Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 7896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EmreYYZ

• Retromanik
Merhaba
« : 01 Şubat 2020, 18:51:14 »
Merhaba, kullanici adimdaki Emre ismimi, YYZ ise konumumu (Toronto) temsil ediyor. Ankara'da dogdum (1990) ve buyudum, Istanbul'da 'yetiskin' oldum. Sanirim bu sebeple Ankara'yi Istanbul'dan hep daha cok sevmisimdir.

Arayuz ve kullanici deneyimi arastirmacisi/tasarimcisiyim.

Oyunlarla, kendin-yap kulturuyle ve retro teknolojilerle oldukca ilgili olsam da Retrojen'e gelisim arsiv amacli. Forumu Gokhan Ozkan'in taramalari sayesinde bulabildim. Bende olmayan birkac Commodore sayisinin burada oldugunu gorunce hemen bir uyelik actim.

Yurtdisinda belli bir sure yasadiktan sonra insanlarin arsivcilige, ortak kulturu korumaya ne kadar deger verdigini farkettim. Biz 90'lardaki bir televizyon serisini bulamayabilirken, adamlar 1930'larda cekilen bir filmi Blu-ray satisa sunabiliyorlar. Fotograflar, dergiler ve kitaplarda da keza durum oyle. Ornegin Istanbul Buyuksehir Belediyesi'nin yuzbinlerce belki milyonlarca fotograflik arsivi var, bir sivil olarak giremiyorum.

Yabanci platformlarda cogunlukla merakli genclerden olusan dijital arsiv gruplarinda (Ozellikle Reddit'te) aktif gorev almaya calisiyorum. Bir sure bu gruplarda vakit gecirince arsivcilik artik benim icin biraz ideolojik bir hal aldi. Arsivlerin damgasiz/muhursuz, eksiksiz, editsiz, ucretsiz ve kilitsiz olmasi icin ugrasiyorum. Bunun Turkiye'de yayginlasmasi icin de bir topluluk kurma hevesindeyim. Bos vakitlerimde bununla ilgili calismalar yapiyorum.

Son olarak, arsivimde Egitimde Bilgisayar ve Commodore Amiga dergilerinin Retrojen Kutuphane'de gorunmeyen sayilari mevcut, kutuphanede nasil paylasim yapiliyor bilmiyorum fakat paylasmak isterim.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: Merhaba
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2020, 21:42:50 »
Hoş geldin @EmreYYZ ,

Alıntı
Oyunlarla, kendin-yap kulturuyle ve retro teknolojilerle oldukca ilgili olsam da Retrojen'e gelisim arsiv amacli. Forumu Gokhan Ozkan'in taramalari sayesinde bulabildim. Bende olmayan birkac Commodore sayisinin burada oldugunu gorunce hemen bir uyelik actim.
Bu konuları biz de pek bir severiz. Kimbilir belki geliş amacının ötesinde de birşeyler bulursun. Forumun diplerine doğru dal derim.

Alıntı
Yurtdisinda belli bir sure yasadiktan sonra insanlarin arsivcilige, ortak kulturu korumaya ne kadar deger verdigini farkettim. Biz 90'lardaki bir televizyon serisini bulamayabilirken, adamlar 1930'larda cekilen bir filmi Blu-ray satisa sunabiliyorlar. Fotograflar, dergiler ve kitaplarda da keza durum oyle. Ornegin Istanbul Buyuksehir Belediyesi'nin yuzbinlerce belki milyonlarca fotograflik arsivi var, bir sivil olarak giremiyorum.
Bu sorunların bir sürü sebebi var. Harika bir makale konusu olur. Retrojen Fanzin #02'de Türkçe Beta BASIC kitabıyla ilgili hoşuna gidebilecek bir yazı var. Yolun İstanbul tarafına düşerse edinmeni tavsiye ederim.

