Gönderen Konu: Ref'in dev MSX/MSX2 başlığı 2020  (Okunma sayısı 9453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ref'in dev MSX/MSX2 başlığı 2020
« : 09 Haziran 2020, 23:31:58 »
Eveet, z80 ailesinin sağlam bir ferdi olan MSX'leri bunca yıldır hiç anlayamadım aslında. Nedir bunlar? Nedir nedir?
Bir sistemi anlamak için sistemin oyunlarını oynayalım mottosundan hareketle MSX oyunlarına derinlemesine bakmak için TOSEC arşivini indirdim. Beni şu sıralar ilgilendiren kısım kaset ve disket oyunları. Tekrarlıyorum, kartuşları katmadan konuşmaktayım. İlk bulgularım şu yönde:

Oyunların %95'i japonca ve kanji.

Tavsiye edilen ingilizce kaset oyunlarının neredeyse tamamı ZX Spectrum oyunlarının portları. Head over heels, beach head, batman vs.

İyi oyunlar genellikle 128Kb ram gerektiriyor ve disket oyunları MSX2 standardını istiyorlar. *Fakat* zamanın programcıları MSX standardını pek anlamamışlar ve msx oyunlarını kendi bölgelerinin en popüler modellerine göre hardcode yapmışlar. Böyle olunca da oyunların büyük kısmı standard değil, spesifik bir makinede çalışıyor.

Halbuki MSX demek standard demek. Aslında dökümantasyonu okusalar mis gibi çalışacak hepsi. Örneğin, ROM'daki komutlar için bir sekme tablosu kullanılıyor. Çünkü modelden modele rutinlerin yeri farklılık gösteriyor, eğer bir oyun rom rutini kullanacaksa, komuta tablodan erişmesi gerek. Fakat adam kodlarken Hitbit'e göre kodlamış mesela, direk rom'daki bir adrese zıplıyor. Farklı bir modelde o adresde başka bir komut olabiliyor.

Bu uyumsuzlukları tek tek araştırıp, şu oyunu şunda çalıştırmak için önce "poke -1,170" yazmanız gerek falan diyorlar

Hadi bunları aştık diyelim. Ama neden aştık bir sor deseniz, cevabım yok.
Disket oyunlarına bakınca, MSX demek "Aleste" demek. Baba bir shoot em up.

ve aleste2:

Sonra MGS:Solid Snake geliyor, ardından kings valley. Geneldeen iyi oyunlar hep konami'den.
MSX'de güzel oyun bulamadım, zx spectrumdan hallice bir sistem. MSX2'ye bakınca yine komple japoncaya hapsolduk.
Elbette Japonca da büyük bariyer oluşturuyor. Bazı önemli oyunları google instant image translate kullanarak çevirerek de olsa bir süre oynayabildim.

1. Kepçesine mi? Kulak mıymış onlar?!

2. Demek istiyor ki "Hangi Hakan'ı seçiyorsunuz?" Bu çeviri hataları oyunları bayağı eğlenceli yapıyor aslında

3. Sony'nin yaptığı en düzgün oyun sanırım. İngilizce kısımları ile japonca kısımları karışık. Az buçuk ne olup bittiğini anlayabiliyorsunuz.

MSX2'de 16 renklik modlar var, palet de ayarlanabiliyor. Fakat bazı oyunlarda amiga gibi ekranlar görmeme karşın, oyunların %90'ında 2 numaradaki gibi, amiga medres 8 renk ekran tercih edilmiş. MSX2+'da çok daha gelişkin palet/renk özellikleri var, fakat 3-4 oyun çıkmış buna. Forumlardan okuduğum kadarıyla, MSX2'niz varsa msx arşivinin %99'unu oynayabiliyorsunuz.

Aslında pek birşey anlamadım bu işten. Yani dev birşey yok. Küçümen bir başlık bu.
TOSEC'e bakarak konuşuyorum, kartuş yoksa enteresan birşey bulamadım diyebilirim. Çalışmalarım sürerken, MSX uzmanlarını göreve davet ediyorum.

Edit:
Kartuşları dahil ederek yapılmış bir MSX1 listesi şurada:
https://www.msx.org/forum/semi-msx-talk/megapolls-and-opinions/best-msx1-game-ever-top-234

Google'da arattığınız diğer aleste ile başlayan tüm top10/top100 listeleri msx2 için denebilir arkadaşlar.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
Ynt: Ref'in dev MSX/MSX2 başlığı 2020
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2020, 00:44:46 »
 Abi sunu @doMiNO 'ya ver lutfen. Sirf Z80 yuzunden bu seye ilgi duydugunu biliyorum ama tas yerinde agir. Yine de "Emesiks nasil bir sey?" sorusuna referans olabilecek kadar guzel bir girdi. Emesikciler utansin.

