Gönderen Konu: Havya ve Lehim Tecrübeleri (Sorunlar-Çözümler-Tavsiyeler)  (Okunma sayısı 28839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
  • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
@ref'e yada bu işlerle uğraşan diğer arkadaşlara bi sorum olacak.
Bu DIN soketleri yamultmadan nasıl lehimliyorsunuz. ben bir kez denedim ortalığı batırdım. Gerçi lehim çok kalitesizmiş kendi lehim telimi kullanınca hemen tuttu ama yamultmuştuk bikere, tam teyyit edemedim.
Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
Havya ve Lehim Tecrübeleri (Sorunlar-Çözümler-Tavsiyeler)
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2013, 16:37:21 »
Bu DIN soketleri yamultmadan nasıl lehimliyorsunuz.
Lehimleyeceğin kabloyu önce üzeri topak olmayacak-kalınlaşmayacak şekilde lehimle. Yani bir nevi kablo ucunu lehime batırmışsın gibi olsun.

Sonra DIN soketin ilgili deliğini çok az ısıt ve çok az lehim sür.

Sonra kabloyu bu deliğe sokarken hem deliğe hem de kabloya havyayı değdirmeye çalış. Tüm işlemlerde hızlı olmaya bak.

Havya ucu kirli, havya veya lehim dandik değilse sorun olmaz. Benim yöntemim bu.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2013, 16:49:44 »
Havya ucu kirli, havya veya lehim dandik değilse sorun olmaz. Benim yöntemim bu.

Telim iyi de havyada kalın kablolu plastik gövdelilerden. 10 liranın altında bi fiyata almıştım ama uçları temiz tutmaya çalışsamda hep bişey çıkıyor :D bu aralar telle temizleme yöntemini keşfettim. önce pastaya sonra telin işine daıdırınca güzel oluyor.
Teşekkürler.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2013, 16:55:21 »
Bu işlerle uğraşıyorsan ve bütçe müsait ise ERSA veya WELLER marka bir havya almanı tavsiye ederim. 30wattlık ince uçlu birşey elinin altında olsun.

Yanıbaşından da ufak bir tel fırçayı eksik etme.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2013, 17:16:42 »
Bu işlerle uğraşıyorsan ve bütçe müsait ise ERSA veya WELLER marka bir havya almanı tavsiye ederim. 30wattlık ince uçlu birşey elinin altında olsun.

Böyle bi havya kesinlikle isterdim ama pahalıymış. belki ilerde alırım weller olanlardan. Proskit de iyi diye duymuştum ama kullanan görmedim.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2013, 21:24:25 »
bu aralar telle temizleme yöntemini keşfettim. önce pastaya sonra telin işine daıdırınca güzel oluyor.

Birde lehim sabunu var :) Tabii bu benim uydurduğum isim. Böyle beyaz el sabunu gibi birşey, sert, havyayı içine batırınca pür-i-pak çıkıyor ucu. Bauhaus'da satılıyor.

Benim yöntemim din soketi önce sağlam biryere tutturuyorum. Misal, Mini-mengene var birtane, bisiklet işleri için almıştım. İki elim boş olunca bir elimde lehim, bir elimde havya, alco'nun taktiğinin aynısı şekilde, tabiiki minimal boyutlarda lehim pastası kullanarak. Hızla halletmek gerekiyor, sanırım alet işler el övünür şeklinde, 20w'lık black&decker bir havya kullanıyorum, kurşunkalem şeklinde bir ucu var, yani gövdesi kalın ve çok kısa, fakat uca doğru hızla sivrileşiyor, bu sebepten ısıyı daha hızlı aktardığını sanıyorum.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2013, 21:52:52 »
bu aralar telle temizleme yöntemini keşfettim. önce pastaya sonra telin işine daıdırınca güzel oluyor.

Birde lehim sabunu var :) Tabii bu benim uydurduğum isim. Böyle beyaz el sabunu gibi birşey, sert, havyayı içine batırınca pür-i-pak çıkıyor ucu. Bauhaus'da satılıyor.

Bu "lehim sabunu" gerçekten lehim için mi?

ne zamandır bi yapı markete gitmiyorum, vakti gelmiş demekki :D

B&D havya da varmış demek. dekopajından çok menunum.. ama sanırım kaliteyi makul fiyata veren nadir markalardan, gerçi en düşük fiyatın yine 2-3 katı oluyor ama bosch a falan kıyasla fiyatı yine de makul.

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2013, 22:09:07 »
Dostlar, böyle şeyler yapı marketten alınmaz. Yapı marketten havya alan adam, kırk yılda bir evde ihtiyaç duyan adamdır. Fazla çeşit yoktur, ya çok harcıalem ya da çok pahalı ürünler vardır. Bunları almak için elektronikçilerin olduğu pasajları-sokakları tercih etmekte fayda var. Böyle yaparsanız bol çeşit, pazarlık, ürün ve yan ürün tavsiyesi gibi avantajlarınız olur. Ya da ne ürün istediğinizden eminseniz online elektronik mağazaları tercih edebilirsiniz. Hatırlarsanız bu tür alışveriler için şurada epey dolu bir başlığımız vardı.

