Gönderen Konu: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler  (Okunma sayısı 9175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1852
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Bu başlık altına; elektronik işlerini yaparken kullandığımız temel alet-edevatı, marka ve model ile belirterek yazalım diyorum. Temel alet-edevat ile kastım; osiloskop, havya, lehim sökücü, eprom yazıcı, multimetre, lehim teli gibi olmazsa olmaza yakın malzemeler. Nereden ve kaça aldığımızı da belirtebiliriz. Bunları tercih ederken, hangi kriterleri gözönünde bulundurduğumuz da önemli bir nokta.

Özellikle bizzat kullandıklarımızı yazarsak daha iyi olur. Ama gözümüze kestirip almayı düşündüğümüz makul ve mantıklı(Shax bu kısmı sana diyorum, sandalye işine benzemesin :) ) alışveriş listelerine de itirazımız olmaz. Hatta gerekirse onları da bu başlık altında tartışabiliriz.

Bunları böyle biraraya toplarsak Internet Üzerinden Elektronik Malzeme Satışı Yapan Yerler başlığı gibi düzenli olur.

Şimdi ben kendi adıma hemen bir Eprom Yazıcı örneği vereyim. Benim kullandığım model Mcumall'dan aldığım True-USB PRO GQ-4X Willem. Detaylı hikayesini de blogda yazmıştım. Alırken ihtiyacınıza göre ve hatta ötesinde çevirici adaptör de almanızı tavsiye ederim. Buradan almaya kalktığınızda bir dünya para istiyorlar.

Mcumall'un forum bölümü de çok güzel işliyor.

Çevrimdışı yavuzg

 • RAAT
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 234
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2015, 01:10:06 »
Elektronik ile hoby olarak ilgilenmem çocukluk yıllarıma dayanıyor. Ama o zamandan bu zamana alıp götürdüğüm bir uğraşı değildi. Çocukken 80'lerin kısıtlı piyasasında edinebildiğim alet edevat, bir kaç sokak ötedeki TV tamircisi "abi" nin dükkanından aldığım "ikinci el" havya, lehim teli, teyp motorundan bozma matkap, analog ibreli uyduruk multimetre v.s. idi sadece. Kapısındaki çivilere "tees kit" leri asardı dizi dizi. Önünden geçerken o o kitlerin içindeki pırıl pırıl parçaları incelerdim. O poşetin içindeki uyduruk montaj kılavuzu kağıt ile o elemanlar, hele LED ve bir entegre de varsa, inanılmaz bir tezat oluştururdu, büyülerdi neredeyse beni  ::)

Neyse, niye böyle duygusal girdim olaya derseniz, aslında hala aynı duyguları hissediyorum elektronik parçaları ve alet edevatları görünce. Tek fark, artık aylarca harçlık biriktirmek zorunda değilim istediğim aleti almak için ;) Hatta aldığım ve bana sorun çıkartan aletlerle de boğuşmak zorunda değilim, direk çöpe atabiliyorum ve hiç de rahatsız olmuyorum. Bana gecenin köründe yanlış ölçüm veren bir multimetre'ye tahammül etmek "zorunda" değilim :)

Bu kapsamda şu an kullandığım alet edevattan memnunum. Daha fazlasını istermiyim? Elbette, her zaman!!! Ama bu alet edevatı da hep bir üst modelini inceleyip varsa elimdeki aleti değiştirmek amacıyla araştırıp almışımdır. İstediğim aleti ekonomik olarak alabiliyor olmam satış broşüründeki "en pahalı" aleti de alacağım anlamına gelmiyor.

Nerden başlasaaaak  ???

Havya:
===========
Alındığı Yer: Konya Sok.
Fiyat: ???

Uğur 936B Havya istasyonu. Havyanın adı Uğur olmasına bakmayın, aslında klasik Hakko 936 çakması çin işi bir havya istasyonu. Ama bu kaliteli çıktı, 3-4 senedir kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım daha ;)Bir süre bu istasyonla gelen havya kalemini kullandım. Hatta ince uç kalın uç değişimi yapıyordum gerektiğinde. Sonra bir gün kalem bozuldu. İçindeki seramik ısıtıcı (heating element) çatladı. Sonra düşündüm, Yavuz sen salakmısın? Neden zırt pırt kalemi kurcalıyorsun uç değiştirmek için dedim :) Gittim 2 tane kalem aldım ve uç değiştirme derdine son verdim ve ısıtıcı seramiğe zarar verme riski de ortadan kalktı ;)Isı Tabancası:
==========

Alındığı Yer: Konya Sok.
Fiyat: ???

