Gönderen Konu: The Black Art of Video Game Console Design  (Okunma sayısı 1700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
The Black Art of Video Game Console Design
« : 30 Nisan 2018, 01:03:05 »
Temel analog ve digital elektronik, bilgisayar organizasyonu gibi konulara değinip z80, 6502 gibi platformlarda oyun konsolu tasarımı hakkında konulara geçen ve benim ilk göz attığım andan beri çok ilginç bulduğum ve bildiğim kadarıyla türüne az rastlanır bir kitap, sizlerin de beğeneceğinizi umarak burada (şimdilik sadece varlığı hakkında bilgi) paylaşmak istedim. Telif sorun olmayacaksa başka türlü de paylaşılabilir tabii.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: The Black Art of Video Game Console Design
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2018, 01:16:50 »
 Simdilik bu sekilde paylasmasi beni fazlasiyla tatmin etti, tesekkurler. Kesinlikle haberim yoktu boyle bir kitaptan. Guncel olarak satilan telifli bir urun oldugu icin diger turlusunu es gecsekte olur.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2018, 09:19:19 »
Telif sorun olmayacaksa başka türlü de paylaşılabilir tabii.

Kütüphanede bir sürü telifli eserin kopyasını tutan bir sitenin moderatörü olarak artislik yapmak hipokrasi olacak. Bir eserin market ömrü vs. gibi terimlere de bulaşmak istemem. Türkiye'nin de imzaladığı Bern sözleşmesinde imzası olan ülkeler arasında telif haklarını geçişken olduğunu da hesaba katarak, başka türlü paylaşımları vahşi internette kendimiz bulsak daha az başımız ağrır. E-kütüphane fikrini de ileride gözden geçirmemiz gerekecek.

Hassasiyet için teşekkürler.

Çevrimdışı 68k

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2018, 12:18:23 »
Şu tarz bir işe girmek istiyorum aslında hobi amaçlı ama nereden başlasam, hangisini yapsam bilemiyorum.

https://hackaday.io/project/19000-a-4-4ics-z80-homemade-computer-on-breadboard

Grafik yetenekleri bol bir şey olsun istiyorum, uğraşıp okurken raster filan işlerini yalayıp yutayım örneğin, tanımadığım bir sistem ama vectrex gibi olsa güzel olur sanki. Öyle bir izlenim edindim bakınırken.

Sizlerin içinde de bu tarz DIY bilgisayar yapmış olan veya heveslisi vardır da belki onla ilgili muhabbetleri tetikler diye paylaştım sanki biraz da bu kitabı.

Ayrıca E-Kütüphaneyi kapatırsanız büyük kayıp olur bence. Tekrar düşünelim dendiği için söylüyorum bunu. "Kanuna ve etiğe mugayir" yönleri gözden geçirilip sıkı kurallar getirilebilirse daha güzel olmaz mı? Burayı kimsenin warez deposu olarak kullanıp kirletmesini beklemeyiz, profil belli. Ama bu insanların faydalı veya ilginç bulduğu kaynak paylaşımlarından mahrum kalmak hiç güzel olmaz bana göre.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2018, 16:57:51 »
Ayrıca E-Kütüphaneyi kapatırsanız büyük kayıp olur bence. Tekrar düşünelim dendiği için söylüyorum bunu. "Kanuna ve etiğe mugayir" yönleri gözden geçirilip sıkı kurallar getirilebilirse daha güzel olmaz mı? Burayı kimsenin warez deposu olarak kullanıp kirletmesini beklemeyiz, profil belli. Ama bu insanların faydalı veya ilginç bulduğu kaynak paylaşımlarından mahrum kalmak hiç güzel olmaz bana göre.

Dediğim gibi, garip bir yerde duruyoruz. Hem bol bol ahkam kesiyoruz korsana karşıyız diye, hem de kütüphane taranmış dergi dolu. Özellikle devlet destekli bir vakıf olan Internet Archive'in koca koca telifli arşivleri çatır çatır nete koymasının üzerine bu "abandoned" malzemelerin dağıtılması tabu olmaktan çıktı. Yine bir gevşeklik var.

Ama bir ara oturup bir karar vermeliyiz, ya herrü ya merrü şeklinde.

Şu tarz bir işe girmek istiyorum aslında hobi amaçlı ama nereden başlasam, hangisini yapsam bilemiyorum.

https://hackaday.io/project/19000-a-4-4ics-z80-homemade-computer-on-breadboard

Grafik yetenekleri bol bir şey olsun istiyorum, uğraşıp okurken raster filan işlerini yalayıp yutayım örneğin, tanımadığım bir sistem ama vectrex gibi olsa güzel olur sanki. Öyle bir izlenim edindim bakınırken.

Yok bu kadar hardcore bir makine yapmadım ben hiç ama buna cesaret etmek, hatta göz dikmek bile bence insanın ruhunu dinlendirir. Benim aklımdan geçen arduino tabanlı bir zx interface. Ama çok fazla yardım lazım. :/