Gönderen Konu: SDrive-MAX Atari disk drive/teyp emülatörü  (Okunma sayısı 481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
SDrive-MAX Atari disk drive/teyp emülatörü
« : 01 Mayıs 2020, 02:58:57 »
Merhaba,
Evde fazlasıyla vakit geçirmek durumunda kaldığımız şu günlerde uzun zamandır rafımda arz-ı endam eden ancak elimde yükleme aracı olmadığından kullanma şansı bulamadığım Atari 800xl için SDrive-MAX yapmaya karar verdim.
SDrive-MAX, ATR, ATX, XEX, CAS uzantılı disket ve kaset imajlarını Atari 8-bit serisi bilgisayarlara yüklememizi sağlayan Arduino tabanlı basit bir disk drive&teyp emulatörü. Sd kart okuyucu eklenmiş bir Arduino Uno'yu sio port aracılığıyla Atari bilgisayara bağlamaktan ibaret. Uzatmadan nasıl yaptığımı anlatayım.

Projenin ana sayfası Almancaydı ben de İngilizce olan farklı bir kaynaktan faydalandım linkleri en sona eklerim. Kaynak siteden aldığım ve bağlantıları gösteren bu şema projenin durumunu özetliyor, son derece basit.

İlk olarak Arduino Uno'ya bir kart okuyucu modül bağlamalıyız. Fazla dağınık olmaması için Arduino'ya geçmeli olacak şekilde yapmaya karar verdim. Bunun için önce kart okuyucu modülü 8x6 cm ölçülerinde hazır bir delikli pertinaks'a yerleştirdim ve ilgili noktalara Arduino'ya geçmesi için pinler yerleştirdim. Yukarıdaki şemaya göre de Atari'nin sio portuna bağlanacak pinleri de yerleştirerek bir "add-on" kart elde ettim.

Ek kartın alttan görünüşü ve pinlerin konumu şu şekilde.

Arduino Uno'nun üzerine takınca da böyle görünüyor.

Şimdi sıra kablomuzun diğer ucuna sio soketini takmaya geldi. Projenin en zor kısmı Atari sio soketi bulmak, 3D baskı ile üretilmiş soketi ve içine konulacak dupont pinleri son Raat toplantısında @Alcofribas hediye etmişti, tekrar teşekkürler Alco :) Soket de yerine eldiven gibi oturdu gayet temiz bir baskı olmuş.
Sio soketinin ilgili pinlerini bulup kendime göre bir taslak çizerek işe koyuldum.

Kablonun uçlarına dupont pinleri dikkatlice lehimledim.

Daha önce çizdiğim şemadan faydalanarak pinleri sio soketinin ilgili deliklerine yerleştirdim.

Kapaklarını kapatıp somun civatasını da takınca soketimiz hazır.

Şimdi sıra geldi SDrive-MAX programını Arduino'ya yüklemeye, bunun için projenin github sayfasından gerekli dosyaları indirdim ve yine faydalandığım kaynak siteden indirdiğim XLoader programını kullanarak sırasıyla "eeprom_writer.hex" ve "SDrive.hex" dosyalarını Arduino'ya yükledim. (Gerekli linkler mesajın sonunda)
Böylece SDrive-MAX kullanıma hazır hale gelmiş oluyor. Kullanmak için bir sd kartın içine ATR, ATX, XEX, CAS uzantılı atari oyunlarını veya programlarını kopyalayıp, kartın root dizinine de github'tan indirdiğimiz paketin içinden çıkan "sdrive.atr" dosyasını kopyalıyoruz. Bu dosya Atariyi çalıştırdığımızda otomatik şekilde yüklenip SDrive-MAX'ı kullanmamızı sağlayan kullanıcı arayüzünü ekrana getiriyor.
SDrive-MAX'ı opsiyonel olarak 2.8" Arduino Dokunmatik LCD eklentisi ile de yapabilirsiniz, ben ekransız temel halini yaptığım için açılışta yüklenen arayüz ile kullanmak zorundayım, o yüzden sdrive.atr dosyası sd kart'ın root dizininde olmalı.

SDrive-MAX'a sd kartı yerleştirip, sio fişini Atariye takıp makinayı çalıştırıyorum ve arayüz otomatik şekilde yükleniyor.

Listeden istediğim oyunun üzerine gelip return'a basarak imajı ilk sıradaki D1: sürücüsüne monte ediyorum. Bundan sonrası Atari'de disket yükleme işlemi ile aynı. Atari'nin reset tuşuna basıyorum, hemen ardından basic'i bypass etmesi için option'a basıyorum, yükleme başlayınca option tuşunu bırakıyorum, yazması uzun ama uygulaması 1 saniye sürüyor. Ve epey kısa sayılabilecek bir yükleme süresinin ardından oyun açılıyor. İlk kullandığım sony trinitron siyah beyaz göstermekte ısrar edince lcd ekrana döndüm.

Evet hepsi bu kadar gayet güzel çalışıyor. Son olarak stabilite açısından cihazın kullandığı 5 volt'u Atari'den alması yerine harici bir adaptörle kullanılması tavsiye ediliyor. Ancak ben biraz da Lcd ekranlı versiyonu yapmadığıma güvenerek gücü direkt Atari'den aldım, şimdilik bir sorun çıkmadı. Harici adaptör ile beslemek isteyenlerin yapması gereken tek şey sio soketindeki 10 numaralı pin'i bağlamamak. Kaynak sitelerin linklerini aşağıda veriyorum, görüşmek üzere saygılar, sevgiler.