Özellikle devre kartları üzerindeki büyük bakır plakalara lehimlenmiş kondansatör veya entegrelerin GND bacaklarını sökmek ısının hemen dağılmasından ötürü her zaman sıkıntılı olmuştur. Bunları pompa veya havya ile sökmeden önce ısı tabancası kullanmak gerekiyor. Ayrıca SMD (Surface mount) her türlü entegreyi de bu alet ile söküyorum. Isı ayarı olması ve geniş ve dar uçları olması bunun kullanım alanını da genişletiyor. Örneğin bu aleti hem elektronik projelerimde hem de kabin/marangozluk projelerimde kullanabiliyorum.Lehim Sökücü Pompa:
==============

Alındığı Yer: bluemavi.com
Fiyat: 20 TL (Tahmini)

Delik içi elemanları sökmek için önceleri (çoğu amatör elektronikçi gibi) bu manuel pompayı kullanıyordum (aslında hala da kullanıyorum tek tük işler için). Oldukça basit ve pratik. Sadece arada bir eriyen plastik ucunu değiştirmeniz ve tamirat sırasında da içini açıp sıklıkla biriken lehimleri temizlemeniz gerekiyor.Bir gün bu pompa ile bir zx spectrum'un tüm 4116'larını sökmek beni bezdirdi. Sonra gittim bunu sipariş verdim aliexpress'den. Süper bir ürün ancak şu manuel pompaya kıyasla oldukça pahalı. Tek sıkıntım, bunun kompresörü istasyonunda olan bir türünü almış olmayı tercih ederdim zira bu haliyle oldukça ağır.

Alındığı Yer: aliexpress.com
Fiyatı: 118 USD
Model: S-997PMultimetre:
=======

Alındığı Yer: Direnc.net
Fiyatı: 275 TL + KDV

Daha önce şu 15-30 TL fiyat aralığındaki multimetrelerden kullandım. Şu an hepsi çöpte. EEVBlog'dan Dave'in multimetre kıyaslama videosunu da inceleyerek gittim bunu aldım.Bu alet Dave'in incelediği aletlerden birisi değil ancak altını çizdiği birkaç konuyu bünyesinde barındırması açısından tercihim bu oldu. Öncelikle çevirerek işlev seçtiğiniz düğmesi oldukça yalın. Ele geliyor ve kaliteli malzemeden yapılmış. Bu alet hakkındaki tek sıkıntım continuity ölçme sesi (yani kısa devre kontrolü) biraz gecikmeli geliyor. Onun dışında ço hassas bir alet. Ha bir de içinden çıkan problar ortalamanın üzerinde kalitede ancak silikon değil. Yani probları şöyle yere doğru sarkıttığınızda kendiliğinden açılmıyorlardı. Bu genellikle Fluke tarzı kaliteli cihazların problarında görülen bir özellik aslında. Yine de gittim kendime kaliteki silikon problar aldım... ;)

Osiloskop:
=======
Alındığı Yer: http://www.partnerelectronic.com/
Fiyatı: ??? (750 TL civarındaydı sanırım)

Bu her hoby elektronikçisinde olması gereken bir alet değil. Ben arcade boardları tamir ederken kullanıyorum. Özellikle ses ve video devrelerinin sorunlarını tespit etmede çok işe yarıyor. Gayet de memnunum bu modelden.
Logic Probe:
=========
Alındığı Yer: DHgate.com
Fiyat: 65 USD
Model: http://www.dhgate.com/product/logic-probe-ttl-amp-cmos-circuit-tester-h440/158419642.html#s1-2-1|2845792667


Osiloskoptan önce bununla idare ediyordum. Çok yararlı ve çok pratik bir alet. Ancak tabii ki desteklediği frekans kısıtlı. Sözümona 20Mhz'lik bu logic probe ama 4-5 Mhz'in üzerindeki sinyalleri çok da yakalayamıyor. Gerçi ona da alıştım, LED o kadar hızlı kırpışıyor ki sanki parlaklığı azalmış gibi oluyor, anlıyorum. Çok detaya inmek gerekirse zaten osiloskopu kullanıyorum ;) Gerçi arcade board'lar ve retro bilgisayarların teknolojisi ve hızı bu aleti kullanmak için yeterli. 25Mhz üzeri bir arcade board üzerinde zaten çalışacak bilgim ve yeteneğim yok. Onlar artık PC/Playstation v.s. sınıfına giren modern aletler ve orasını burasını ölçmekle pek de bir yere varamıyorsunuz zaten...

