Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 6035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercanersoy

• Retromanik
    • Ercan Ersoy'un Kişisel İnternet Sitesi
Merhaba
« : 08 Kasım 2019, 16:08:23 »
Herkese merhaba,

Ben, Ercan Ersoy. 25 yaşında bir bilgisayar mühendisiyim. Bilgisayarları 5 yaşımdan beri biliyorum. İlköğretim 5. sınıfta elektronik alanına başladım. Daha önceden QuickBASIC ile programlamaya deneyimim olmuştu ve ilköğretim 8. sınıftayken programlamaya kesin olarak başladığım zaman QuickBASIC ile devam ettim. Sonrasında üniversiteye başlamadan hemen önce kendimi sürekli olarak gelitirmeye başladım. Bilgisayar ve elektronik alanlarında bayağı çalıştım. Uzmanlık alanım gömülü sistemlerdir.

Eski bilgisayarlarla da ilgileniyorum. Saygın forumlarda gezinmeyi seviyorum. Foruma üye olma amacım, benimle aynı alanda ve ilgilde olan kişilerle bilgi alışverişinde bulunmaktır. Ayırca, saygın forumlarda ciddi kişilere yardım etmeyi seviyorum.

İki tane retro projem var:

- Minibox: http://projeler.ercanersoy.net/minibox/index.html
- FreeDOS TUI Shell: http://projeler.ercanersoy.net/freedos-tui-shell/index.html

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2019, 23:35:39 »
Hoşgeldin Ercan!

Biz de buralarda kendi kafamıza göre takılıyoruz işte.

Retro PC olayı bana çok hitap etmiyor ama elbette onun da meraklısı var. Aslında bende bu konuda da hem cihaz hem yayın olarak biraz malzeme var. Uygun zaman gelince paylaşırım biraz. Belki yayınlar ilgini çeker.

Çalışmalarını da ilk fırsatta inceleyeceğim.

Çevrimdışı ercanersoy

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2019, 17:49:49 »
Hoşbulduk.

Daha çok MS-DOS ve uyumlu sistemler üzerinde çalıştım. Ancak, özellikle C64, Amiga 500 gibi Commodore ürünleri olmak üzere diğer vintage/retro bilgisayar sistemleri de ilgimi çekiyor.

Teşekkürler.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2019, 22:26:41 »
ercan hoşgeldin, burda tüm ustalık seviyelerinden programcılar mevcut. Haliyle herkes çok meşgul, bazen bir cevap çıkması günler haftalar alabiliyor.

Diğer taraftan konu commodore64/amiga vb sistemler ise çok daha hızlı dönüşler gelebilir :D

Umarım ileride senin de ilgini çekecek konular açılır, aslında MSDOS gibi 16bit devrinden kalma PC meraklıları da forumumuzda.

ama öncelikle sormalıyım, msdos'da linux komutları paketi yapmışsın ama tam da uyumlu değiller. MEsela LS komutunun neredeyse hiçbir switch'i desteklenmiyor. Minimalistik bir komut seti olduğunu görüyorum ama orjinal dos komutlarını kullanmak yerine bunları kullanmamıza ne sebep olabilir? Yani minibox'un kullanım senaryosu nedir? Bu bir kodlama antremanı mı?

Çevrimdışı ercanersoy

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2019, 16:41:50 »
Hoşbulduk.

Minibox'taki komutlar, kısıtlı sistemler için Linux komutlarının bazılarının özellikleri kısıtlı olarak yeniden hazılmışlarını içeren bir çalıştırabilir dosya sağlar. Şu anda yalnızca MS-DOS ve uyumlu sistemler için çalışır. Linux altında da bu iş için Busybox vardır. Ancak, Minibox'un daha hafif olması amaçlanmıştır.