Gönderen Konu: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım  (Okunma sayısı 41817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2678
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Retrojen'in 1.saysındaki nightlord'un yazısını takiben, konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Nightlord kısaca diyor ki, acaba bu işten etik (meslek ahlakını kaybetmeden) bir şekilde para kazanmak mümkün müdür?

Örnek olarak Nightlord demiş ki, "eğer c64 oyunundan 3-5 kazanırsam, belki 1200'ümü defleppard'a modlattıracağım" böylece pazar kendi kendini tetikleyecek.

Tabii bunun karşı görüşü de şu anda uygulamaya çalıştığımız şey: eğer verdiğin hizmetlerden kazandığın parayı yine aynı pazara akıtacak isek, neden herkes hizmetleri ücretsiz vermiyor?

Bu başlığı açmamın asıl sebebi, pazarlaştırma konusundaki ihtiyaçlarımız. Biliyorsunuz retrojen forumlarımızda Alım/Satım bölümümüz yok. Ayrıca retrojen.com yerine retrojen.org üzerinden yayılmaya karar vermiştik. Yani non-profit organization. Belki ilerde dernekleşebiliriz de. Fakat şimdilik, retronun pazarlaşmasına destek olmak için sizce forumlarda bir alım-satım alt kategorisine ihtiyaç var mı?

Ne dersiniz?

Çevrimdışı Shax

 • Yönetici
 • Normalleşmiş Retroman
 • *
 • İleti: 1163
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2012, 22:59:10 »
 Pazar olabiliritesini su an tartamayacagim fakat alim-satim kismiyla ilgili bir kac lafim olur.

  Forumlarda derken cgtr ve amigaturk sitelerini de kastediyorsan tartismaya degmez bence. Ha, retro turkiyede bunlardan ibaret diyorsak, ki cok yanlis bir tespit sayilmaz, biz o zaman baska bir seyiz. O zaman ticari kismimizin dinamikleride farkli olmali.

 Peki bizim bir alim-satim basligina ihtiyacimiz var mi? Fena fikir degil bence. Kurallari guzelce belirlendikten sonra niye olmasin. Oncelikle cikar ugruna, sahislarin dengesiz ticaret manevralarini gormezden gelmedigimiz surece, yani herkese esit kalabilen bir mekanizma olusturuldugu surece bu is olur. Evet, ticari kar amaci gutmeyen tarafsiz bir ortam uzerinde, cikar beklentisi olmayan bir denetmenin (ya da denetmenlerin) kontrolundeki bir carsi pazar bolumu...iste bunun icin mesai harcarim.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Skate

 • RAAT
 • Retroman
 • *
 • İleti: 60
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2012, 07:19:56 »
Mesajımı iki başlığa bölüyorum. Bu arada oldukça hızlı bir biçimde sesli düşünüyorum. Yazdıklarımı ikinci kez okuyacak değilim. Amacım hızla fikirlerimi paylaşıp, tartışmaya bir yön vermek.

1 - Retrojen üzerinden alış-veriş konusu:

Etik alım-satım ile ilgili asıl sorun şurada. Retrojen forumunda sahte üyeler türemesini engelleyebilecek misiniz? Yoksa burada muhteşem bir pazar oluşur, her cihaz olması gerektiği gibi mantıklı fiyatlardan satılır v.s. Ama art niyetli bir kişi gelip, buradan uygun fiyatla alıp, yine diğer forumlarda satabilir. Bunun için sahte profil bile kullanması şart değil, bir arkadaşını da kullanabilir. Cihazı elden bu söz konusu arkadaşa da teslim edebilirsiniz.

Yani bir pazarda art niyetli, kar amacı günden insanlar türemişse, onlardan izole bir ortam oluşturmak o kadar da kolay bir iş değildir. En azından başka bir forumda denetlenen bir bölüm açmak bence amaca ulaşmak için yeterli olmayacaktır. Kitle çok kısıtlı tutulduğu zaman da biri kalkıp Spectrum +3 ya da Vectrex istiyorum dediği zaman bu aramızdan kimsenin elinde yoksa, o zaman bu izole ortam ne işe yaramış olacak?

Hadi nadir cihazların bulunmayışı durumunu geçtim. Biz satışı etik yapsak da alan kişi çok önemli. Eğer 10-20 kişi kendi arasında iyi niyetli cihaz alış verişi yapacaksa bu zaten mevcut durumda da mümkün. Hatta "ihtiyacım var" diyen birçok kişiye eğer elimde varsa ücretsiz donanım hediye ettiğim gibi bu güne kadar birçok kişi de bana cihaz hediye etmiştir. Yani birbirini yakından tanıyan, istediğinde bir araya gelebilen kişiler için bu alım-satım bölümü anlamlı değil. Birbirini tanımayan, aranan ya da satılacak ürün üzerinden birbiriyle temas kuran kişiler oluştuğu zaman, satanın art niyetli olup olmadığını forum üzerinden denetlemek kolay (pm yasaklanır, özellikleri ve fiyatı baştan net belirtir, alıcı sonrasında feedbacklerini de yazar v.s.) ama alan kişinin aldığı gün o cihazı el altından birine 10 katı fiyata satması engellenemezse, bence bu iyi niyetli girişim öncekinden daha da haksız kazanç sağlayan insanların doğmasından öteye gidemez.