Osiloskoba bütçeniz yoksa ve retro cihaz tamir işlerine girmek istiyorsanız şiddetle edinmenizi tavsiye ederim. Olmazsa olmaz...Güç Kaynağı:
=========

Alındığı Yer: Konya Sok.
Fiyat: ???

Ben arcade boardlarla uğraştığım için özellikle klasik kartlar 5A seviyesinde akım gerektiriyor. Bunun için de 5A destekleyen bir güç kaynağı almayı tercih ettim. Bu da sorunsuz çalışıyor senelerdir.EPROM Programlayıcılar:
================

Alındığı Yer: aliexpress.com
Fiyat-Model (TL866): http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-100-Original-New-MiniPro-TL866A-Programmer-TL866-Universal-MCU-Programmer-10-free-Items/1370079502.html
Fiyat-Model (Willem): http://www.aliexpress.com/item/EPROM-Programmer-27c1024-27c2048-27c4096-Adapter-U05/548817953.html
Fiyat-Model (UV Silici): http://www.aliexpress.com/item/UV-Eprom-Eraser-Erase-Ultraviolet-Light-Erasable-Timer/714053950.html

16 bitlik zorlu EPROM'ları programlamak için ucuz bir Willem ve diğer hemen herşeyi programlamak için de TL866 kullanıyorum. Çok çeşitli aparatlarını da almanızı hatta "bundle" olarak satılan paketleri ile almanızı tavsiye ederim.Ve tabii ki EPROM programlamanın vazgeçilmez gereksinimi UV siliciyide unutmamak lazım. Çok basit bir şey ancak işe yarıyor. Mutfaktaki yumurta timer'ı gibi bir timer'ı var. 15dk ayarlıyorum, EPROM'ları çevirip (ters yüz değil, pozisyonunu değiştiriyorum sadece) bir 10-15 dk daha... Hmmm miss gibi ozon kokusu eşliğinde bomboş EPROM'larımız programlamaya hazır  :P


Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1852
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2015, 10:15:47 »
@Yavuzg

Hatırladığın kadarıyla ürünlerin fiyatlarını ve aldığın yerleri(varsa satıcı adı ile) yazar mısın? Veya aldıktan sonra daha uygun fiyatlısını falan bir yerlerde gördüysen de olabilir.

Bir de bazı ürünlerin modelleri belli değil. Misal 'logic probe' hiç okunmuyor. Lehim sökücü pompa ise tam okunaklı değil.

Ayrıca "analog ibreli uyduruk multimetre" lafını da esefle kınıyorum :) Hiç eksik etmediğim birşeydir bu :)

Çevrimdışı cengizermis

 • RAAT
 • Tedavideki Retromanik
 • *
 • İleti: 327
 • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2015, 11:20:57 »
Ben de bir micro genius alabilmek için bile 1 ay akşamları dolmuş yerine tabanway tercih etmiş biri olarak micro genius gördüğümde hissettiklerimle senin elektronik elemanları görünce hissettiklerini benzeterek anladım diyebilirim. PS3-PS4e sahip olmak istememe rağmen heyecanlandırmıyor görünce, ama bir micro geniusım varsa bir tane daha alasım geliyor ( son çıkan dandikler değil tabi)

Birde abi "hobi"nin altını çizmişsin defalarca ama ekipmanlar hiç bir elektronikçide görmediğim kadar profesyonel. Sen heralde LAB kalitesinden düşüklere hobi ürünü olarak bakıyorsun :) ya da işten para kazanmadığın için.

En çok senin şu lehim sökücü pompaya bayıldım ama ben Simon'unkinden almak istiyorum. Saygılar.

Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı yavuzg

 • RAAT
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 234
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2015, 12:20:31 »
Ayrıca "analog ibreli uyduruk multimetre" lafını da esefle kınıyorum :) Hiç eksik etmediğim birşeydir bu :)

Tüm analog multimetreleri kastetmedim canım, uyduruk olanları var ya. Hani neredeyse kibrit kutusu büyüklüğünde olanlar. Sanırım rekor fiyatta satılıyor onlar, 5 TL olabilir :)

Birde abi "hobi"nin altını çizmişsin defalarca ama ekipmanlar hiç bir elektronikçide görmediğim kadar profesyonel. Sen heralde LAB kalitesinden düşüklere hobi ürünü olarak bakıyorsun :) ya da işten para kazanmadığın için.

