Gönderen Konu: Atari 800XL'de halay programı  (Okunma sayısı 39323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wizofwor

• RAAT
  • Tedavideki Retromanik
  • *
Atari 800XL'de halay programı
« : 14 Ağustos 2014, 14:51:06 »
Alakasız bir soru cevap sitesinde Atari dergilerinden bulup yazdığı programlardan birini arayan bir vatandaşa denk geldim. Program ilgimi çekince burada bir sorayım dedim. Atari800 Basic'de ekranda halay çeken adamlar çizen böyle bir programa denk gelmiş olan var mı acaba? 
Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Çevrimdışı ozayturay

• Retroman
  • Commodore Forever
Ynt: Atari 800XL'de halay programı
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2014, 16:49:47 »
joker_'in Commodore 64 için böyle bir bayram introsu vardı lemminglerin halay çektiği. Linkler ölmüş ama akşam evdeki makineden bakabilirim, muhtemelen yedeklemişimdir bir yerlere.
http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

* Commodore 64C, 1541-II
* Amiga 500, Cortex Floppy Emu

* XBox (TSOP Flash, XBMC)
* Wii (SoftMod, USB Loader GX)
* PS3 Slim (Rogero Cobra, webMAN + mmCM)
* PS2 (FHDB, OPS2L)
* PS1 (ModChip)
* XBox360 (JTAG, Aurora)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • Advanced User Simulator
    • ae unutmadan
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2014, 00:54:42 »
kütüphanedeki dergilerin bir kısmına baktım ama bir halay programına rastlamadım. (hatta bu vesile ile atari dergi sayı 2'yi sunucu üzerinde tamamen render etmiş olduğum için gözat seçeneği aktifleşmiş oldu)

bulan haber versin :)

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2014, 18:56:15 »
Sanırım 22. sayıdaki "Dans Eden Adamlar"dan bahsediyorsunuz. Ektedir.

Çevrimdışı nazarane

• Retromanik
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2014, 14:21:45 »
Selam, sanırım aradığım bu,
deneyeceğim bakalım. wizofwor ve Alcofribas size teşekkürler

Çevrimdışı nazarane

• Retromanik
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2014, 16:04:28 »
Şu an işler çok yoğun ama ilk fırsatta yazıp çalıştıracağım. görüntüsünü alıp youtube a yüklerim.
çocukken bunu üşenmeden yazmıştım harf harf

Çevrimdışı gibraltar

• Retro Meraklısı
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2014, 17:20:06 »
Şu an işler çok yoğun ama ilk fırsatta yazıp çalıştıracağım. görüntüsünü alıp youtube a yüklerim.
çocukken bunu üşenmeden yazmıştım harf harf

Çalıştığında neye benzeyeceğini çok merak ediyorum doğrusu, kolay gelsin  :D
Bilgehan Korkmaz

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2014, 23:03:29 »
Alco yine olaya noktayı koymuş ama itiraf edelim, kimse bu programı yazmayacak. Bakıyorum da o ne öyle içinde oklar falan. Başka yöntem yok muymuş?

Kodu bir şekilde text dosyası olarak kaydedebilseydik harika olabilirdi.

Çevrimdışı nazarane

• Retromanik
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2014, 23:55:56 »
OCR ile taramayı denedim ama nafile. çok hatalı tarıyor.
yazacam bunları ne kadar uzun sürsede. kodlar oklar bir şekilde halledilir.

Çevrimdışı Alco

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
  • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
    • Sizin Amstrad
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2014, 19:57:55 »
OCR ile taramayı denedim ama nafile. çok hatalı tarıyor.
yazacam bunları ne kadar uzun sürsede. kodlar oklar bir şekilde halledilir.
Ben bunları IPAD ile alelacele çekmiştim. Eğer OCR falan gibi düşünceler varsa scanner ile de tararım. 20 gün kadar sonra dergiler yanı başımda olacak, unutmamış olursam inşallah diyerek mektubuma son veriyorum.

Bu arada da nazarene bize, tıpkı yoshi gibi biraz kendinden bahseder belki ;)

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2014, 08:35:33 »
Eğer OCR falan gibi düşünceler varsa scanner ile de tararım.

OCR burada pek yardımcı olmayacak, çünkü o ok işaretlerinin ANSI'de karşılığı yok. Birinin elle yazması gerek (ya da her bir ok işaretini uygun bir CHR$ ile değiştirilmesi gerekiyor).

Biraz deneme yaptım, o ok işaretlerinin her birini çıkarmak için Esc (bas bırak), Ctrl (basılı tut), Ok tuşuna bas şeklinde bir prosedür var (emülatörde o tuş pc klavyesine denkleştirilmemişti. Bunun için config dosyasına müdahale etmek gerekiyor). Bu eziyete ancak bir spectrumcu katlanıyor sanıyordum. Bundaki daha vahim elbette, mesela sola dönüş oku gibi acaip bir ikon var orda (Satır 120), o aslında CLS için kullanılıyormuş. Fakat CLS komutu atari basic'de yok. Sanırım CHR$(125) aynı işi görür.

