Gönderen Konu: Gamecodeur.fr (Online Oyun Programcılığı Eğitimi-Okulu)  (Okunma sayısı 2314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1925
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
David Mekersa isimli Fransız bir oyun programcısı, 2016 yılında online olarak oyun programcılığı eğitimi veren bir sisteme başlamış. İş modelinin omurgasını Youtube videoları oluşturuyor. Epey fazla miktarda ücretsiz video ve ayrıca Premium Üyelik sistemi var. Hatta şu anda Black Friday nedeniyle ciddi bir indirim de yapmış. Ömür boyu üyelik için 147Euro diyor. Bir aylık deneme seçeneği de sunuyor. Dil Fransızca. Tamam biliyorum Fransızca olunca kimsenin ilgisini çekmeyecek ama adam sistemi güzel oturtmuş. Hem zaten birkaç seneye kalmaz videoları bile istediğimiz dilde izler hale gelebiliriz :) Kendisi Amstrad kökenli olduğu için videolarında sık sık Amstrad'dan ve retro cihazlardan örnekler de veriyor. Hatta ben kendisinden, Amstrad gruplarında gördüğüm ve yeni başladığı Amstrad Basic programlama videoları vasıtasıyla haberdar oldum. Çok sık video ekliyor. Sistemi dokümanlarla da destekliyor. Evet bir de İngilizce versiyonu olsa tadından yenmez. Böyle bir iş modelinin İngilizce versiyonunu bilen varsa duymak isterim.

Şurada kendisinden epey detaylı olarak bahsetmiş. İş modelini de David Mekersa'nın anlatım tarzını da çok sevdim. Bir tane de örnek video bırakayım şuraya.

https://www.gamecodeur.fr
https://www.facebook.com/gamecodeur
https://twitter.com/davidmekersa
https://www.youtube.com/c/DavidGamecodeurFRq
#gamecodeur #coding #programming #davidmekersa #game #jeu #8bitcoding
Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2673
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Ynt: Gamecodeur.fr (Online Oyun Programcılığı Eğitimi-Okulu)
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2019, 14:54:29 »
şimdi biraz baktım videoya bizim gibi retroya meraklı insanlar için güzel kaynak.

Ama ben modern motorlara enerji harcamamız gerektiğini düşünüyorum. İki sebepten,
birincisi, PC/konsollar çok gelişti ve bunları sıfırdan kodlamak tek kişilik bir iş değil, uğraşsan da kod kalitesini yüksekte tutmak mümkün değil,
ikincisi, sarfettiğin emeğin geri dönüşü aşırı kısıtlı kalıyor. Bir nevi retrojen forum gibi, yaz yaz, bir kişi 2 ay sonra cevap versin. Bu çok motivasyon düşürücü birşey. İnsanların ayağına hizmet götürme çağındayız artık. Üstelik bu büyük bir iş de değil, bu devirde ulaşmak istediğin insanlara erişmek çok zor değil, senin elinden gelen kolaylığı göstermen şart. Bu sebepten mümkünse browser'dan tek tıklama ile, ya da telefondan vb rahatça ulaşabilmeli herkes.

Bu iki basamak seni mecburen unity, gamemaker, unreal, godot, cocos gibi motorlara yöneltiyor. Yani bu adamın yeteneği bir kenara ama kendimi oyun tasarımına vereceksem başlayacağım yer burası olmazdı.


Çevrimdışı gibraltar

 • Retro Meraklısı
 • ***
 • İleti: 139
Ynt: Gamecodeur.fr (Online Oyun Programcılığı Eğitimi-Okulu)
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2019, 02:48:19 »
Bu mevzuyla ciddi olarak ilgilenenler için bu tip "eğitim" içeriğinin bir anlamı var mı emin değilim. İnsan etkileşime giremediği statik görsel medya izleyerek ancak görsel işlere aşina olur ya da "haa demek böyle yapılıyormuş" gibi kaba bir intiba sahibi olabilir gibime geliyor. Ben bu şekilde 3d modelleme ve texture öğrendim ama oturup düşünmeyi gerektirecek, problem çözüp pratik yapmayı gerektirecek programlama, oyun yapma gibi şeylerin videolarla öğrenilebileceğinden emin değilim. Tabi yedi buçuk milyar insan var, "doğrusu budur" diye iddia edemem.

Anlattıklarını dinlemekten, seyretmekten zevk aldığım insanlar var. Onlardan bir iki örnek vereyim.

