Gönderen Konu: Yeni üye olarak kendimi tanıtımımdır.  (Okunma sayısı 8485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
Yeni üye olarak kendimi tanıtımımdır.
« : 21 Şubat 2022, 18:26:46 »
Herkese selamlar,

Ben Bora Yurtören, tam retro bilgisayarlara merakı olacak şekilde 55 yaşımdayım. 16 yaşımdan beri amatör (hobi) elektronikçiyim. Ankara'lıyım ama son 3 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. "Bilgisayar" kavramı ile 1982 yılında lise matematik hocam sayesinde tanıştım. Derse getirdiği, son derece dandik görünümlü bir plastik kutuyu bir televizyona bağlayıp çalıştırdı, "Bu bir bilgisayar, Sinclair ZX81" dedi ve BASIC ile basit 1-2 şey gösterdi. Benim kafam hissedeceğim şekilde yandı ve büyülendim. Sordum soruşturdum, nerede satılır öğrendim. Kızılay'da Tepum Bilgisayar! O gün okul çıkışı gittim, ZX81'in artık eski model olduğunu, yeni ve "renkli" modeli olan Spectrum'un çıktığını öğrendim. Hatta demo makinaları vardı ve başına oturup kurcalama imkanı da vardı! Ondan sonraki 5 ay ben hergün okul çıkışı oradaydım, deli gibi öğrendim, bir tür gönüllü part-time eleman olarak gelene gidene Spectrum anlatmaya hatta satış yapmaya bile başladım. yıl 1983 oldu, okul bitiyor yaz tatili gelmek üzereyken de nihayet babamı "indirimli verecekler" büyülü sözüyle ikna edip götürdüm ve nihayet bir Sinclair Spectrum 48K (issue 2) sahibi oldum.
1983 yılından 1989 yılına kadar aktif kullandığım Spectrum'u, (artık PC'nin hayatıma ciddi şekilde girmiş olması ile toz tutmakta olduğu için) 1991 yılında özenle paketledim ve kaldırdım. Ve bu paket izlediğim bir YouTube videosunun gaza getirmesi ile 2018 yılında açıldı! Çalışır vaziyetteyken paketlediğim eski dostumu fişe taktım ve 3 dakika kadar çalıştıktan sonra karşıma çıkan siyah ekrana bakakaldım... 3 tane 4116 RAM ve meşhur ULA sizlere ömür çünkü kapasitörler durdukları yerde kuruyup gitmişler... Yaklaşık 1 yıl süren okuyup öğrenme ve ULA temin etme macerasından sonra tekrardan kavuştuk kendisiyle... Tabii retro merakı başlayınca durmuyor, uzun hikayeyi özetlersek eski dostu çalıştırdıktan sonra sıfırdan 2 tane daha Spectrum yaptım (issue 4v, Harlequin 128 4A) ve bir tane de orijinal Spectrum+ 128 (Toastrack) edindim. Bunlar için bir çok ilave kart imalatları vs derken baktım ki Spectrum artık tamam, yeni ufuk lazım ve çocukluğumun bir başka kahramanı olan Commodore 64'e gözümü diktim. Benim hiç C64'üm olmadı ama o zamanlardaki en yakın arkadaşım ve elektronik proje ortağımda vardı. Ondayken C64, bendeyken Spectrum ile uğraşırdık. O yüzden onun da ayrı bir yeri var. Bugün itibarıyla bir bozuk C64 aldım. Madem bozuk Spectrum bana bu kadar çok şey öğretti, bozuk C64 de bir o kadar öğretir diye umuyorum...

Merhaba Retrojen! Bir deli daha ilave oldu. :-)     

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Yeni üye olarak kendimi tanıtımımdır.
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2022, 21:24:55 »
selamlar bora :) hoşgeldin. Güçlü bir zx spectrum cemiyeti kurmak için gerekli tüm elemanlara sahibiz artık :) :)

Kaç kişi olduk @AmonR , 3 mü? :)

Çevrimdışı Adamın Biri

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
    • Sadece bir müze...
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2022, 23:10:07 »
Bilgisayarlarla 80'lerin hemen başlarında tanışanların neler hissettiğini çok merak ediyorum. Bırakın anne babayı, belki arkadaşlarınız bile bilgisayar nedir bilmezken bilgisayarla tanışmak ve o dünyaya adımını atmak kimbilir nasıl bir heyecandı. Ben bunu belki biraz anlayabiliyorum çünkü 90'larda bile 25-30 yaşından büyük neredeyse hiç kimse bilgisayarlarla ilgilenmiyordu. Bilgisayar demek kuşaklararası bir uçurum demekti. Tamamen gençlerin domain'indeydi ve bu, bilgisayarı (bence) acayip çekici bir alet haline getiriyordu. 1982'de bilgisayarcının müdavimi olan çocuk akşam akşam beni heyecanlandırdı :D

Hoş geldiniz, tam yerine geldiniz.

