Gönderen Konu: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi  (Okunma sayısı 101710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Retrojen E-Kütüphane Web Arşivi
« Yanıtla #120 : 07 Şubat 2020, 23:36:38 »
Bugün yine bir güncellememiz var, TRAC! Bu aslında 80'lerin başında yayınlanmış bir elektronik/telsiz radyoculuk dergisi. Fakat içinde bilgisayar bölümü de var. Bu dergi benim "retrojen" diye kabul ettiğim jenerasyondan bir öncesinin dergisi. Şöyle ki sayılara doğru bile hala ZX81 kodları verilmiş. Tabii bu benim için bir Türk dergisinde çok nadir görülen bir durum.

Alcofribas TRAC'leri gönderdi ve neyse ki taramaların üzerine tarayanın "mührü" var. Bu sefer taramaların kime ait olduğunu bulmak sıkıntı olmadı. Dergiler yine indekslenmeden kütüphaneye eklenmiş oluyorlar. Yani bazı dergilerin tarayan imi, sayfa sayısı ve içindekiler bağlantısı görünmeyecek (ilk fırsatta bu işleri de otomasyona bağlayacağım). Lütfen okurken kayda değer, başkalarının da ilgisini çekeceğini düşündüğünüz sayfalara yer imi ekleyin. Herkese iyi okumalar.

Hızlı büyüdük 347 yayındayız! Sanırım şu anda retro aleminin en kapsamlı online dergi arşivine dönüşmüş olduk.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #121 : 11 Şubat 2020, 21:39:24 »
Yine Alcofribas'ın bence çok önemli bir kılavuzu e-kütüphane arşivine kattığını görüyoruz. Atari ST Türkçe Kullanma Kılavuzu. Bu kılavuzu daha önce hiç görmediğim için bence bu Türk retro alemine büyük bir katkı oldu.

An itibariyde 348 yayına ulaşmış olduk.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #122 : 13 Şubat 2020, 14:12:53 »
e-kütüphane sayfa göstericisine (reforizer) bir iki ufak ince ayar yaptım. Bu aracı debug için kullanıyordum, sonradan herkese açtık, zamanla herkesin rahat edebileceği, konforlu bir okuma aracına dönüşür umarım. Şimdilik sayfaların sağında ve sol tarafındaki 50'şer pixellik alana tıklarsanız sonraki ve önceki sayfaya ilerleyebilirsiniz. Aslında bu özellik hep vardı fakat bu kısımları ufak bir renk geçişi ile daha belirgin hale getirdim.

Bugün ayrıca tam amiga 500 kullanma kılavuzu yine Alcofribas tarafından kütüphaneye eklendi. Bu döküman aslında "The Complete Amiga 500 User Guide" isimli 2003 tarihli bir dökümanın çevirisi. Bakkada bunu neden çevirdi tam emin değilim fakat Türkçe bir döküman olarak kütüphanemizi zenginleştirmesi güzel.

349 dökümana ulaştık.