkçası, arada bir birkaç soru dışında ne katabilirim bilmiyorum;
O hic belli olmaz :) sen takil bakalim hele

kisacasi, hosgeldin

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2015, 00:46:46 »
Hoşgeldin,

bildiğim kadarıyla ilky Bahçeşehir üni master bug atölyesinde pixel art yaptı, birkaç tane javascript eğlencelik çalışması var, sanırım birkaç kez de gdt'nin kadıköydeki kommodor cafe jam'lerinde gezinmişliği var.

Çevrimdışı ilky

• Retroman
  • Not the Messiah
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2015, 15:30:05 »
Hoşgeldin. Retro'nun daha çok konsol boyutuyla ilgileniyorsun sanırım...
Hayır, sadece öğrenecek çok, çok şeyim var.

@nightlord
Hoşbuldum :)

Ref'in bahsettiği şeyleri retroyla alakalı mı? süzgecinden geçmediği için yazmamıştım ama sanırım bir sakınca yok. Var mı?
Masterbug jam'de pixel artladığım oyun
Proje 1- Çift yönlü kuş dili çevirici
Proje 2- Binary to pixel art

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Bazı Retro Şeyler @youtube
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2015, 16:37:56 »
Hoşgelmişsin!
Bazı Retro Şeyler @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2015, 03:28:16 »
Masterbug jam'de pixel artladığım oyun

Bu baya retro ile alakali bir proje. Bu arada "her siteye google diyen teyze" beni mutlu etti :)

Çevrimdışı Ragnor

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2015, 22:26:11 »
Alakasız olacak ama tutamıyorum kendimi.

PES2012 mi Emlyn H. Soccer mi?

Sensible.

Bu arada hoşgeldin ilky!

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2015, 00:31:28 »
Hoşgeldin ilky!

Merhaba başlığına yazan arkadaşlara hep dediğim gibi, vakit ayırıp da kendin hakkında iki kelam ettiğin için teşekkür ederim. Hele bir de böyle, Ferhan Şensoy vari kıvrak bir kalemin kokusunu alınca daha da hoşuma gitti bu iş. Sağolasın!

Belki farketmişsindir ama, burası biraz İngiliz Muharip Retrocular Locası kıvamındadır. Bir elimizde puromuz diğerinde monocle ile başlıklar arasında dolaşır dururuz. Kısacası yaşlı, huysuz ve bize atfedilen sıfatla elitistizdir.

Bak, sene 1995 dedin ve beni aldın götürdün geçmişe şimdi. O yıllarda, Sir NL C64'ünü alalı henüz 3 bilemedin 4 sene olmuş. Alco ise "Amiga gerçekten öldü mü yahu" diye inkar sürecini arşınlıyor. Sir Ref desen "filoloji mi yoksa başka birşey mi okumalıyım" hususunda instrospection aşamasında. Bak şimdi filoloji diyince yine aklım başka yere gitti. Geçen RAAT kahvaltısında saymıştık da, aramızda 5 tane filolog vardı.

Madem limitasyonlardan bahsetmişsin, vaktin olursa önce şu makaleye(La Vida Robot) bakarsın ve arzu edersen şu filmi de(Spare Parts) izlersin. Tam yerine rast geldi de yazdım. Yoksa retro ile falan alakası yok.

Foruma birşey katma meselesine gelince... Emin ol, iyi düşünülmüş, araştırılmasına rağmen yanıt bulunamamış, kısacası doğru ve güzel bir soru kadar foruma birşey katmak pek olası değil. Abartıyor olabilirim ama cidden katkısı çok yüksek.

Aklımdayken söyleyeyim, kuş dili çeviriciye bayıldım.

Keyif almaya bak işte...

Çevrimdışı ilky

• Retroman
  • Not the Messiah
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2015, 23:27:23 »
Hoşgeldin ilky!

Merhaba başlığına yazan arkadaşlara hep dediğim gibi, vakit ayırıp da kendin hakkında iki kelam ettiğin için teşekkür ederim. Hele bir de böyle, Ferhan Şensoy vari kıvrak bir kalemin kokusunu alınca daha da hoşuma gitti bu iş. Sağolasın!
Hoşbuldum! Sıcak karşılama için teşekkür ederim :)

Alıntı
Kısacası yaşlı, huysuz ve bize atfedilen sıfatla elitistizdir.
Hah, doğru yerdeyim. İstanbul Nottinghamlılar ve Monocle Sahipleri Derneği kapandığından beri kendimi bir boşlukta hissediyordum, neyseki tahminlerim doğru çıktı. Yaşlı, huysuz ve atfedilen sıfatla elitist. En azından ikisini karşılıyorum, bu güzel. Peki elitist olmak için ne yapmalıyım, şimdi bunu konuşalım.