Alıntı
Yabanci platformlarda cogunlukla merakli genclerden olusan dijital arsiv gruplarinda (Ozellikle Reddit'te) aktif gorev almaya calisiyorum. Bir sure bu gruplarda vakit gecirince arsivcilik artik benim icin biraz ideolojik bir hal aldi. Arsivlerin damgasiz/muhursuz, eksiksiz, editsiz, ucretsiz ve kilitsiz olmasi icin ugrasiyorum. Bunun Turkiye'de yayginlasmasi icin de bir topluluk kurma hevesindeyim. Bos vakitlerimde bununla ilgili calismalar yapiyorum.
Umarım bu çalışmayı er ya da geç hayata geçirirsin. Güzel bir iş olur.

Alıntı
Son olarak, arsivimde Egitimde Bilgisayar ve Commodore Amiga dergilerinin Retrojen Kutuphane'de gorunmeyen sayilari mevcut, kutuphanede nasil paylasim yapiliyor bilmiyorum fakat paylasmak isterim.
Bunu @Ref Bey'e soralım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2020, 08:53:42 »
Öncelikle, Toronto'da bir retrojen üyemiz daha var, @curt belki tanıyorsundur.

Dergi kitap işleri için doğru yerdesin bence, ben treni kaçırdım ama burda basılı yayın manyakları çok var, yazılı retrokültür fetişi gibi burası :) Bazıları taramaların yapılmasını destekliyor, bazıları taramalara karşı.

Bende hiç yayın olmadığı için elbette e-kütüphane'ye öncelik veriyor ve bakımını yapıyorum, bulabildiğim herkesten eldeki dergilerini taramalarını istiyorum.

Benim daha çok Türk 16/8bit yazılımlarını bir araya getirme çalışmam var, şimdilik blog'umda yapıyorum bunu ama sayı yeterli olmaya başladığı için son günlerde tyvt'ye özel bir sayfa hazırlamaya başladım.

Sana özel mesaj ile nasıl e-kütüphaneye dergi eklenir gönderiyorum birazdan. (Bu bilgi gizli değil fakat spambotlardan korunmak adına açık şekilde yazamıyorum, isteyen herkese özel mesaj ile atabilirim)

Retrojen'e hoş geldin.

Çevrimdışı curt

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2020, 03:01:29 »
Selam Emre,

Retrojen'e ve Kanada'ya hos geldin. Ben artik Toronto'da degilim, Niagara'ya tasindim (1 saat 20 dk uzak) ama bir ayagim Toronto'da yaklasik iki haftada bir ziyaret ediyorum. Haberleselim bir kahve iceriz.

Yurtdisinda belli bir sure yasadiktan sonra insanlarin arsivcilige, ortak kulturu korumaya ne kadar deger verdigini farkettim. Biz 90'lardaki bir televizyon serisini bulamayabilirken, adamlar 1930'larda cekilen bir filmi Blu-ray satisa sunabiliyorlar. Fotograflar, dergiler ve kitaplarda da keza durum oyle.

Tarihci arkadaslardan duymustum, Toronto Universitesinin kutuphanesinde Osmanli'da cikan gazeteleri bile bulmak mumkunmus. Adamlar cok ilerideler gercekten bu konularda.

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2020, 16:48:18 »
Hoşgeldin Emre. Retrojen'i içinde bulunduğu topluluğa artı değer katan insanların bir araya geldiği bir yer olarak görebilirsin. İlk mesajını attığın bölümün varlık amacı da bu sıradışı insanları biraz tanımak. Ortak ilgi alanımız 8-bit bilgisayarlarımız olunca, 1990 doğumlu biri olarak seni ev bilgisayarı dergilerinin arşivciliğine yönelten şeyin ne olduğunu merak ettim.

Tarihci arkadaslardan duymustum, Toronto Universitesinin kutuphanesinde Osmanli'da cikan gazeteleri bile bulmak mumkunmus. Adamlar cok ilerideler gercekten bu konularda.
Bu doğru. Archive.org'da bulunan Osmanlıca matbu kitap taramalarının önemli bir kısmının üzerinde "University of Toronto Library" yazıyor. Bu kitapların sahaflardaki fiyatlarını bilen bilir. Şemseddin Sami'nin Kamusü'l Â'lâm'ını 3000 TL ödemeden kullanabilmenin keyfi tarif edilemez :D

Çevrimdışı EmreYYZ

• Retromanik
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2020, 19:23:43 »
Hoşgeldin @EmreYYZ ,

Hosbulduk, tesekkur ederim!

