Gönderen Konu: Game Watch sitesi..  (Okunma sayısı 29972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Game Watch sitesi..
« : 23 Ocak 2012, 17:36:36 »
Bu konuyu başka bir yerlerde konuşmuştuk ama bugün yine yolum düştü, bilmeyen de kalmadı ama yine de referans amaçlı buraya bir link düşüyorum.

http://pica-pic.com/#/donkey_kong/

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
Ynt: Game Watch sitesi..
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2013, 18:46:14 »
Konu eski olmasına rağmen, gene de bir kaç kelam etmek istiyorum. Sanırım bu game watch olayı 1983 yılının başlarından itibaren Türkiye'de popüler olmuştu. Zira bende ve diğer arkadaşlarımda henüz bilgisayar yoktu. Bizim okulda bir arkadaş game watchını diğer çocuklara kiraya vererek kazandığı paralarla ikinci bir game watch almıştı. Bu ikinci game watch iki katlı "donkey kong"du. Sonra onu da işletip paraya para dememişti, ama game watchları da hurdaya dönmüştü. Bende babama aldıramayınca annemin başının etini yemiş kendime sırasıyla "octopus" ve iki katlı "green house" adlı game watchları aldırmıştım. Her ikisi de kutulu olarak hala durur. Sonradan birkaç tane de bit pazarında çok cüzi paralara denk getirdim. Tekrar 80 li yıllara dönersek, yanlış hatırlamıyorsam 1985 civarı bizim 8 bitlerinde piyasaya hakim olmasıyla bu game watchların pabucu dama atılmıştı.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2013, 21:41:11 »
Ben öyle herşeyi toplayan bir adam değilimdir. Fakat gamewatch'lar sinclair'den sonra ilgi alanıma girmekte.

Ben özellikle Tomy'nin ürettiği gamewatch'ları seviyorum. Tabii bunun en büyük sebebi o dönemde her tür gamewatch ile oynarken bir gün aniden elime laser serisinden bir gw geçmesiyle tepetaklak olmamdır. O dönemler gerçekten herşey yeni bir buluş gibi geliyordu. O gri-siyah lcd'lerden sonra tomy'nin rengarenk ışıklı gamewatch'ları beni benden almış olmalı.

Evde sinclair olduğu zamanlarda dahi tomy gw'larını bolca oynamaya devam ettim. Onların kendine has bir büyüsü vardı.

Halen arada açar oynarım. Çok tekrar, bir yere varmayan tam bir zaman katili. Ama bir anda 13 yaşına dönmek, priceless. :)

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2013, 22:55:10 »
Ben öyle herşeyi toplayan bir adam değilimdir. Fakat gamewatch'lar sinclair'den sonra ilgi alanıma girmekte.

Ben özellikle Tomy'nin ürettiği gamewatch'ları seviyorum. Tabii bunun en büyük sebebi o dönemde her tür gamewatch ile oynarken bir gün aniden elime laser serisinden bir gw geçmesiyle tepetaklak olmamdır.

Hakikaten çocukluğumun bir parçası olduğu için ben de bu gamewatch olayını seviyorum. Bir dönem işi o kadar abartmıştık ki derslerde bile sessize alıp öğretmene çaktırmadan oynuyorduk. Bunu savunmuyorum aslında, şimdi düşününce aslında iyi yapmamışız ama çocukluk işte. Arkadaşlarla değiş tokuş yaptığımız için epeyce model oynadım. Ben daha çok nintendolara meraklıyım. Sanırım bu modellerle daha çok haşır neşir olduğum için. Ancak tomyleri de hatırlıyorum. Çok değişik şekillerde, hatta atari salonlarındaki oyun makinelerine benzeyen modelleri bile vardı. Bir arkadaşımda da oyunlu bir kol saati vardı. Yanlış hatırlamıyorsam o da tomy idi. 

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2013, 09:59:26 »
Benim çocukluktan kalan 2 game watch hala duruyor.
Benim ufak kız zaman zaman köpek balığı oyunu diye biriyle oynuyor.
Zamanında bir çok çeşit gamewatch cardı. 2 katlılar, güneş enerjili vb. Bir arkadaşımda aynalı vardı. 2 katlı ama , midye kabuğunun 45 derece açılanı gibi düşünün . Yukarı ekrandakı oyun aşağıdaki aynaya yansıyor. Oradan oynuyordun. Temel Reisli bir oyundu.

