Gönderen Konu: Forumumuzun doğruları ve yanlışları  (Okunma sayısı 50925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lumina

• Yönetici
  • Retro Meraklısı
  • *
Forumumuzun doğruları ve yanlışları
« : 17 Ocak 2011, 01:51:56 »
Yapmayın:

1.Kabalık: Kötü sözlerden kaçınınız. Forumumuzda tek bir kişiyi hedef alan, onur kırıcı ve kaba sözleri kullanmayınız. Bu durum forumdan atılmanıza sebep olabilir.

2.Salt teşekkür: Eğer teşekkür etmek istiyorsanız lütfen sebebini bildirin. Forumumuzda her mesajın bir katma değer yaratmasını bekliyoruz. Tek başına yazılmış bir "Teşekkür ederim" mesajı hiçbirşey ifade etmemektedir.

3.Crossposting: Forumlar arası çapraz gönderi yapmayınız. Eğer başka bir forumda yayınladığınız bir metniniz varsa açıklayıcı kısa bir metnin yanında orjinal kaynağa link veriniz. Unutmayın, her forumun hedeflediği kitle farklıdır. Bu yüzden her foruma okuyucu profilini değerlendirerek mesaj atarsınız. Çapraz gönderiler, cep telefonunuza gelen samimiyetsiz bayram mesajlarından farksızdır. Elbette genel duyurularınızı, tercihen forumumuza göre küçük düzenlemeler yaparak yapabilirsiniz.

4.Yönetici sorgulama: Yöneticilerin kararlarını tartışmayınız. Yöneticilerin aksiyonları forum içerisinde tartışılamaz. Unutmayın, sert ve kesin kararlar vermek hiç de kolay değildir. Forumumuzda 3 kurucu yönetici, 2 de danışman yönetici olmak üzere 5 yönetici bulunmaktadır. Kararlar ortak alınmaktadır.

5.Farklı bir kimlikle foruma katılmak: Kendi ve en çok tanındığınız takma isminizi kullanın. Zaman içinde takma isminizi değiştirmeyin.

6.İletilerinizi silmek:Eğer iletiniz bir başka iletiye atılmış bir cevapsa, ya da iletinize cevap atıldıysa bu mesajlaşma süreci artık iki yönlüdür ve bir sohbet ortaya çıkmıştır. Bu süreçte kendi iletinizi silmek, sohbetin bir yarısını çalmak demektir. Hatalı da olsanız mesajlarınızı silmeyin. Gerekiyorsa altına düzeltmeler ekleyin. Eğer silmeniz gerekiyorsa karşınızdaki kişi ile bağlantı kurun. Bir tartışmanın parçası olan iletilerinizi silmek forumdan uzaklaştırılmanıza sebep olabilir.

7.Arama yapmadan başlık açmak:Forumumuzda bir arama fonksiyonu bulunmaktadır. Merak ettiğiniz konunun daha önce konuşulduğu ihtimaline karşı soru sormadan önce arama yapınız.

8.Eleştiri kaldırmamak: "Eleştirilmek istemiyorsanız, hiçbirşey yapmayın, hiçbirşey söylemeyin ve hiçbirşey olmayın" -Elbert Hubbard

9.Apoletli Üye Davranışı: ilk mesajlarınız çok önemlidir (Bu konuda çok deneyimli olduğunuzu düşünseniz bile). Forum içeriğine yapıcı katkıda bulunamayacaksanız mesaj atmayın. İlk mesajlarınızda kişisel rant, başkasını yerme, aşağılama ya da sadece dikkat çekme çabası göstermeyiniz. Genel sohbet ya da önemsiz bilgiler içeren mesajlardan kaçınınız.

10.Bozuk ve kuralsız Türkçe kullanımı: "Yazana zorluk vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez" -Samuel Johnson - Düzgün bir Türkçe hem kendinize, hem dilinize, hem de mesajı okuyana saygıdır. İmla kurallarına özen gösterin, aynı metin içnde "ingılızce/türkce karişik" klavye kullanmayın. Forum denen şey, sms,msn gibi anlık mesajlaşma ortamları gibi değildir. Yazdığınızı tekrar tekrar okuma ve düzeltme şansına sahipsiniz. Düzgün yazım, sadece forum yöneticilerinin değil, bir çok deneyimli üyenin de titizlikle eğildiği bir konudur.

