Gönderen Konu: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi  (Okunma sayısı 90182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi
« : 20 Aralık 2012, 18:14:46 »
Arkadaşlar, Gökhan Özkan'ın partiye getirdiği dosyaları retrojen web alanına yükledim. Buradan daha kolay ve kalıcı bir erişim sağlamayı hedefliyoruz. Şu anda çok basit bir arabirim var, ama geliştirmeye devam edeceğim, dosyaların kimler tarafından tarandığından nasıl düzenlendiğine kadar bilgiler eklenecek.

http://retrojen.org/lib/mag/

buradan dergileri indirmeye başlayabiliriz. Açılış olarak Gökhan Özkan'ın taradığı Megamiga'nın 0-6 sayıları yüklenmiştir.

Çevrimdışı Dejavu

• Retroman
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Hosting Başladı
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2012, 23:22:44 »
garip şekilde indirdiğim dosyalar hep bozuk çıktı açamadım :-\
Amiga1200/Apollo1260@80MHz/RapidRoadUSB/IndiAGAmkcr2
Amiga500+/ACA500/ACA1233n@55MHz/IndivisionECS
Turbo Chameleon 64 w/Docking Station
RaspberryPi Zero/1B/2B/3B
Lattepanda 4/64GB
ACA1221EC@42MHz

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2012, 00:15:54 »
İki dosya indirdim ikisi de çalıştı.  :)

Yalnız Retrojen, TTnet' in adil kullanım zıpçıktısına kafa tutuyor. 
Saniyede 800 küsür kilobaytlara kadar çıktı indirme hızı.  ;D

AKK için faklı bir sisteme geçmişler sanırım yeni sistemle ilgili bir olay bu. Parçalı indirme yaparken basıyor frene çekiyor 3 megabite.  Tekli indirmelerde sorun olmuyor..

Buradaki Commodore dergileri için tekrar mail atmama gerek yok sanırım.. Onları da kütüphaneye dahil edersiniz..  :)

PDF haricinde ekleme yapmıyorsanız. Onun için biraz uğraşmam gerekecek.
PDF yaptıktan sonra e-mail yerine CD/DVD ile gönderim yapsam daha iyi olur sanırım..

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • DeviantArt
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2012, 01:21:35 »
Süper!  ;D

Aynı anda birden çok dosya indirirken bazılarında bağlantı kesiliyor, dosya yarım iniyor [multitaskingden hoşlanmayan tek eşli kütüphane, zaten retro-lib. dediğin nazlı olur değil mi? =)], o yüzden tek tek indirmekte yarar var.

Bu arada, kütüphanenin copyright durumu nedir? Her şeyi [örneğin Gameshow'ları yada Area 51'ın havalandırma kanallarının proje planlarını [neden olmasın?] tarayıp gönderebilir miyiz?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2012, 13:43:05 »

Eee dosyalar download edilirken anında yaratıldıkları için (eğer dosya direkt linki verirseniz orada öyle bir dosyanın olmadığını göreceksiniz) çoklu bağlantıda problemler çıkabilir. Normal klikleyip indiriniz :D

Alıntı yapılan: cdemir
PDF haricinde ekleme yapmıyorsanız. Onun için biraz uğraşmam gerekecek.
PDF yaptıktan sonra e-mail yerine CD/DVD ile gönderim yapsam daha iyi olur sanırım..

Aslında farketmez. Gökhan Özkan pdf şeklinde verdi diye direkt upload ettim. Diğer formatları da alabiliriz. Yanlız arşiv formatı olarak zip seçelim (yoksa Mac kullananlar beceremiyor). Diğer formatlar da gayet kullanılabilir. CBZ, Doc, Txt olur, jpg serisi de olabilir.

Dosyaları göndermek istersen sana bir upload linki veririm ordan direkt yükleyebilirsin.

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2012, 15:12:57 »
Ref upload linkini alayım o zaman.  ;)

Hafta sonu elimdeki C64 ve PDE leri. Üşenmezsem yada pratik bir yolunu bulursam PDF yapar, yada üşenirsem
CBR' leri CBZ yapar gönderirim. ( En iyisi üşenmiyeyim PDF yapayım tümünü :D )

Dosya isimleri için bir format varsa onu da söyleyebilirsen; isimleri o formata göre ayarlar seni de, uğraştırmam isim düzeltmek için. :D

Mesela

COMMODORE_1988_SAYI-01   
COMMODORE_1988_SAYI-01-PDE   gibi  yada yılı yazmadan direkt sayıyı yazarım vb..

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2012, 13:28:32 »
Bu arada, kütüphanenin copyright durumu nedir? Her şeyi [örneğin Gameshow'ları yada Area 51'ın havalandırma kanallarının proje planlarını [neden olmasın?] tarayıp gönderebilir miyiz?

Kütüphane konumuzla ilgili herşeyi barındırabilir. Copyright işi bir yasak değil haktır biliyorsunuz. Eğer Gameshow'un hak sahipleri bizimle iletişime geçerlerse elbette anında kaldırırız. O zamana kadar satışı olmayan bu tür dökümanları yayına açmakta bir sakınca görmüyorum. Tabii işin doğrusu yayından önce hak sahiplerini bulup izin istemek olmalı, ve etik sebeplerden dolayı uzun vadede gideceğimiz tek yön bu olmalı.