Alıntı
Madem limitasyonlardan bahsetmişsin, vaktin olursa önce şu makaleye(La Vida Robot) bakarsın ve arzu edersen şu filmi de(Spare Parts) izlersin. Tam yerine rast geldi de yazdım. Yoksa retro ile falan alakası yok.
Önce makaleye peşinden filme mesajın hemen ertesi günü baktım ve niyeyse bir makale değil, kurgu hikaye olmasını beklediğimden sonunda bayağı şaşırdım. Ama böylece PVCnin nelere kadir olduğunu bir kez daha hatırlamış oldum. Benim de bir ara PVC shoulder rig çalışmam olacaktı, neyseki başlamadan vazgeçtim, hazırcılık yaptım ve hümilasyonu önledim.

"Eline sağlık ilkyciğim ne güzel olmuş"

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #10 : 30 Aralık 2015, 18:39:17 »
Yaşlı, huysuz ve atfedilen sıfatla elitist. En azından ikisini karşılıyorum, bu güzel. Peki elitist olmak için ne yapmalıyım, şimdi bunu konuşalım.

- Ahahahaha!!! Azizim, bildiğiniz gibi elitist olunmaz, doğulur. Umarım, sizin gibi üstat seviyesinde bir elitistin bu şık latifesini okuyan bazı arkadaşlar, bir gün gelip de elitist olabilecekleri ümidine kapılmazlar.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #11 : 30 Aralık 2015, 22:49:34 »
Dun la vida robot ve spare parts' I okuyup izleyip, en sevilen muhendislik hikayeleri kategorime yerlestirdim. Cook benzer bir hikaye bizde de var: http://www.tr-demoscene.info/index.php/topic,2228.0.html. Ne yazik ki o threaddeki linkler nanay.

Bu kadar buyuk bir basarinin kaydini kendi tarihimizden kaybetmemiz sadece 7 yil aliyor. Ondan sonra ben de insanlara Ata Nutku'yu, Emin Bozoglu' nu bilmeyip Steve Jobs' in her hikayesini biliyorsunuz diye kiziyorum. Bak sinirlendim yine

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #12 : 30 Aralık 2015, 23:59:51 »
Dun la vida robot ve spare parts' I okuyup izleyip, en sevilen muhendislik hikayeleri kategorime yerlestirdim.
Aman sakın o listeni bizimle falan paylaşma :)

Alıntı
Cook benzer bir hikaye bizde de var: http://www.tr-demoscene.info/index.php/topic,2228.0.html. Ne yazik ki o threaddeki linkler nanay.
Şimdi tam hatırlayamadım ama ya güneş enerjisi ya da elektrikli araba ve ITU bağlamında, bizim modelist'in taze bir hikayesi var. Bu başlığı okursa anlatır belki. Ama sinirlenmek yok sakın...

Alıntı
Bu kadar buyuk bir basarinin kaydini kendi tarihimizden kaybetmemiz sadece 7 yil aliyor. Ondan sonra ben de insanlara Ata Nutku'yu, Emin Bozoglu' nu bilmeyip Steve Jobs' in her hikayesini biliyorsunuz diye kiziyorum. Bak sinirlendim yine
Benim de aklıma Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ geliyor. Devrimi sen zaten söylemişsin ama Vecihi Hürkuş hakkında biraz birşeylere gözatma şansın olursa özellikle ömrünün son yılları kısmında, emin ol oturur ağlarsın.

Daha yenice olarak Hikmet Şentürk ve Arzu-1'in hikayesi de enteresandır.

http://www.youtube.com/watch?v=ofcealSMxDo

Hadi konuyu iyice saptıralım. Bir avuç tayyarecinin destanını okudun mu bilmiyorum ama çok iyi bir film veya oyun olmaz mı bu konudan? Ya da Evliya Çelebi? Evliya'nın eserinden 10 film 5 dizi çıkar yahu... Bir o kadar da oyun :) Sonuçta kaynak var ama pazarlama(!) olmayınca kimsenin birşeyden haberi olmuyor. Bu fikirlerime kimse konmasın lütfen :)

Ne bileyim işte... Coştum yine... Haberturk'de de İlber ve Celal var. Bir yandan da onlara bakıyorum...

Çevrimdışı ilky

• Retroman
  • Not the Messiah
« Yanıtla #13 : 31 Aralık 2015, 00:01:30 »
Alıntı yapılan: nightlord
Bu kadar buyuk bir basarinin kaydini kendi tarihimizden kaybetmemiz sadece 7 yil aliyor.
Neyseki kaydını tutan birileri var. Konudaki linklere ve komple galeriye ulaşılamıyor ama pek çok şey yerinde duruyor.

Hatta şöyle bir şeye ulaşmayı bile başardım.
http://www.youtube.com/watch?v=rKD2k1zVhW0

Güzel oldu bu, en yakın zamanda biraz kurcalayayım, teşekkürler nightlord.

Konu dışı: Retrojen'e kar yakışmış :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 31 Aralık 2015, 07:48:02 »
Neyseki kaydını tutan birileri var.

Sorun da bu ya, biz tutamıyoruz, elalem herşeyi tutuyor.  Hafızasız milletiz. Uluslara hastalık teşhisi konuyor ya, biz bariz alzheimer hastasıyız.