Gönderen Konu: Commodore Dergisi Yeni Sayılar  (Okunma sayısı 22346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
Commodore Dergisi Yeni Sayılar
« : 17 Mart 2014, 15:12:49 »
Hemen indirilsin, arşive alınsın. ;)

Mr.No paylaşımı.

http://www.eskikitaplarim.com/forumdisplay.php?f=51
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
Ynt: Commodore Dergisi Yeni Sayılar
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2014, 11:54:03 »
O dergileri retrojen e-kütüphaneye katmak için Mr.No'ya ulaşmak lazım. Uzun zamandır sıkışıp kalmıştık, perpetual'de de bir ses yok :) Bu iyi oldu, aslında bu bizim ayıbımız, bunca senedir topu topu 80 sayıyı tamamlayamadık. Millet 300 sayılık dergileri tarıyor, düzenliyor, ocr ediyor, kombine edip koyuyor. Retrojen'de de bir cacık olmadı bu konuda. Fail.

Çevrimdışı Perpetual

• Retroman
« Yanıtla #2 : 18 Mart 2014, 20:26:16 »
Tarayıcı ve bilgisayar ile ilgili yaşadığım çeşitli sorunlar sebebiyle yakın gelecekte benden birşey çıkamayacağını üzülerek bildiririm.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2014, 23:39:41 »
Tarayıcı ve bilgisayar ile ilgili yaşadığım çeşitli sorunlar sebebiyle yakın gelecekte benden birşey çıkamayacağını üzülerek bildiririm.

Aman yanlış anlama Perpetual, bu bir serzeniş değildi. Senden ses çıkmaması bizim açımızdan bir şansızlık, umarım her şey yoluna girer ve taramalara vakit ayırabilirsin.

Diğer taraftan burada bu kadar adamız, herkes yılda bir dergi tarasa 5 sene önce bitirmiştik bu işi. Neyse, geç olsun, güç olmasın.

Çevrimdışı cdemir

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2014, 08:39:42 »
O dergileri retrojen e-kütüphaneye katmak için Mr.No'ya ulaşmak lazım.

Mr.No ile çizgiliforumdayken tanışıyorduk. (Hatta ordaki dergileri onun izniyle buraya getirmiştim)
Daha sonra bu eskikitaplara geçiş yaptı.
Bu foruma da üyeydim ama uzun zamandan beri girmiyorum.

Hani şimdi foruma girip "Merhaba Mr.No ben geldim,
dergileri alıp çıkıyorum ve bu dergileri retrojen e-kütüphaneye ekleyebilirmiyim ?" demek garibime gidiyor.

Başka isimle üye olup dergileri alsam ve izin istesem oda garibime gider.  ::)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2014, 15:47:23 »

Hani şimdi foruma girip "Merhaba Mr.No ben geldim,
dergileri alıp çıkıyorum ve bu dergileri retrojen e-kütüphaneye ekleyebilirmiyim ?" demek garibime gidiyor.

hahah, "dergi tarayıcılığı etiği" karmaşık bir konu :) Ben de bu yüzden üye bile olmadım :D Aslında belki de onu bizim foruma davet edersek kendi eklemek ister. Sonuçta adı sanı yazıyor :) Neyse nasip kısmet.

Çevrimdışı hades

• RAAT
  • Retro Meraklısı
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2014, 19:51:13 »
Tarandıktan sonra paylaşım amaçlı olarak internete konulan kitap/dergi/foto/belge vs. artık herkesin sayılır. Şahsi görüşüm kaynak belirtilerek tekrar paylaşılabilir. Gerçi bir çok forum birbirlerinden copy-paste yaparak konu açıyor ve kaynak belirtmiyor.
(Zamanında tamamen internetten topladığım yazılardan oluşan bilimkurgu dergisini yayınlarken, her yazının sonunda kaynak belirtmiştim. Hatta bazı hikayelerin yazarlarına ulaşıp izin istemiştim.)

Bence bulabildiğimiz dergileri kütüphaneye eklenmesi gerekir. Eğer Mr. No istemezse kütüphaneden çıkarılır.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2014, 22:42:03 »
Tarandıktan sonra paylaşım amaçlı olarak internete konulan kitap/dergi/foto/belge vs. artık herkesin sayılır.
İstersen mahkemelere anlat bir de bunu hades :)

Bakalım:
http://retrojen.org/lib/mag/page.php?i=001&mag=commodore&p=5&w=357&h=176&x=38&y=83

Buyrun sorun, kavala grup ne oldu acaba diye:
http://www.linkedin.com/pub/osman-babaoglu/18/655/769

Alıntı
Şahsi görüşüm kaynak belirtilerek tekrar paylaşılabilir. Gerçi bir çok forum birbirlerinden copy-paste yaparak konu açıyor ve kaynak belirtmiyor.
Şahsi olmayan görüş ise, o dergi taramalarının külliyen illegal olduğu ve hiçbir şekilde paylaşılmaması gerektiği. Üstelik dergilerin yayın/dağıtım ya da herhangi bir hakkı tarayana ait değildir. Hiçbir şekilde kaynak göstermek diye birşey yoktur. Yani "Tarama Hakkı" diye birşey kanunda tanımlanmadığı gibi etik/ahlaki bile değil.

Alıntı
Bence bulabildiğimiz dergileri kütüphaneye eklenmesi gerekir.
İşte burada bir hassas nokta var. Yani bu dergileri barındırmak falan aslında bir "hak ihlali" (dikkat, yasak demedim, bu konuda bir yasak yok). Yani söz konusu dergilerin gerçek hak sahiplerinin hakkını yiyoruz. Tarayan kişiler bu hakları bilhassa eziyorlar, bunları host edenler ikincil olarak eziyorlar, indiren kişiler de buna ortaklık etmiş oluyorlar.

Şimdi biz bu hak ihlalini yaparken gerekçemiz şu: "Konya'da üniversite vardı da biz mi gitmedik?". Yani "commodore dergi piyasada olsa parasını verip alıcam (mı acaba?)".

Fakat burada kendi aramızda bir etik oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum, çünkü dergi taraması kolay bir iş değil ve desteklesek iyi olur, bu da tarama emeğini gösteren kişilerin emeklerine sahip çıkarak olabilir.

Alıntı
Eğer Mr. No istemezse kütüphaneden çıkarılır.
Eğer bir yayın retrojen kütüphaneye girecekse bunun tarayan kişinin izni ile olmasını istiyorum, eğer girerse de asla çıkmamalı, çünkü aslında o yayınlar zaten tarayan kişiye ait değil. Kütüphaneye giren yayınlar tarayan kişinin izni sonucunda, o kişinin adı/takma adı altında gösterilirler, sadece hak sahibinin uyarısı ile silinirler.  Tarama yapmak bir gönüllülük işidir, tarama yapılan dergiler hiçbir şekilde tarayan kişiye mal edilemez.

Fakat tarama yapanlar neden bu işi yaparlar?
1. Ün-şan/iyilik için: Bu durumda tarayıcının adı geçtikçe retrojen'e/başka bir yere konmasına itiraz etmez. (umarım durum böyledir)
2. Kendi bulunduğu ortamı güçlendirmek için: Bu durumda retrojen'e konması sinirini bozar, arkamızdan kötü sözler söyler. ("ben taradım, topitoşlar kendi sitelerinde artislik yapıyorlar" vs.)
3. Para kazanmak için: Bu durumda biri mutlaka mahkemeye gider, o paraları cezası ile tahsil eder.