11.Maksat Muhabbet Olsun: Olmasın. Bu forumda maksadımız muhabbet etmek değil, katma değer oluşturabilmek. Maksat muhabbet olsun diyorsanız discord sunucumuza bekliyoruz.

12.İlk mesajın atılması yasak olan başlık: http://retrojen.org/pano/index.php?topic=57.msg3622#msg3622 (ilk mesajınız bu başlıkta olamaz)

13. Destursuz bağa girmek: Yazar burada destur kelimesini, asıl anlamı olan izin dışında kullanıyor ve kinaye dolu bir şekilde "Selamsız sabahsız gelip geçmeyin, kapıdan girince ilk önce kendinizi tanıtmayı ihmal etmeyin" diyerek; aksi halde Thor'un Çekici'nin sizi beklediği hususunda uyarıyor (mesaj atmaya girişmeden önce kendinizi merhaba forumunda kısaca tanıtmanız önerilir).

14. Yazım kurallarını bilmemek: Eğer entellektüel bir forum kullanıcısı olmayı umuyorsanız önce nasıl soru sormanız gerektiğini öğrenin:
http://liste.ctis.bilkent.edu.tr/Linux/belgeler.org/howto/smart-questions.html (nightlord'un uyarısı ile kırık link düzeltildi)

Foruma katılmadan önce kendinizi tanıtmak isterseniz ya da bir haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, yeni üye olmaya çalıştıysanız fakat birkaç gün içerisinde cevap gelmediyse discord sunucusunda yöneticilere ulaşabilirsiniz. (Shax, Alcofribas ya da Ref)

Retrojen Kültürü Kitap 1, bölüm 1:3 - "Yapmayın" başlığından alıntıdır.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
Ynt: Forumumuzun doğruları ve yanlışları
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2011, 08:45:11 »
Hmm cross posting hakkinda beyin firtinasi yapalim. Ben sahsen zaman zaman cross posting yapan bir insanim. ornegin
- yeni release (mesela plazma)
- parti raporu
- parti urun reviewi

tarzi seyler birden fazla foruma (tam da her forumun hedef kitlesi farkli oldugu icin) atilabilmeli. Sadece link verilen durumlarda da forumdan baska bir yere trafik cekmeye calisiyormus gibi olunmuyor mu.

Eger o forumun hedef kitlesine hitap etmiyorsa o post eyvallah zaten. ama hitap ediyorsa ve o post baska yere da atilmis ise bu neden problem olsun.

Yani burada onlenmeye calisilan seyi anliyorum ve katiliyorum (bayram mesaji ornegi guzel olmus :) ) ama her cross post o klasmana giriyor mu?

Ne dersiniz?

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2011, 02:28:06 »
Evet bu konu buraya anons yazılmadan önce irc'de konuşulmuştu, tabii burada bir esneklik var. Duyuruları vs. bu kuralın dışına taşırız demiştik. Ben de mesela bir oyun yazdıysam duyurusunu oraya buraya kes/yapıştır yapmayı tercih ederim.

Yine de bu konu tartışılmaya değer. Gerçekten de bu aksiyon doğru mu? Sonuçta crossposting pek etik bir davranış değil. Yani düşünürsek, eğer herkes crosspost yapmaya başlarsa, tüm forumlar birbirinin aynı olur.

Örneğin, 7d parti raporlarının evi belli: tr-demoscene forumları, şimdi oradaki içeriğin buraya kopyalanmasının ne gibi bir faydası olabilir ki? Parti raporlarını herkes oraya koyuyor zaten, gidip ordan okumak daha faydalı olacaktır, ilgili başlığın linkini verilir, bir dez avantajı olmaz.

Ayrıca crosspost çoğu zaman daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlamıyor. Eğerki duyurunuz kitleye özel değilse, pek de bir işe yaramıyor. Yani şurası kesin, 7D duyurusunu trdemoscene forumlarına ve amigaturk'e crosspost ederseniz hata yapmış olursunuz (neyse ki skate bu hatayı yapmadı bu sene). Aynı şey bence plazma için de geçerli. Örneğin, grafik tasarım forumlarını takip ettiğim için orada spaz'ın yaptığı plazma crosspostlarını görmüştüm, altına yorum bile gelmemişti. Çünkü açıp bakıyorlar, word dökümanı çıkıyor, kapatıyorlar. Halbuki o duyuruların grafikerlere göre düzenlenmesi gerek.