Aktif olarak Handmade Hero dışında, Ben Eater isimli hem elektronik yapan hem de donanım kodlayan birini izliyorum. Çok dinlendrici geliyor.
https://www.youtube.com/channel/UCS0N5baNlQWJCUrhCEo8WlA

The Witness'in yapımcısı ve aynı zamanda oyun programlama işinde melez dil, derleyici geliştirecek kadar kendi yolunu açmaya çalışan Jonathan Blow'un da derleyici, oyun geliştirme odaklı programlama paradigmalarını anlattığı videoları da güzel oluyor. Kendi araç setini de kodluyor videolarda.
https://www.youtube.com/user/jblow888/videos

Thief:The Dark Project'in software rendererini kodladığını öğrendiğimden beri hayranı olduğum Sean Barrett isimli abim de 3-4 senedir video atmasa da izleyici ile kodlama yapanlardandı. Renksiz kod ekranı, inatla c89 ve vc6 kullanmasıyla kalbimi kazanmıştı. Retroysa bu da retro ağa.
https://www.youtube.com/user/silverspaceship/videos
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2673
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Ynt: Gamecodeur.fr (Online Oyun Programcılığı Eğitimi-Okulu)
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2019, 15:30:53 »
@gibraltar önerisiyle, şunu izledim, pek de hoşuma gitti doğrusu


Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1925
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Gamecodeur.fr (Online Oyun Programcılığı Eğitimi-Okulu)
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2019, 21:09:24 »
Gibraltar'ın bahsettiği linklerden bazılarını biliyorum. Bazılarını da sayesinde öğrendim ve epey beğendim. Ama buradaki olay bambaşka.

Sanırım ben ilk mesajda eksik bahsetmişim ya da gördüğüm güzellikleri tam aktaramamışım. Belki de Fransızca bilmeyenler için dil bariyeri bu soruna yol açtı. Neyse; sonuçta David komple bir sistem kurmuş. Videolar bunun sadece bir parçası. Videolar haricinde; Web sitesi, devlog, emailling ve canlı yayın-görüşmeler var. Videolarının epey bir kısmını izledim. İşin özü; David zaten bizzat kendisi "ben size tutorial izleyerek programlama öğretemem, yolu gösteririm ama siz klavyenin başına geçip her gün düzenli olarak kodlamadıkça bu iş olmaz" demeyi düstur edinmiş. Bunu sürekli söylüyor. Peki sadece söylemekle mi kalıyor? Hayır! Düzenli olarak motivasyon videoları çekiyor ve hadi bakalım bugün neler yaptın bize anlat diye teşvik mailleri atıyor. Misal en son şunu çekti. 13 gün sonra gerçekleşecek Game Jam öncesi "Meydan Okuma: Günde 30 satır kod yazmaya var mısın" gibisinden :) Kendisi GameCodeur Game Jam'leri düzenliyor.


Bitti mi? Hayır bitmedi. Web sitesinde devlog üzerinden herkesle kişisel gelişimini paylaşabileceğin bir sistem kurmuş. Aynı şekilde sen de başkalarının gelişimini görüp motive olabilirsin. Yine web üzerinde forum da kullanabilirsin. Ve yine web sitesinde hemen aktive olan canlı chat bölümü var. Burada kullanıcılar kendi aralarında sohbet ediyorlar.

Bitti mi? Yok canım daha bitmedi. Zoom diye bir uygulama ile arada canlı toplantılar düzenliyor. Kendi bir konuyu anlatıp sonra insanlardan gelen soruları da alıyor.

Eh artık bitmiştir sanırım. Yok maalesef daha yolumuz var. Discord grubu kurmuş ve kanallara ayırmış. Her türlü yardımlaşma ve iletişim var.

Bitti mi? Hayır elbette bitmedi :) Demander de l’aide (Premium) bölümünde ücretli üyelere doğrudan mail veya Skype ile yanıt/destek veriyor.

David olayı komple bir sistem olarak ele almış. Yani seni yetiştirmeye çalışan bir abi, mentor modunda yaklaşıyor. Grafik çizemiyorum diye üzülmeden tut da moralin bozulur yapamayacağını düşünürsen ne yapmalısın gibi kişisel gelişime kadar bir sürü farklı alanda videolar çekmiş. Sadece kişisel gelişim alanında 90 tane videosu var. Birkaç tane değişik videosundan bir kuple paylaşayım.

Oyun Programlamaya Başlamak için Neler Lazım?