Çevrimdışı doMiNO

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2022, 00:16:12 »
Merhaba Bora66, aramızda bolca deli mevcut, yabancılık çekmeyeceğinizi tahmin ediyorum. Tımarhanemize hoşgeldiniz.  :D

Hemen hepimiz küçük yaşlarda aldık zehri bünyemize. Kimimiz C64 ile, kimimiz Spectrum ile, kimimiz Amstrad ile, kimimiz MSX ile girdik bilgisayarların büyülü dünyasına. Zehri vücudundan atamayanlar soluğu buralarda alıyorlar zamanı geldiğinde. Spectrum'dan sonra C64 ile devam ettirmek istediğiniz bağımlılığın tadına doyamayacak ve bir süre sonra diğer platformları da kurcalamaya meyledeceksiniz muhtemelen. Şimdiden geçmiş olsun diyor, iyi eğlenceler diliyorum.  ;)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2022, 19:22:20 »
Hoş geldin Bora!

Şiir gibi anlatmışsın. Keyifle okudum. O ne muhteşem matematik hocasıymış :)

Gerek Harlequin, gerek tamir tadilat, gerekse de PCB tasarım maceralarını yazma fırsatı bulabilirsen hepimiz faydalanırız. Yeni başladığın Commodore maceralarında da başarılar dileriz. Ama onları da bizimle paylaşmayı unutma.

selamlar bora :) hoşgeldin. Güçlü bir zx spectrum cemiyeti kurmak için gerekli tüm elemanlara sahibiz artık :) :)

Kaç kişi olduk @AmonR , 3 mü? :)

@memrah , @ilkergorkem ve özünde Spectrumcu matahari'yi de unutmayalım lütfen.

Not: Arkadaşlar, sizler için üşenmedim gittim Bora ile tanıştım. Kendisini Covid tedbirleri kapsamında geleneksel buluşma mekanımız olan Maltepe Orhangazi Parkı'na davet ettim. Sağolsun kırmadı. Birkaç saatlik enfes bir muhabbet yaptık. Karşılıklı PCBleştik. Velhasıl; gerçekten böyle hardcore Spectrumcu birisi varmış. Böylece bizler de bir Spectrumcu daha kazanmış olduk. Ne mutlu @Ref ve arkadaşlarına :)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2022, 23:26:23 »
Böylece bizler de bir Spectrumcu daha kazanmış olduk. Ne mutlu @Ref ve arkadaşlarına :)
ülkemizde az rastlanan bir türüz hala bizi korumaya almak devletimizin aklına gelmedi. unescoya başvuracağız, neslimizin tükenmemesi için beslenme noktalarımıza acilen byte computer dükkanları kurulmalı. Hayır sever vatandaşlarımız soğuk günlerde kapı önlerinde birer ikişer horace kasedi bırakmalı.

Çevrimdışı cemkaan

• Retroman
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2022, 09:39:37 »
Belediye ekipleri meydanlarda sıcak disket servisine başlayacak

Böylece bizler de bir Spectrumcu daha kazanmış olduk. Ne mutlu @Ref ve arkadaşlarına :)
ülkemizde az rastlanan bir türüz hala bizi korumaya almak devletimizin aklına gelmedi. unescoya başvuracağız, neslimizin tükenmemesi için beslenme noktalarımıza acilen byte computer dükkanları kurulmalı. Hayır sever vatandaşlarımız soğuk günlerde kapı önlerinde birer ikişer horace kasedi bırakmalı.

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2022, 14:22:14 »
Sıcak hoşgeldin mesajları için teşekkürler.
Yeni ve bozuk C64 ile mücadelem devam ediyor, hakkında hiç bir şey bilmediğim için deli gibi okuyorum. Şimdilik yavaş yavaş sökme ve soketleme aşaması devam ediyor. Durum raporları ve sorularım için ilgili yeri bulup orada yeni başlık açacağım.

Çevrimdışı Attilan

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2022, 15:43:07 »
Hoşgeldin @Bora66 , görünen o ki senin katılımın yüksek saturasyonlu renkleri c64 paletine dönmeye yüz tutmuş spectrumculara umut oldu bu açıdan ayrıca sevindirici 🙂
@Alcofribas da "fahri 8-bit kültür elçisi" sıfatını hak edecek şeklinde güzel bir karşılama yapmış ona da hakkını teslim etmek gerek 🙂
Soketleme konusunda da kolaylıklar dilerim arızayı bir şekilde çözeceğine inancım tam, bunlarda genelde ram arızası oluyor birkaç 4164 yedeğim olması gerek ihtiyaç olursa hiç çekinme, saygılar sevgiler.