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2013, 22:42:44 »
Hatırlarsanız bu tür alışveriler için şurada epey dolu bir başlığımız vardı.

Güzel başlıkmış ama yapı marketten havya alınmaz kısmına pek katılmıyorum. Gerçi ben kendiminkini elektrikçiden almıştım ama yine de bazen yapı marketler varlığından haberdar bile olmadığımız ürünlerle tanıştırabiliyor bizi. Özellikle baumax'ta görüp aldığım plastik mıknatıslı minik mandal gibi işkenceler çok iş görmüştü.

Bluemavi'de bazen aradıklarımı bulamıyorum ama diğer siteler ümitverici dgibi :D bakalım.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #9 : 08 Ekim 2013, 09:32:46 »
Dostlar, böyle şeyler yapı marketten alınmaz.

Alınmaz da, bu sabunumsu şeyi orada gördüm bir tek :) Amonyak bazlı acaip bir kristalmiş şimdi araştırdım da. Hem lehimi kolaylaştırmak hem de ucu temizlemek için. Şöyle bir video da buldum:

Cleaning soldering iron with sal ammoniac block

Diğer taraftan ısı kontrollü bir weller 1000TL olabiliyor, 200lira altında güvenli bir şekilde bu işi halletmenin bir yolu yok mu? Digital olmasa da olur. Hakko'yu öneriyorlar ama türkiyede yok sanırım. Weller WES51'in 110V'luk amerika modeli 80$'dan satılırken, avrupa modelinin 250Eu olması çok absürd bir saçmalık gibi geliyor bana.

Çevrimdışı retromaster

• Retromanik
Ynt: Havya ve Lehim Tecrübeleri (Sorunlar-Çözümler-Tavsiyeler)
« Yanıtla #10 : 08 Ekim 2013, 11:26:58 »

Ben soketin diğer cinsinden ucuna takıyorum lehimlerken (dişi ise erkek, gibi). Öyle olunca sağlamlaşıyor ve yamulma olmuyor. Her türlü sokette işe yarayan bir yöntem.

Havya temizleme için de metalik yün benzeri bir ürün var, ondan kullanıyorum, genellikle memnunum. Havya ucu temizleme teli diye aratınca çıkıyor.

-RM

Çevrimdışı Alcofribas

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2013, 11:33:21 »
Ben soketin diğer cinsinden ucuna takıyorum lehimlerken (dişi ise erkek, gibi). Öyle olunca sağlamlaşıyor ve yamulma olmuyor. Her türlü sokette işe yarayan bir yöntem.
Tecrübe işte. Zekice bir yöntem.

Alıntı
Havya temizleme için de metalik yün benzeri bir ürün var, ondan kullanıyorum, genellikle memnunum. Havya ucu temizleme teli diye aratınca çıkıyor.
Bu bahsettiğiniz türden ürünleri cidden denemek lazım. Böyle birşey hiç kullanmadım. Senelerdir tel fırça ile işimi hallediyorum ama böyle bir çözüm varsa çok daha pratik olur tabi.[/quote]

@retromaster
Senin çin malı lehim istasyonu hakkındaki güncel bilgilerin-tecrübelerin ne durumda. Birkaç sene önce Karaköy'den almıştın bir tane. Memnun musun? Markası neydi onun?

Çevrimdışı cengizermis

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Ekim 2013, 12:02:18 »
dişi-erkek eşleştirip lehimlemek gerçekten iyi fikir...teşekkürler.

Çevrimdışı Shax

• Yönetici
  • Normalleşmiş Retroman
  • *
« Yanıtla #13 : 08 Ekim 2013, 13:32:36 »
Diğer taraftan ısı kontrollü bir weller 1000TL olabiliyor...

Blizzard ppc' nin multilayer pcb' sini yuksek isi sebebiyle kabarttim zamaninda. Zayif el becerimin katkisi buyuk lakin kullandigim havyanin wataji o is icin gayet fazlaydi, ayarli bir seyler kullanmak gerekiyordu. Hobi icin kullanilsa bile weller her sekilde parasini geri odeyecektir. Daha ucuz seceneklere gore kalibrasyonu daha kesin, komponentleri daha kaliteli. Ayrica garanti konusunda cok buyuk avantajlari var.
Sahip oldukların zamanla sana sahip olur.

Çevrimdışı nightlord

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
    • Night Network
« Yanıtla #14 : 14 Ekim 2013, 05:58:13 »
Blizzard ppc' nin multilayer pcb' sini yuksek isi sebebiyle kabarttim zamaninda.

bu cumleyi okuyunca icimde birseyler öldü