Cengiz, hoby zevk için yapılan bir uğraş biliyorsun. Ben bu işlerle zevk almak için ve gerçek hayatın sorunlarından/stresinden uzaklaşmak için uğraşıyorum. Kullandığım aletle "boğuşmaya" başladığımda o zevk uçup gidiyor ve başka bir stres/sinir kapısı açılıyor. Bu sebeple bütçem doğrultusunda alabileceğim en iyi aletleri almaya çalışıyorum.

Öte yandan bu aletlerin hiçbirisi bence profesyonel sınıfta değil. Elbette bunlarla profesyonel işler yapılabilir ancak günde 7/24 kullanmaya başladığında 2 ay sonra bunlara ne olur o ayrı bir değerlendirme kriteri. Bence "profesyonel" sınıf aletin dayanaklılığı ile belirlenir ki onu değerlendirebilecek kadar çok kullanmadım bunları.

Mesela o lehim pompası; Gerçekten işim sabahtan akşama kadar devre kartı sökmek olsa o aleti kullanmak yerine 500-1000 USD seviyesinde Hakko lehim sökme istasyonu alırdım ve Çin işi bu çakmalardan uzak dururdum. Benzer şekilde lehimleme istasyonu olarak yine Weller veya Hakko, multimetre olarak da Fluke'dan şaşmazdım.

Alıntı
En çok senin şu lehim sökücü pompaya bayıldım ama ben Simon'unkinden almak istiyorum. Saygılar.

Onu zaman gösterecek, belki işe yarıyordur ;)  Elimden çok geçti ucuz alet. Hepsi çöpte şu an. Elektronik "gereçlere" uzun vadeli yaklaşıyorum. Hani 20 USD'lik bir ürünü 120 USD'lik bir ürünle kıyaslamak doğru olmaz. Ucuz olanından 6 tane alsan 10 sene götürür seni diyebilirsin tabii...  ;D

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1852
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2015, 13:16:00 »
Tüm analog multimetreleri kastetmedim canım, uyduruk olanları var ya. Hani neredeyse kibrit kutusu büyüklüğünde olanlar. Sanırım rekor fiyatta satılıyor onlar, 5 TL olabilir :)
Ben işte tam olarak o 5 liralıkları kastediyorum. Kontrol kalemi gibi her evde el altında bulunması gereken birşey bence :)

Karaköy pasajının önünde akşamüstü el arabası ile 5 liraya havya-lehim ve o multimetreden satıyorlar komple paket olarak :)

Diğer yandan; bu senin aldığın alet ile diğerleri arasında nasıl bir fark var? Yani biri 1.5V diğeri 1.6V mu ölçüyor aynı şeyi. Kalibrasyon hatası mı yoksa ikisi de tamamen ayrı tellerden mi çalıyorlar?

Çevrimdışı yavuzg

 • RAAT
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 234
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2015, 13:31:11 »
Diğer yandan; bu senin aldığın alet ile diğerleri arasında nasıl bir fark var? Yani biri 1.5V diğeri 1.6V mu ölçüyor aynı şeyi. Kalibrasyon hatası mı yoksa ikisi de tamamen ayrı tellerden mi çalıyorlar?

Benim için önemli farklar;

1) Bu alet otomatik kendini kapatıyor. Diğer ucuz multimetrem leblebi gibi 9V pil bitiriyordu. Tabi dalgınlığımın da etkisi var bunda ;)
2) Ucuz olanının içini açıp bakmıştım ki zaten pil değiştirmek için kasayı açıyordun :) Probların yerleştiği yerleri hiç gözüm tutmadı. Onunla 220V işi riskli geldi bana...
3) Ucuz olanlar pil azaldıkça tutarsız ölçümler yapmaya başlıyor.
4) Bu aletle kondansatör ölçebiliyorum. 10nF-2200uF arasını çok tutarlı ölçüyor (pF seviyesinde de sadece kabaca "fikir" veriyor diyelim). Üstelik kondansatörü sökmeden devre üzerinde de yaptığım ölçümler oldukça tutarlı ki bu bir retrocu için çok gerekli bir özellik. (Pang3 arcade kartını tamir ederken sorunlu kondansatörü bu şekilde bulabilmiştim mesela)
5) Ucuz olanın ayar yeri sıyrıldı ve gevşedi bir müddet sonra.
6) Ucuz olanın kısa devre test (beep leyen özellik) ve direnç ölçme kısmı tutarsızlaşmaya başlamıştı. Zaten o da bardağı taşıran son damla oldu. Attım çöpe direk...