2 - Free/Commercial ürün üretme konusu

Nightlord'un bahsettiği "ben commodore oyunu satıp bunun parasıyla 1200'ümü modlattırsam" muhabbeti bence biraz ütopik ki Nightlord'un bu örneğin birebir gerçekleşebileceğini düşündüğünden de tam emin değilim. bunun başlıca sebebi ise Ref'in değindiği "eğer verdiğin hizmetlerden kazandığın parayı yine aynı pazara akıtacak isek, neden herkes hizmetleri ücretsiz vermiyor?" lafın yakınsayan bir durum. örneğin benim birçok başlanmış bitmemiş ya da fikir aşamasında oyun projem var. bunların bitmemesi zamansal faktörler ya da tembellik. bu oyunların hiçbirinden ticari beklentim yok. diyelim ki oldu ve bu beni gaza getirdi. söz konusu olan ne? para kazanma faktörü. yani ben para kazanmak için free olarak yapmaya vakit bulamadığım bir oyunu yapmaya zaman/güç buldum. sonra bu oyundan elime cüzzi bir para geçti. bu parayı da yine retro merakıma harcadım. ben oyuna harcadığım süreyle gelir seviyemi düşürdüm, bu düşüşü o oyun zaten amorti edemez. oyundan gelen parayı da retro zevklerime harcadım. sonuç olarak kar mı etmiş oldum?

eğer normal kazancımı etkilemeyecek şekilde, full time çalışıp, kalan vakitlerimde oyunu free yapsam ben kendimi çok daha karlı görürüm. kalan vakitlerde oyunu commercial olarak da yapabilirim. ama ne Nightlord'un ne de aramızdan bir başkasının para hırsının retro bir platforma istediği oyunu yapıyor olmaktan alacağı keyfin önüne geçebileceğini sanmıyorum. yani ben free olarak yapamıyor, bitiremiyorsam, commercial olarak da bitirebileceğime inanmıyorum, ta ki normal iş yükümün bir kısmını azaltıp, gerçekten bu işi benim genel gelirime bir artı sağlayacak birşey olarak görmezsem. iş bu noktaya gelirse de artık hobim işime dönüşmüş ve tüm büyü kaybolmuş olur.

bir diğer önemli konu da çalıştığımız iş tipleri. birçoğumuz kendimize ait olmayan firmalarda çalışıyoruz. yöneticinize gidip "benim mesai saatlarimi %20 azaltıp, maaşımı da o oranda düşürelim. ben bu %20'de commodore'a commercial proje yapmaya karar verdim" demesi bile kafayı yediğinizi düşünerek kovulma nedeni olabilir. yani ütopik dememdeki sebeplerden biri de bu. biz commodore'a oyun yazamıyorsak bu işten para kazanmıyor olduğumuz için değil, vakitsizlik ve/veya tembelliktendir.

Amerika'da Atari'ye destek veren süper bir community olabilir (benim şahsen hiçbir fikrim yok). Ama bu community'nin kesinlikle free olsa yapmazdım ama commercial olduğu için yapıyorum mantığıyla hareket ettiğini de sanmıyorum. Benim tahminim Amerika'da Atari konusunda birşeyler yapmaya vakit bulabilen, çalışkan insanlar olduğudur.

Özet: Toplamda ne kadar free oyun üretebiliyoruz da commercial üretip bu dediğimiz mekanizmayı oturtabileceğiz? Ya da şu ana kadar yeterince free oyun üretememişsek, şu saatten sonra ana işimiz olarak değil de yan bir iş olarak commercial oyun üretecek gücü bulabilecek miyiz? Bulduğumuz durumda da bu parayı yine retro hobilerimize harcadığımızda gerçekten bu işi commercial olarak yaptığımıza kendimizi kandırabilecek miyiz? Amaç commercial ürün üretmek değilse o zaman şu anki durumumuzdan bir farkı olacak mı?

Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2678
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2012, 12:08:04 »
Alıntı
Ama bu community'nin kesinlikle free olsa yapmazdım ama commercial olduğu için yapıyorum mantığıyla hareket ettiğini de sanmıyorum.