Gerekli dosyalar için: https://github.com/kbr-net/sdrive-max
Detaylı tarif ve XLoader'i indirmek için: https://atari8bit.net/everything-sdrive-max/
Proje ana sayfası (Almanca): http://www.kbrnet.de/

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Ynt: SDrive-MAX Atari disk drive/teyp emülatörü
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2020, 13:51:03 »
Yine süper bir çalışma olmuş @Attilan Eline sağlık! Buna yapacağın efsane ahşap kutuyu da sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

Yine merak ettiğim birkaç husus var:

1- Maliyet açısından değil ama boyut itibariyle Uno yerine nano/pro gibi bir Arduino kullanma ihtimali yok mu acaba? Buna dair herhangi bir bilgi kırıntısına denk geldin mi?

2- Uyumluluk nasıl? Bu konuda bir bilgi var mı? Çok parçalı oyun/demolar veya özel yükleme rutini olan şeyler de sorunsuz çalışıyor mu?

3- Sdkart seçiciliğine veya boyutuna dair bir sorun var mı? SDkartlı projelerde; şu marka veya şu boyutta kartla çalışmam gibisinden uyumluluk sorunları olabiliyor.

Çevrimdışı phoenix

• Retromanik
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2020, 14:21:36 »
Ellerine sağlık @Atillan , Atari kanadında da uğraşıldığını görmek şahsım adına çok güzel :)  Bende ekranlısını yapmıştım.Tek sürücü olarak sıkıntısız çalıştırdım ama harici bir disket sürücü daha bağlamak istediğinde kopyalama işlemi yapamadığımı gördüm. Bunun içinde ufak bir devre elemanı eklemek gerekiyormuş sanırım. Neyse ,tekrardan ellerine sağlık, başlığı görünce ayrı bir sevindiğimi tekrar belirtmeliyim :D İlgiyle takipteyim ;)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2020, 15:22:56 »
Teşekkürler @phoenix , evet diğer sürücüler ile birlikte kullanmak için "sio mod pcb" denen küçük bir ek devre kartı var ama zaten bende başka sürücü olmadığı için o topa hiç girmedim :) ldc ekranlısını yapman daha isabetli olmuş, kart okuyucu da ekranla birlikte geldiği için neredeyse hiç lehim işi kalmıyor. belki ben de o şekle çevirebilirim.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2020, 15:36:02 »
Yine süper bir çalışma olmuş @Attilan Eline sağlık! Buna yapacağın efsane ahşap kutuyu da sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

Yine merak ettiğim birkaç husus var:

1- Maliyet açısından değil ama boyut itibariyle Uno yerine nano/pro gibi bir Arduino kullanma ihtimali yok mu acaba? Buna dair herhangi bir bilgi kırıntısına denk geldin mi?

2- Uyumluluk nasıl? Bu konuda bir bilgi var mı? Çok parçalı oyun/demolar veya özel yükleme rutini olan şeyler de sorunsuz çalışıyor mu?

3- Sdkart seçiciliğine veya boyutuna dair bir sorun var mı? SDkartlı projelerde; şu marka veya şu boyutta kartla çalışmam gibisinden uyumluluk sorunları olabiliyor.

Teşekkürler @Alcofribas , sio fişi için de ayrıca ve tekrar ve çok teşekkürler :) Ahşap kutu konusunda beklenti biraz fazla yükseldi girişmeye korkuyorum açıkçası :)

Soru cevap kısmına gelirsek:

1- Arduino nano oluyor onu biliyorum, araştırırken onunla yapana da denk geldim. pro mini ile yapmayı denedim ama olmadı, gereken iki hex dosyasını sırayla pro mini'ye yüklemeye çalıştığımda pro mini'nin bootloader'i göçtü çalışmaz hale geldi. Sonradan düzelttim ama tekrar denemeyip uno ile devam ettim.

2- Tek parça oyunlarda sorun yaşamadım. Autoboot ile gelen arayüzden 4 adet disk imajı eklenebiliyor ama ben 2 disketlik bir oyun denediğimde çalışmadı, belki dokunmatik ekranlı versiyon olsa disk imajlarını değiştirip bir tuşa basıp falan yüklemeyi başarabilirdim. Aynı şekilde kaset imajlarını da yükleyemedim. dokunmatik ekranlı versiyonda kaseti seçmemizi sağlayan butonlar var ama autoboot arayüzünde teyp seçeneğini göremedim. Her iki konuda da dokunmatik ekran versiyonunu yapan @phoenix 'in tecrübelerini merak ediyor ve pası atıyorum.

3- Projenin wiki sayfasında fat32 formatında 32gb'a kadar sd kartların desteklendiği yazıyor, kartın okuma/yazma hızı konusunda bir uyarıda bulunulmamış bunun önemli olmadığını varsayıyorum. Ben eski 2 gb'lık bir kart kullandım sorun çıkmadı.
https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?page=SDrive-MAX

Çevrimdışı modelist

• Retroman
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2020, 23:41:46 »
güzel ve başarlı bir çalışma olmuş emeğine sağlık  :)

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2020, 01:44:28 »
@modelist teşekkürler 🙏

Çevrimdışı savagery

• RAAT
  • Retromanik
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2020, 13:37:13 »
Eline sağlık. Güzel bir çalışma.
Ben naçizane sdriveMax ile ilgili bir kaç not paylaşayım.
Sevgili Phonenix bana kendi yaptığı bu sistemi hediye etmişti geçen yaz.

Bende Atari XL'de kullandığım myideII  ve Ultimate kartuşları var.
SdriveMax'ın uyumluluğu bu diğer iki kartuşa göre daha yüksek.
Deneyimlerime göre diğer iki kartuşta çalışmayan oyunlar sdrivemax'te çalıştılar.

Uyumluluk sıralaması şu şekilde SdriveMAX > Ulitmate > MyideII