Gönderen Konu: Psx/Ps2'yi 1084s-D1 monitöre...  (Okunma sayısı 8038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibiliguk

• Ön Kayıt
Psx/Ps2'yi 1084s-D1 monitöre...
« : 14 Aralık 2012, 13:33:58 »
Selamlar
Elimdeki Psx/Ps2'yi 1084s-D1 monitörüme 9 pin rgb girişinden bağlamak istiyorum.Fakat nette ne kadar şema varsa denememe rağmen görüntü alamadım.Bu işle uğraşmış olan veya bir fikri olan varmı?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Psx/Ps2'yi 1084s-D1 monitöre...
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2012, 15:25:15 »
Şimdi ben PS1'le olan sorunu çözememiştim bir şekilde hatırlamıyorum, zx spectrum'u bağladığımda şöyle problemler çıktı:

1. Görüntü car car kayıyordu (sync problemi).
2. Sonra renkler saçma çıktı

Wos'dakilerin desteği ile şöyle çözmüştüm,

1.sync problemi ground bağlantısından kaynaklanıyormuş. Ground pinlerinin hepsini (birden fazla vardı galiba) doğru bir ground'a bağladım.

2. Bu çözülünce renkler birbirine girmiş durumda geldi görüntü. Oraya buraya video falan koyup sormuştum. Sonunda buna da kondansatör bağlamıştım. 100 microfarad sanırım her kanala bir tane, toplam 3 tane. Püf noktası, - ucu pinlere gidecek.  (Ucu pinlere gidecek derken, playstation'a giden pinlerden bahsediyorum.)

edit:
ps1 olayını şöyle hatırladım şimdi, 1084d'nin sync sinyalinin bir hayli yüksek olması gerekiyor. Psx'in bu seviyelere çıkmadığı için sync kaçırdığı, buraya bir yükseltici gerektiğini öğrendiğimde peşini bırakmıştım.

Çevrimdışı ibiliguk

• Ön Kayıt
Ynt: Psx/Ps2'yi 1084s-D1 monitöre...
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2012, 16:24:55 »
Görüntü kayıyor ve hiçbirşey anlaşılmıyor.Aslında bununla epeydir uğraşıyorum sonunda pes edip netten scart kablo adaptör almıştım.
http://www.retrogamingcables.co.uk/commodore-1084s-d-monitor-to-scart-converter-cable-for-sale.html
Fakat kablo geldiğinde hayal kırıklığı yaşadım,bununlada görüntü gelmedi,baktım bana gelen kablonun 9 pin tarafı dişi benim monitörünkü ise erkek.Bir terslik olduğunu anladım,açıklamada dikkat etmemişim 1084s-D yazıyor benimki D1 modeli.Ne fark var bilmiyorum ama çevirici yaptım o da olmadı.
Psx/Ps2'de kullandığım rgb kablo şeması şu:
http://members.optusnet.com.au/eviltim/gamescart/gamescart.htm
Ref elinde kablo varsa şematik olarak buraya post edebilirmisin?