Araya bir de serzeniş sıkıştırmak istiyorum. Bu konuda insanların aslında ne kadar hassas olduğu konusunda. Retrojen'i kurduktan sonra fanzine giriştiğimizde -o dönem bir çocuğum vardı ve ekonomik durumum parlak sayılırdı- tümüyle ücretsiz bir ürün oluşturma konusunda kararlıydım. Hesapları yaptım ve bütçemi planladım, buna göre ilk sayıyı yüz akımızla tamamladık diyebilirim. Tek sorun posta sisteminin performansımıza yanıt verememesiydi.

Bu sayıda Alco'nun önerisi ve gaza getirmesiyle kargo seçeneğini ekledik, belki de interface tasarımının kötülüğü sebebiyle 1'i hariç tüm siparişler kargo seçili olarak yapıldı. Benim için sevindirici bir haberdi çünkü postaneye gitmek, kaybolan dergilerle uğraşmak gerekmeyecekti. Nasıl oldu anlamadım, karambolde o 1 kişiyede kargo ile gönderi yapmıştım ve kargo ücreti 4.44TL, ve "kargo ücretini ödeyemeyeceğim için siparişi almıyorum" diye mesaj atmış, dolayısı ile kargo geri geldi. Geri gelen kargoları da gönderen kişi ödüyor, dolayısı ile parayı ben ödedim hem de dergiyi ulaştıramadım.

Görüldüğü üzere, bizim camia tuhaf bir camia, işin içine para girince sadece temel ihtiyaçlar karşıylanıyor. Yani amiga1200 almak için 300TL verebiliriz fakat c64 oyunu için 1 kuruş bile harcanabileceğini sanmıyorum. Aynı şey retrojen dergi için de geçerli. Retrojen dergi şu haliyle sunulduğu sürece kimse bu dergiye 1 kuruş bile vermez :D Çünkü bu "hizmetlerin" kullanıcıya ücretsiz sunulması bekleniyor.

Neden böyle bir bekleyiş var? Aynı sebepten, yani;
Alıntı
gerçekten bu işi benim genel gelirime bir artı sağlayacak birşey olarak görmezsem. iş bu noktaya gelirse de artık hobim işime dönüşmüş ve tüm büyü kaybolmuş olur.
Tüketmek de zaman alıyor.  Profesyönel tüketici değil kimse. Retrojen okumak bir temel ihtiyaç değil, retrojen okumadığınızda retrolarınıza ulaşamıyor falan olsanız o zaman durum değişirdi. Bu durumda karşılıklı "lütuf"lar yapılıyor. Bir kişi ücretsiz olarak içerik üretiyor, diğer kısım ücretsiz olarak bunları tüketmek için zamam harcıyor. Eğer bu ürün tüketicinin harcadığı zamanı kompanze edemiyorsa bu durumda buna 4TL kargo parası bile vermesi saçma oluyor.

Yani retronun parasallaştırılması çok ama çok hassas bir konu ve kanımca sadece donanım üzerinden gerçekleşebilir.


Çevrimdışı nightlord

 • RAAT
 • Tedavideki Retromanik
 • *
 • İleti: 384
  • Night Network
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2012, 22:49:15 »
katilmakta geciktim kusura bakmayin.

tartisma birkac spesifik ornek ustunde yogunlasmis. Benim ilave input verebilecegim iki nokta gordum

1- ortada bir pazar zaten var. icinde eski bilgisayar alinip satilan bi pazar. Benim sorum bu pazar baska is modellerini de barindirabilir mi. Oyun/sw satmak bir model. Tr'de yapilabilirliginin dusuk olduguna katiliyorum. ama oyun satiliyor dunyada . yani biri retro oyun yapsa su an mail yoluyla dunyanin degisik yerlerinde satabilir. Bunu biliyorum cunku baya bi insan var benden oyun isteyen ve para ile almaya hazir olan. Turkiyede cok satilabilecegini sanmiyorum. Ancak konu zaten sadece bu ornek degil. Baska benim para odeyerek almak isteyecegim servisler de var. "modlatma" "temizletme" "devre yaptirma" "tamir ettirtme". Keza para odemek isteyecegim urunler de var. Tolga'nin floppy emulatorleri, alco'dan cpc floppy kablolari, shax'tan "retro pc kurulum ve alim rehberi etc". Problem Ref'in belirttigi gibi boyle seyler olmaya basladigi anda Tr'de birilerinin "amaan X kisisi de bu islerden iyi para yapmaya basladi haaa" vs geyiklerine girmesi herhalde