Çok gülmüştüm bu videosuna. Gayet ciddi bir biçimde giriyor ve son sistem işlemci, su soğutmalı olacak, ultra hassas lazer mouse, 2 tane ekran yeter ama ben 4 tane tavsiye ederim diye başlıyor. Hani hemen hemen bütün çaylakların duymak istediği veya bizzat bunlarla uğraşmaktan keyif aldığı şeyler söylüyor. Sonra "yahu dalga mı geçiyorsunuz, 4 yıldan yaşlı olmaması iyi olacak bir bilgisayar başlangıç için elbette işinizi görecektir" diye bağlıyor. Diyorum ya, sizi fırçalayan bir abi gibi.


Video Oyunları ve Bilgisayarın Altın Çağı'ndan çıkartılacak 5 Ders

Programlamaya bizzat 80lerden başladığı için bu dönemden günümüze aktarılacak 5 tane ders çıkarmış.İşe Koyulmak için(nihayet) POMODORO Yöntemi !

Bir İtalyan tarafından geliştirilmiş olan verimli çalışma metodu. Temelde; tamamen konsantre olarak 5 dakika kısa molalı 4 tane 25 dakikalık çalışma seansından sonra 30 dakikalık uzun bir ara vermeye dayanıyor. Bu 25 dakikalık seanslar esnasında hiçbir şekilde sms, mail, telefon, çiş trafiği gibi konsantrasyon bozucu etkenler olmayacak.
 

Genel olarak bütün atölyelerine şuradan bakılabilir.

https://www.gamecodeur.fr/liste-ateliers/


Hayatına etki eden 4 kitap olarak şunları söylüyor.

1- Amstrad CPC 6128 Manual
2- Create 2D Mobile Games With Corona SDK (David Mekersa)(Kendi yazdığı kitap)
3- Le Langage C++ (Bjarne Stroustrup)
4- Metier Developpeur Kit de Survie (Jean-Christophe Arnulfo)

Sonra da bunlardan bahsediyor ve değerli kitaplar olduğunu söylüyor.

5- Wrting Solide Code - L'Art Du Code (Steve Maguire) (Hatasız Kodlama adı ile Türkçesi de var. Hatta Nightlord da bunun iyi bir kitap olduğundan bahsetmişti diye hatırlıyorum)
6- C++ en Action (OReilly)
7- C++ Pocket (OReilly)
8- C++ Through Game Programming

Birkaç tane de doküman ve kitapçık hazırlamış. Bunlardan ücretsiz ulaşılanlar da var ücretli olanlar da. Misal şunların hardcopylerini 50avroya satıyor ama Premium üye isen pdf olarak okuyabiliyorsun.

https://www.gamecodeur.fr/game-guides

Matematiği zayıf olana, takıldığı yerde danışması ve takip etmesi için şurayı tavsiye ediyor. Ben de daha önceden biliyordum. Cidden tane tane örneklerle anlatan güzel bir sitedir: https://betterexplained.com

Retro oyunlara, oyun fikirlerine, yaşanmış tecrübelere, Game Jam'lere çok önem veriyor. Yaşanmış tecrübeler derken misal şu videoda Blitz Basic'de yazdığı şu oyun ile nasıl 100bin avro kazandığını anlatıyor.


Veya şurada Game Jam ler için basit oyun fikiri nasıl bulunuru anlatıyor.


Katıldığım bir canlı yayınında her yaştan ve yaşam stilinden insan vardı. Bir tanesi fabrikada güvenlik görevlisiydi. Bir diğeri işten yeni gelmiş bir babaydı. Öğrenciler, gençler, yaşlılar. Kısacası herkes vardı.

Hah unutmadan, çok beğendiğim ve @wizofwor'un "yarım kalan hesap kapanacak" mottosunu hatırladığım "Geçmişinden rövanşı(intikam) almak" videosunu da şuraya bırakayım.Velhasıl-ı kelam; her yönüyle size koçluk yapıyor. Bildiğin Koç Reeves işte. Para kazanıyor ama mahallenin serserileriyle başı derde giren ya da bahis çetesine veya uyuşturucuya bulaşanlara da yardım ediyor. Kısacası hepsi birbirinden iyi olsa da sizin bahsettiğiniz diğer linklerle bence kapsama alanı çeşitliliği açısından alakası yok. Keşke gençlere faydalı olacak bu sistemin Türkçe bir versiyonu da olsa. Hatta İngilizce bile elbette hoş olabilirdi.