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2013, 11:21:23 »
Benim çocukluktan kalan 2 game watch hala duruyor.
Benim ufak kız zaman zaman köpek balığı oyunu diye biriyle oynuyor.
Köpek balığı oyunu aşağıdaki videoda görülen parachute olabilir. Paraşütçüler suya düşünce köpekbalıkları onları kapıyor.

LCD Games: Parachute Nintendo Game & Watch

Bu oyunu bende epeyce severek oynamıştım. Düşününce hiçte fena bir cocukluk geçirmemişiz aslında. Bu günkü çocukların yaşayamadığı pek çok şeyi yaşamız bir nesiliz. Sokaklarda koşup oynadık, Tommiks - Teksas okuduk, 8 bitlik bilgisayarların kültürünü aldık. Modern bilgisayar oyunlarına baktığım zaman bana bu game watchlardaki yada Spectrum'da aldığım keyifin onda birini bile vermiyorlar.   

Çevrimdışı AmonR

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2013, 13:26:30 »
Düşününce hiçte fena bir cocukluk geçirmemişiz aslında. Bu günkü çocukların yaşayamadığı pek çok şeyi yaşamız bir nesiliz. Sokaklarda koşup oynadık, Tommiks - Teksas okuduk, 8 bitlik bilgisayarların kültürünü aldık. Modern bilgisayar oyunlarına baktığım zaman bana bu game watchlardaki yada Spectrum'da aldığım keyifin onda birini bile vermiyorlar.

Katılıyorum hocam, bizim nesil hem eskiyi hem yeniyi yaşama şansına sahip bir nesil oldu bence.
Biz hem sokakta envayi çeşit oyun oynadık (saklambacından seksekğine, futbolundan misketine kadar) hem de evde, üstelik şimdiki gibi on-line değil gerçek arkadaşlarımızla birlikte bilgisayarda oyunlar oynadık.  :)
Oyun kaseti, teksas-tommiks, cikletten çıkan araba vs. resimleri gibi şeyleri arkadaşlarımızla değiş-tokuş ettik. Şimdiki gibi 2. el sitelerinde satmadık.    ;)

Bizim okulda bir arkadaş game watchını diğer çocuklara kiraya vererek kazandığı paralarla ikinci bir game watch almıştı. Bu ikinci game watch iki katlı "donkey kong"du. Sonra onu da işletip paraya para dememişti, ama game watchları da hurdaya dönmüştü.

Ah ahh, bizim sınıfta da böyle bir-iki arkadaş vardı, game-watch'larını parayla oynatan. Bilahare game-watch sahibi kişi sayısı arttıkça, değiş-tokuş etme sistemi yaygınlaşmıştı.  ;D

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2013, 17:18:42 »
Bende Casio MG 200 vardı. Kardeşimde de güneş enerjili katlanır kapaklı beyaz bir cihaz. Neyse, ama ilgimi çeken bunlar çok pahalı değil miydi yahu? Yok harçlıklarını biriktirip aldı, yok oyun oynatıp aldı falan filanlar uçuşuyor ama acaba Rus malı gamewatchları mı kastediyorsunuz? Malum o yıllarda Rus malı olayını pek farketmemiş olabiliriz.

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2013, 21:30:44 »
ExtMod

Bendeki Casıo  Marine Hunter modeliymış.

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #9 : 15 Mayıs 2013, 21:34:18 »
Bende Casio MG 200 vardı. Kardeşimde de güneş enerjili katlanır kapaklı beyaz bir cihaz. Neyse, ama ilgimi çeken bunlar çok pahalı değil miydi yahu? Yok harçlıklarını biriktirip aldı, yok oyun oynatıp aldı falan filanlar uçuşuyor ama acaba Rus malı gamewatchları mı kastediyorsunuz? Malum o yıllarda Rus malı olayını pek farketmemiş olabiliriz.