2- eger herkes kazandigini yine bu pazarda harcayacaksa herkes neden bedava yapmiyor. Bu cumle genel olarak kapitalizm denen seyin cevapladigi olay zaten. Yani kapitalist teori der ki bi ortamda insanlar adil ve etik bi sekilde bireysel kazanimlarini maximize etmeye calisirsa o insanlarin olusturdugu sistemin urettigi toplam deger artar. Ben bu hayatta bulabileceginiz en kapitalizme inanmayan adamlardan biriyimdir ama kapitalizmin calismayan taraflari baska taraflari. Bu cumlede gecen tez bugune kadar baya iyi calismis durumda.

son olarak forumdan alim satim bolumu olsun mu sorusuna benim nacizane cevabim kocaman bir HAYIR. aman diyim. arama mesajlari atilabilir. Yani beyler ben bi speccy +2 ariyorum mesaji atilabilmeli. Ama sakin sakin sakin sakin satis mesajlari olamamali (AmonR sen alinma abi senin thread'i iyi niyetle actigini biliyorum benim yorumum gelecege yonelik).


Çevrimdışı Ref

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 2678
 • Advanced User Simulator
  • ae unutmadan
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2012, 23:26:47 »
son olarak forumdan alim satim bolumu olsun mu sorusuna benim nacizane cevabim kocaman bir HAYIR. aman diyim. arama mesajlari atilabilir. Yani beyler ben bi speccy +2 ariyorum mesaji atilabilmeli. Ama sakin sakin sakin sakin satis mesajlari olamamali (AmonR sen alinma abi senin thread'i iyi niyetle actigini biliyorum benim yorumum gelecege yonelik).

peki birinin kendi ürettiği ürünleri satışa koyması bu kuralın dışında bırakılmalı mı ?

Çevrimdışı doMiNO

 • RAAT
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 170
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2012, 01:34:15 »
Forumda alım/satım bölümü açılmasına ben de karşıyım. Böyle bir bölüm açılırsa arıza çıkarırım, elimde olmayan ürünleri satışa çıkarırım, hatta fake hesap açıp kendi olmayan ürünlerimi över dururum. Hatta şu an düşünmek bile istemediğim başka çirkin şeyler de yaparım hiç gözümü kırpmadan. Özetle; karşıyım diyorum yani...

Alıntı
arama mesajlari atilabilir. Yani beyler ben bi speccy +2 ariyorum mesaji atilabilmeli.

Ben buna da karşıyım. Bu da kontrolden çıkabilir. Yarın birileri çıkıp, "falanca komodor oyununu arıyorum, böyle böyle adam var, kuş var, adam kuşu vuruyo, cuv cuv ses çıkıyo, biliyosanız söyleyin arkadaşlar, parası neyse veririm, emeğinize sağlık, hayırlı cumalar"a kadar götürebilir olayı! ...ki bu ürün arama mesajlarına cevap da gelecektir, "bende var, 250 liraya bırakırım" gibilerinden. Hiç olmasın daha iyi...


Alıntı
peki birinin kendi ürettiği ürünleri satışa koyması bu kuralın dışında bırakılmalı mı ?

Birinin kendi ürettiği ürünleri forumda tanıtacağını hesaba katarsak, tanıtım için açtığı başlıkta, yazısının alt kısmına, "bu ürünü satın almak isteyenler benimle bağlantı kurabilirler" diyebilmesi ama bundan daha öteye gidilmemesi taraftarıyım. Biz o üretilen ürünü almak istersek o arkadaşla bir şekilde bağlantı kurup anlaşabiliriz zaten...

Çevrimdışı Shax

 • Yönetici
 • Normalleşmiş Retroman
 • *
 • İleti: 1163
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #7 : 28 Ekim 2012, 12:22:53 »
Yarın birileri çıkıp, "falanca komodor oyununu arıyorum, böyle böyle adam var, kuş var, adam kuşu vuruyo, cuv cuv ses çıkıyo, biliyosanız söyleyin arkadaşlar, parası neyse veririm, emeğinize sağlık, hayırlı cumalar"a kadar götürebilir olayı!

 Ref zamaninda ne demis?
Alıntı
-insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu..

 Hatta bir alim-satim bolumu yapsak bile cogu satici uyelik safhasinda takilir filtremize, arz olusamaz. Ironi pazari acmis oluruz. Hakkaten nereden tutsak elimizde kaliyor.

 Diger taraftan irc var. Bu underground ortamda yapilacak her turlu ticari aksiyon iz birakmaz, kir gostermez, akmaz kokmaz. Adiniz silencer degilse tabii; Zira o' nu gordugumuz yerde indiriyoruz.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı Lumina

 • Yönetici
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 105
Ynt: Türk Retrosunun Pazarlaştırılması, Alım/satım
« Yanıtla #8 : 28 Ekim 2012, 18:59:47 »
Diger taraftan irc var.

Nerde var diyenlere, cevap, şurda var: irc.coldfront.net #retrojen