Diğer taraftan crossposting benim gibilerin kurtarıcısı da olabilir elbette. Örneğin senin parti raporunun altına yorum yapmak isterim, tr-demo'ya girmediğim için orda yapamam, burda yapmayı tercih ederim, o zaman da quote'lamak kolay olur :D

Ama yukarıdaki listeye bakmamak gerek, forum kuralları zaten uygulanmak için yazılmaz, birilerini atmak için bahane yaratmak için yazılır :D Yani lumina ne yazarsa yazsın, birileri "teşekkürler" yazıp gönder butonuna basacak :D Rahatsızlık yaratmadıkça kimsenin yakasına yapışılmaz bence.

Çevrimdışı Lumina

• Yönetici
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2011, 23:42:39 »
Daha iyi bir forum düzeni için akıllı işaretleri kullanalım:

Mesaj kaygısı içeren iletileriniz için:

Alıngan dostlarımızın sakin ve güvende hissetmelerini sağlamak için;

Retrojen Kültürü, Kitap 1, Bölüm 1:2 - "Akıllı işaretler"den alıntıdır

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2013, 23:32:55 »
ESR' ın Smart Questions dokümanına olan link kopmuş, bilginize. Şimdilik aynı dokümana şu linkten ulaşılabilir:

http://www.dpreview.com/forums/post/41838046

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2013, 04:12:00 »
ESR' ın Smart Questions dokümanına olan link kopmuş, bilginize. Şimdilik aynı dokümana şu linkten ulaşılabilir:

http://www.dpreview.com/forums/post/41838046

Haa o link türkçe çevirisi idi, aşağıdaki adreste mevcut, lumina güncellesin:

http://liste.ctis.bilkent.edu.tr/Linux/belgeler.org/howto/smart-questions.html

Çevrimdışı Skate

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2014, 01:55:49 »
Alıntı
Yani şurası kesin, 7D duyurusunu trdemoscene forumlarına ve amigaturk'e crosspost ederseniz hata yapmış olursunuz (neyse ki skate bu hatayı yapmadı bu sene).

Bunu 2-3 sene geç gördüm sanırım. :)

Amigaturk benim başından beri pek takılmadığım, Amigacı olmadığım için isminin beni çekmediği ama eskiden Ascraeus grubunda birlikte aynı çatı altında olduğum ve gayet iyi muhabbetimin olduğu insanların yer aldığı bir forumdu. Örneğin Aegis ile en son geçen hafta telefonda sohbet ettim, sevdiğim bir arkadaşımdır.

Artık Amigaturk sizlere ömür ve daha önce 7DX duyurularından biri için "biz forum olarak katılmayacağız" tarzı bir yazı yazdıklarını da elbette ki biliyorum. Ancak kısa ve öz bir biçimde Amigaturk'e crosspost atmamın hata olmasını benden başka kimsenin değerlendiremeyeceğini ve istersem amigaturk'ü ayağa kaldırıp oraya 7DX postu atma hakkımı saklı tutuyor, bu tür örneklerde kobay olarak kullanılmamayı diliyorum. :)

Çevrimdışı leventp

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2014, 05:07:34 »
"Forum olarak katılmayacağız" kararına foruma üye herkes imza atmış mı?

Bitmedi şu camianın draması kardeşim, bitmedi.  :-X

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2014, 09:21:18 »
istersem amigaturk'ü ayağa kaldırıp oraya 7DX postu atma hakkımı saklı tutuyor, bu tür örneklerde kobay olarak kullanılmamayı diliyorum. :)

ya aslında ben bu olaydan habersizdim :) Benim kastım TRDS'deki kullanıcı amaçları ile Amigatürk'dekilerin amaçlarının ayrı olması idi :) Vallahi birşey kastetmiyordum, onları A ve B forumu olarak, skate'i de X partisinin Z organizatörü olarak değiştiriniz :) Kusura bakma Skate, bundan sonra dikkat ederim.

Bitmedi şu camianın draması kardeşim, bitmedi.  :-X

Yav, levent, Türkiye'de drama biter mi :) Aynı şey akademide de vaaar, gördüğüm kadarıyla senin mesleğin olan editörlükte de :D