Haberleselim bir kahve iceriz.
Ben Downtown Core'dayim, yolunuz duserse haberleselim.

Bazıları taramaların yapılmasını destekliyor, bazıları taramalara karşı.
Bu dergiler bir nevi tarihi dokuman. Taranmazsa insanlar nasil faydalanabilecek? 50 yil sonra atomu bile kalmaz underground basilmis fanzinin. Mutlaka mantikli bir gerekcesi vardir tabi.

Sana özel mesaj ile nasıl e-kütüphaneye dergi eklenir gönderiyorum birazdan. (Bu bilgi gizli değil fakat spambotlardan korunmak adına açık şekilde yazamıyorum, isteyen herkese özel mesaj ile atabilirim)

Mesajiniz birkac gun gecikmeli geldi. Yuklemeden once kutuphaneye girdim, girdigimde bende olan tum Egitimde Bilgisayar sayilarinin eklendigini gordum. :D Pek bir faydam olamadi yani. Bende de sizin gibi fiziksel dergi hic yok. Turkiye'de yasamadigim icin bulamiyorum da. O sebeple en azindan isimleri duzenleyeyim, birkac yere yedeklerini alayim dedim. Cunku birkac baska forumda gordugum birkac kisi kendi eko cemberlerinde (yanki odalari?) birbirinin sirtini sivazlamak icin tariyor ve isin koruma tarafini 3. plana atiyor gibi geldi.

Umudum; ben bu dergilerin yedeklerini belli bir aciklamayla populer mecralarda duyurunca, elinde o dergileri bulunduran sade vatandaslarin "dur bendekini taratip yollayayim" diyip elindekileri eksik dergileri taratmasi. 1.000.000 kisiden 1 kisi bile dese 1 eksik sayi bulunmus olur.

Hoşgeldin Emre. Retrojen'i içinde bulunduğu topluluğa artı değer katan insanların bir araya geldiği bir yer olarak görebilirsin. İlk mesajını attığın bölümün varlık amacı da bu sıradışı insanları biraz tanımak. Ortak ilgi alanımız 8-bit bilgisayarlarımız olunca, 1990 doğumlu biri olarak seni ev bilgisayarı dergilerinin arşivciliğine yönelten şeyin ne olduğunu merak ettim.

Hosbulduk. 90'li biri olarak Amiga, Commodore donemini yasayamadim. Evde bilgisayar da yoktu, oyun ve bilgisayar dergilerini alip okuyarak dahil olmaya calisirdim o kulture. Her ay aldigim 2 dergiden biri LEVEL'di. Sonrasinda eski teknolojilere bir ilgim basladi. YouTube'da Techmoan, LGR gibi kanallari severek takip ediyorum. Suan bulundugum cevre ve meslegim sebebiyle ileriye donuk teknolojik sohbetlere cok maruz kaliyorum. Arsivcilik, veri korumasi ve veri surdurulebilirligi gibi konularda sert bir durusum olustu. Spesifik olarak ev bilgisayari dergilerini arsivleyeyim degil de daha cok genel bir arsivcilik benimkisi, elimde olmayan sayilari ararken yolum Retrojen'e dustu. Tesadufen yani.

Eskiden depolama kapasitesi az oldugu icin insanlar akilli cozumler uretmeye calisirmis, her bir kilobyte'in onemi varmis. Simdi depolama alanimiz cok diye hicbir seye dikkat etmiyoruz. Fakat indirilen, yuklenen her kilobyte'in dogaya dolayli yoldan zarari var. (sunucu ciftlikleri, sunucularin yaydigi isi, bozulan/eskiyen elektronik aletlerin cope atilmasi) Facebook uygulamasi 200 megabyte, milyarlarca kisi kullaniyor, kimsenin umrunda degil, kimse "bu uygulama neden 200 mb, aklinizi mi kacirdiniz?" demiyor. Bu sebeple eski teknolojiler, eski bilgisayarlar ve yazilimlarla ilgili doyurucu makaleleri ve icerikleri okumayi seviyorum. Bir tasarimci olarak benim tasarim surecime ve felsefeme katkida bulunuyor.