Bu sıkıntıları aşmak için şurda bir sayfa var:

http://members.casema.nl/hhaydn/howel/logic/burched/b5_800xl_kbd.htm

Köşedeki inverse tuşu, yukarıda rakamların yanındaki < ve > tuşları bu basic listesini yazmak için gerekli. Görünüşe göre emulatorlerde default olarak bu tuşlar pc klavyesindeki tuşlara map ediliyor. "<" karakteri yazabiliyorsunuz ama o tuşlarla yapılacak klavye kombinasyonlarını yapmanız mümkün olmuyor. O tuşa bir fiziksel tuş atamak şart.

Çevrimdışı nazarane

• Retromanik
« Yanıtla #11 : 24 Ekim 2014, 11:05:50 »
Merhaba ocr ile olmayacak gibi gözüküyor. en azından elimde temize çekilmişi olacaktı.
emülatörlere yapıştırma yapamadım zaten. tarasaydım da olmayacaktı.
çok vaktim olmadığından fazlada bakamadım. bir kaç emülatörde de özel sembolleri çıkartamadım.
akşama yine deneyeceğim.

Eğer OCR falan gibi düşünceler varsa scanner ile de tararım.

OCR burada pek yardımcı olmayacak, çünkü o ok işaretlerinin ANSI'de karşılığı yok. Birinin elle yazması gerek (ya da her bir ok işaretini uygun bir CHR$ ile değiştirilmesi gerekiyor).

Biraz deneme yaptım, o ok işaretlerinin her birini çıkarmak için Esc (bas bırak), Ctrl (basılı tut), Ok tuşuna bas şeklinde bir prosedür var (emülatörde o tuş pc klavyesine denkleştirilmemişti. Bunun için config dosyasına müdahale etmek gerekiyor). Bu eziyete ancak bir spectrumcu katlanıyor sanıyordum. Bundaki daha vahim elbette, mesela sola dönüş oku gibi acaip bir ikon var orda (Satır 120), o aslında CLS için kullanılıyormuş. Fakat CLS komutu atari basic'de yok. Sanırım CHR$(125) aynı işi görür.

Bu sıkıntıları aşmak için şurda bir sayfa var:

http://members.casema.nl/hhaydn/howel/logic/burched/b5_800xl_kbd.htm

Köşedeki inverse tuşu, yukarıda rakamların yanındaki < ve > tuşları bu basic listesini yazmak için gerekli. Görünüşe göre emulatorlerde default olarak bu tuşlar pc klavyesindeki tuşlara map ediliyor. "<" karakteri yazabiliyorsunuz ama o tuşlarla yapılacak klavye kombinasyonlarını yapmanız mümkün olmuyor. O tuşa bir fiziksel tuş atamak şart.

Çevrimdışı Ref

• Yönetici
  • Özgür Retrocu
  • *
    • ae unutmadan
« Yanıtla #12 : 25 Ekim 2014, 11:18:18 »
bir kaç emülatörde de özel sembolleri çıkartamadım.

Atari800WinPlus'da basic'e düşmek için, Atari> Settings menüsünde "Disable basic"'i kapatmak ve resetlemek gerekiyor. Yoksa basic'e ulaşılamıyor.

Ok işaretlerini çıkarmak için Input > Arrowkeys > Arrows Only seçili olması gerekiyor. Sonra ok karakteri yazabilmek için Esc tuşuna basıp bırakıyoruz, CTRL tuşuna basılı tutarken bir ok tuşuna basıyoruz.

Sola dönüş ikonu için önce bir ayar yapmak gerekiyor, henüz atanmamış iki tuşa, fiziksel tuş atamamız lazım:

Input > Keyboard... menüsüne giriyoruz (ekte ekran görüntüsü var),
"Template" kısmından "Browse" butonuna basıyoruz, Keyboard klasöründen "Default.a8k" şablonunu yüklüyoruz. Altta aktifleşen "Edit" butonuna basıyoruz. < ve > atari tuşlarına pc tuşu vermemiz lazım. Ben Nümerik klavyedeki * ve - tuşlarını verdim. Sonra "Save" edip kapatıyoruz. Bu tuşu yazmak için Esc -> Ctrl+Numpad* basmak gerekiyor.

Çevrimdışı nazarane

• Retromanik
« Yanıtla #13 : 26 Ekim 2014, 02:12:27 »
Selam Ref,
o yöntemi denemiştim, inatla değişmiyordu. ekran görüntünden farkettim şimdi bendeki baya eski versiyonuymuş bendeki.
şimdi indirdim yenisini. kurcalayacağım . denedim şimdi oldu.
Input > Keyboard... menüsüne giriyoruz (ekte ekran görüntüsü var),
"Template" kısmından "Browse" butonuna basıyoruz, Keyboard klasöründen "Default.a8k" şablonunu yüklüyoruz. Altta aktifleşen "Edit" butonuna basıyoruz. < ve > atari tuşlarına pc tuşu vermemiz lazım. Ben Nümerik klavyedeki * ve - tuşlarını verdim. Sonra "Save" edip kapatıyoruz. Bu tuşu yazmak için Esc -> Ctrl+Numpad* basmak gerekiyor.