Daha 100 tane özelliği vardır belki ama benim için önemli olanlar bunlar genelde...

Çevrimdışı cengizermis

 • RAAT
 • Tedavideki Retromanik
 • *
 • İleti: 327
 • Cengiz's Retro Gameroom @youtube
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2015, 14:56:38 »
@yavuzg kesinlikle haklısın imkan varsa ve gerçekten kullanılacaksa paraya acınmamalı. Lotus flaan değil de dremel aldığıma çok memnunum misal el motorunu. Adi markalar adamın beynini sallıyor. Aynı şekilde dekopaj da. Koçtaşın markası varya acaip bişey onlar 60 lirayken gittim 120liralık B&D aldım bitane... koçtaşınki çalışırken titreşimli masaj hizmeti de verse ben sarsıntısız seviyorum.

Bu arada kondansatörü sökmeden ölçüm yapması harikaymış multimetrenin. Benimki her ne kadar 11 liralık olsa da :) en çok devamlılık modunu kullandığım için sıkıntı olmuyor. Volt ölçerken de "14 diyor demekki 12 voltmuş" şeklinde bir birimize alıştık :)Cengiz's Retro Gameroom @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1

Çevrimdışı AmonR

 • RAAT
 • Tedavideki Retromanik
 • *
 • İleti: 267
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2015, 15:58:27 »
Yine çok güzel bir bilgi paylaşım başlığı olmuş.   :)

Madem öyle, bir süredir aklımdaki bir soruyu paylaşayım sizle.   ::)

Çocukluğumuzda Tees'in ufak kitlerinin yanı sıra, plastik bir breadboard'vari bir kutu ve yine küçük plastik kutucuklar içerisine yerleştirilmiş devre elemanlarından oluşan "elektronik deney setleri" vardı.
(Küçükken ağzımın suları akarak bunlara baktığımı hatırlıyorum ama muhtemelen fiyatları gayet yüksek olduğu için babam hiç almaya yanaşmamıştı.)

Gördüğüm kadarıyla firma halen bu setleri üretiyor:
http://www.teesmaxx.com/ES-3000-TEES-Elektronik-Expert-Set,PR-7.html

Siteden gördüğüm kadarıyla ES-1000, ES-2000 ve ES-3000 kodlu 3 set var ve anladığım kadarıyla ES-3000 olan 1000 ve 2000'in birleşiminden ibaret.
Ve siteden görüleceği üzere hiç de ucuz değil.

Ne dersiniz, çocuklara elektroniği sevdirmek (ve hatta kendim hangi devre elemanlarının ne işe yaradığını vs. anlayıp) bilahare breadboard'lar ve gerçek devre elemanları ile birşeyler ortaya koymaya başlamak için ilk adım olarak bu setlerden alınması iyi olur mu?

Ya da, çocukların ve kendimin "elektroniğe giriş" için önereceğiniz başka bir yöntem var mıdır?   ::)
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!
"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2
"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1852
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2015, 16:12:11 »
@AmonR

Sen şu başlığa bakmış mıydın? Kaçırdıysan, haberin olsun epey hoşuna gidecek :)

TEES'in setine 250-300 lira vermeye, bence kesinlikle değmez. Benim gözümde max 100 lira eder.

Güzel bir konu. Bu konuya ayrı bir başlık açalım ve tartışalım. Burayı bölmeyelim. Ellerinden öper AmonR :) Ne Nasıl Yapılır bölümüne açalım. Başlığı veriyorum: Elektronik Hobi Çalışmalarına Nereden ve Nasıl Başlamalı?

Altına da buraya yazdığın kısmı koyalım:

Alıntı
Ne dersiniz, çocuklara elektroniği sevdirmek (ve hatta kendim hangi devre elemanlarının ne işe yaradığını vs. anlayıp) bilahare breadboard'lar ve gerçek devre elemanları ile birşeyler ortaya koymaya başlamak için ilk adım olarak bu setlerden alınması iyi olur mu?