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2022, 20:15:28 »
bunlarda genelde ram arızası oluyor birkaç 4164 yedeğim olması gerek ihtiyaç olursa hiç çekinme

Teklif için teşekkür ederim, Spectrum'ların "upper RAM" kısmında da kullanıldıkları için yeterli miktarda stoğum var. Sıkıntı çıkacaksa CIA, SID, ve diğer bilumum "3 harflilerden" çıkacak, logicler ve RAM bir şekilde çözülür.  :D

Çevrimdışı memrah

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Mart 2022, 15:53:57 »
Merhaba. Aramıza hoş geldin. Son zamanlarda hayatın verdiği bir takım sorumluluklar ve zorluklar sebebiyle retro dünyasına ve retrojen'e aktif katılımda bulunamasam da sık sık buralara sessiz sessiz gelip yazılanları takip ediyorum. Özellikle ve en başta da ZX Spectrum ile ilgili olanları tabiki. Bu vesileyle bu mesajı görecek olan eski dostlara da selam olsun

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 04 Mart 2022, 15:58:45 »
Merhaba. Aramıza hoş geldin. Son zamanlarda hayatın verdiği bir takım sorumluluklar ve zorluklar sebebiyle retro dünyasına ve retrojen'e aktif katılımda bulunamasam da sık sık buralara sessiz sessiz gelip yazılanları takip ediyorum. Özellikle ve en başta da ZX Spectrum ile ilgili olanları tabiki. Bu vesileyle bu mesajı görecek olan eski dostlara da selam olsun
Memrah seni harbiden özledik yahu. Arda ile sık sık kulaklarını çınlattık. Vakit buldukça ihmal etme bizi. Sağlıcakla kal.

Bir de @ExtMod vardı. O da Spectrum muhabbetinde on numara idi. Onu da özledik. Duy sesimizi! :)

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Mart 2022, 13:28:32 »
Hoşgeldin @Bora66.

Gelir gelmez de özenli ve kaliteli anlatım tarzınla ortama renk getirmiş görünüyorsun. Dünyanın sonunun neredeyse yaklaştığı bu günlerde, uzun süredir sadece Ref'den duyduğumuz ULA ve kutsal Speccy renklerinin kerametini bundan sonra senden de duyacak olma ihtimalimiz insanlık adına bizlere ümit veriyor. Zaten pole dancer ile evlenerek doğru seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda bizlere rol model olan Sir Clive'in ürettiği cihazın severlerinden de daha azı beklenmezdi. Harlequin derken zihinlerde bir Margot Robbie endam ettiyse de yanılıyor olma ihtimalimizi de henüz elemedik.

Neyse, birbirinden titiz, huysuz ve gitgide yaşlanan bu adamlar arasında umarım sen de keyif alırsın.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Bora66

• Retroman
« Yanıtla #13 : 06 Mart 2022, 15:09:39 »
Hoşgeldin @Bora66.

Gelir gelmez de özenli ve kaliteli anlatım tarzınla ortama renk getirmiş görünüyorsun. Dünyanın sonunun neredeyse yaklaştığı bu günlerde, uzun süredir sadece Ref'den duyduğumuz ULA ve kutsal Speccy renklerinin kerametini bundan sonra senden de duyacak olma ihtimalimiz insanlık adına bizlere ümit veriyor. Zaten pole dancer ile evlenerek doğru seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda bizlere rol model olan Sir Clive'in ürettiği cihazın severlerinden de daha azı beklenmezdi. Harlequin derken zihinlerde bir Margot Robbie endam ettiyse de yanılıyor olma ihtimalimizi de henüz elemedik.

Neyse, birbirinden titiz, huysuz ve gitgide yaşlanan bu adamlar arasında umarım sen de keyif alırsın.

Teşekkür ederim.  :D
Yaş 55, titizlik çok artmasa da huysuzluk aynen bende de olduğu için yabancılık çekmeyeceğime eminim. C64 tamiri ve öğrenme süreci bu ara bütün boş vaktimi alıyor. O iş bir bitsin (tamir bitti ama daha yapacak 2-3 şey var, başlıkta durum güncellemesi yapacağım.) Sinclair Spectrum, Magot Robbie (nerdeeee...) olmayan Harlequin vs konularda da üç kuruşluk tecrübelerimi paylaşacağım.

Hoşbulduk!

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2022, 20:55:34 »
Hoşgeldin @Bora66.

Her ne kadar 6510'a kapımız açık olsa da Z80 kırmızı çizgimizdir.  :)