@cdemir:

Dosya isimlerini basit tutalım, şöyle olsun (ayraç olarak "altçizgi" işareti kullanalım)

<dergi adı>_<sayı>.<dosya türü>

Dergi adlarına da bir standart Getirelim

MEGAMIGA kodu -> bitişik şekilde başladık

COMMODORE kodu -> Teleteknik commodore dergi olsun

Eğer dergi isminde boşluk varsa tire ile belirtelim. Örn. Amiga Dergi -> AMIGA-DERGI şeklinde.

* Sayı kısmı üç sıfırlı olsun.
001, 002 gibi. Sanırım yeterli olur. Sayı 100'ün üzerine geçen kaç dergi var bilmiyorum.

* dosya türü olarak pdf, zip, cbz kulllanalım. JPG serilerinide destekliyoruz ama onlara klasör açmak gerekiyor, onlar manuel olarak yapacağım herhalde. Şimdilik jpg serilerini zipleyerek gönderin.

Sonuç, dosya ismi şöyle olursa güzel olur:

COMMODORE_001.pdf

dosya adlarını zaten otomatik formatlıyorum, yine de ileride veri tabanına geçtiğimizde aktarması kolay olur.

Bu arada biraz sonra PM atacağım kontrol edersen upload bilgilerini görebilirsin.

Başka upload edecek varsa bildirsin.

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2012, 16:36:10 »
Tamamdır. Düzenleme yapıp uploada başıyorum..  :)

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • DeviantArt
« Yanıtla #8 : 23 Aralık 2012, 02:22:19 »

Kütüphane konumuzla ilgili herşeyi barındırabilir. Copyright işi bir yasak değil haktır biliyorsunuz. Eğer Gameshow'un hak sahipleri bizimle iletişime geçerlerse elbette anında kaldırırız. O zamana kadar satışı olmayan bu tür dökümanları yayına açmakta bir sakınca görmüyorum. Tabii işin doğrusu yayından önce hak sahiplerini bulup izin istemek olmalı, ve etik sebeplerden dolayı uzun vadede gideceğimiz tek yön bu olmalı.

Selamlar, benimde tam olarak sormak istediğim buydu. Zamanında Mavra Board'da, Gameshow'un bir sayısını izin almadan yükleyip hata yapmıştım. Şimdi M. Emin Gür'e bir e-posta gönderip sormak gerekli yada Gameshow zaten Retrojen için fazla yeni nesil olduğundan tamamen pas geçilebilir. Neyse, şimdilik Commodore dergisinin eki olan Amiga bülteni'nin 2. sayısını taradım, upload bilgilerini gönderebilirseniz yükleyeyim.

Teşekkürler.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2012, 18:30:06 »
@fullgrim,

şuanda cdemir neredeyse tüm kotayı sömürüyor, pdf dosya boyutu kaç oldu, sana alternatif bir yer göstereceğim ona göre..

Dosyaları firefox ile indirerek test ediyorum, bir sorun çıkmadı. Yine de indirme yöntemini güncelledim, yeni problemler çıkarsa lütfen bildirin.

Güncelleme:
Commodore Dergi ve Program döküm ekleri (PDE) nin bazı sayıları pdf olarak eklenmiştir. (cdemir)

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • DeviantArt
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2012, 01:32:37 »
@fullgrim,

şuanda cdemir neredeyse tüm kotayı sömürüyor, pdf dosya boyutu kaç oldu, sana alternatif bir yer göstereceğim ona göre..

Deneme amaçlı olarak minik bir dergi taradım, sadece 10 MB. Kota sıkıntısı varsa, dosya paylaşımı için google drive, dropbox gibi hizmetler de kullanılabilir aslında, hem böylece dosyalara sadece izin verilen kişiler ulaşabilir. Ama Retrojen'in kendi hostingi kadar pratik olmaz tabii...

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2012, 02:19:14 »
@fullgrim
PM kontrolü yap, şifren yollandı.

Ayrıca, ben de deneme olsun diye sadece megamiga sayı 0'ı sayfa sayfa izleme scripti oluşturdum, böylece gerekli sayfalara direkt linkler verebiliriz. Örneğin;

http://retrojen.org/lib/mag/page.php?i=00&mag=megamiga&p=3

ve ileride direkt makalelere link verebilmek için kesme fonksiyonu da ekledim şimdiden, şöyle bir demo yapabiliriz:
http://retrojen.org/lib/mag/page.php?i=00&mag=megamiga&p=19&w=826&h=588&x=112&y=228
Herhangi bir sorun olduğunda lütfen detaylı şekilde (nasıl o hataya ulaşacağımızı anlatarak) bildirin.

Çevrimdışı fullgrim

• Retro Meraklısı
    • DeviantArt
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2012, 02:30:40 »
Gönderdim. Devamı gelecek [umarım  ;D].

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2012, 02:39:22 »
Gönderdim. Devamı gelecek [umarım  ;D].

Tek bir dosya olduğu için hemen ekledim. Teşekkürler.

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi Burada
« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2012, 19:47:01 »
Dün gönderdiğim dergiler upload yaptığım yerde yok.

Kütüphaneye de baktım, orda da yok. Başka yerlere gitmemişlerdir değil mi.  ::)