Ya da, çocukların ve kendimin "elektroniğe giriş" için önereceğiniz başka bir yöntem var mıdır?   ::)


Çevrimdışı AmonR

 • RAAT
 • Tedavideki Retromanik
 • *
 • İleti: 267
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #10 : 16 Ocak 2015, 16:25:43 »
@AmonR
Sen şu başlığa bakmış mıydın? Kaçırdıysan, haberin olsun epey hoşuna gidecek :)
Ahh evet, tabii ya bu başlık! Ben de bu sorular kafama nereden girdi diye düşünüyordum. Kıvılcımı bu başlık çakmıştı.   :P

Güzel bir konu. Bu konuya ayrı bir başlık açalım ve tartışalım. Burayı bölmeyelim. Ellerinden öper AmonR :) Ne Nasıl Yapılır bölümüne açalım. Başlığı veriyorum: Elektronik Hobi Çalışmalarına Nereden ve Nasıl Başlamalı?

Altına da buraya yazdığın kısmı koyalım:

Alıntı
Ne dersiniz, çocuklara elektroniği sevdirmek (ve hatta kendim hangi devre elemanlarının ne işe yaradığını vs. anlayıp) bilahare breadboard'lar ve gerçek devre elemanları ile birşeyler ortaya koymaya başlamak için ilk adım olarak bu setlerden alınması iyi olur mu?

Ya da, çocukların ve kendimin "elektroniğe giriş" için önereceğiniz başka bir yöntem var mıdır?   ::)
Hemen yeni bir başlık açıyorum.  :)

Edit:
Açtım; http://retrojen.org/pano/index.php?topic=800.0
Kırkından sonra retrocu olanı emülasyon paklar!
"You're not a collector's item, you're a child's plaything."  Buzz Lightyear - Toy Story 2
"Sahip oldukların zamanla sana sahip olur."  Shax the 'Thor's Hammer'

Çevrimdışı hades

 • RAAT
 • Retro Meraklısı
 • *
 • İleti: 143
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #11 : 17 Ocak 2015, 11:39:23 »
Evde YavuzG'ninki gibi rahat bir çalışma ortamım olmadı hiçbir zaman. Bir zamanlar bakır uçlu ucuz havyalardan ve lisede aldığım analog ölçü aleti kullanırdım.
Şu anda çalışma yapabileceğim ufak bir yerim var ama eski gazım yok. Sanırım bunda elektronik sektöründe 20 senedir çalışmakta olmamın etkisi var.
Gelelim alet edevatıma. Birkere ayarlı bir gerilim kaynağım yok. Sadece eski bir Pc poweri var. 5 V dijital devreler için yeterli sanırım :)
Havyam ise Ersa marka 25W bir havya.

Ölçü aletim Brymen BM 807

Havya, ölçü aleti, lehim teli, krokodil vs hepsi şirketten :)

usb pic deney seti/programlayıcım ve çalışıp çalışmadığını anlamadığım paralel port willem programlayıcım var. Bunlar ise arkadaşlardan.

Malzeme lazım olduğunda şirkette varsa alırım, yoksa şirket aracılığı ile numune bazlı temin ederim. Mesela MAX232 ve MSM 62X42B böyle temin etmiştim.
 

Çevrimdışı Alcofribas

 • Yönetici
 • Özgür Retrocu
 • *
 • İleti: 1852
 • "Kahraman olmak, dürüst olmaktan kolaydır" Luigi P
  • Sizin Amstrad
Ynt: Elektronik İşleri Alet-Edevatı için Favori ve Tercihler
« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2015, 13:07:04 »
Havya olarak bende muhtelif attlarda Ersa ve Weller var. Dandik olanlardan da var birkaç tane. Evde ve ofiste kafalarına göre takılıyorlar.

Osiloskop olarak da 2 tane Hameg HM203-5 var. Biri evde diğeri ofiste duruyor.

Multimetre olarak ise; TT-Technic MY-69 var. Kondansatör ölçüyor ve kendiliğinden kapanma da var. Gerçi ben hiç kendiliğinden kapanmaya ihtiyaç duymadım. Doğaya ve çevreye saygılı bir insan olduğum için, işim bitince bu tür elektrikli ve pilli aletleri bizzat ben kapatırım :)

Hatta "ben yapınca alışverişi, zaten alıyorum satış fişi" diyerek Ali Atik ve Ayşegül Atik'i de bu başlıkta anmış olalım :)

http://www.youtube.com/watch?v=4yaRr0BT-nE#