Rus malı diyınce aklıma geldi. Evde aradım buldum. Bir tane de , Beyazıtta Rus tezgahından Rus malı almıştım. Mıcky mause yumurta toplarken. Pil taktım çalışmıyor. Biraz uğraşınca çalıştı.Temassızlık var, ama tuşlar öyle bir sertleşmişki.
Diğer yandan Casıo sıfır alet gibi çalışmaya devam ediyor. Japon zamanında çok iyi yapmış.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2013, 22:33:19 »
Rus malı diyınce aklıma geldi. Evde aradım buldum. Bir tane de , Beyazıtta Rus tezgahından Rus malı almıştım. Mıcky mause yumurta toplarken. Pil taktım çalışmıyor. Biraz uğraşınca çalıştı.Temassızlık var, ama tuşlar öyle bir sertleşmişki.
Diğer yandan Casıo sıfır alet gibi çalışmaya devam ediyor. Japon zamanında çok iyi yapmış.

mikili mi yoksa kopekli mi? rus mali olanlarda bir kopek vardi diye biliyorum

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 15 Mayıs 2013, 22:37:22 »
Bir daha okursan çok manidar bir satır olduğunu farkedeceksin :)

Rectomaca'dan sonra daha iyisi olmaz demiştim ama yanılmışım...

Çevrimdışı ExtMod

• RAAT
  • Retroman
  • *
« Yanıtla #12 : 15 Mayıs 2013, 23:58:02 »

Tabiki bunlar pahalı cihazlardı. Ancak aşağı yukarı 30 yıl öncesinden bahsediyoruz ve ne kadar pahalı olduklarını, bugünün şartlarında fiyatlarının ne olabileceğini tespit edebilmek için önce o zamanki satış fiyatlarını bilmemiz, sonra 30 yıllık bileşik enflasyon yürütmemiz, tabi arada birde altı sıfır atılması olayı var ki ilgili rakamları bundan da arındırmamız gerek. Sanırım tüm bunlarla uğraşmak çok güç. Aynı şekilde 30 yıl evvelki game watch kiralama olayının tüm ayrıntılarınıda hatırlamak epeyce güç. Ancak hatırladığım kadarıyla o zaman 6 kasım 1983 seçimlerine kadar askeri idare vardı ve çeşitli ithalat kısıtlamaları vardı. Dolayısı ile bizim bu aletlerle tanışmamız, ithal edilmelerinden önce, özellikle Almanya'da yakınları olanların bu yakınlarından temin ettikleri cihazlarla oldu. İşte bu bahsettiğim ilk kiralık game watch böyle gelmişti arkadaşıma. Tabi başka hiç kimsede olmadığı için büyük merak uyandırmıştı. Neredeyse bütün sınıf, hatta komşu sınıflardan arkadaşlar da kiralıyordu ki, kiralama olayı da öyle bir oyunluk falan değildi. Günlük kiralayıp eve falan götürüyordun. Bir kiralayan birdaha, hatta defalarca kiralıyordu. Bu olay çok uzun süre devam etti ve bir süre sonra da ithalat serbest bırakılınca bir dolusu Türkiye'ye geldi. Tabi öyle olunca da pek çok kişi birer ikişer aldılar, değiş tokuşlar başladı vs.

Bu arada Casio Turbo Drive oynamıştım. Bir arkadaşta da Casio'nun futbolu (Soccer) vardı.

Çevrimdışı Gokhan Ozkan

• Retroman
« Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2013, 23:08:42 »

Mıcky Mause yumurta toplayıp onları Mınının elinde tuttuğu sepete atıyordu.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #14 : 17 Mayıs 2013, 04:28:46 »
birde orjinal casio gamewatch'leri unutmamak lazım. Benim hiç olmadı, 7melodili saatler dışında bu oyunlu saatlere hep vitrinden baktım. Arkadaşlar maç yaparken saatlerini alıp rekorlarını kırardık, sonra onlar rekoru geçmeye çalışırken biz maça girerdik. Daha bir sosyal medya :D

Bunların fiyatları uçuktur şimdi, hayatta toplanmaz, o yüzden bakmıyorum pek :) isteyen varsa buyursun, hediyesi 150 euro.