Emesiksiki evet...
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2020, 02:59:55 »
Abi sunu @doMiNO 'ya ver lutfen.

Vir vir.

Sadece bu espriyi yapmak için cevap yazdım. Fani bir Spectrum'cu parçasının şanlı emesiksimiz hakkında ileri geri konuşmalarına vereceğim tokat gibi cevap daha sonra gelecek. Ayrıca o emesiksiki de buraya gelecek!

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2020, 14:24:27 »
Çok güzel bir hızlı inceleme yazısı olmuş, insanın raftan indirip biraz msx kurcalayası geliyor. Mesela konami's soccer 🙂

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2020, 10:05:25 »
Çok güzel bir hızlı inceleme yazısı olmuş, insanın raftan indirip biraz msx kurcalayası geliyor. Mesela konami's soccer 🙂

Onun da planını yaptık:

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2020, 10:08:45 »
Yırtık etikette sankim FartBall yazıyor.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 12 Haziran 2020, 11:22:29 »
ilkokul defter etiketine ve yazının hamlığına bakarak orta okul civarı yazılmış olduğunu düşünüyorum. Malesef sinyal iyice düşmüş, yüklenmiyor. Yenisini üzerine kaydedeyim dedim ama konami football/soccer'in kaset sürümünü bulamadım. Sadece ispanyolca bir sürümü var, "onaki" diye isim değiştirilmiş nedense. konami ayıp bişey falan mı demek ispanyolca?

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2020, 11:55:37 »
Malesef sinyal iyice düşmüş, yüklenmiyor. Yenisini üzerine kaydedeyim dedim ama konami football/soccer'in kaset sürümünü bulamadım.
Şöyle birşey ile kasete kayıt olur mu acep?
https://www.msx2cas.com/home

Ek: Hatta şu ektekini bir denesene

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2020, 14:01:59 »
Ooo "orijinal" kaset :) kasetten yüklemek ayrı zevk tabi, umarım çalışır hale gelir.

Çevrimdışı witchdoktor

• RAAT
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2020, 20:12:04 »
Şu 'X' harfi takıntısı Microsoft'ta her daim devam ediyor; DirectX, XInput, Xbox, Xbox X Series vb

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2020, 23:40:42 »
Malesef sinyal iyice düşmüş, yüklenmiyor. Yenisini üzerine kaydedeyim dedim ama konami football/soccer'in kaset sürümünü bulamadım.
Şöyle birşey ile kasete kayıt olur mu acep?
https://www.msx2cas.com/home

Ek: Hatta şu ektekini bir denesene
deneyemiyorum, böyle bir program bulamadım. msx konusunda kabızım biraz

bunu emülatore bile yükleyemedim ki, diske yazılabilir belki

Çevrimdışı 68k

• Tedavideki Retromanik
« Yanıtla #11 : 13 Haziran 2020, 23:51:14 »

Onun da planını yaptık:

Plan yapmayın plan tutmaz Karadeniz'de. Ben de sırf bunu yazmış olmak için yazdım ve evet konuyu okudum güzel konu.

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2024, 22:18:03 »
Selamlar, BlueMSX emulatöründe " ve ' nasıl basılıyor çözebilen var mı? Kasetten oyun yüklemek için bunlar gerekiyor ve yazamıyorum hiçbir şekilde.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2024, 22:59:53 »
Selamlar, BlueMSX emulatöründe " ve ' nasıl basılıyor çözebilen var mı? Kasetten oyun yüklemek için bunlar gerekiyor ve yazamıyorum hiçbir şekilde.

Kasetten oyun yükleme komutları için çift tırnak işareti ve iki nokta kullanılıyor. Çift tırnak için SHIFT + İ, iki nokta için SHIFT + Ş basmak gerek. Ayrıca BlueMSX emulatörünün sanal klavyesi de var.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 23 Ocak 2024, 22:01:26 »

çift tırnak işareti UK klavyeye ayarlıysa shift+2 de olabilir.
tek tırnak işareti ise yok zannedersem, onun shift+7 ile sola tırnak, shift+Ğ ile sağa tırnak yapılabiliyor.